Бронхіт

Бронхіт — це запалення слизової оболонки нижніх дихальних шляхів (бронхів), через які повітря проходить із трахеї в легені. Воно супроводжується сильним кашлем з виділенням великої кількості густого слизу та утрудненням дихання. У багатьох випадках захворювання протікає гостро і короткочасно (менше трьох тижнів), потім минає самостійно. Але іноді воно може бути хронічним, що зберігається протягом тривалого часу, особливо у курців, літніх людей, пацієнтів із хронічними захворюваннями або слабкою імунною системою.

У цьому огляді редакція Медправди розповідає про причини, симптоми, діагностику цього захворювання, і відповідає на запитання: як лікувати бронхіт.

Що таке бронхіт

У звичайних умовах слизові оболонки бронхів захищені від інфекційних збудників і подразнювальних чинників завдяки фільтрувальній функції носоглотки і кашльовому рефлексу. Викликати запальний процес може тільки раптовий і швидкий вплив інфекцій і подразників, які вдихаються з повітря. Це зазвичай призводить до короткочасного гострого захворювання, але воно також може бути рецидивуючим і хронічним.

Як починається бронхіт? Зазвичай до цього захворювання призводить інфекція верхніх дихальних шляхів, що поширюється на бронхи.

Бронхіт — це вірус чи бактерія? Хворобу спричиняють віруси та бактерії. Вірусна форма більш поширена, ніж бактеріальна.

Який буває бронхіт

Існує два види бронхіту:

  • гострий — характеризується нападами кашлю з виділенням слизу тривалістю від одного до трьох тижнів. Зазвичай його спричиняють віруси, і він часто є наслідком застуди та грипу. Іноді його спричиняють бактерії та хімічні подразники. Лікування вірусного бронхіту зазвичай симптоматичне: парові інгаляції, бронхолітики та відхаркувальні препарати. Бактеріальний бронхіт піддається лікуванню антибіотиками;
  • хронічний — тривале запалення, що супроводжується глибоким кашлем з мокротинням. Воно триває не менше трьох місяців і повторюється протягом двох років і більше. Тривале або повторюване пошкодження слизової оболонки викликає потовщення стінок бронхів. Це призводить до звуження проходів і збільшення перешкоди для потоку повітря, а гіпертрофовані (збільшені в об’ємі) слизові залози виділяють велику кількість в’язкого мокротиння. Таке ушкодження захисних механізмів бронхів може сприяти зараженню бактеріями, яке призводить до рецидивуючої або постійної інфекції. Хронічне запалення є одним зі станів, пов’язаних із хронічною обструктивною хворобою легень.
Важливо! Понад 90% епізодів хронічного запалення бронхів припадає на частку тютюнопаління. Цю форму захворювання іноді також спричиняє тривале вдихання подразників або органічних речовин із довкілля: пари кислот, пил, деревний дим.

Причини бронхіту

Основна причина гострого бронхіту — респіраторні вірусні інфекції. У дорослих захворювання зазвичай спричиняють віруси грипу, парагрипу, риновіруси або коронавіруси. Діти ж зазвичай хворіють після впливу респіраторно-синцитіального вірусу, аденовірусів, коксакі та еховірусів.

У більш рідких випадках гостре запалення бронхів викликається бактеріями, зазвичай це вторинні інфекції. Бактерії атакують слизову оболонку бронхів, уже пошкоджену гострою вірусною інфекцією. У разі бактеріального ураження причиною інфекції можуть бути пневмококи, гемофільна паличка, хламідії та мікоплазма пневмонії. У пацієнтів, які вже страждають на захворювання легень, інфекцію складніше лікувати через інший спектр мікроорганізмів. У них часто присутні бактерії, які гірше реагують на антибіотики або стійкі до багатьох антибактеріальних препаратів.

Грибки також можуть інфікувати дихальні шляхи у пацієнтів зі слабкою імунною системою. Ще однією причиною є алергени.

Коли організм бореться з інфекціями, бронхи запалюються і виробляють додаткову кількість слизу, через який людині стає важче дихати. Через вплив подразників навколишнього середовища запалення бронхів може стати хронічним.

