Молочниця в ротовій порожнині

Молочниця у роті (кандидоз порожнини рота) — це інфекція ротової порожнини, викликана грибками виду Candida. Захворювання зазвичай виникає на фоні ослабленого імунітету, включно з крайніми віковими категоріями (новонароджені та літні люди), імунокомпрометуючими захворюваннями (ВІЛ/СНІД) та системним застосуванням стероїдів і антибіотиків. Прикладом місцевого імуносупресивного (пригнічуючого імунітет) впливу є інгаляційні кортикостероїди, які часто призначають для профілактичного лікування астми та хронічної обструктивної хвороби легень.

У цьому огляді редакція Медправди розглядає причини, симптоми і методи лікування молочниці порожнини рота. Кандидозна інфекція може проявлятися у вигляді білих і еритематозних уражень. Діагностика ґрунтується на огляді, зборі анамнезу та оцінці факторів ризику. На додачу до емпіричного лікування при деяких видах рекомендується біопсія. У разі неефективності протигрибкового лікування зазвичай проводять культуральне дослідження. Для усунення легкої форми молочниці достатньо місцевої протигрибкової терапії та гігієнічних заходів. Пацієнтам із несприйнятливістю або непереносимістю місцевого лікування призначають системну протигрибкову терапію.

Що таке молочниця у роті

Молочниця у роті — це інфекція, викликана дріжджоподібним грибком кандиди. Захворіти на молочницю може кожна людина, але найчастіше вона трапляється у немовлят, літніх людей та осіб з ослабленою імунною системою.

Кандиди викликають молочницю ротової порожнини у разі порушення імунітету, яке найчастіше буває місцевим і вторинним. Розростання грибка призводить до утворення псевдомембрани. Вагінальні інфекції можуть передаватися немовлятам під час проходження по родовому каналу. Крім того, новонароджені діти можуть заразитися інфекцією через груди при грудному вигодовуванні. Інфекція може призвести до ураження ШКТ і подальшого кандидозного пелюшкового дерматиту.

У здорових пацієнтів імунна система і нормальна бактеріальна флора пригнічують ріст кандиди. Розвиток захворювання часто спричиняє імуносупресія (пригнічення імунітету), така як діабет, використання стероїдів, недоїдання, нестача вітамінів і нещодавній прийом антибіотиків.

Поширення

Молочниця у роті зустрічається з однаковою частотою у чоловіків і жінок. Найчастіше вона виникає у немовлят, але на першому тижні життя буває рідко. Зазвичай вона зустрічається на четвертому тижні життя і рідше у немовлят, старших шести місяців, що, ймовірно, пов’язано з розвитком імунітету організму. Ознаками і симптомами імуносупресії (пригнічення імунітету) є діарея, висипання, повторні інфекції та гепатоспленомегалія (одночасне збільшення селезінки і печінки).

Молочниця у роті: причини

Молочницю ротової порожнини викликають види Candida. За даними досліджень, найчастіше це Candida albicans, виділена з понад 80% вогнищ ураження. Інші види зустрічаються набагато рідше і включають Candida glabrata, Candida tropicalis, Candida kruesi, Candida guillermondii, Candida lusitaniae, Candida parapsilosis, Candida pseudotropicalis і Candida stellatoidea. Види Candida, що не належать до albicans, колонізують пацієнтів старше 80 років частіше, ніж молодих.

Близько 30-60% дорослих і 45-65% немовлят є носіями видів Candida в ротовій порожнині. Більшість із цих видів мешкають як нормальна, а не хвороботворна популяція. Зазвичай їхній ріст контролюють інші бактерії. Але деякі лікарські препарати і хвороби можуть порушити баланс і вивести грибок з-під контролю.

Важливо! Один із прикладів — антибіотики. Вони можуть вбити нормальні бактерії в ротовій порожнині, внаслідок чого грибок кандиди починає неконтрольовано розмножуватися.

