Пронос у немовляти

Пронос у немовляти (діарея) — це рідкі, водянисті й часті випорожнення, які в якийсь момент життя виникають практично в кожної дитини. Це не хвороба, а симптом цілої низки захворювань. Діарея трапляється часто і рідко буває серйозною, але вона може призвести до зневоднення, яке порушує природний водний баланс в організмі немовляти, а також до дисбалансу електролітів (натрію, калію, хлоридів). За відсутності своєчасного лікування це може призвести до серйозних наслідків.

У цьому огляді редакція Медправди розглядає основні питання, пов’язані з діареєю у немовляти: що викликає пронос у немовляти і як можна вилікувати цей стан.

Як зрозуміти, що у немовляти пронос

Норма об’єму, частоти і консистенції випорожнень визначається залежно від віку, маси тіла і раціону дитини, відповідно, змінюється і визначення діареї.

Частота — у нормі в немовляти буває від 3 до 10 випорожнень на добу залежно від його харчування (грудне молоко або молочна суміш). У немовлят старшого віку зазвичай буває від одного до двох випорожнень кишківника на день. Діарею найчастіше визначають як збільшення частоти рідких випорожнень у немовляти у 2 рази порівняно зі звичайним числом випорожнень на день. Але деякі фахівці зі шлунково-кишкових захворювань можуть використовувати інше визначення.

Консистенція і колір — вони змінюються з віком, що підкреслює важливість знання того, що є нормальним для конкретної дитини. За даними медичного сайту MedlinePlus, у немовлят, особливо на грудному вигодовуванні, кал м’який і рідкий. Він може бути жовтим, зеленим або коричневим і мати сирнистий, зернистий вигляд. Випорожнення у немовляти може змінюватися і залежить від його раціону. Поява водянистих, слизових, рідких випорожнень у новонародженого — це значна зміна, за якою слід спостерігати. Присутність крові або чорних випорожнень ніколи не є нормальним явищем і потребує негайної медичної допомоги.

Тривалість — тривала діарея (один тиждень і довше) діагностується і лікується інакше, ніж гострий випадок діареї (тривалістю менше одного тижня). Нижче йтиметься про гостру, а не про затяжну діарею.

Рідкі випорожнення у немовляти можуть бути нормою, особливо якщо дитина харчується грудним молоком. Воно містить натуральні проносні речовини, які можуть робити кал м’яким або рідким. Це зазвичай не привід для занепокоєння, особливо якщо немовля, як і раніше, добре їсть, набирає вагу і поводиться звичайно. Але якщо рідкі випорожнення у немовляти 1 місяць супроводжуються іншими симптомами, як-от блювання, висока температура, дратівливість або втрата апетиту, це може бути ознакою більш серйозної проблеми, такої як інфекція.

Причини діареї у немовляти

Згідно з даними медичного сайту WebMD, найчастішою причиною проносу у новонародженого і дитини молодшого віку є вірусна інфекція. Інші причини включають бактеріальні та паразитарні інфекції, харчову алергію або чутливість до ліків, надмірне вживання фруктового соку, побічні ефекти антибіотиків. Крім цього, існує безліч менш поширених причин діареї.

Важливо! Пронос у новонародженого після годування може бути спричинений зміною складу молока матері або переїданням дитини.

Вірусні, бактеріальні та паразитарні інфекції заразні, і батьки можуть допомогти запобігти поширенню інфекції. Варто врахувати, що за певних типів інфекцій збудники діареї поширюються протягом кількох тижнів або місяців після зникнення симптомів. Мікроорганізми, які викликають діарею, передаються з калом на руки та через рот. Для запобігання зараженню інфекцією серед членів сім’ї та при інших контактах важливо мити руки і не поєднувати поводження з харчовими продуктами та видалення фекалій (наприклад, не можна міняти підгузки на кухні).