Існує кілька чинників, які підвищують ризик розвитку цього захворювання:

  • паління — людина піддається підвищеному ризику, якщо палить сама або живе з курцем. Діти, батьки яких палять удома, вдвічі частіше страждають на бронхіт;
  • слабка імунна система — стрес і втома можуть послабити стійкість до інфекцій. У маленьких дітей і літніх людей опірність зазвичай нижча;
  • вплив подразників, що вдихаються, на роботі — деякі професії підвищують ризик захворювань бронхів і легенів, особливо ті, які піддають впливу частинок з повітря;
  • ГЕРХ (гастроезофагеальна рефлюксна хвороба) — закидання шлункової кислоти в стравохід.

Тютюнопаління — це одна з основних причин хронічного запалення. Вдихання сигаретного диму може призвести до зменшення розмірів дихальних шляхів і виділення більшої кількості слизу. Якщо це відбувається тривалий час, то дихання стає утрудненим.

Симптоми й ознаки бронхіту

До характерних симптомів бронхіту належать:

  • постійний кашель;
  • виділення мокротиння;
  • лихоманка (зазвичай субфебрильна, в межах 37,1-38,0°C);
  • нудота, блювання і діарея (рідко);
  • біль у грудях;
  • задишка і ціаноз (при захворюванні, що порушує функцію легенів);
  • біль у м’язах;
  • сильна слабкість і загальне нездужання.

Результати фізикального обстеження (лікарський огляд і вислуховування звуків у грудній клітці за допомогою стетоскопа) можуть включати наступні ознаки бронхіту в дорослих:

  • дифузні (розсіяні) хрипи, високочастотні безперервні звуки й активність допоміжних м’язів;
  • дифузне зменшення об’єму вдихуваного повітря або інспіраторний стридор (свідчить про обструкцію бронхів або трахеї);
  • булавовидність пальців і периферичний ціаноз (ознаки муковісцидозу, гіпертрофії правого шлуночка серця та інших серцево-судинних захворювань);
  • запалення слизової оболонки ока, збільшення лімфатичних вузлів і рясні виділення з носа (вказують на аденовірусну інфекцію).

Для порівняння симптомів, як проявляється бронхіт і застуда, можна використовувати наступну таблицю.

СимптомЗастудаБронхіт
Невелике підвищення температуриТакТак
Кашель (без слизу)ТакТак
СлабкістьТакТак
Нежить або закладеність носаТакНі
ЧханняТакНі
СльозотечаТакНі
Кашель (зі слизом)НіТак
Постназальне затіканняТакНі
ХрипиНіТак
Утруднене диханняНіТак
Закладеність у грудяхНіТак

Гостра форма хвороби найчастіше триває від 3 до 7 днів. Але після перенесеного бронхіту може зберігатися сухий, болісний кашель. За даними довідника MSD (, він може тривати 2-3 тижні й довше. Хронічне запалення спричиняє повторювані епізоди кашлю, які тривають понад 3 місяці і з часом погіршуються.

Де болить при бронхіті? Багато людей відчувають біль або тиск у ділянці грудей, пов’язаний із запаленням бронхів. До болю також може призвести кашель, який викликає напругу в м’язах грудей. Іноді біль може віддавати в ділянку шиї або спини. Больовий синдром може бути також проявом плевриту. 

Яка температура при бронхіті? Зазвичай температура при бронхіті у дорослих залежить від виду та тяжкості захворювання. Гостра форма хвороби у більшості випадків супроводжується підвищенням температури до 38 градусів. Бронхіт також може проявлятися температурою 37 градусів.

Діагностика

Запалення бронхів можна запідозрити у хворих на гостру респіраторну інфекцію, що супроводжується кашлем. Але оскільки багато респіраторних захворювань викликають кашель, бронхіт слід розглядати як діагноз виключення.

Діагноз ставиться на підставі історії хвороби та характерних симптомів. Необхідно зібрати повний анамнез, включно з інформацією про вплив токсичних речовин і тютюнопаління, щоб визначити подальше лікування.

Існує кілька способів діагностики бронхіту. Ці методи включають фізичний огляд, перевірку функції легенів, візуалізаційні тести або аналізи мокротиння.

