Бронхіт

Бронхіт — це запалення слизової оболонки нижніх дихальних шляхів (бронхів), через які повітря проходить із трахеї в легені. Воно супроводжується сильним кашлем з виділенням великої кількості густого слизу та утрудненням дихання. У багатьох випадках захворювання протікає гостро і короткочасно (менше трьох тижнів), потім минає самостійно. Але іноді воно може бути хронічним, що зберігається протягом тривалого часу, особливо у курців, літніх людей, пацієнтів із хронічними захворюваннями або слабкою імунною системою.

У цьому огляді редакція Медправди розповідає про причини, симптоми, діагностику цього захворювання, і відповідає на запитання: як лікувати бронхіт.

Що таке бронхіт

У звичайних умовах слизові оболонки бронхів захищені від інфекційних збудників і подразнювальних чинників завдяки фільтрувальній функції носоглотки і кашльовому рефлексу. Викликати запальний процес може тільки раптовий і швидкий вплив інфекцій і подразників, які вдихаються з повітря. Це зазвичай призводить до короткочасного гострого захворювання, але воно також може бути рецидивуючим і хронічним.

Як починається бронхіт? Зазвичай до цього захворювання призводить інфекція верхніх дихальних шляхів, що поширюється на бронхи.

Бронхіт — це вірус чи бактерія? Хворобу спричиняють віруси та бактерії. Вірусна форма більш поширена, ніж бактеріальна.

Який буває бронхіт

Існує два види бронхіту:

 • гострий — характеризується нападами кашлю з виділенням слизу тривалістю від одного до трьох тижнів. Зазвичай його спричиняють віруси, і він часто є наслідком застуди та грипу. Іноді його спричиняють бактерії та хімічні подразники. Лікування вірусного бронхіту зазвичай симптоматичне: парові інгаляції, бронхолітики та відхаркувальні препарати. Бактеріальний бронхіт піддається лікуванню антибіотиками;
 • хронічний — тривале запалення, що супроводжується глибоким кашлем з мокротинням. Воно триває не менше трьох місяців і повторюється протягом двох років і більше. Тривале або повторюване пошкодження слизової оболонки викликає потовщення стінок бронхів. Це призводить до звуження проходів і збільшення перешкоди для потоку повітря, а гіпертрофовані (збільшені в об’ємі) слизові залози виділяють велику кількість в’язкого мокротиння. Таке ушкодження захисних механізмів бронхів може сприяти зараженню бактеріями, яке призводить до рецидивуючої або постійної інфекції. Хронічне запалення є одним зі станів, пов’язаних із хронічною обструктивною хворобою легень.
Важливо! Понад 90% епізодів хронічного запалення бронхів припадає на частку тютюнопаління. Цю форму захворювання іноді також спричиняє тривале вдихання подразників або органічних речовин із довкілля: пари кислот, пил, деревний дим.

Причини бронхіту

Основна причина гострого бронхіту — респіраторні вірусні інфекції. У дорослих захворювання зазвичай спричиняють віруси грипу, парагрипу, риновіруси або коронавіруси. Діти ж зазвичай хворіють після впливу респіраторно-синцитіального вірусу, аденовірусів, коксакі та еховірусів.

У більш рідких випадках гостре запалення бронхів викликається бактеріями, зазвичай це вторинні інфекції. Бактерії атакують слизову оболонку бронхів, уже пошкоджену гострою вірусною інфекцією. У разі бактеріального ураження причиною інфекції можуть бути пневмококи, гемофільна паличка, хламідії та мікоплазма пневмонії. У пацієнтів, які вже страждають на захворювання легень, інфекцію складніше лікувати через інший спектр мікроорганізмів. У них часто присутні бактерії, які гірше реагують на антибіотики або стійкі до багатьох антибактеріальних препаратів.

Грибки також можуть інфікувати дихальні шляхи у пацієнтів зі слабкою імунною системою. Ще однією причиною є алергени.

