Молочниця у чоловіків

Молочниця у чоловіків (кандидоз) — це грибкова інфекція, яка викликається дріжджоподібним грибком Candida. Кандидозні інфекції можуть вражати багато систем організму, але найчастіше викликають проблеми в ділянці геніталій і в роті. Більшість людей, у яких розвивається кандидоз, здорові, але у них порушений природний баланс місцевої мікрофлори. При генітальній молочниці симптоми у чоловіків можуть бути відсутніми або включати висип, печіння, свербіж, подразнення і почервоніння на пенісі та в ділянці геніталій.

Жінки хворіють на кандидоз частіше, ніж чоловіки. Але у чоловіків це теж досить поширене явище. Зазвичай це легка інфекція, яка швидко минає при відповідному лікуванні. Лікування молочниці у чоловіків може бути місцевим (мазі, креми) або системним (пероральні таблетки) і залежить від ступеня вираженості симптомів. Запобігти кандидозу можна, дотримуючись правил гігієни.

У цьому огляді редакція Медправди розповідає про причини і симптоми молочниці у чоловіків, лікування та профілактику кандидозної інфекції.

Що таке молочниця у чоловіків

Грибок Candida мешкає в невеликій кількості в організмі у багатьох здорових людей, особливо в теплих, вологих місцях, наприклад, геніталії, рот, кишківник. Зазвичай Candida не викликає жодних проблем, оскільки перебуває під контролем імунної системи і корисних бактерій. Але при подразненні шкіри, прийомі антибіотиків, наявності деяких захворювань (наприклад, погано контрольований діабет) грибок може розмножуватися, що призводить до появи симптомів.

Кандидозна інфекція викликає запалення голівки пеніса і крайньої плоті. В медицині це називається баланіт — запалення голівки статевого члена, і постит — запалення крайньої плоті. Часто вони виникають одночасно, що називається баланопоститом.

Молочниця у чоловіків: причини

Найчастіше молочниця у хлопців і чоловіків виникає при сприятливих умовах для швидкого росту грибка Candida. Тому Candida, яка мешкає на шкірі пеніса, не завдаючи проблем, у спекотних і спітнілих умовах може розростися і викликати інфекцію. Це може статися в наступних випадках:

 • спекотна погода;
 • носіння тісної спідньої білизни/одягу, особливо з нейлонових тканин, які не дають шкірі «дихати»;
 • недостатнє витирання статевих органів після душу або занять спортом;
 • забруднення області під крайньою плоттю (її слід акуратно очищати щодня під час миття — тільки водою або з додаванням дуже м’якого мила).

Важливо! У деяких чоловіків і хлопчиків крайня плоть відтягується назад не повністю, що може ускладнити процедуру очищення. Не рекомендується насильно відсувати крайню плоть, якщо вона легко не відтягується.

Як передається молочниця чоловікові? Згідно з даними NHS, кандидоз не належить до інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), тому що грибки Candida в нормі зустрічаються в організмі людини. А збудники ІПСШ (хламідіоз, гонорея) не мешкають в організмі.

Але молочниця у чоловіка може бути пов’язана зі статевим актом. Кандида може передаватися під час статевого акту (хоча це буває рідко), а тертя може спровокувати епізод кандидозу. Деякі люди вважають, що статевий акт викликає загострення кандидозної інфекції.

Інші ситуації та умови також підвищують імовірність розвитку молочниці у чоловіків на голівці пеніса:

 • цукровий діабет — підвищений рівень цукру в крові створює сприятливі умови для надмірного росту грибка Candida;
 • прийом антибіотиків — вони знищують безліч різних видів бактерій і можуть порушити баланс корисних бактерій. Втрата корисних бактерій може призвести до зростання грибка Candida;
 • слабка імунна система — вона може не працювати належним чином через деякі захворювання (СНІД) або лікарські препарати (стероїди, хіміотерапія);
 • туга крайня плоть — може ускладнити миття і висихання пеніса, що підвищує ймовірність скупчення грибків. Згідно з даними клініки Мейо, чоловіки, які зробили обрізання, менш схильні до кандидозу;
 • шкірні захворювання — деякі з них викликають тріщини і розриви шкіри статевих органів.