До числа діагностичних досліджень належать:

  • загальний аналіз крові (ЗАК) з формулою;
  • рівень прокальцитоніну (щоб відрізнити бактеріальні інфекції від небактеріальних);
  • цитологічне дослідження клітин мокротиння (у разі постійного кашлю);
  • бактеріологічний посів крові (при підозрі на бактеріальну інфекцію);
  • рентгенографія або комп’ютерна томографія грудної клітки (якщо пацієнт літнього віку або фізикальні дані вказують на пневмонію);
  • бронхоскопія (для виключення аспірації чужорідного тіла, туберкульозу, пухлин);
  • тести на грип;
  • спірометрія (дослідження функції зовнішнього дихання за допомогою спірометра); 
  • ендоскопічне дослідження гортані та трахеї (для виключення епіглотиту).

Аналіз крові дає інформацію про те, чи має бронхіт вірусну або бактеріальну природу. У разі підозри на легеневу інфекцію проводять рентген легенів. У пацієнтів із хронічним запаленням перевіряють функцію легень на наявність ознак ХОЗЛ (хронічного обструктивного захворювання легень). Іноді для уточнення діагнозу потрібна бронхоскопія.

Бронхіт: як лікувати

У разі гострого вірусного запалення призначають муколітичні, жарознижувальні та протизапальні засоби. Бактеріальні інфекції лікують антибіотиками.

Для людей, які палять і мають хронічний бронхіт, найважливіший метод лікування та профілактики ускладнень у дорослих — це відмова від тютюнопаління. Слід профілактувати захворюваність, оскільки гострі інфекції посилюють хронічне запалення. Після припинення паління кашель, що супроводжується виділенням слизу, слабшає протягом кількох місяців. Але звуження бронхів і обструкція повітряного потоку можуть тривати навіть після повної відмови від паління, хоча швидкість прогресування зазвичай сповільнюється.

Лікування бронхіту в дорослих переважно симптоматичне, складається з відхаркувальних і бронхолітичних засобів. Іноді можуть знадобитися препарати для пригнічення нападів кашлю, але їх слід використовувати з обережністю, оскільки вони спричиняють звикання і для очищення бронхів потрібне відхаркування. Першорядне значення має запобігання супутнім інфекціям шляхом уважного спостереження за ранніми ознаками або за допомогою профілактичного застосування антибіотиків. Важливою складовою лікування при бронхіті є коригування побутових умов та умов праці.

Час, скільки лікується бронхіт, залежить від типу і тяжкості захворювання, а також від загального стану здоров’я пацієнта. Лікування гострої форми триває 5-7 днів. Хронічне запалення потребує довгострокового лікування, яке може тривати місяцями або навіть роками.

Бронхіт: чим лікувати

Терапія зазвичай спрямована на полегшення симптомів. Отже, чим лікувати бронхіт?

Для симптоматичного лікування бронхіту використовують наступні засоби:

  • бронходилататори (іпратропію бромід і теофілін) — контроль бронхоспазму, задишки і хронічного кашлю у стабільних пацієнтів. Для боротьби з хронічним кашлем може бути запропонований бета-агоніст тривалої дії плюс інгаляційний кортикостероїд;
  • нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) — лікування системних симптомів у разі бронхіту, включно зі слабким або помірним болем;
  • відхаркувальні засоби — лікування кашлю під час бронхіту, задишки та хрипів;
  • муколітики (наприклад, амброксол, ацетилцистеїн) — для розрідження мокротиння і полегшення відхаркування.

Зазвичай лікування включає засоби від кашлю при бронхіті, призначені для розрідження слизу. Також для зняття запалення можуть призначити стероїдні інгалятори або короткий курс стероїду преднізолону.

Що робити при бронхіті? Найкращий спосіб вилікувати запалення бронхів — це відпочинок і час. Поки бронхи відновлюються, слід вживати багато рідини та використовувати зволожувач повітря, щоб розріджувати слиз.

Що не можна робити при бронхіті? Не рекомендується палити та перебувати поруч із людьми, які курять або пахнуть димом. Дим тільки посилює кашель.