Вірусна інфекція

Вірусна інфекція є основною причиною діареї і найчастіше спостерігається в зимові місяці в помірному кліматі, хоча може зустрічатися цілий рік. При діареї у немовляти симптоми вірусної інфекції можуть включати високу температуру (38°C і вище), водянисті випорожнення, блювання, спазми в животі, відмову від їжі, головний біль і біль у м’язах.

Вірусна інфекція зазвичай починається через 12 годин–5 днів після зараження і минає протягом трьох-семи днів. Специфічного противірусного лікування вірусних причин діареї не існує. Немовля з діареєю, викликаною вірусними інфекціями, найкраще лікувати за допомогою підтримувальних заходів (пероральний розчин для регідратації; відповідна до віку дієта, що обмежує продукти з високим вмістом жирів і простих цукрів; відпочинок). При гастроентериті, викликаному норовірусом, переважає блювання, тому можуть бути призначені препарати для запобігання блюванню з урахуванням вікових обмежень і запобіжних заходів, щоб допомогти дитині з пероральною регідратацією.

Бактеріальна інфекція

У деяких випадках бактеріальну інфекцію складно відрізнити від вірусної. Вона частіше трапляється в місцях із небезпечною питною водою і поганим очищенням стічних вод. При бактеріальному проносі у новонароджених найчастіше спостерігається постійна висока температура (40°C і вище), випорожнення з кров’ю або слизом. Більшість дітей із бактеріальною інфекцією не потребують антибіотиків, їхній стан покращується за допомогою підтримувальних заходів. Але в деяких випадках може бути необхідна антибактеріальна терапія.

Паразитарна інфекція

Паразитарна інфекція найчастіше трапляється в місцях із небезпечною питною водою і поганим очищенням стічних вод. Зараження паразитами рідко трапляється в розвинених країнах, але може спостерігатися у немовлят, які нещодавно проковтнули забруднену воду (зокрема з дитячих басейнів) або подорожували й жили в країнах з обмеженими ресурсами. Діарея, викликана паразитарними інфекціями, може тривати від кількох тижнів до кількох місяців.

Діарея, пов’язана з антибіотиками

Деякі антибіотики можуть викликати діарею як у дітей, так і у дорослих. Зазвичай така діарея легка і не спричиняє зневоднення або втрати ваги. У більшості випадків прийом антибіотиків не потрібно припиняти, і харчування немовляти не потребує зміни. Діарея зазвичай минає через 1-2 дні після закінчення прийому антибіотиків. Якщо діарея не минає після припинення прийому антибіотика, слід проконсультуватися з лікарем.

Діарея у новонародженого: ознаки та симптоми

Основним симптомом діареї є часті рідкі та/або водянисті випорожнення. Батькам слід звертатися до лікаря щоразу, коли у немовляти з’являється діарея, навіть якщо вона легка. Але в деяких випадках необхідно негайно зв’язатися з лікарем, якщо у дитини, особливо у новонародженого, з’явився пронос і будь-які з наступних симптомів:

  • кров або слиз у випорожненнях;
  • сухість і липкість у роті;
  • лихоманка, яка не проходить;
  • набагато менше активності, ніж зазвичай (взагалі не сидить або не дивиться по сторонам);
  • відмова від годування або їжі;
  • втрата ваги;
  • відсутність сліз під час плачу;
  • відсутність сечовипускання протягом 6 годин;
  • біль у животі;
  • блювання.
Важливо! Рідкі випорожнення у новонародженого при ГВ зазвичай не є ознакою діареї. За наявності сумнівів слід проконсультуватися з лікарем.

Лікування діареї у немовляти

Лікування залежить від причини та ступеня тяжкості діареї. Лікарських препаратів від діареї, викликаної вірусом, не існує. Зазвичай вона минає самостійно.

У рідкісних випадках діарея може бути викликана бактеріями або паразитами. Якщо лікар запідозрить одне з цих захворювань, він дасть направлення на аналіз калу немовляти, а потім у разі позитивного результату призначить відповідний лікарський препарат.