Коли організм бореться з інфекціями, бронхи запалюються і виробляють додаткову кількість слизу, через який людині стає важче дихати. Через вплив подразників навколишнього середовища запалення бронхів може стати хронічним.

Існує кілька чинників, які підвищують ризик розвитку цього захворювання:

 • паління — людина піддається підвищеному ризику, якщо палить сама або живе з курцем. Діти, батьки яких палять удома, вдвічі частіше страждають на бронхіт;
 • слабка імунна система — стрес і втома можуть послабити стійкість до інфекцій. У маленьких дітей і літніх людей опірність зазвичай нижча;
 • вплив подразників, що вдихаються, на роботі — деякі професії підвищують ризик захворювань бронхів і легенів, особливо ті, які піддають впливу частинок з повітря;
 • ГЕРХ (гастроезофагеальна рефлюксна хвороба) — закидання шлункової кислоти в стравохід.

Тютюнопаління — це одна з основних причин хронічного запалення. Вдихання сигаретного диму може призвести до зменшення розмірів дихальних шляхів і виділення більшої кількості слизу. Якщо це відбувається тривалий час, то дихання стає утрудненим.

Симптоми й ознаки бронхіту

До характерних симптомів бронхіту належать:

 • постійний кашель;
 • виділення мокротиння;
 • лихоманка (зазвичай субфебрильна, в межах 37,1-38,0°C);
 • нудота, блювання і діарея (рідко);
 • біль у грудях;
 • задишка і ціаноз (при захворюванні, що порушує функцію легенів);
 • біль у м’язах;
 • сильна слабкість і загальне нездужання.

Результати фізикального обстеження (лікарський огляд і вислуховування звуків у грудній клітці за допомогою стетоскопа) можуть включати наступні ознаки бронхіту в дорослих:

 • дифузні (розсіяні) хрипи, високочастотні безперервні звуки й активність допоміжних м’язів;
 • дифузне зменшення об’єму вдихуваного повітря або інспіраторний стридор (свідчить про обструкцію бронхів або трахеї);
 • булавовидність пальців і периферичний ціаноз (ознаки муковісцидозу, гіпертрофії правого шлуночка серця та інших серцево-судинних захворювань);
 • запалення слизової оболонки ока, збільшення лімфатичних вузлів і рясні виділення з носа (вказують на аденовірусну інфекцію).

Для порівняння симптомів, як проявляється бронхіт і застуда, можна використовувати наступну таблицю.

СимптомЗастудаБронхіт
Невелике підвищення температуриТакТак
Кашель (без слизу)ТакТак
СлабкістьТакТак
Нежить або закладеність носаТакНі
ЧханняТакНі
СльозотечаТакНі
Кашель (зі слизом)НіТак
Постназальне затіканняТакНі
ХрипиНіТак
Утруднене диханняНіТак
Закладеність у грудяхНіТак

Гостра форма хвороби найчастіше триває від 3 до 7 днів. Але після перенесеного бронхіту може зберігатися сухий, болісний кашель. За даними довідника MSD (, він може тривати 2-3 тижні й довше. Хронічне запалення спричиняє повторювані епізоди кашлю, які тривають понад 3 місяці і з часом погіршуються.

Де болить при бронхіті? Багато людей відчувають біль або тиск у ділянці грудей, пов’язаний із запаленням бронхів. До болю також може призвести кашель, який викликає напругу в м’язах грудей. Іноді біль може віддавати в ділянку шиї або спини. Больовий синдром може бути також проявом плевриту. 

Яка температура при бронхіті? Зазвичай температура при бронхіті у дорослих залежить від виду та тяжкості захворювання. Гостра форма хвороби у більшості випадків супроводжується підвищенням температури до 38 градусів. Бронхіт також може проявлятися температурою 37 градусів.

Діагностика

Запалення бронхів можна запідозрити у хворих на гостру респіраторну інфекцію, що супроводжується кашлем. Але оскільки багато респіраторних захворювань викликають кашель, бронхіт слід розглядати як діагноз виключення.