Антибіотики

Антибіотики не продемонстрували будь-якої стійкої користі при гострому запаленні бронхів. Щодо того, як лікувати бронхіт у дорослих антибіотиками, запропоновано наступні рекомендації:

  • гостру форму не слід лікувати антибіотиками, за винятком випадків, коли супутні захворювання створюють ризик серйозних ускладнень;
  • антибіотикотерапія рекомендується пацієнтам літнього віку (>65 років) із сильним кашлем, якщо вони були госпіталізовані протягом останнього року, страждають на цукровий діабет, застійну серцеву недостатність або отримують стероїди;
  • антибіотикотерапія показана в разі загострення хронічного запалення бронхів;
  • пацієнтам із хронічним запаленням, стан яких знаходиться під контролем, профілактична терапія антибіотиками не показана.
Важливо! Зазвичай антибіотики при бронхіті не призначають. Але іноді виникає вторинна інфекція, спричинена бактеріями, які користуються ослабленим станом організму. Це часто призводить до зміни кольору, кількості слизу або нового нападу лихоманки. У таких випадках може знадобитися призначення антибіотика.

Чим лікують бронхіт у домашніх умовах

Гостра форма захворювання зазвичай минає самостійно протягом 1 тижня, але кашель може тривати до 3 тижнів. У цей час зменшити дискомфорт і поліпшити самопочуття хворого допомагають домашні засоби.

Чим лікувати бронхіт у дорослого в домашніх умовах:

  • рясне пиття — необхідно пити більше рідини, щоб слиз залишався рідким. Це полегшить дренаж носових пазух і допоможе очистити бронхи під час кашлю;
  • мед — згідно з даними NHS, мед допомагає заспокоїти кашель. Можна змішати мед і лимон з теплою водою або додати його в чай (дітям до 1 року не рекомендується давати мед);
  • зволожувач повітря — зволоження повітря полегшує дихання при респіраторному захворюванні. Важливо стежити за чистотою зволожувача, щоб запобігти розвитку цвілі та бактерій;
  • вдихання пари — можна прийняти теплий душ або ванну, а також нахилитися над теплою водою в раковині або мисці;
  • відпочинок — достатній час для відпочинку допоможе імунній системі боротися з вірусом, що дасть змогу швидко почуватися краще.

Перед тим, як використовувати трави від кашлю при бронхіті, важливо проконсультуватися з лікарем, щоб упевнитися, що вони безпечні, особливо при хронічних захворюваннях або прийманні інших ліків.

Нижче наведено список трав, які використовуються найчастіше:

  • деревій — має протизапальні властивості;
  • підбіл — відомий своїми відхаркувальними властивостями, допомагає вивести слиз;
  • солодка — має протизапальні та відхаркувальні властивості, сприяє розрідженню слизу, пом’якшенню горла та зменшенню кашлю;
  • чебрець — має антисептичні та протизапальні властивості;
  • череда — використовується як відхаркувальний засіб;
  • звіробій — відомий своїми протизапальними властивостями;
  • евкаліпт — використовується для полегшення дихання, має протизапальні властивості;
  • ісландський мох — має відхаркувальні властивості, пом’якшує кашель.
Важливо! Чаї, настої та олії на основі цих трав можна приймати всередину або використовувати для інгаляцій. Але, як і з будь-якими травами, слід дотримуватися обережності і перед їх застосуванням проконсультуватися з лікарем.

Прогноз: скільки триває бронхіт

При гострій формі симптоми бронхіту в дорослих (за винятком кашлю) зазвичай минають за 7 днів, якщо в людини немає інших захворювань легенів. Кашель може зберігатися ще 2-3 тижні.

При хронічному бронхіті симптоми у дорослих спостерігаються постійно. Вони можуть зникнути через кілька місяців, але потім знову повернутися.

Чим небезпечний бронхіт? Одним із серйозних ускладнень запалення бронхів є пневмонія. У людей із хронічними респіраторними хворобами бронхіт може спричинити погіршення симптомів і ускладнити перебіг основного захворювання. 

