Чи заразний бронхіт і як він передається

Бронхіт — це запалення бронхів, яке характеризується тривалим кашлем, підвищеною температурою тіла, болем у грудях, слабкістю. Симптоми можуть змінюватись залежно від виду бронхіту, який може бути гострим або хронічним.

Гострий бронхіт зазвичай триває кілька тижнів і часто спричинений вірусними інфекціями. Хронічний бронхіт — це тривалий стан, пов’язаний із постійним подразненням дихальних шляхів, наприклад, нікотином. «Медправда» спробувала розібратися, чи можна заразитися бронхітом і як від нього вберегтися.

Як передається бронхіт

Гострий бронхіт багато хто називає застудою, оскільки він часто діагностується в холодну пору року, коли підвищується ризик передачі мікробів.

Застуду та гострий бронхіт часто викликають одні віруси: грипу, респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ) та COVID-19. Рідше причиною розвитку цього запалення бронхів є бактерії: стафілокок, стрептокок і Mycoplasma pneumoniae. Вірусний бронхіт заразний, тоді як бактеріальний відрізняється низькою контагіозністю.

Гострий бронхіт зазвичай протікає швидко і проходить сам собою. Антибіотики призначаються лише при бактеріальному бронхіті, та й то рідко.

Незважаючи на причини розвитку гострого бронхіту, лікарі рекомендують хворим дотримуватися постільного режиму до зникнення таких респіраторних вірусів, як кашель і біль у горлі. Весь цей час людина залишається переносником вірусу, тому їй краще не контактувати з навколишніми. Скільки днів заразний бронхіт? Все залежить від ступеня зменшення симптомів, які можуть тривати від 7 до 10 днів.

Хронічний бронхіт виникає внаслідок запалення дихальних шляхів протягом тривалого часу — від трьох місяців і більше, не менше двох років поспіль.

Важливо: за даними Національного центру біотехнологічної інформації (NCBI), хронічний бронхіт може бути викликаний тривалим впливом різних подразників, таких як смог. Хоча бактеріальні та вірусні інфекції зазвичай викликають гострий бронхіт, їх повторний вплив може призвести до появи хронічного бронхіту.

Як відрізнити гострий бронхіт від хронічного

Вид бронхіту
Гострий
Хронічний
Причини запаленняВіруси або бактеріїВплив дратівливих речовин
Симптоми
Кашель, біль у грудях, втома
ЛихоманкаСвистяче дихання
Тривалість> 3 тижнів≤ 3 місяців на рік
Лікування
  • Жарознижувальні препарати;
  • ліки проти кашлю;
  • антибіотики
  • Бронходилататори;
  • інгаляційні стероїди
  • Як можна захворіти на бронхіт

    Чи передається бронхіт повітряно-краплинним шляхом? Так, у разі гострого бронхіту, який зазвичай спричиняють віруси грипу або риновіруси. Інфікована людина при кашлі, чханні чи розмові виділяє у повітря мікроскопічні краплі, що містять віруси чи бактерії. Вони можуть потрапити на тіло здорового співрозмовника, що спричинить його подальше інфікування.

    Також бронхіт передається при рукостисканні чи інших видах фізичного контакту з хворим.

    • Гострий бронхіт, спричинений бактеріальними інфекціями, може передаватися хворим або людям похилого віку з ослабленим імунітетом, а також дітям.

    Інфекції можуть поширюватися при потисканні або дотику хворою людиною різних поверхонь, таких як поручні. Якщо до них надалі торкнеться здорова людина, а потім торкнеться руками обличчя, вона може захворіти.

    Як не допустити зараження бронхітом

    • Якщо ви хворі, дотримуйтесь домашнього режиму, доки не відчуєте себе краще.
    • При кашлі чи чханні прикривайте рот і ніс серветкою, щоб краплі, які містять інфекції, не потрапили на інших.
    • Носіть медичну маску, це знизить ризик інфікування інших.
    • Не ділиться з іншими речами особистої гігієни: рушниками, посудом, одягом.
    • Найчастіше мийте руки, особливо після кашлю або чхання. Не торкайтеся брудними руками до носа, рота чи очей.
    • Не паліть і уникайте пасивного куріння.
    • Щороку вакцинуйтесь від грипу та інших інфекційних захворювань.
    • Дотримуйтесь правильного харчування та дотримуйтесь водного режиму — це допоможе прискорити процес одужання.

    Поширені питання

    Чи передається бронхіт, подібно до застуди? І як відрізнити їх один від одного?

    Причиною розвитку бронхіту, як і застуди, найчастіше є віруси. Це пояснює, чому з появою перших симптомів важко відрізнити бронхіт від застуди. Але якщо кашель зберігається протягом тижня і більше, це свідчить про запалення бронхів.

    Як зрозуміти, бронхіт заразний чи ні?

    Визначити віруси, які спричинили запалення бронхів, можна лише лабораторним шляхом. Такі аналізи проводять лише у разі підозри на бактеріальний бронхіт. Найчастіше пацієнт залишається заразним протягом тижня, доки у нього зберігаються респіраторні симптоми захворювання.

    Навколишнім хронічний бронхіт передається чи ні?

    Хронічний бронхіт, що розвивається внаслідок тривалого впливу дратівливих речовин, сам собою не заразний. Однак його загострення можуть бути спричинені інфекціями, вірусними чи бактеріальними. У таких випадках можлива передача інфекції, що викликає загострення, але не самого хронічного бронхіту.

    Чи передається бронхіт при поцілунках?

    Гострий бронхіт, який часто викликається вірусними чи бактеріальними інфекціями, може передаватись через поцілунки. Це пояснюється тим, що віруси та бактерії можуть бути присутніми у слині та респіраторних виділеннях. Таким чином, поцілунки можуть бути одним зі способів передачі інфекції від однієї людини до іншої.

    Однак хронічний бронхіт заразним не є і не передається за поцілунків.

    Як не захворіти на бронхіт, якщо в будинку є такий хворий?

    Щоб знизити ризик захворювання на бронхіт, дотримуйтесь наступних запобіжних заходів.

    • Регулярно мийте руки з милом та водою протягом щонайменше 20 секунд, особливо після контакту з хворим або його речами.

    • Носіть медичну маску, якщо знаходитесь в одному приміщенні з хворою людиною. Це допоможе зменшити ризик інфікування через респіраторні краплі.

    • По можливості ізолюйте хворого в окрему кімнату. Слідкуйте, щоб у нього були особисті рушники, посуд та інші речі.

    • Часто провітрюйте приміщення, щоб зменшити концентрацію вірусів та бактерій у повітрі.

    • Регулярно очищайте та дезінфікуйте загальні поверхні: дверні ручки, вимикачі тощо.

    • Дотримуйтесь здорового способу життя для зміцнення імунітету. Це допоможе протистояти інфекції.

    За перших ознак погіршення самопочуття зверніться до лікаря. Він призначить лікування, що допоможе зупинити розвиток хвороби.

    Реклама
    Епідемія СНІДу тільки починається
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
    Відкриття подвійної спіралі ДНК
    28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
    Реклама
    Алергічний бронхіт
    Яким буває алергічний бронхітОсновні види алергічн...
    Нецукровий діабет
    Що таке нецукровий діабет Симптоми нецукрового діа...
    Реклама
    Реклама