Хто перебуває в групі ризику

Молочниця в ротовій порожнині найчастіше зустрічається у немовлят і літніх людей. Але вона може розвинутися у будь-якої людини в кожній віковій групі. Молочниця у роті у дорослих зазвичай розвивається в наступних випадках:

  • цукровий діабет або інші захворювання ендокринної системи;
  • носіння зубних протезів;
  • прийом антибіотиків;
  • проходження хіміотерапії;
  • зловживання наркотиками;
  • погане харчування;
  • імунодефіцит, наприклад, ВІЛ;
  • використання інгаляційних стероїдів для лікування деяких захворювань легень;
  • вагітність або прийом протизаплідних таблеток.

Молочниця у роті: симптоми

Класичним проявом молочниці в порожнині рота є псевдомембранозний кандидоз (утворення нальоту у вигляді сирнистої маси або плівки). Але існує й кілька інших типів, які можуть проявлятися у вигляді білих або еритематозних (червоних) уражень. Білі ураження розвиваються як псевдомембранозні (з утворенням нальоту) або гіперпластичні (збільшені в об’ємі), еритематозні — включають атрофічні (з втратою тканини) ураження в гострій і хронічній формах, кутовий хейліт (запалення шкіри губ у куточках рота), серединний ромбоподібний глосит (запалення язика) і лінійну еритему (почервоніння) ясен.

Який вигляд має молочниця у роті

Зовнішній вигляд і симптоми молочниці у роті залежать від її типу:

  • білий тип (псевдомембранозний) — найпоширеніший. Ураження зазвичай протікають безсимптомно і з’являються на язиці, губній і щічній слизовій, ясенних тканинах, твердому і м’якому піднебінні та ротоглотці. Після їх витирання залишаються виразки, які кровоточать. При наявності симптомів пацієнти відзначають відчуття печіння в ротовій порожнині, кровотечу і зміну смакових відчуттів;
  • червоний тип (еритематозний) — зазвичай проявляється у вигляді червоного грубого контуру навколо зубних протезів. Найчастіше захворювання протікає безсимптомно, але пацієнти можуть повідомляти про біль або печіння в ротовій порожнині;
  • гіперпластичний (бляшкоподібний) кандидоз — проявляється у вигляді твердих білих бляшок на язиці та слизовій ротової порожнини, які неможливо стерти. Він зустрічається нечасто і зазвичай вражає людей із ВІЛ.

Молочниця у роті: лікування

Лікування спрямоване на боротьбу з видами Candida. Воно залежить від ступеня ураження та імуносупресії. За даними видавництва Оксфордського університету, лікуванням першої лінії у разі неускладнених випадків є місцева протигрибкова терапія. Системну протигрибкову терапію зазвичай призначають пацієнтам із рефрактерністю (несприйнятливістю) або непереносимістю місцевого лікування, а також підвищеним ризиком розвитку системних інфекцій.

Молочниця у роті: чим лікувати

Для усунення легкого кандидозу порожнини рота зазвичай достатньо місцевої протигрибкової терапії та гігієнічних заходів. Доступні місцеві протигрибкові препарати для лікування молочниці у роті включають ністатин, міконазол, клотримазол і кетоконазол.

Застосування міконазолу в порожнині рота обмежене, оскільки він викликає блювання та діарею. Але його призначають для лікування ангулярного хейліту та протезного стоматиту.

Ністатин — широко поширений місцевий протигрибковий засіб для лікування молочниці у роті, що випускається у вигляді оральної суспензії. Пацієнтам показано обробляти ротову порожнину ністатином протягом двох тижнів.

Ністатин (оральна суспензія) містить багато сахарози. Тому при молочниці, пов’язаній з цукровим діабетом, або високому ризику розвитку карієсу альтернативою можуть бути триазоли — флуконазол або ітраконазол.