Хронічне запалення в легенях може чинити серйозний вплив на серцево-судинну систему і тривалість життя людини:

  • високе навантаження на серце — зменшення доступу кисню для організму через погіршення обміну газів у легенях призводить до більш інтенсивної роботи серця;
  • розвиток серцевої недостатності — тривале запалення може призвести до пошкодження легеневої тканини, що ускладнює нормальне функціонування легень. Це може спричинити збільшення тиску в легеневих артеріях і, зрештою, призвести до розвитку серцевої недостатності;
  • збільшення ризику тромбозів — хронічне запалення може сприяти утворенню тромбів у судинах легенів. Це збільшує ризик утворення згустків крові, які можуть мігрувати в серце і спричиняти серйозні ускладнення, наприклад, інфаркт міокарда.

Регулярні медичні обстеження, правильне лікування та підтримання здорового способу життя суттєво знижують ризики та покращують прогноз.

Коли звертатися до лікаря

Більшість людей одужують від гострого бронхіту самостійно. Але хворій людині необхідно терміново звернутися до лікаря в наступних випадках:

  • виділення густого жовто-зеленого мокротиння з неприємним запахом;
  • кашель із кров’ю;
  • сильна задишка і біль у грудях при бронхіті;
  • висока температура й озноб;
  • субфебрильна температура при бронхіті (в межах 37,1-38,0°C) більше трьох днів;
  • бронхіт у дитини з температурою;
  • наявність супутнього хронічного захворювання.

Профілактика бронхіту

Існує кілька способів запобігти розвитку бронхіту. Насамперед важливо кинути палити й уникати тютюнового диму. Слід часто мити руки, щоб уникнути поширення вірусів та інших мікробів. Бажано також одягати маску під час діяльності, яка може подразнювати легені.

Певним групам людей рекомендується зробити щеплення від грипу, оскільки вони піддаються підвищеному ризику зараження інфекцією. До них належать люди похилого віку, старші за 60 років, і пацієнти з хронічними захворюваннями легень, серцево-судинної системи, печінки або нирок, цукровим діабетом або СНІДом. Здорові люди, які з професійних причин піддаються високому ризику зараження, наприклад, медичний персонал, також мають бути вакциновані.

Поширені питання

Як зрозуміти, що в тебе бронхіт?

Спочатку захворювання проявляється сухим кашлем, який згодом стає вологим з мокротинням. Може відзначатися короткочасне утруднення дихання, відчуття втоми, біль у грудях, лихоманка. При хронічній формі захворювання спостерігається постійне відділення слизу, іноді з домішками гною в разі приєднання бактеріальної інфекції. Точний діагноз ставить лікар після обстеження пацієнта. Самолікування небезпечне, оскільки бронхіт спричиняється різними причинами, проявляється різними симптомами, і його лікування у дорослих залежить від конкретного діагнозу.

Від чого з’являється бронхіт?

До хвороби призводять кілька причин: віруси, бактерії, тривалий вплив тютюнового диму і забрудненого повітря, реакція на алергени, гастроезофагеальний рефлюкс (ГЕР).

Як відрізнити вірусний бронхіт від бактеріального?

Відрізнити вірусне запалення бронхів від бактеріального складно, оскільки симптоми часто схожі. Але є кілька ознак, за якими можна зробити припущення про причину захворювання. Вірусний бронхіт супроводжується рясним відхаркуванням прозорого або білого мокротиння. При бактеріальній формі слиз може бути щільним, жовто-зеленим або з кров’яними домішками. Вірусний бронхіт зазвичай супроводжується субфебрильною температурою. У разі бактеріального ураження може відзначатися більш висока і тривала температура при бронхіті. Для встановлення точного діагнозу потрібна консультація лікаря. Він проводить фізикальне обстеження, аналізує симптоми і призначає лабораторні аналізи.

Бронхіт: температура скільки днів?

Зазвичай під час бронхіту спостерігається підвищення температури, яка може зберігатися різну кількість часу залежно від причини захворювання та індивідуальних особливостей організму. Скільки тримається температура при бронхіті? При вірусному бронхіті температура піднімається в перші дні хвороби і триває кілька днів. При бактеріальній формі захворювання прийом антибіотиків може сприяти швидкому зниженню температурних показників. Якщо температура триває понад 3-4 дні або продовжує підвищуватися, рекомендується обов’язково відвідати лікаря.