Діагноз ставиться на підставі історії хвороби та характерних симптомів. Необхідно зібрати повний анамнез, включно з інформацією про вплив токсичних речовин і тютюнопаління, щоб визначити подальше лікування.

Існує кілька способів діагностики бронхіту. Ці методи включають фізичний огляд, перевірку функції легенів, візуалізаційні тести або аналізи мокротиння.

До числа діагностичних досліджень належать:

 • загальний аналіз крові (ЗАК) з формулою;
 • рівень прокальцитоніну (щоб відрізнити бактеріальні інфекції від небактеріальних);
 • цитологічне дослідження клітин мокротиння (у разі постійного кашлю);
 • бактеріологічний посів крові (при підозрі на бактеріальну інфекцію);
 • рентгенографія або комп’ютерна томографія грудної клітки (якщо пацієнт літнього віку або фізикальні дані вказують на пневмонію);
 • бронхоскопія (для виключення аспірації чужорідного тіла, туберкульозу, пухлин);
 • тести на грип;
 • спірометрія (дослідження функції зовнішнього дихання за допомогою спірометра); 
 • ендоскопічне дослідження гортані та трахеї (для виключення епіглотиту).

Аналіз крові дає інформацію про те, чи має бронхіт вірусну або бактеріальну природу. У разі підозри на легеневу інфекцію проводять рентген легенів. У пацієнтів із хронічним запаленням перевіряють функцію легень на наявність ознак ХОЗЛ (хронічного обструктивного захворювання легень). Іноді для уточнення діагнозу потрібна бронхоскопія.

Бронхіт: як лікувати

У разі гострого вірусного запалення призначають муколітичні, жарознижувальні та протизапальні засоби. Бактеріальні інфекції лікують антибіотиками.

Для людей, які палять і мають хронічний бронхіт, найважливіший метод лікування та профілактики ускладнень у дорослих — це відмова від тютюнопаління. Слід профілактувати захворюваність, оскільки гострі інфекції посилюють хронічне запалення. Після припинення паління кашель, що супроводжується виділенням слизу, слабшає протягом кількох місяців. Але звуження бронхів і обструкція повітряного потоку можуть тривати навіть після повної відмови від паління, хоча швидкість прогресування зазвичай сповільнюється.

Лікування бронхіту в дорослих переважно симптоматичне, складається з відхаркувальних і бронхолітичних засобів. Іноді можуть знадобитися препарати для пригнічення нападів кашлю, але їх слід використовувати з обережністю, оскільки вони спричиняють звикання і для очищення бронхів потрібне відхаркування. Першорядне значення має запобігання супутнім інфекціям шляхом уважного спостереження за ранніми ознаками або за допомогою профілактичного застосування антибіотиків. Важливою складовою лікування при бронхіті є коригування побутових умов та умов праці.

Час, скільки лікується бронхіт, залежить від типу і тяжкості захворювання, а також від загального стану здоров’я пацієнта. Лікування гострої форми триває 5-7 днів. Хронічне запалення потребує довгострокового лікування, яке може тривати місяцями або навіть роками.

Бронхіт: чим лікувати

Терапія зазвичай спрямована на полегшення симптомів. Отже, чим лікувати бронхіт?

Для симптоматичного лікування бронхіту використовують наступні засоби:

 • бронходилататори (іпратропію бромід і теофілін) — контроль бронхоспазму, задишки і хронічного кашлю у стабільних пацієнтів. Для боротьби з хронічним кашлем може бути запропонований бета-агоніст тривалої дії плюс інгаляційний кортикостероїд;
 • нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) — лікування системних симптомів у разі бронхіту, включно зі слабким або помірним болем;
 • відхаркувальні засоби — лікування кашлю під час бронхіту, задишки та хрипів;
 • муколітики (наприклад, амброксол, ацетилцистеїн) — для розрідження мокротиння і полегшення відхаркування.

Зазвичай лікування включає засоби від кашлю при бронхіті, призначені для розрідження слизу. Також для зняття запалення можуть призначити стероїдні інгалятори або короткий курс стероїду преднізолону.

Що робити при бронхіті? Найкращий спосіб вилікувати запалення бронхів — це відпочинок і час. Поки бронхи відновлюються, слід вживати багато рідини та використовувати зволожувач повітря, щоб розріджувати слиз.

Що не можна робити при бронхіті? Не рекомендується палити та перебувати поруч із людьми, які курять або пахнуть димом. Дим тільки посилює кашель.

Антибіотики

Антибіотики не продемонстрували будь-якої стійкої користі при гострому запаленні бронхів. Щодо того, як лікувати бронхіт у дорослих антибіотиками, запропоновано наступні рекомендації:

 • гостру форму не слід лікувати антибіотиками, за винятком випадків, коли супутні захворювання створюють ризик серйозних ускладнень;
 • антибіотикотерапія рекомендується пацієнтам літнього віку (>65 років) із сильним кашлем, якщо вони були госпіталізовані протягом останнього року, страждають на цукровий діабет, застійну серцеву недостатність або отримують стероїди;
 • антибіотикотерапія показана в разі загострення хронічного запалення бронхів;
 • пацієнтам із хронічним запаленням, стан яких знаходиться під контролем, профілактична терапія антибіотиками не показана.
Важливо! Зазвичай антибіотики при бронхіті не призначають. Але іноді виникає вторинна інфекція, спричинена бактеріями, які користуються ослабленим станом організму. Це часто призводить до зміни кольору, кількості слизу або нового нападу лихоманки. У таких випадках може знадобитися призначення антибіотика.

Чим лікують бронхіт у домашніх умовах

Гостра форма захворювання зазвичай минає самостійно протягом 1 тижня, але кашель може тривати до 3 тижнів. У цей час зменшити дискомфорт і поліпшити самопочуття хворого допомагають домашні засоби.

Чим лікувати бронхіт у дорослого в домашніх умовах:

 • рясне пиття — необхідно пити більше рідини, щоб слиз залишався рідким. Це полегшить дренаж носових пазух і допоможе очистити бронхи під час кашлю;
 • мед — згідно з даними NHS, мед допомагає заспокоїти кашель. Можна змішати мед і лимон з теплою водою або додати його в чай (дітям до 1 року не рекомендується давати мед);
 • зволожувач повітря — зволоження повітря полегшує дихання при респіраторному захворюванні. Важливо стежити за чистотою зволожувача, щоб запобігти розвитку цвілі та бактерій;
 • вдихання пари — можна прийняти теплий душ або ванну, а також нахилитися над теплою водою в раковині або мисці;
 • відпочинок — достатній час для відпочинку допоможе імунній системі боротися з вірусом, що дасть змогу швидко почуватися краще.

Перед тим, як використовувати трави від кашлю при бронхіті, важливо проконсультуватися з лікарем, щоб упевнитися, що вони безпечні, особливо при хронічних захворюваннях або прийманні інших ліків.

Нижче наведено список трав, які використовуються найчастіше:

 • деревій — має протизапальні властивості;
 • підбіл — відомий своїми відхаркувальними властивостями, допомагає вивести слиз;
 • солодка — має протизапальні та відхаркувальні властивості, сприяє розрідженню слизу, пом’якшенню горла та зменшенню кашлю;
 • чебрець — має антисептичні та протизапальні властивості;
 • череда — використовується як відхаркувальний засіб;
 • звіробій — відомий своїми протизапальними властивостями;
 • евкаліпт — використовується для полегшення дихання, має протизапальні властивості;
 • ісландський мох — має відхаркувальні властивості, пом’якшує кашель.
Важливо! Чаї, настої та олії на основі цих трав можна приймати всередину або використовувати для інгаляцій. Але, як і з будь-якими травами, слід дотримуватися обережності і перед їх застосуванням проконсультуватися з лікарем.

Прогноз: скільки триває бронхіт

При гострій формі симптоми бронхіту в дорослих (за винятком кашлю) зазвичай минають за 7 днів, якщо в людини немає інших захворювань легенів. Кашель може зберігатися ще 2-3 тижні.

При хронічному бронхіті симптоми у дорослих спостерігаються постійно. Вони можуть зникнути через кілька місяців, але потім знову повернутися.

Чим небезпечний бронхіт? Одним із серйозних ускладнень запалення бронхів є пневмонія. У людей із хронічними респіраторними хворобами бронхіт може спричинити погіршення симптомів і ускладнити перебіг основного захворювання. 

Хронічне запалення в легенях може чинити серйозний вплив на серцево-судинну систему і тривалість життя людини:

 • високе навантаження на серце — зменшення доступу кисню для організму через погіршення обміну газів у легенях призводить до більш інтенсивної роботи серця;
 • розвиток серцевої недостатності — тривале запалення може призвести до пошкодження легеневої тканини, що ускладнює нормальне функціонування легень. Це може спричинити збільшення тиску в легеневих артеріях і, зрештою, призвести до розвитку серцевої недостатності;
 • збільшення ризику тромбозів — хронічне запалення може сприяти утворенню тромбів у судинах легенів. Це збільшує ризик утворення згустків крові, які можуть мігрувати в серце і спричиняти серйозні ускладнення, наприклад, інфаркт міокарда.

Регулярні медичні обстеження, правильне лікування та підтримання здорового способу життя суттєво знижують ризики та покращують прогноз.

Коли звертатися до лікаря

Більшість людей одужують від гострого бронхіту самостійно. Але хворій людині необхідно терміново звернутися до лікаря в наступних випадках:

 • виділення густого жовто-зеленого мокротиння з неприємним запахом;
 • кашель із кров’ю;
 • сильна задишка і біль у грудях при бронхіті;
 • висока температура й озноб;
 • субфебрильна температура при бронхіті (в межах 37,1-38,0°C) більше трьох днів;
 • бронхіт у дитини з температурою;
 • наявність супутнього хронічного захворювання.

Профілактика бронхіту

Існує кілька способів запобігти розвитку бронхіту. Насамперед важливо кинути палити й уникати тютюнового диму. Слід часто мити руки, щоб уникнути поширення вірусів та інших мікробів. Бажано також одягати маску під час діяльності, яка може подразнювати легені.

Певним групам людей рекомендується зробити щеплення від грипу, оскільки вони піддаються підвищеному ризику зараження інфекцією. До них належать люди похилого віку, старші за 60 років, і пацієнти з хронічними захворюваннями легень, серцево-судинної системи, печінки або нирок, цукровим діабетом або СНІДом. Здорові люди, які з професійних причин піддаються високому ризику зараження, наприклад, медичний персонал, також мають бути вакциновані.

Як зрозуміти, що в тебе бронхіт?

Спочатку захворювання проявляється сухим кашлем, який згодом стає вологим з мокротинням. Може відзначатися короткочасне утруднення дихання, відчуття втоми, біль у грудях, лихоманка. При хронічній формі захворювання спостерігається постійне відділення слизу, іноді з домішками гною в разі приєднання бактеріальної інфекції. Точний діагноз ставить лікар після обстеження пацієнта. Самолікування небезпечне, оскільки бронхіт спричиняється різними причинами, проявляється різними симптомами, і його лікування у дорослих залежить від конкретного діагнозу.

Від чого з’являється бронхіт?

До хвороби призводять кілька причин: віруси, бактерії, тривалий вплив тютюнового диму і забрудненого повітря, реакція на алергени, гастроезофагеальний рефлюкс (ГЕР).

Як відрізнити вірусний бронхіт від бактеріального?

Відрізнити вірусне запалення бронхів від бактеріального складно, оскільки симптоми часто схожі. Але є кілька ознак, за якими можна зробити припущення про причину захворювання. Вірусний бронхіт супроводжується рясним відхаркуванням прозорого або білого мокротиння. При бактеріальній формі слиз може бути щільним, жовто-зеленим або з кров’яними домішками. Вірусний бронхіт зазвичай супроводжується субфебрильною температурою. У разі бактеріального ураження може відзначатися більш висока і тривала температура при бронхіті. Для встановлення точного діагнозу потрібна консультація лікаря. Він проводить фізикальне обстеження, аналізує симптоми і призначає лабораторні аналізи.