Місцеве лікування рекомендується пацієнтам з легкою формою або першим проявом захворювання. Одним із варіантів є клотримазол розчин для ротової порожнини 1%. Інший варіант — оральна суспензія ністатину.

При помірному та тяжкому перебігу захворювання рекомендується приймати ліки від молочниці у роті флуконазол протягом 7-14 днів. У разі рефрактерного захворювання можливі такі варіанти: ітраконазол і вориконазол.

Пероральні азоли мають тератогенну дію (порушення ембріонального розвитку) і їх не слід використовувати для лікування молочниці у роті в першому триместрі вагітності. Варіантом лікування в такому разі є ністатин у вигляді оральної суспензії.

Для педіатричних пацієнтів дозування цих препаратів має бути скориговане залежно від ваги.

Нижче в таблицях 1 і 2 представлено препарати, чим лікувати молочницю у роті.

Таблиця 1. Ротоглотковий кандидоз: препарат першого вибору.

ПрепаратДозаТривалістьПримітки
Ністатин 100 000 ОД/мл суспензія оральна Новонароджені: народження – 1 місяць: 1 мл кожні 8 годин після годування.Немовлята: 1 місяць – 2 роки: 1-2 мл кожні 6 годин після годування.Дорослі та діти старше 2 років: 1-6 мл кожні 6 годин після їди.Зазвичай протягом 7 днів — слід продовжувати протягом 48 годин після клінічного виліковування, якщо ознаки та симптоми зберігаються понад 14 днів, необхідно провести повторне обстеження.Тримати суспензію в контакті зі слизовою оболонкою порожнини рота якомога довше, перш ніж виплюнути.Для забезпечення адекватного покриття більш масштабних інфекцій може знадобитися більший об’єм ністатину.

Таблиця 2. Ротоглотковий кандидоз (дорослі): системне лікування (тільки при рецидивуючому ротоглотковому кандидозі).

ПрепаратДозаТривалістьПримітки
Флуконазол  Навантажувальна доза: 300 мг у перший день.Подальша доза: 150 мг один раз на день.Від 7 до 21 дня (до досягнення ремісії кандидозу).Більш тривалі терміни можуть використовуватися у пацієнтів із сильно ослабленою імунною функцією.З обережністю застосовувати пацієнтам із порушенням функції печінки.Уникати застосування флуконазолу (і всіх пероральних азолів) під час вагітності.
Ітраконазол  100 мг кожні 24 години 14 днів  Приймати капсули одразу після їди для максимального засвоєння.Не рекомендується пацієнтам з активними або хронічними захворюваннями печінки.Уникати прийому ітраконазолу (і всіх пероральних азолів) під час вагітності.

Жінкам дітородного віку, які приймають ітраконазол, слід використовувати засоби контрацепції. Тому що цей препарат не можна застосовувати під час вагітності через ризик розвитку вроджених аномалій у плода. Ефективну контрацепцію слід продовжувати до настання менструального періоду, наступного після закінчення терапії ітраконазолом.

Важливо! На додачу до лікування пацієнти повинні вживати заходів зі зниження імуносупресивних станів, таких як неконтрольований цукровий діабет, паління та неправильне харчування.

Молочниця у роті: лікування народними засобами

Інші домашні засоби від молочниці у роті, які можна використовувати для поліпшення симптомів, включають:

  • полоскання рота розчином з 1/2 чайної ложки солі, розчиненої в 200 мл теплої води;
  • полоскання рота розчином з 1/2 чайної ложки харчової соди при молочниці у роті, розчиненої в 200 мл теплої води;
  • вживання продуктів і напоїв з «корисними бактеріями» (пробіотиками), наприклад йогурт, чайний гриб або кефір, щоб відновити баланс мікрофлори у роті;
  • полоскання рота розчином з 1 чайною ложкою яблучного оцту, змішаного з 200 мл води.

У хворих на молочницю може виникнути зневоднення. Тому важливо дотримуватися правильного харчування і питного режиму.