Як прискорити лікування бронхіту?

Існує кілька загальних рекомендацій, як вилікувати бронхіт і прискорити процес одужання: вживати достатню кількість води, дозволити своєму організму відпочивати, вживати протизапальні препарати, щоб зменшити біль і жар, використовувати інгалятори, пити теплі напої, уникати паління, поступово повертатися до фізичної активності після поліпшення симптомів.

Який кашель при бронхіті?

Хвороба може супроводжуватися різними видами кашлю, який змінюється залежно від стадії та характеру захворювання. На початковій стадії може виникнути подразнюючий сухий кашель при бронхіті (без мокротиння), що викликає дискомфорт у грудях. По мірі розвитку захворювання сухий кашель прогресує в мокрий, що супроводжується утворенням мокротиння. Мокрий кашель допомагає позбутися слизу і бактерій у бронхах.

Чим лікувати кашель при бронхіті?

Слід пити багато рідини (вода, трав’яні чаї, курячий бульйон). Використання зволожувача повітря запобігає пересушуванню слизової оболонки. Муколітики допоможуть розрідити мокротиння. Інгаляції парою або з використанням небулайзера полегшать дихання. Варто зазначити, що самолікування може завдати шкоди, особливо при кашлі під час бронхіту у дитини. Тому для діагностики та лікування слід звернутися до лікаря.

Скільки триває кашель при бронхіті?

Тривалість кашлю залежить від виду, причини та тяжкості захворювання. На його тривалість також впливає ефективність лікування при бронхіті. Найчастіше кашель триває до кількох тижнів. У більшості людей зберігається кашель після бронхіту, але він стає менш інтенсивним по мірі одужання. Якщо захворювання стає хронічним, то кашель триває довгий час, часто не менше трьох місяців.

Чи може бути бронхіт без кашлю?

Запалення бронхів супроводжується збільшенням секреції слизу і подразненням бронхіальних стінок. Кашель виникає як природна реакція на цей процес, оскільки організм намагається позбутися слизу і частинок, що подразнюють дихальні шляхи. Але існують випадки, коли буває бронхіт без кашлю, він слабко виражений або зовсім відсутній. Наприклад, хвороба починається з інших ознак запалення: утруднене дихання і загальна слабкість.

Чим мазати груди при бронхіті?

Мазі, що містять ментол або евкаліпт, полегшують дихання при бронхіті та біль у грудній клітці. Але перед їх використанням найкраще проконсультуватися з лікарем.

Чи можна померти від бронхіту?

Загалом, смерть від запалення бронхів буває вкрай рідко. Але іноді воно може призвести до серйозного ускладнення — пневмонії. Пневмонія становить серйозну загрозу для здоров’я і навіть може бути фатальною.