Який вигляд має молочниця у чоловіків

Симптоми молочниці в чоловіка можуть бути наступними:

 • висип на статевому члені, який викликає свербіж і болючість;
 • невеликі червоні або білі плями на голівці пеніса. Іноді шкіра на голівці виглядає натягнутою і блискучою;
 • виділення з сечовипускального каналу білого або кремового кольору, іноді густої «сирнистої» консистенції;
 • біль під час сечовипускання і статевого акту;
 • утруднене відтягування крайньої плоті;
 • набрякання і розтріскування крайньої плоті, викликане алергією на грибок.

Іноді молочниця у чоловіків протікає без симптомів.

Діагностика

Лікар може діагностувати кандидоз, оглянувши статеві органи. Іноді для підтвердження діагнозу може бути взятий мазок. За допомогою мазка можна підтвердити кандидоз, а також виключити інші інфекції, наприклад, гонорею.

У разі рецидивуючої кандидозної інфекції (тобто інфекція постійно повертається) можуть знадобитися аналізи сечі та крові, щоб знайти основну причину молочниці у чоловіків. Наприклад, чоловіка можуть перевірити на діабет або наявність проблем з імунною системою.

Чим лікувати молочницю у чоловіків

Чоловіча молочниця ефективно лікується протигрибковими препаратами, які швидко полегшують симптоми. Для цієї мети лікар може призначити протигрибковий крем для зовнішнього застосування. Під час використання крему необхідно обов’язково дотримуватися дозування, зазначеного в інструкції.

Існує кілька протигрибкових кремів від молочниці:

 • клотримазол 1%;
 • міконазол 2%;
 • еконазол 1%.
Важливо! Протигрибкові креми можуть пошкодити латексні презервативи і протизаплідні діафрагми/ковпачки, що зробить їх менш ефективними.

Інший варіант швидкого лікування молочниці у чоловіків — протигрибкові таблетки або капсули для перорального прийому, наприклад, флуконазол. У більшості випадків достатньо прийому однієї дози препарату.

Також при молочниці у чоловіків на члені й навколо нього позбутися інфекції допоможе дотримання правил гігієни:

 • ретельно очищати уражену ділянку, найкраще під душем, а не у ванні. Добре висушувати її, поплескуючи, а не розтираючи. Це допоможе зменшити скупчення вологи в цьому місці й ускладнить виживання грибка;
 • не використовувати спреї, мило, олії, дезінфікуючі засоби, гелі для душу на уражених ділянках, бо вони можуть викликати додаткове подразнення;
 • не користуватися загальними рушниками;
 • носити бавовняну спідню білизну, щоб геніталії залишалися сухими. Це допоможе запобігти скупченню грибка.

Якщо препарати проти молочниці у чоловіків і лікування вдома не допомагають або кандидоз з’являється дуже часто, необхідно проконсультуватися з лікарем. Це може вказувати на інфекцію, викликану стійким до лікарських препаратів видом кандиди. Лікар також може перевірити наявність ІПСШ, які викликають схожі симптоми.

Чи потрібно лікувати партнера

Якщо в партнера немає ознак молочниці, лікування йому не потрібне. Але воно рекомендується при наявності симптомів кандидозу. Лікування статевих партнерів (без симптомів) не впливає на ймовірність повторного зараження, тому що передача Candida статевим шляхом не є основною причиною розвитку молочниці.

Чи може молочниця партнерки вплинути на чоловіка

Під час статевого акту з партнеркою, у якої молочниця, пеніс може стати чутливим до кандидозу у піхві. Ситуація покращиться після того, як партнерка пройде курс лікування від молочниці.

