Лікування бронхіту без антибіотиків

Лікування бронхіту без антибіотиків — нормальна практика в більшості випадків. За типом бронхіт являє собою запальне захворювання — внаслідок набряку слизових, а також скупчення великої кількості слизу в дихальних шляхах легені одержують менше повітря. При цьому головним симптомом бронхіту є кашель, який може бути як мокрим (з відділенням мокротиння), так і сухим (так званим гавкаючим).

Згідно зі статистикою, 8 із 10 бронхітів мають вірусну етіологію. Це означає, що бронхіт без антибіотиків лікують частіше, ніж із ними. Якщо говорити про віруси, які спричиняють бронхіт, то тут лідирують ГРВІ. А от у разі, коли причиною захворювання стають бактерії (у тому числі стрептококи, пневмококи, мікоплазма чи стафілококи, інші), у схему лікування вводять антибактеріальні препарати.

Появі бронхіту так чи інакше можуть сприяти:

  • куріння;
  • проживання чи робота в екологічно несприятливих обставинах (велика загазованість у мегаполісах, шкідливі виробництва тощо);
  • будь-які імунодефіцити, включаючи ВІЛ;
  • наявність у пацієнта алергічних реакцій;
  • деякі хронічні захворювання (наприклад, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба).

Як вилікувати бронхіт без антибіотиків

Бронхіт найчастіше триває від п’яти-семи днів до двох тижнів, але іноді затягується на більш тривалий термін (залишкові явища у вигляді кашлю можуть бути до шести тижнів). Серед груп препаратів, що використовуються у терапії бронхіту, є:

ГрупаЕфект від застосуванняПрепарати
Бронхолітикиголовне завдання препаратів полягає у знятті спазмулікування бронхіту без антибіотиків у дорослих може включати такі препарати цієї групи, як сальбутамол або теофілін, фенотерол або доксофілін
Протизапальніїхнє завдання — не лише знижувати температуру, а й зменшувати запалення, прибирати набряки; також препарати з цієї групи допомагають позбутися ломоти в тілі або головного болю — часті симптоми вірусного бронхітунайчастіше призначають нестероїдні протизапальні препарати — ібупрофен або німесулід, парацетамол та інші
Протикашльовіможуть бути як препарати центральної дії (пригнічують кашльовий рефлекс шляхом впливу на певний відділ головного мозку, бувають наркотичними та ненаркотичними), так і препарати периферичної дії (впливають на нервові закінчення безпосередньо у слизових дихальних шляхів)в цій групі часто використовують для лікування бронхіту без антибіотиків кодеїн та діонін, декстрометорфан (всі вони рецептурні), кодесан IC, кодтерпин IC, лібексин, ренгалін та інші
Муколітики (відхаркувальні)ліки, які покликані розріджувати мокротиння, полегшувати його виведення з бронхівз цієї групи при бронхіті дорослим та дітям можуть призначати бромгексин або амброксол, сиропи (наприклад, з листя плюща, кореня солодки тощо), мукалтин або ацетилцистеїн, ердостеїн та інші препарати

Окремо варто виділити комбіновані протикашльові препарати — вони надають одночасно центральну та периферичну дію, що сприяє одужанню, покращенню загального стану пацієнта. Лікування бронхіту без антибіотиків у дітей має на увазі призначення препаратів у вигляді сиропів, крапель, емульсій. В такому випадку будь-яка з таких форм спрощує підбір дозування та прийом препарату.

Важливо: для успішного лікування бронхіту вірусної етіології необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря. Зокрема, пацієнту показано рясне тепле питво, режим активності та відпочинку, переважно білкова та м’яка їжа. Також потрібне постійне провітрювання приміщення, зволоження повітря. Дорослим пацієнтам рекомендовано на час лікування відмовитись від алкоголю та куріння.

Для профілактики бронхітів у сезон ГРВІ потрібно робити прості кроки:

  • не переохолоджуватись, але при цьому вибирати одяг по сезону;
  • ні в якому разі не кутати дітей — одяг має бути зручним, теплим, але не спекотним;
  • виробити розумний графік вологих прибирань у квартирі, щоб пил не мав шансів погіршити ситуацію;
  • ввести у своє життя фізичні навантаження з урахуванням власного віку, стану здоров’я та інших особливостей (стосується дітей);
  • більше бувати на свіжому повітрі.

Бронхіт — захворювання, яке потребує грамотної діагностики. Призначати антибіотики чи ні, може вирішити тільки лікар. Важливо, щоб дорослі пацієнти, а особливо батьки хворого малюка, не займалися самолікуванням.

Поширені питання

Чи можна вилікувати бронхіт без антибіотиків?

Так, якщо бронхіт має вірусну етіологію. У тому випадку, якщо приєдналася бактеріальна інфекція, препарати групи антибактеріальних будуть потрібні. У будь-якій ситуації схему лікування повинен дати лікар, який бачить пацієнта, може оцінити енить його стан.

Чи можна гуляти на вулиці при гострому вірусному бронхіті?

У перші дні, коли підвищена температура або є інші симптоми вірусної інфекції, краще утриматися від прогулянок. При цьому важливо, щоб у приміщенні було не жарко, провітрювання були регулярними, а при необхідності можна додати до всього зволожувач повітря. На 4-5 день можна виходити на прогулянку, проте вона має бути спокійною – не варто так швидко відновлювати ранкові пробіжки або інші види активного проведення часу.

Чи можна вилікувати бронхіт без антибіотиків у дітей?

Так, якщо етіологія бронхіту вірусна, бактеріальна інфекція не приєдналася, а загалом захворювання протікає у легкій формі. Однак варто пам’ятати, що у дітей, особливо маленьких (від 0 до 3 років), ситуація може змінитися стрімко. Важливо, щоб маленького пацієнта спостерігав педіатр чи сімейний лікар, а за найменшого погіршення батьки повідомляли про це.

Що допоможе при вірусному бронхіті, крім ліків?

Як правило, дітям рекомендують робити спеціальний масаж – дренажний. Він сприяє зміцненню мускулатури дихальних шляхів та швидкому одужанню. Виняток – діти до 6 місяців, при цьому і старшим дітям (до 3 років) рекомендовано запрошувати професійного масажиста, щоб процедура була виконана правильно та принесла користь.

Чи потрібні інгаляції при бронхіті?

Відповідь на це запитання може дати лікар, який бачить стан пацієнта і знає його особливості. Не завжди інгаляції приносять користь, але якщо вони показані, то рекомендовано використовувати небулайзери.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Дієта при гастриті
Переваги дієти при гастритіЯк дієта допомагає впор...
Препарати при синуситі
Як правильно підібрати ліки при синуситіЛіки проти...
Реклама
Реклама