Статті по темі

Лікарі призначають

  • Аброл SR таблетки
  • Аброл сироп сироп
  • Аброл сироп сироп
  • Аброл таблетки
  • Алтейка
  • Алтейка Галичфарм
  • Алтейка-Тернофарм
  • Бромгексин
  • Абиклав таблетки 500 мг
  • Абиклав таблетки 875 мг
  • Азимед капсули 250 мг
  • Азимед порошок д/сусп 100 мг
  • Азимед порошок д/сусп 200 мг
  • Азимед таблетки 500 мг
  • Азитро Сандоз порошок 100 мг
  • Азитро Сандоз порошок 200 мг
  • Азитроміцин ЄВРО 125 мг таблетки
  • Азитроміцин ЄВРО 250 мг таблетки
  • Азитроміцин ЄВРО 500 мг таблетки
  • Азитроміцин Гріндекс таблетки
  • Азитроміцин таблетки 1000 мг
  • Азитроміцин таблетки 250 мг
  • Азитроміцин таблетки 500 мг
  • Азитроміцин-Астрафарм капсули 250 мг
  • Азитроміцин-Астрафарм капсули 500 мг
  • Азитроміцин-БХФЗ 250 мг
  • Азитроміцин-Здоров'я капсули 125 мг
  • Азитроміцин-Здоров'я капсули 250 мг
  • Азитроміцин-Здоров'я капсули 500 мг
  • Азитроміцин-КР порошок
  • Азитроміцин-КР капсули 250 мг
  • Азитроміцин-КР капсули 500 мг
  • Азитроміцин-Фармекс
  • Амброксол 15 сироп
  • Амброксол 30 сироп
  • Амброксол екстра таблетки
  • Амброксол сироп
  • Амброксол сироп
  • Амброксол сироп
  • Амброксол таблетки
  • Амброксол таблетки
  • Амброксол таблетки
  • Амброксол таблетки
  • Амброксол таблетки
  • Амброксол-Вішфа сироп
  • Амброксол-Здоров'я розчин
  • Амброксол-Здоров'я форте сироп
  • Амброксол-Тева капсули
  • Амброксол-Тева сироп
  • Амброксол-Тева таблетки
  • Амброксолу гідрохлорид таблетки
  • Амброксолу гідрохлорид таблетки
  • Амброксол-Дарниця таблетки
  • Амброксол-Здоров'Я Форте
  • Амброксол-Здоров'я сироп 15 мл
  • Амброксол-КВ таблетки
  • Амброксол-Ретард
  • Амброксол-Тева розчин 7,5 мг/мл
  • Амбролітин сироп
  • Амброхем сироп
  • Амоксиклав 2S порошок 400 мг
  • Амоксиклав 2Х таблетки 500 мг
  • Амоксиклав 2Х таблетки 875 мг
  • Амоксиклав Квіктаб
  • Амоксиклав Квіктаб таблетки 500 мг
  • Амоксиклав Квіктаб таблетки 875 мг
  • Амоксиклав порошок 1000 мг
  • Амоксиклав порошок 250 мг
  • Амоксиклав порошок 500 мг
  • Нео Амоксиклав
  • Амоксил ДТ таблетки
  • Амоксил таблетки
  • Амоксил-К 1000 таблетки
  • Амоксил-К 625 таблетки
  • Амоксил-К порошок
  • Ампіцилін
  • Ампіцилін-Дарниця
  • Ампіцилін-Здоров'Я
  • Ампіцилін-Фармекс
  • Ампіцилін-Оксацилін
  • Ампіцилін-Нортон
  • Ампіциліну Тригідрат
  • Ампицілін таблетки
  • Аріда Суха Мікстура Від Кашлю Для Дітей
  • Асиброкс таблетки
  • Аскоріл Експекторант сироп
  • Аскоріл таблетки
  • Аугментин BD таблетки
  • Аугментин ES порошок
  • Аугментин Sr
  • Аугментин порошок
  • АЦ-ФС таблетки
  • Ацестад
  • Ацестад 100
  • Ацестад 200
  • Ацестад 600
  • АЦЦ 100 порошок
  • АЦЦ Актив порошок
  • АЦЦ Лонг (лимон) таблетки
  • АЦЦ гарячий напій мед лимон порошок 600 мг
  • АЦЦ розчин
  • Ацц 100
  • Ацц 200 порошок
  • Ацц Дитячий
  • Ацц Лонг
  • Ацц гарячий напій мед лимон порошок 200 мг
  • Бетаклав таблетки
  • Біоциклін
  • Бісептол 480 концентрат
  • Бісептол таблетки
  • Бромгексин 4 Берлін-Хемі розчин
  • Бромгексин 8
  • Бромгексин 8 Берлін-Хемі таблетки
  • Бромгексин Гріндекс
  • Бромгексин-Дарниця таблетки
  • Бромгексин-Здоров'Я
  • Бронхипрет ТП таблетки
  • Бронхипрет розчин
  • Бронхолітин Нео
  • Бронхолітин ТАБ таблетки
  • Бронхолітин сироп
  • Брустан таблетки
  • Бруфен Форте
  • Бруфен гранули
  • Вігор бальзам
  • Вігор-Санто розчин