Важливим заходом є правильна гігієна ротової порожнини і зубів вранці та ввечері. Для тих, хто носить зубні протези, важливо регулярно їх чистити і знімати на ніч, занурюючи в дезінфікуючу рідину.

Молочниця у роті: лікування в домашніх умовах у дітей

Молочниця в порожнині рота у дитини може пройти самостійно. Батькам слід уникати будь-яких домашніх засобів, не обговоривши їх спочатку з педіатром.

Існує кілька заходів, яких можна вжити вдома, щоб запобігти появі молочниці у новонародженого:

  • мити руки до і після дотику до його рота;
  • стерилізувати соски для пляшечок після використання в киплячій воді протягом 10 хвилин;
  • стерилізувати пустушки так само і не дозволяти нікому брати пустушку до рота;
  • у разі грудного вигодовування мити груди водою щоразу після годування дитини і дати їм висохнути на повітрі;
  • тривалість годування не повинна перевищувати 20 хвилин. ільш тривалий час може викликати подразнення у роті дитини;
  • при зціджуванні молока стерилізувати всі частини молоковідсмоктувача після кожного використання;
  • стежити за тим, щоб дитина пила багато рідини, щоб не допустити зневоднення (втрати рідини).

Прогноз

Прогноз при оральному кандидозі досить сприятливий за умови отримання відповідного та ефективного лікування. Рецидиви зазвичай пов’язані з недотриманням пацієнтом режиму лікування, правил зняття і чищення зубних протезів або неможливістю усунути основні або сприятливі до інфекції фактори.

Поширені питання

Як проявляється молочниця у роті?

Іноді у людей з молочницею у роті взагалі немає жодних симптомів. Але зазвичай може бути відчуття печіння, втрата смаку, сухість у роті, біль або утруднення під час ковтання.

Чи болюча молочниця порожнини рота?

Виразки від молочниці у роті можуть бути болючими, особливо якщо їх подряпати і викликати кровотечу. Деякі люди не мають жодного дискомфорту через підняті плями, але відчувають загальну болючість у ротовій порожнині.

Чому з’явилася молочниця в ротовій порожнині?

Симптоми молочниці ротової порожнини можуть розвиватися повільно або швидко, але причина одна: порушення балансу нормальних бактерій у роті, що дало змогу грибку кандиди вийти з-під контролю.

Чи заразна молочниця ротової порожнини?

Молочниця не передається від людини до людини. Але грибок кандиди може передатися під час контакту з ним у слині іншої людини. Якщо в одного партнера є молочниця в ротовій порожнині, то під час поцілунку грибок може потрапити іншому партнеру в рот. Чи захворіє він на молочницю, залежить від стану його здоров’я і наявності факторів ризику.

Як лікувати молочницю у роті?

Лікар може призначити місцеві препарати у вигляді оральних розчинів і суспензій або системні препарати у вигляді капсул і таблеток від молочниці у роті. Полоскання ротової порожнини антисептичними розчинами допомагає зменшити кількість грибків. Важливо підтримувати гігієну ротової порожнини, яка включає щоденне чищення зубів двічі на день, щоб запобігти подальшому розмноженню грибків. Рекомендується обмежити споживання цукру і вуглеводів, які можуть посилити симптоми. Переважно вживати їжу, багату білками, фрукти, овочі та цільні зерна. Якщо симптоми посилюються навіть після лікування, важливо звернутися до лікаря для отримання подальших рекомендацій і можливої зміни терапії.

Як довго триває молочниця ротової порожнини?

Молочниця рота добре реагує на лікарські препарати. Вона має минути через кілька тижнів після початку лікування. Але у людей з ослабленою імунною системою або супутніми захворюваннями це може зайняти більше часу.

