Молочниця в горлі

Молочниця в горлі (орофарингеальний кандидоз) — це захворювання, викликане ураженням слизової оболонки порожнини рота і горла грибком Candida. У невеликих кількостях він гармонійно співіснує з іншими мікроорганізмами в організмі. Молочниця виникає тільки тоді, коли певні чинники викликають розмноження грибка.

Кандидозна інфекція не часто трапляється у здорових дорослих, але найбільш вразливими є люди з ослабленою імунною системою, особливо ті, хто хворий на ВІЛ/СНІД. Симптоми молочниці в горлі часто не очевидні і їх важко розпізнати. Двома найпоширенішими симптомами є білі плями і свербіж у горлі.

У цьому огляді редакція Медправди розповідає, що може спричинити молочницю горла, на які симптоми слід звернути увагу, і яке при цьому призначають лікування.

Причини

Основною причиною молочниці є грибок Candida albicans. Грибки Candida часто мешкають у роті, горлі та травному тракті. Насправді вони завжди існують всередині людського організму і не спричиняють жодних проблем.

Грибки Candida розмножуються тільки за наявності деяких чинників, таких як ослаблена імунна система, прийом антибіотиків, які впливають на природний баланс бактерій в організмі, ліків для лікування раку, кортикостероїдних препаратів. Крім цього, молочниця може бути спричинена поганою гігієною порожнини рота, нестачею вітамінів і цілою низкою інших причин.

Фактори ризику

Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) відносять до групи підвищеного ризику розвитку молочниці порожнини рота та горла таких людей:

  • немовлята (особливо молодше 1 місяця);
  • люди, які носять зубні протези;
  • діабетики;
  • онкологічні хворі;
  • люди, які живуть із ВІЛ/СНІДом (за даними CDC, приблизно в 1/3 пацієнтів із ВІЛ на пізній стадії розвивається молочниця порожнини рота);
  • люди, які приймають антибіотики або кортикостероїди, включно з інгаляційними кортикостероїдами для лікування таких захворювань, як астма;
  • люди, які приймають ліки або мають захворювання, що викликають сухість у роті;
  • курці.

Молочниця в горлі: симптоми

За даними клініки Мейо, при молочниці горла можуть виникнути наступні симптоми:

  • білі плями в горлі, а також на внутрішній поверхні щік, піднебінні та язиці;
  • білий слиз (кандидозний слиз);
  • почервоніння, печіння, свербіж і болючість;
  • тріщини в куточках рота;
  • втрата смаку під час їжі;
  • утруднене ковтання (езофагіт);
  • лоскотливий кашель.
Важливо! При появі будь-якого з перерахованих вище симптомів краще якомога швидше звернутися до лікаря, щоб уникнути можливих неприємних наслідків. Але також варто врахувати, що молочниця в роті може протікати без симптомів.

Ранньою ознакою захворювання є відчуття різкого болю в горлі в місці ураження грибковою інфекцією. Зазвичай це не сильний біль, але він завдає пацієнтові дискомфорту. У деяких пацієнтів виникає свербіж у горлі, утруднене ковтання, може спостерігатися неприємний запах з рота і кисла слина.

Слизова оболонка горла хворого червона, язик брудний, має неприємний запах, на задній стінці глотки багато білих плям і слизу. Відчуття свербежу спричиняє дискомфорт пацієнту, і йому здається, що свербіж посилюється.

Молочниця зазвичай викликає у пацієнта тільки дискомфорт, але рідко стає серйозною проблемою для здоров’я. Якщо в горлі присутня велика кількість кандид або у пацієнта сильно ослаблена імунна система, молочниця стає більш тяжкою. При цьому пацієнт відчуває більш сильні больові відчуття, йому стає важко ковтати їжу.

Лікування

При молочниці в роті або горлі лікар, найімовірніше, займеться усуненням проблеми, яка призвела до розростання грибків, і призначить місцеві протигрибкові препарати. Ці ліки випускаються у вигляді розчинів і суспензій для орального застосування. Якщо перше лікування виявиться неефективним, лікар може призначити більш сильні пероральні протигрибкові препарати.

Важливо! Прийом системних протигрибкових препаратів може мати серйозні побічні ефекти для організму. Тому під час їх застосування необхідно точно дотримуватися вказівок лікаря.

Молочницю порожнини рота і горла зазвичай лікують місцевими протигрибковими препаратами, включно з міконазолом, клотримазолом і ністатином. Протигрибкові препарати, які використовуються для лікування інфекцій легкого та середнього ступеня тяжкості, зазвичай застосовують протягом 7-14 днів. При тяжких інфекціях найпоширенішим засобом є пероральний протигрибковий препарат флуконазол. Для пацієнтів, які не можуть приймати флуконазол, можуть використовуватися інші протигрибкові препарати.

Поширені питання

Що таке молочниця в горлі?

Це грибкова інфекція, викликана одним із видів дріжджоподібних грибків Candida. Він зазвичай мешкає на шкірі та всередині організму, особливо в таких місцях, як рот, горло, стравохід, кишківник і піхва. Коли грибок Candida проникає в організм, він може не викликати у пацієнта жодних проблем зі здоров’ям. Але він може вийти з-під контролю і викликати інфекцію, якщо середовище, в якому мешкає цей грибок, зміниться таким чином, що сприятиме зростанню Candida.

Що викликає молочницю в горлі?

Згідно з дослідженнями, винуватцем молочниці є дріжджоподібний грибок Candida. Молочниця на горлі виникає при зміні балансу мікроорганізмів у порожнині рота, коли грибок Candida починає рости з аномальною швидкістю. Це може статися в при ослабленій імунній системі, прийомі антибіотиків, кортикостероїдів, цитотоксичних препаратів, цукровому діабеті, авітамінозі та з інших причин.

Як визначити молочницю в горлі?

При наявності ознак молочниці краще записатися на прийом до лікаря. Він може діагностувати захворювання, оцінивши симптоми у роті, і за необхідності візьме мазок із горла.

Які наслідки молочниці горла?

Захворювання завдає пацієнтам дискомфорту, впливаючи на їхнє повсякденне життя. Якщо його не лікувати вчасно, воно стане причиною нових інфекцій або у пацієнта буде сильно ослаблена імунна система. Якщо молочниця поширюється вниз по стравоходу, вона призводить до порушення всмоктування поживних речовин. Вона також може поширитися на легені та печінку і викликати пошкодження цих органів.

Як запобігти молочниці горла?

Не займатися самолікуванням за допомогою антибіотиків. Не зловживати протизапальними препаратами або знеболювальними засобами протягом тривалого часу. Дотримуватися гігієни порожнини рота. Людям з діабетом слід контролювати рівень цукру в крові. Людям з астмою, які використовують інгаляційні кортикостероїди, слід полоскати рот після їх застосування. Відмовитися від куріння, обмежити вживання алкоголю. Дотримуватися здорового правильного харчування.

Реклама
Захисні маски для обличчя знижують ризик зараження COVID-19 до 70%
Маски для обличчя можуть уповільнити поширення кор...
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Реклама
Гастрит зі зниженою кислотністю
Причини появи гастриту зі зниженою кислотністюСимп...
Катаральний синусит
Причини розвитку катарального синуситуОсновні озна...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама