Діарея: психосоматика

Діарея на нервовому ґрунті трапляється досить часто, тому психосоматику називають однією з можливих причин проносу. Коли людина перебуває у стані сильного стресу чи тривожності, в організмі збільшується вироблення шлункової кислоти, але ще не все: також у цьому стані найчастіше з’являється синдром подразненого кишечника, діарея чи закреп. Не варто забувати і про те, що стреси, депресія і тривожність часто йдуть пліч-о-пліч з переїданням або навпаки — відмовою від їжі. Все це може призвести до того, що розвивається неврологічна діарея.

Довідка: психосоматикою називають науку, яка покликана вивчати зв’язки між психологічними, соціальними та емоційними явищами зі здоров’ям (з тілесними хворобами, порушеннями фізіологічних функцій організму). Медична точка зору виділяє психосоматичні захворювання в окрему групу, а першопричиною їх завжди є депресія, стрес, тривожний розлад.

Родоначальником науки психосоматики заведено вважати Цицерона — саме він перший висловлював думки, при цьому аргументуючи свої міркування про тісний зв’язок між сильними нервовими потрясіннями та хворобами.

Якщо у пацієнта пронос на нервовому ґрунті, то до лікування залучають психотерапевта чи навіть психіатра — все залежить від типу захворювання (гостра чи хронічна діарея), від тяжкості стану та тривалості хвороби. Досвідчений лікар завжди пропонує не тільки безпосередньо психотерапію, але також:

  • різні медитативні практики;
  • вправи на релаксацію;
  • препарати зі спектра заспокійливих, антидепресантів тощо.

Досить добре вивчена психосоматика діареї найчастіше перетинається і з іншими впливами стресу на ШКТ:

  • збільшується чутливість шлунка — пацієнт зазначає, що став реагувати на певну їжу (наприклад, гостре або жирне викликає різке погіршення, з’являються болі);
  • змінюється мікробіота кишечника (склад бактерій);
  • з’являються дивні харчові переваги, внаслідок чого порушується робота ШКТ (наприклад, постійно хочеться кислого чи солоного).

Все вищезгадане зі стресом у головній ролі може призвести до різноманітних проблем у роботі ШКТ, що позначається і на психологічному стані пацієнта — він стає дратівливим, нервовим, а якщо йдеться про дитину, то вона стає примхливою, перебірливою в їжі.

Діарея при тривожному розладі

Тривожний розлад — тяжкий стан, який може виявлятися різними симптомами. Один із проявів — діарея, причому вона може бути як при безладному харчуванні (заїдання стресу), так і в протилежному випадку, коли пацієнт практично перестає їсти. У такому разі важливо, щоб хворого направили до психіатра — лише грамотна терапія поверне людину до нормального стану.

Іноді боротьба з тривожним розладом займає тривалий період часу, а на додаток до препаратів пацієнту потрібні індивідуальні сеанси психотерапії або інші методики лікування. У разі діареї при тривожному або депресивному стані потрібно паралельно лікувати і тіло, і душу. Саме таке поєднання дасть швидкий результат — робота ШКТ налагодиться.

Психогенна діарея — симптоми

Прояви діареї у разі відрізняться з інших видів цього захворювання:

  • позиви до дефекації виникають безпосередньо під час сильної нервової напруги, панічної атаки;
  • пронос буває від трьох разів на день і більше, при цьому обсяг випорожнення невеликий (до 200 мл за раз);
  • під час нічного відпочинку позивів до дефекації немає;
  • у животі періодично з’являється голосне бурчання, а ще спастичні болі;
  • випорожнення найчастіше кашеподібне, водянисте, але ні слизу, ні крові там немає, як і неперетравлених залишків їжі;
  • проноси можуть чергуватись із закрепами.

Стрес вносить свої корективи у роботу всіх без винятку систем організму. Психосоматика проносу в такому випадку може бути обумовлена і сумуванням, і затяжною депресією, і іншими тривожними розладами.

Понос — психосоматика у дітей

Діти, як і дорослі, ланцюжок діарея — психосоматика найчастіше викликана сильним стресом, тривожністю. Іноді така реакція організму спостерігається у дітей, схильних до переживань з будь-якого приводу. Також важливо розуміти, що для дітей може бути стресом і зміна місця проживання, і булінг у школі, і смерть близького родича.

У різному віці дитина однаково піддається стресам і не вміє їм протистояти. Саме тому дитині потрібна допомога та професійна підтримка з боку психотерапевта. Крім цього, у лікуванні дітей необхідно уникати самостійних призначень. Зазвичай, педіатр або сімейний лікар, а іноді ще й гастроентеролог, призначають препарати, що полегшують загальний стан, але важливо змінити харчування, організувати дитині такий режим дня, щоб вона могла відпочивати, а при хворобливих відчуттях прилягти.

Пронос від нервів — лікування

Якщо діарея на нервовому ґрунті, як лікувати її вирішують разом гастроентеролог, терапевт та психотерапевт чи психіатр. Перше, на що звертають увагу пацієнта — це правильний режим навантажень та відпочинку. Зокрема, щоб знизити тривожність, необхідно налагодити режим дня та дотримуватися його, розумову роботу чергувати з фізичною, бувати на свіжому повітрі. Бажано створити якісь традиції чи «якорі» — наприклад, завжди починати свій день з невеликої зарядки на природі або з відкритим вікном, снідати в один і той самий час, вийти прогулятися перед сном.

Важливу роль у ланцюжку психосоматика – пронос відіграє дієта. При проносі від нервів потрібно:

  • мінімізувати продукти, в яких є лактоза та фруктоза, глютен;
  • максимально прибрати солодощі, включаючи навіть так звані здорові, з підсолоджувачами замість цукру;
  • відмовитися тимчасово від кави та міцного чаю, алкоголю;
  • зменшити в раціоні жирні та копчені страви, бобові та гриби.

При цьому бажано вживати сири (фета, брі), банани та дині, чорницю та ківі, апельсини та полуницю (важливо обирати сезонні фрукти та ягоди). Корисні при нейрогенній діареї горіхи, але їх кількість не повинна перевищувати жмені протягом дня. При такому вигляді розладу кишечника рекомендована картопля — зварена в мундирах або запечена зі шкіркою, а також баклажани, оливки та й загалом, їжа, багата на білки.

Фізіотерапевтичні методики, якщо психосоматика та діарея у парі — це ЛФК, масажі, рефлексотерапія. Найчастіше рекомендована ще й фітотерапія (лікування травами та рослинами загалом), бальнеотерапія (лікування мінеральними водами). Якщо говорити про ліки, то для боротьби з діареєю найчастіше використовують лоперамід або імодіум, які уповільнюють перистальтику, тим самим знижуючи кількість позивів до дефекації. Якщо захворювання супроводжується болями, лікар може призначити препарати з групи спазмолітиків.

Психотерапія — незамінна частина лікування, причому вона може складатися як із сеансів терапії, так і з препаратів — анксіолітиків (що зменшують рівень тривоги) та антидепресантів. Головне завдання лікування — знизити рівень тривожності або вирішити ту проблему, яка безпосередньо призвела до психогенної діареї.Багато відомих психоаналітиків і психотерапевтів мають власний погляд на такий тип діареї. Психосоматику проносу Луїза Хей, наприклад, пояснює захованими глибоко страхами. До того ж на думку американської письменниці та автора багатьох мотиваційних книг, об’єднаних однією ідеєю — зціли себе сам, — такі пацієнти заперечують усе хороше у своєму житті, не хочуть набувати нового досвіду та знайомитися з новими людьми. Тут важливо також розуміти, що туалет — це найчастіше спокійне місце в будинку, де людина залишається одна, і саме тому діарея — певним чином порятунок для неї. Луїза Хей радить таким людям переконувати себе в тому, що навіть в агресивному світі за межами туалетної кімнати можна існувати у мирі та злагоді з самим собою та оточуючими.

Поширені питання

Пронос на нервовому ґрунті у дитини — що робити?

Насамперед спробувати з’ясувати, через що дитина нервує. В ідеалі необхідно усунути причину переживань, але паралельно також забезпечити дитині нормальне харчування, спокійний розмірений режим дня та відпочинок.

У будь-якій нервовій ситуації хочеться до туалету — це нормально?

Так, це вважається варіантом норми. Коли людина перебуває в стані нервової напруги, в організмі уповільнюються процеси травлення в шлунку, а також товстій кишці, а ось м’язи тієї ж товстої кишки скорочуються сильніше — цим і пояснюються позиви до дефекації.

Психогенна діарея — це назавжди?

Справді, є люди, які схильні до такої реакції організму на стрес. Деяких такий пронос супроводжує з дитинства і повторюється в кожній ситуації, коли доводиться нервувати — наприклад, під час складання тестів чи іспитів. Все це можна перебороти, розібравшись із причиною страху чи нервів і пропрацювавши всю ситуацію із психотерапевтом. Іншими словами, треба навчитися по-іншому переживати стресові ситуації.

Яка народна назва психогенної діареї?

У народі цю хворобу називають ведмежою. Цікаво, що саме так поводиться переляканий ведмідь — мисливці відзначали багато разів, що якщо підняти пострілами звіра, який спить у своїй барлозі, то під час втечі у нього трапляється діарея.

Найчастіше з психогенною діареєю стикаються студенти під час сесій — чи це так?

Справді, дуже багато студентів на тлі підготовки до іспитів та складання сесії скаржаться на пронос. Зазвичай, все це проходить відразу після того, як іспити складені. Проте все ж таки не варто відмахуватися від такої діареї — краще спробувати позбутися її назавжди, переосмисливши підхід до іспитів і скоротивши приводи для стресу.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Інгаляції небулайзером при бронхіті
Які є інгалятори для лікування бронхітуЯк вибрати ...
Верхньощелепний синусит
Верхньощелепний синусит викликають інфекціїСкільки...
Реклама
Реклама