Лікарі призначають

  • Амілар IC
  • Ангіноваг спрей
  • Бетадин супозиторії
  • Бетадине песарії
  • Вагіклін капсули
  • Вагілак капсули
  • Вагіцин-Здоров'Я
  • Гайнекс
  • Гайнекс Форте
  • Генферон Іб
  • Генферон Лайт Іб
  • Декатилен таблетки
  • Деквадол таблетки
  • Дермазол Плюс
  • Дермазол крем
  • Дермазол шампунь
  • Дифлазон розчин
  • Дифлюзол
  • Дифлюзол розчин
  • Дифлюкан
  • Залаїн
  • Залаїн Овулі
  • Ітрунгар капсули
  • Кандід гель
  • Кандідерм крем
  • Канеспор крем
  • Канеспор набір мазь
  • Апо-Кетоконазол
  • Кіпбіоферон
  • Клотримазол Гексал
  • Клотримазол розчин
  • Клотримазол таблетки
  • Клотримазол таблетки
  • Клотримазол-Тева
  • Клотримазол-Фітофарм мазь
  • Ламідерм таблетки
  • Ламізил Дермгель
  • Ламізил Уно розчин
  • Ламізил крем
  • Ламікон дермгель гель
  • Ламікон таблетки
  • Ламікон спрей
  • Ламікон таблетки
  • Ларитилен таблетки
  • Лівагін-М песарії
  • Ліварол песарії
  • Лізак таблетки
  • Ломексин капсули
  • Макмірор комплекс капсули
  • Макмірор таблетки
  • Медофлюкон
  • Мікогель гель
  • Міконазол
  • Міконазол Гексал
  • Міконазол Сандоз
  • Міконазол-Дарниця крем
  • Міконазолу Нітрат
  • Мікофін спрей
  • Мірамістин розчин
  • Мірамістин розчин
  • Натрію Тетраборату 20% У Гліцерині
  • Нафтифін розчин
  • Неовір
  • Ністатин таблетки
  • Ністатин-Здоров'я
  • Ністатин-Здоров'я суспензія
  • Нітрофунгін Нео
  • Нітрофунгін розчин
  • Оверін розчин
  • Онабет крем
  • Орунгал розчин
  • Септефрил
  • Септефрил-Дарниця таблетки
  • Септолете Д зі смаком ментолу
  • Септолете зі смаком яблука
  • Септолете пастилки зі смаком лимона
  • Септолете пастилки зі смаком черешні
  • Септолете плюс
  • Септолете плюс мед та лайм
  • Септолете плюс ментол
  • Спорагал капсули
  • Спораксол капсули
  • Стоматидин розчин
  • Тевалор-Тева таблетки
  • Флузамед капсули
  • Флуконазол
  • Флуконазол 100-Фармекс
  • Флуконазол 150-Фармекс
  • Флуконазол 200-Фармекс
  • Флуконазол 50-Фармекс
  • Флуконазол Сандоз
  • Флуконазол-100
  • Флуконазол-150
  • Флуконазол-50
  • Флуконазол-Апотекс
  • Флуконазол-Дарниця капсули
  • Флуконазол-Здоров'Я
  • Флуконазол-Здоров'Я Форте
  • Флуконазол-Тева капсули
  • Флуконазол-КР капсули
  • Флуконазол-Фармасайнс
  • Флуомізин таблетки
  • Флюзак
  • Флюзак Дт 50
  • Фуніт капсули
  • Фуцис Дт
  • Фуцис гель
  • Фуцис
  • Екзодерил крем
  • Екзодерил розчин
  • Еконазол
  • Есзол таблетки
  • Ефізол
  • Реклама
    Цей чудодійний препарат допоможе зберегти вічну молодість
    За даними Федерального управління з лікарських зас...
    Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
    7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
    Реклама
    Як зняти свербіж при молочниці
    Чим зняти свербіж при молочниціЯк прибрати свербіж...
    Лікування молочниці в домашніх умовах
    Як позбутися молочниці в домашніх умовах за допомо...
    Реклама
    Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
    Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
    Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
    Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
    Реклама