Діарея та температура

Пронос і температура найчастіше з’являються одночасно і є початком інфекційного захворювання, кишкового грипу тощо. буд. Якщо пацієнт — дитина, то діарея є приводом негайно записатися прийом до педіатра. Коли пронос і температура без блювоти у дорослого, може знадобитися консультація сімейного лікаря та/або гастроентеролога, але тут важливий і загальний стан, і наявність інших симптомів. Нудота, пронос, температура — такий набір є прямою вказівкою на те, що пацієнту потрібна кваліфікована медична допомога.

Редакція Медправди в цьому огляді розповість про рекомендації — що потрібно робити, а без чого можна обійтися, коли очікується поліпшення стану.

Досить часто пронос і блювання супроводжуються підвищенням температури. По суті, і діарея, і блювання — це робочий механізм в організмі, який дозволяє очистити його. Саме цим пояснюється полегшення після блювання. Однак з проносом все інакше — полегшення настає тільки тоді, коли він припиняється. Одна з найважливіших проблем при гострій діареї — швидке зневоднення організму. А якщо пронос і температура 38 у дорослого, то пацієнт втрачає рідину ще й внаслідок підвищеного потовиділення.

Важливо: температура та діарея у дитини віком від 0 до 36 місяців — небезпечний стан, причин якого може бути багато. Потрібно якнайшвидше потрапити на прийом до лікаря і почати терапію.

Температура при діареї — причини

Коли пронос у дорослої дитини супроводжується підйомом температури, найчастіше йдеться про кишкову інфекцію. Вони бувають трьох видів — протозойні, бактеріальні та вірусні. Якщо говорити про бактерії, то найчастіше діарея викликана:

  • дизентерією — це інфекційне захворювання настає внаслідок влучення в організм бактерій роду Shigella, що вражають товсту кишку (а точніше, її слизову); діарея у разі багаторазова, часто з домішкою крові, а температура піднімається до 38-39 °З;
  • сальмонельозом — захворюванням, яке настає після проникнення в організм Salmonella; пронос відрізняється своїм зеленуватим відтінком, також майже завжди є блювання, а температура піднімається до 38°С;
  • ботулізмом — захворюванням, яке виникає в результаті того, що в організм потрапляє ботуліністичний токсин (продукт життєдіяльності бактерій Clostridium botulinum); температура та пронос у такому разі супроводжуються блюванням (неодноразовим), а також внаслідок ураження нервової системи пацієнт гірше бачить, а іноді порушуються й інші важливі функції.

Пронос, температура та інші симптоми можуть бути викликані вірусами. Найчастіше вірусна інфекція стає причиною діареї у дітей.

ПричинаПрояви
Ротавірус (часто його називають кишковим грипом)пронос при температурі до 38-39°С, блювання, слабкість та запаморочення
Норовірусдіарея, що супроводжується багаторазовим блюванням, високою температурою, лихоманкою
Аденовірусна інфекціяпронос і температура без блювоти у дорослого або дитини, проте присутні також симптоми застуди (кашель, біль у горлі, нежить), можуть бути уражені і слизові очей
Ентеровіруспочинається з симптоматики грипу, а трохи пізніше додається пронос, блювання, здуття живота

Діарея з температурою найчастіше є наслідком кишкових інфекцій — наприклад, це можуть бути найпростіші організми (лямблії, трематоди, амеби тощо), гельмінти.

Важливо: температура при проносі може вказувати на стани, які потребують термінового хірургічного втручання. Зокрема, ці симптоми можуть спостерігатися при гострому апендициті, непрохідності кишківника.

Пронос, блювання та температура — що робити

Коли діарея і температура супроводжуються блювотою, а причиною цього є неякісна їжа (зіпсована, занадто жирна тощо), то лікарі рекомендують:

  • не намагатися миттєво зупинити пронос або блювоти — організм таким чином очиститься від зайвого;
  • пити багато води, щоб не допустити зневоднення (можна включати в питний режим та аптечні склади — наприклад, регідрон, а можна додавати несолодкі морси, компоти, узвар, неміцний чай);
  • не їсти, якщо не хочеться, а якщо апетит присутній, віддавати перевагу легкій білковій їжі;
  • використовувати сорбенти для зв’язування та швидкого виведення токсинів з організму — наприклад, активоване вугілля або інші за рекомендацією лікаря.

Діарея з температурою може вимагати жарознижувальних препаратів, особливо в тому випадку, коли показники перевищують 38,5 °С або загальний стан пацієнта не дуже добрий (озноб, лихоманка, слабкість).

Не завжди температура та пронос у дорослого вимагають негайного звернення до лікаря. Так, якщо стан пацієнта не викликає побоювань і покращується від години до години, можна впоратися із симптомами за допомогою рекомендованих засобів та процедур. Однак, якщо такий стан спостерігається у дитини (незалежно від вікової групи), необхідно отримати консультацію педіатра або вузького фахівця.

Поширені питання

При проносі може бути температура?

Так, може бути. Діарея може бути наслідком токсичної чи інфекційної дії збудника, при цьому організм може показувати і загальну симптоматику. Підвищення температури може бути викликано й іншими причинами, які не пов’язані з проносом.

Чим збити температуру при проносі у дорослого?

Найчастіше лікар порекомендує препарат, який раніше працював добре. Це можуть бути анальгетики, нурофен або мефенамінова кислота тощо. Головне при цьому чітко дотримуватись інструкцій, не перевищувати доз препарату і не збільшувати кратність прийому.

Що їсти, коли температура та пронос?

Харчування — важлива частина лікування у разі. Лікарі рекомендують ввести до раціону рис, банани, тости або сухарики з білого хліба. Сприяє покращенню стану курячий бульйон (нежирний), вівсянка з цільного зерна (не пластівці, що швидко заварюються), сир і печені яблука, чай з м’яти.

Температура та пронос — що випити?

Будь-які препарати слід обговорити з лікарем. Займатися самолікуванням не варто, оскільки це може погіршити стан. Категорично заборонено давати ліки дітям, керуючись при цьому порадами подруг чи бабусь.

Пронос і температура 37 у дорослого — що робити?

Якщо стан пацієнта не викликає побоювань, можна дати організму впоратися із ситуацією самостійно. Не варто примусово зупиняти діарею відразу ж, оскільки це один із способів для організму очиститися від токсинів. Якщо приєднуються такі симптоми, як сильна слабкість, запаморочення, багаторазове блювання, озноб — потрібно звернутися за медичною допомогою.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Реклама
Реклама