Чутливість можна зменшити за допомогою крему з гідрокортизоном 1%. При відчутті болю слід проконсультуватися з лікарем щодо прийому знеболювальних препаратів.

Наслідки

Зазвичай тяжкі наслідки відсутні. У більшості випадків чоловіча молочниця — це захворювання, що легко піддається лікуванню. Але, за даними медичного ресурсу WebMD, у людей з ослабленою імунною системою інфекція може поширитися в кровотік і викликати більш серйозні проблеми.

Як запобігти молочниці у чоловіків

Хоча молочниця статевого члена легко піддається лікуванню, завжди рекомендується вживати запобіжних заходів, щоб знизити ризик її розвитку. Дотримання належної гігієни та носіння вільного дихаючого одягу — найпростіші та найефективніші заходи, які допоможуть запобігти молочниці у чоловіків. 

Грибки процвітають у спекотних і вологих умовах. Тому слід уникати всього, що може зробити ділянку геніталій гарячою або вологою протягом тривалого часу.

Додаткові поради щодо профілактики молочниці у чоловіків:

 • приймати душ після фізичних вправ і ретельно витиратися;
 • уникати носіння тісної або синтетичної спідньої білизни, найкраще носити вільну бавовняну дихаючу білизну;
 • уникати носіння обтислого одягу з лайкри, краще носити бавовняний одяг вільного крою.
Важливо! Слід утримувати пеніс в чистоті — регулярно мити і витирати насухо. Шкіра пеніса дуже чутлива, тому необхідно уникати використання агресивного парфумованого мила або гелів для душу. Для миття може бути достатньо тільки води, можна також використовувати зволожувальний засіб замість мила.

При наявності кандидозу в одного зі статевих партнерів краще уникати сексу доти, доки він/вона не пройде курс лікування. Використання презерватива може запобігти передачі інфекції. Але на цілісність презерватива може вплинути протигрибковий крем, тому за необхідності слід використовувати інший метод контрацепції.

Поширені питання

Чи буває молочниця у чоловіків?

Це менш поширене явище, ніж у жінок. Але у чоловіків також може бути генітальна молочниця на члені.

Від чого з’являється молочниця у чоловіків?

Молочниця на голівці пеніса викликається надмірним зростанням грибка Candida, який зазвичай присутній на шкірі статевих органів. Деякі з можливих причин розростання кандиди включають: порушення гігієни, слабкий імунітет, цукровий діабет, прийом антибіотиків або стероїдних препаратів.

Як проявляється молочниця у чоловіків?

Симптоми й ознаки молочниці у чоловіків і хлопців можуть включати: білі виділення з сечовипускального каналу, свербіж, печіння, набряк і почервоніння голівки пеніса, болючість або дискомфорт під час сечовипускання і статевого акту.

Через скільки проявляється молочниця після зараження у чоловіків?

Час прояву симптомів залежить від кількох чинників, таких як стан імунної системи, наявність інших захворювань або індивідуальні особливості організму.

Як вилікувати молочницю у чоловіків?

Лікування кандидозу у чоловіків включає застосування протигрибкових засобів у вигляді кремів, мазей або пероральних препаратів.

Через скільки проходить молочниця у чоловіків?

Кандидоз у чоловіків зазвичай минає протягом 7-14 днів при правильному лікуванні. Але час одужання залежить від тяжкості інфекції та загального стану здоров’я. Важливо пройти повний курс лікування і дотримуватися рекомендацій лікаря, щоб запобігти рецидивам.

Реклама
Анатомія серцебиття
Серце складається із двох м'язових насосів, які за...
Аварія на Чорнобильській АЕС викликала зростання раку щитоподібної залози
Рак щитоподібної залози, що поширився серед дітей ...
Реклама
Пронос з кров'ю у дитини
Найімовірніші причини проносу з кров'ю у дітейНепе...
Пронос з кров'ю та слизом
Можливі причиниДіагностикаЛікуванняПрофілактикаПош...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама