Алергічний бронхіт

На алергічний бронхіт страждають мільйони людей у всьому світі. На відміну від інфекційного бронхіту, що викликають віруси чи бактерії, алергічний бронхіт розвивається у відповідь на тригери, які імунна система помилково сприймає як чужорідні: пил, цвіль, пилок рослин, шерсть тварин. Вироблення медіаторів запалення призводить до ураження бронхів, що супроводжується утрудненим диханням. «Медправда» з’ясувала, чим лікувати алергічний бронхіт і як не допустити його розвитку.

Яким буває алергічний бронхіт

Незважаючи на різні причини виникнення, інфекційний та алергічний бронхіти можуть мати загальні симптоми: кашель, задишку, хрипи, відчуття здавленості у грудях, слабкість. Однак є характерні відмінності, які допомагають відрізнити інфекційний бронхіт від алергічного.

Важливо: при алергічному бронхіті кашель часто має хронічний характер і може посилюватися при контакті з алергенами. При інфекційному бронхіті кашель може бути гострим та супроводжуватися виділенням мокротиння різної консистенції.

Як відрізнити інфекційний бронхіт від алергічного

Вид бронхіту
Інфекційний
Алергічний
Причина розвиткуВіруси, бактерії, грибкиАлергені (пил, пилок, шерсть тварин, хімікати)

Симптоми
Кашель, біль у горлі та м'язах, нежить,
хрипи в легенях, слабкість
Підвищена температура тілаАлергічні реакції: риніт, свербіж в очах, подразнення шкіри
ТривалістьДо 2 тижнівЗалежить від контакту
з алергенами: може бути як сезонна, так і хронічна
Лікування
  • Жарознижувальні препарати,
  • відхаркувальні засоби;
  • антибіотики
  • Антигістаміни:
  • кортикостероїди;
  • бронходилататори
  • Алергічний бронхіт може виявлятися у різних формах залежно від характеру та ступеня алергічної реакції, а також від ступеня залучення бронхіального дерева.

    Основні види алергічного бронхіту

    Простий (катаральний) алергічний бронхіт характеризується помірним запаленням слизової оболонки бронхів без значних змін у структурі бронхіального дерева.

    • Основні симптоми включають сухий або вологий кашель, який може посилюватися вночі або при контакті з алергенами.

    Алергічний обструктивний бронхіт дуже небезпечний вид бронхіту, при якому спостерігається звуження бронхів (обструкція). Це викликає утруднене дихання з характерними свистячими звуками при видиху. Ця форма бронхіту може бути схожа на астму та потребує негайної медичної допомоги.

    • Симптоми можуть включати задишку, відчуття здавленості в грудях та сухий кашель.

    Алергічний атопічний бронхіт. Зазвичай пов’язані з генетичною схильністю до алергічних реакцій.

    • Симптоми включають хронічний кашель та рецидивні епізоди загострень, які часто супроводжуються іншими алергічними реакціями, такими як риніт або кон’юнктивіт.

    Інфекційно-алергічний бронхіт. Розвивається на тлі інфекційного захворювання дихальних шляхів за наявності алергічної схильності. У цьому випадку інфекція може спричиняти запалення, яке посилюється шляхом алергічної реакції.

    Хронічний алергічний бронхіт. Виникає при тривалому впливі алергенів (пилові кліщі, лупа свійських тварин, пліснява) і характеризується тривалим запаленням бронхів. Може призводити до структурних змін у бронхіальному дереві та збільшенню ризику розвитку астми. Захворювання може посилюватися сезонними алергенами.

    Важливо: як пише сайт MedicalNewsToday, алергічний бронхіт, який триває понад три місяці, називають хронічним. Він є різновидом хронічної обструктивної хвороби легень (ХОХЛ) і найчастіше спричинений курінням.

    Лікування алергічного бронхіту

    Для діагностики алергічного бронхіту слід звернутися до лікаря. Він проведе медичний огляд та вислухає скарги пацієнта. Щоб унеможливити інші захворювання дихальної системи, такі як пневмонія, випише направлення на рентген грудної клітки. Також може попросити хворого здати аналізи крові, щоб визначити наявність інфекції.

    На підставі обстежень лікар призначить терапію, спрямовану на зменшення симптомів. Лікування алергічного бронхіту передбачає виключення алергенів, зміну способу життя, а також приймання медикаментів.

    Алергічний бронхіт: препарати

    Група препаратів
    Властивості
    Назви
    АнтигістаміниЗменшують алергічні симптоми, такі як нежить, свербіж та сльозотеча
  • «Кларитин»,
  • «Зіртек»,
  • «Телфаст»,
  • «Левоцетиризин»
  • Інгаляційні кортикостероїдиЗнижують запалення
    у дихальних шляхах
  • «Будекорт»,
  • «Фліксотид»
  • БронходилататориРозширюють дихальні шляхи, полегшуючи дихання
  • «Вентолін»,
  • «Беротек»,
  • «Серетид»,
  • «Атровент»,
  • «Еуфілін»
  • АнтилейкотрієниЗменшують запалення
    та бронхоконстрикцію
  • «Синглон»,
  • «Аколат»
  • ІмуносупресантиКонтролюють важкі форми алергії
  • «Сандімун»
  • «Імуран»,
  • «Медрол»
  • Крім терапії, застосовують алерген-специфічну імунотерапію (АСІТ). Цей метод лікування алергічного бронхіту передбачає поступове запровадження зростальних доз алергену пацієнту. Це дозволяє знизити його чутливість до тригера та зменшити симптоми захворювання. Такий метод лікування дозволяє досягти стійкої ремісії симптомів.