При підозрі, що діарея викликана харчовою алергією або непереносимістю, лікар може призначити деякі аналізи та/або порекомендувати курс дій, який може включати елімінаційну дієту. Це означає, що протягом певного часу батьки не даватимуть малюкові продукти, які можуть викликати діарею, і спостерігатимуть, чи усуне це проблему.

Нижче наведені основні рекомендації щодо лікування проносу у дитини до 1 року і старше.

Рекомендації щодо харчування

Якщо дитина на грудному вигодовуванні, слід продовжувати годувати її грудьми. Якщо немовля на штучному вигодовуванні, слід давати молочну суміш у половинному обсязі протягом 2-3 годувань після початку діареї. Потім можна знову продовжити регулярне годування сумішшю.

При проносі у дитини 2 років, якщо вона готова до звичайного харчування, можна спробувати давати:

  • банани;
  • відварну курку;
  • галетне печиво;
  • рисову кашу.

Слід уникати:

  • яблучного соку;
  • молочних продуктів;
  • смаженої їжі;
  • концентрованих фруктових соків.

У минулому деякі лікарі рекомендували дієту BRAT. Існує не так вже й багато доказів того, що вона краща за стандартну дієту при розладу шлунка, але при діареї у дитини 2 роки вона не зашкодить.

Продукти, які входять до складу дієти BRAT:

  • банани;
  • рисова каша;
  • яблучне пюре;
  • тости.
Важливо! Банани та інша тверда їжа найчастіше не рекомендуються дитині, у якої спостерігається активне блювання.

Контроль зневоднення

Під час діареї у дитини до 1 року і старше часто спостерігається легке зневоднення. Ознаки і симптоми легкого зневоднення включають невелику сухість у роті, підвищену спрагу і злегка знижене виділення сечі (один мокрий підгузок або сечовипускання за шість годин). Загальні ознаки помірного або тяжкого зневоднення включають помітне зниження сечовипускання (менше одного мокрого підгузка або сечовипускання за шість годин), відсутність сліз під час плачу, сухість у роті та запалі очі.

Оральна регідратаційна терапія

Оральна регідратаційна терапія (ОРТ) була розроблена як більш безпечна, дешева і проста альтернатива внутрішньовенному введенню рідин для немовлят з легким і середнім ступенем зневоднення. Розчин для пероральної регідратації (РПР) містить глюкозу та електроліти (натрій, калій, хлорид) у необхідних пропорціях, що дають змогу поповнити втрачену організмом воду та електроліти. Існують різні розчини для регідратації. Батьки повинні проконсультуватися з лікарем, щоб визначити, якому розчину віддати перевагу.

Немовля з помірним або сильним зневодненням має оглянути лікар. Якщо дитина відмовляється приймати РПР через блювання або в неї спостерігається зневоднення середнього або сильного ступеня, млявість та інші ознаки, їй потрібна професійна діагностика і лікування, яке може включати внутрішньовенну регідратацію.

Необхідно давати дитині рідину протягом перших 4-6 годин, спочатку по 2 столові ложки або 30 мл рідини кожні 30-60 хвилин. Якщо у дитини блювання, слід давати їй трохи рідини за один раз. Можна почати з 1 чайної ложки (5 мл) рідини кожні 10-15 хвилин.

Лікарські препарати

Антибіотики і протидіарейні засоби зазвичай не потрібні і можуть бути шкідливими для немовлят з діареєю. У рідких випадках антибіотики використовують при бактеріальній інфекції, якщо конкретну причину діареї вже виявлено або сильно підозрюють, особливо після недавньої поїздки. Лікар оцінить епізод діареї у немовляти, щоб визначити необхідність їх застосування.

Важливо! Неправильне застосування антибіотиків не призведе до поліпшення діареї. Навіть більше, вони можуть викликати побічні ефекти та призвести до розвитку стійкості до антибіотиків.