Бронхіт: температура скільки днів?

Зазвичай під час бронхіту спостерігається підвищення температури, яка може зберігатися різну кількість часу залежно від причини захворювання та індивідуальних особливостей організму. Скільки тримається температура при бронхіті? При вірусному бронхіті температура піднімається в перші дні хвороби і триває кілька днів. При бактеріальній формі захворювання прийом антибіотиків може сприяти швидкому зниженню температурних показників. Якщо температура триває понад 3-4 дні або продовжує підвищуватися, рекомендується обов’язково відвідати лікаря.

Як прискорити лікування бронхіту?

Існує кілька загальних рекомендацій, як вилікувати бронхіт і прискорити процес одужання: вживати достатню кількість води, дозволити своєму організму відпочивати, вживати протизапальні препарати, щоб зменшити біль і жар, використовувати інгалятори, пити теплі напої, уникати паління, поступово повертатися до фізичної активності після поліпшення симптомів.

Який кашель при бронхіті?

Хвороба може супроводжуватися різними видами кашлю, який змінюється залежно від стадії та характеру захворювання. На початковій стадії може виникнути подразнюючий сухий кашель при бронхіті (без мокротиння), що викликає дискомфорт у грудях. По мірі розвитку захворювання сухий кашель прогресує в мокрий, що супроводжується утворенням мокротиння. Мокрий кашель допомагає позбутися слизу і бактерій у бронхах.

Чим лікувати кашель при бронхіті?

Слід пити багато рідини (вода, трав’яні чаї, курячий бульйон). Використання зволожувача повітря запобігає пересушуванню слизової оболонки. Муколітики допоможуть розрідити мокротиння. Інгаляції парою або з використанням небулайзера полегшать дихання. Варто зазначити, що самолікування може завдати шкоди, особливо при кашлі під час бронхіту у дитини. Тому для діагностики та лікування слід звернутися до лікаря.

Скільки триває кашель при бронхіті?

Тривалість кашлю залежить від виду, причини та тяжкості захворювання. На його тривалість також впливає ефективність лікування при бронхіті. Найчастіше кашель триває до кількох тижнів. У більшості людей зберігається кашель після бронхіту, але він стає менш інтенсивним по мірі одужання. Якщо захворювання стає хронічним, то кашель триває довгий час, часто не менше трьох місяців.

Чи може бути бронхіт без кашлю?

Запалення бронхів супроводжується збільшенням секреції слизу і подразненням бронхіальних стінок. Кашель виникає як природна реакція на цей процес, оскільки організм намагається позбутися слизу і частинок, що подразнюють дихальні шляхи. Але існують випадки, коли буває бронхіт без кашлю, він слабко виражений або зовсім відсутній. Наприклад, хвороба починається з інших ознак запалення: утруднене дихання і загальна слабкість.

Чим мазати груди при бронхіті?

Мазі, що містять ментол або евкаліпт, полегшують дихання при бронхіті та біль у грудній клітці. Але перед їх використанням найкраще проконсультуватися з лікарем.

Чи можна померти від бронхіту?

Загалом, смерть від запалення бронхів буває вкрай рідко. Але іноді воно може призвести до серйозного ускладнення — пневмонії. Пневмонія становить серйозну загрозу для здоров’я і навіть може бути фатальною.

Статті по темі

Реклама
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Для усунення паралічу будуть проводити трансплантацію клітин
Вперше у світі польські хірурги у співпраці з вчен...
Реклама
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Чи можна померти від ГРВІ
У більшості випадків ГРВІ не становлять небезпеки ...
Реклама
Вченим вдалося виявити механізм розвитку цукрового діабету ІІ типу: відкриття
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Дієтолог перерахував 4 помилки, які не дають схуднути
Вважається, що неправильне харчування та недостатн...
Реклама