    Щоб не допустити рецидивів, важливо виявити алергени, такі як пліснява, пилок, шерсть тварин, і виключити їх вплив. Для цього можна використовувати очищувачі повітря, регулярно робити вологе прибирання, видалити м’які іграшки або килими.

    Алергічний бронхіт необхідно контролювати за допомогою медикаментозних та інших засобів. Це дозволить не допустити розвитку можливих ускладнень, таких як хронічний бронхіт, хронічна обструктивна хвороба легень (ХОХЛ), легеневі емфіземи, інфікування дихальних шляхів, загострення астми.

    Регулярні медичні огляди та своєчасна корекція терапії допоможуть мінімізувати ризики та підтримувати добрий стан здоров’я.

    Як не допустити розвитку алергічного бронхіту

    • Відмовтеся від куріння, у тому числі пасивного;
    • дотримуйтесь правильного харчування, це сприяє зміцненню імунітету;
    • будьте фізично активними, це покращує функціонування легень.

    Поширені питання

    Що найчастіше викликає хронічний алергічний бронхіт?

    Куріння сигарет є найпоширенішою причиною розвитку хронічного алергічного бронхіту. Сигаретний дим містить такі шкідливі речовини, як нікотин, чадний газ, формальдегід, бензол, ацетон, аміак та ін. Вдихання цих токсинів подразнює слизову оболонку дихальних шляхів, що призводить до задухи та кашлю.

    Також хронічний алергічний бронхіт викликає забруднення повітря, пил, квітковий пилок, постійний вплив хімічної пари.

    Чинники ризику розвитку хронічного алергічного бронхіту

    • Вік старше 45 років;
    • робота на шкідливому виробництві;
    • проживання у промислових та загазованих районах;
    • алергія.

    Які особливості алергічного бронхіту у дітей?

    Алергічний бронхіт у дітей та дорослих має низку відмінностей. Так, при алергічному бронхіті симптоми у дітей більш виражені через незрілість імунної системи та менший обсяг дихальних шляхів.

    Також діти більш чутливі до побутових алергенів, таких як пил, пліснява, шерсть тварин. У них часто спостерігається харчова нестерпність. Крім того, діти генетично схильні до алергії, що призводить до розвитку алергічного бронхіту. Дорослі частіше схильні до тривалого впливу шкідливих речовин, що може бути пов’язане з професійною діяльністю.

    Алергічний бронхіт найважче діагностується у дітей через схожість з іншими педіатричними захворюваннями, такими як вірусні інфекції. Тому для діагностики алергічного бронхіту у дітей часто використовують такі додаткові методи обстеження, як шкірні проби та аналіз крові на імуноглобулін (IgE).

    Дорослі можуть точніше описати свої симптоми та тригери, що дозволяє швидко поставити діагноз та призначити лікування.

    При тяжких формах алергічного бронхіту лікування препаратами завжди ефективно?

    При тяжких формах алергічного бронхіту можуть бути призначені комплексні схеми лікування, щоб контролювати симптоми та запобігти розвитку загострень. З цією метою використовують системні та інгаляційні кортикостероїди («Преднізолон», «Флутиказон»), комбіновані інгалятори («Симбікорт»).

    Якщо традиційні методи є неефективними, можуть бути призначені біологічні препарати, що впливають на специфічні імунні шляхи.

    При дуже тяжких загостреннях може знадобитися госпіталізація пацієнта для інтенсивного спостереження та лікування, включаючи внутрішньовенне введення препаратів та кисневу терапію.

    Як відрізнити астму від алергічного бронхіту?

    Обидва ці захворювання характеризуються такими симптомами, як кашель, хрипи, запальна інфільтрація та підвищення проникності судин. Однак при бронхіальній астмі виникають оборотна обструкція та бронхоспазм. Ці спазми не діагностують при алергічному бронхіті.

    Чи заразний алергічний бронхіт?

    Інфекційний бронхіт, який викликають віруси та бактерії, може бути заразним. Алергічний бронхіт не становить загрози для оточення. Однак запалені бронхи більш сприйнятливі до різного роду інфекцій і є сприятливим середовищем для розвитку респіраторних вірусів. Вони легко виділяються у навколишнє середовище внаслідок відхаркування слизового мокротиння.

    Щоб не допустити можливого інфікування, слід дотримуватись правил гігієни та при перших симптомах звернутися до лікаря.

    Реклама
    Епідемія СНІДу тільки починається
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
    Відкриття подвійної спіралі ДНК
    28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
    Реклама
    Алергічний бронхіт
    Яким буває алергічний бронхітОсновні види алергічн...
    Нецукровий діабет
    Що таке нецукровий діабет Симптоми нецукрового діа...
    Реклама
    Реклама