Препарати, які запобігають блюванню (протиблювотні), зазвичай не потрібні немовлятам із гострою діареєю. Але вони можуть бути корисними для дітей зі зневодненням і постійним блюванням, що заважає ОРТ. Щоб визначити, чи можуть протиблювотні препарати бути корисними, дитину має оглянути лікар.

Протидіарейні препарати не рекомендуються немовлятам і дітям молодшого віку, оскільки користь від них не переважує ризики. Не слід використовувати лоперамід (Імодіум), оскільки він може погіршити деякі види діареї. Один із ризиків використання протидіарейних препаратів полягає в тому, що вони можуть маскувати погіршення симптомів і затримувати лікування.

Пробіотики

Деякі дослідження показують, що «корисні» бактерії (пробіотики) можуть скоротити тривалість діареї у немовляти приблизно на 12-24 години. Але більш суворі багатоцентрові дослідження свідчать, що вони не чинять істотного впливу. Хоча пробіотики не протипоказані при діареї, їхня загальна користь невелика або відсутня взагалі.

Запобігання поширенню діареї

Батьки, які доглядають за немовлятами з діареєю, мають бути обережними, щоб уникнути поширення інфекції серед них самих, членів їхньої сім’ї, друзів та інших людей. Щоб обмежити кількість людей, які піддаються впливу інфекційних мікроорганізмів, необхідно ретельно мити руки, використовувати підгузки і не відвідувати з хворими дітьми громадські місця.

Поширені питання

Чому у немовляти бурлить в животі та рідкі випорожнення?

Бурління в животі та рідкі випорожнення у немовляти можуть бути зумовлені кількома причинами. У новонароджених дітей травна система ще недостатньо сформована, тому вони можуть відчувати проблеми з перетравленням молока, особливо якщо воно штучне. Спричиняти бурління в животі й нетривалі періоди рідких випорожнень можуть коліки — це сильні болі в животі, які можуть виникати у немовлят через гази в кишечнику. Якщо немовля тільки почало їсти іншу їжу, наприклад, перейшло з грудного молока на молочну суміш або прикорм, його травна система може реагувати на цю зміну. Іноді бурління в животі та рідкі випорожнення у немовляти можуть бути ознаками хвороби, такої як вірусні або бактеріальні інфекції шлунково-кишкового тракту.

Чому може бути діарея у немовляти?

Найчастіше у немовлят і дітей молодшого віку діарея є симптомом вірусної інфекції. Але існують й інші причини діареї, зокрема: харчове отруєння, бактеріальна або паразитарна інфекція, побічні ефекти від ліків, наприклад, антибіотиків, харчова алергія, непереносимість лактози, целіакія або запальне захворювання кишечника, вживання занадто великої кількості фруктового соку або підсолодженої рідини.

Як зрозуміти, що у новонародженого пронос?

Існує кілька ознак, на які варто звернути увагу: рідкі та водянисті випорожнення, прискорені акти дефекації, зміна кольору та запаху випорожнень, подразнення шкіри біля заднього проходу, підвищена дратівливість і занепокоєння.

Що можна дати немовляті, щоб зупинити діарею?

Батьки нічого не повинні давати немовляті від діареї без попередньої консультації з лікарем. Не рекомендується давати протидіарейні препарати дитині віком до 2 років, оскільки вони можуть ще більше пошкодити кишківник.

Пронос у немовляти на ГВ: чим лікувати?

Слід обов’язково звернутися до лікаря. Він може порекомендувати необхідні заходи лікування або перевірити, чи немає серйозних причин для проносу. Слід продовжувати годувати немовля грудьми протягом усього захворювання. Грудне молоко містить антитіла і поживні речовини, які допомагають боротися з інфекціями і зміцнюють імунну систему малюка. Необхідно забезпечити немовляті достатню кількість рідини. Важливо, щоб дитина не зневоднювалася через пронос.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Реклама
Реклама