  • Вікс Актив Медекспекто сироп
  • Геделикс Евкапс капсули
  • Геделикс краплі без спирту краплі
  • Геделикс сироп від кашлю
  • Гепацеф
  • Гепацеф Комбі
  • Гербалор Плющ Проти Кашлю
  • Гербіон Сироп Первоцвіту
  • Гербіон Сироп Плюща
  • Гербіон сироп подорожника
  • Гербіон сироп ісландського моху сироп
  • Глутоксим розчин
  • Грипоцитрон Бальзам
  • Грипоцитрон-Бронхо
  • Далмаксін мазь
  • Доксициклін Солютаб-Кредофарм
  • Доксициклін Солютаб-Нортон
  • Доксициклін капсули
  • Доксициклін-Дарниця
  • Доксициклін-Тева
  • Доксицикліну Гідрохлорид
  • Доктор Мом
  • Доктор Мом з ягідним смаком
  • Доктор Мом зі смаком ананаса льодяники
  • Доктор Мом зі смаком апельсину
  • Доктор Мом зі смаком лимона льодяники
  • Доктор Мом зі смаком малини льодяники
  • Доктор Мом зі смаком полуниці
  • Доктор Мом сироп
  • Доктор Мом із фруктовим смаком льодяники
  • Зіннат таблетки
  • Зиоміцин
  • Імупрет таблетки
  • Ісла-Мінт пастилки
  • Ісла-Моос пастилки
  • Лазолван
  • Лазолван Зі Смаком Лісових Ягід
  • Лазолван Макс капсули
  • Лазолван з полунично-вершковим смаком сироп
  • Лазолван розчин
  • Лазолван таблетки
  • Лангес розчин
  • Левомак таблетки
  • Левомак таблетки
  • Левофлоксацин
  • Левофлоксацин 250
  • Левофлоксацин 500
  • Левофлоксацин 750
  • Левофлоксацин Ауробіндо
  • Левофлоксацин Стада
  • Левофлоксацин-Астрафарм
  • Левофлоксацин-Здоров'Я
  • Левофлоксацин-Кр
  • Левофлоксацин-Кредофарм
  • Левофлоксацин-Тева
  • Лібексин таблетки
  • Лінкас без цукру
  • Лінкас плюс експекторант
  • Лінкас сироп
  • Лінкас сироп
  • Медоклав порошок
  • Мілістан Гарячий Чай Від Кашлю
  • Мілістан Від Кашлю
  • Мультигрип Бронхо порошок
  • Новірин сироп
  • Новірин таблетки
  • Офлоксацин
  • Офлоксацин Штульн Юд
  • Офлоксацин-200
  • Офлоксацин-Дарниця
  • Офлоксацин-Кредофарм
  • Офлоксацин-Нортон
  • Офлоксацин-Фармекс
  • Папалор краплі
  • Парален Амброксол
  • Пелорсін таблетки
  • Проспан Розчин Від Кашлю
  • Проспан краплі від кашлю
  • Проспан пастилки для розсмоктування від кашлю
  • Проспан сироп від кашлю
  • Проспан форте таблетки шипучі від кашлю
  • Резістол краплі
  • Респіброн таблетки
  • Респикс таблетки
  • Рибомуніл
  • Сироп Від Кашлю З Подорожником Та Мати-Й-Мачухою
  • Сорцеф
  • Сумамед Форте зі смаком банана, полуниці, малини
  • Сумамед капсули
  • Сумамед таблетки
  • Сумамед таблетки, що диспергуються в порожнині рота
  • Умкалор таблетки
  • Флюдітек
  • Хелпекс Бріз
  • Цефма
  • Евкабал
  • Евкабал 200 cаше порошок
  • Евкабал 600 саше порошок
  • Евкабал бальзам емульсія
  • Екстратерм таблетки
  • Ербісол Екстра розчин
  • Ербісол розчин
  • Бластомуніл порошок
  • Реклама
    Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
    Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
    До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
    За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
    Реклама
    Діарея
    Що таке діареяВиди діареїВід чого розвивається діа...
    Молочниця у чоловіків
    Що таке молочниця у чоловіківМолочниця у чоловіків...
    Реклама
    Крабові палички можуть спричинити розвиток ожиріння, гіпертонії та діабету
    Основним компонентом крабових паличок є сурімі — ф...
    Вчені назвали запахи, що викликають напад мігрені
    Підвищена чутливість до запахів, або гіперосмія, м...
    Реклама