Пронос з кров’ю у дитини

Пронос з кров’ю у дитини — рідкісний симптом, який може вказувати на наявність серйозного захворювання. Визначити причину цього стану може лікар, ґрунтуючись на віці дитини, наявності у неї інших симптомів або основних захворювань, а також результатах обстеження. У цьому огляді редакція Медправди розповідає про можливі причини появи крові в дитячих випорожненнях при діареї.

Найімовірніші причини проносу з кров’ю у дітей

Ймовірні діагнози різняться залежно від віку. У будь-якому віці важливою причиною проносу з кров’ю у дитини є кишкові бактеріальні інфекції. Запальні захворювання кишківника також можуть виникнути в будь-якому віці, але частіше трапляються у дітей старше 1 року. У немовлят найбільш ймовірний алергічний коліт. Інші захворювання, такі як непрохідність кишківника або поліпоз, зустрічаються рідше, але їх слід враховувати, оскільки вони можуть бути серйозними і навіть небезпечними для життя.

Важливо! Згідно з даними з медичної бази PubMed, дітям і дорослим, у яких сильний пронос з кров’ю або ознаками системного захворювання, потрібен терміновий огляд лікаря. Ці симптоми можуть вказувати на небезпечний для життя стан.

Непереносимість молочного або соєвого білка

Це найпоширеніша причина появи крові в кишківнику та проносу у дитини. Такий стан також відомий як алергічний коліт, викликаний молочним або соєвим білком.

Стан зазвичай виникає через чутливість організму до білка коров’ячого молока або сої. Найчастіше він розвивається після того, як дитина починає пити молочну суміш. Він також може виникнути у дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, оскільки білки коров’ячого молока та сої, які вживає мама, що годує, потрапляють у грудне молоко.

У разі харчової непереносимості, окрім проносу з кров’ю, у деяких дітей може бути присутнім:

  • блювання;
  • дратівливість;
  • поганий набір ваги;
  • екзема (різновид шкірного висипу).

Немовлят з проносом і кров’ю в кишківнику або будь-якими іншими перерахованими вище симптомами повинен оглянути лікар. Якщо він дійде висновку, що ймовірною є непереносимість молока або соєвого білка, наступним кроком буде виключення цих продуктів із раціону. Після цього в більшості випадків симптоми минають.

Іноді пронос із кров’ю з’являється знову, зазвичай після вживання дитиною (або мамою, що годує грудьми) навіть невеликої кількості молока. Проблема зазвичай вирішується до однорічного віку, після чого дитина знову може переносити молоко або сою, і ніяких довгострокових наслідків не виникає.

Інфекційна діарея

Пронос з кров’ю у дитини у 15-20 разів частіше виникає через кишкові інфекції, ніж через запальні захворювання кишківника. Він може бути викликаний вірусами, бактеріями або паразитами. Зараження може статися від іншої людини з інфекційною діареєю, під час вживання зараженої їжі/напоїв/води або, рідше, після прийому антибіотиків.

Найімовірнішими збудниками інфекції є види Campylobacter, Salmonella та Yersinia. Набагато рідше винуватцями є шигели, види кишкової палички, що виробляють шига-токсин (наприклад, E coli 0157:H7), та інші мікроорганізми. За даними медичного сайту Medscape, нещодавнє застосування антибіотиків може призвести до антибіотикоасоційованого коліту та коліту, викликаного Clostridium difficile.

Симптоми кишкової інфекції, крім проносу, зазвичай включають:

  • лихоманку;
  • біль у животі;
  • іноді блювання (особливо при вірусному ураженні).

Видима кров у випорожненнях під час проносу буває тільки за певних видів інфекцій, деякі з них можуть бути важкими. Інфекційна діарея рідко викликає появу крові в кишківнику за відсутності інших симптомів.

Важливо! Пронос з кров’ю в дитинстві часто свідчить про серйозні захворювання шлунково-кишкового тракту. Найпоширенішою причиною є кишкові бактеріальні інфекції. Бактеріальний гастроентерит зазвичай минає самостійно — антибіотики необхідні тільки в деяких випадках.

Запальні захворювання кишківника (ЗЗК)

Існує два основних види ЗЗК: виразковий коліт і хвороба Крона. Вони часто супроводжуються проносом із кров’ю і повинні враховуватися в будь-якому віці.

ЗЗК можуть викликати наступні симптоми:

  • кров’янисті виділення з кишківника;
  • пронос;
  • відсутність апетиту;
  • біль у животі;
  • втрату ваги.

При ЗЗК кривавий пронос є основним симптомом приблизно у 75% дітей із виразковим колітом і у 25% дітей із хворобою Крона.

Лікування проносу з кров’ю у дитини залежить від причини. Навіть якщо присутність крові здається незначною, необхідно звернутися до лікаря, щоб виявити основне захворювання і провести відповідне лікування.

Поширені питання

Що означає, якщо в дитини пронос з кров’ю?

Цей стан можуть викликати: кишкові інфекції, харчова непереносимість, запальні захворювання кишківника, анатомічні аномалії (поліпи, непрохідність кишківника). Важливо негайно звернутися по медичну допомогу для встановлення точного діагнозу та отримання необхідного лікування. Діагностика може включати збір анамнезу, фізичне обстеження, аналізи крові, калу і, можливо, інструментальні методи обстеження, такі як ендоскопія або УЗД.

Які інфекції викликають кров у калі при проносі у дитини?

Це може бути симптомом бактеріальних (сальмонельоз, шигельоз, кампілобактеріоз), вірусних (ротавірус) і паразитарних (амебіаз) інфекцій.

Що означає червона кров у калі при проносі у дитини?

Червона кров у калі вказує на наявність свіжої кровотечі в нижніх відділах травного тракту, найчастіше в товстій кишці.

Що робити, якщо у дитини пронос з кров’ю?

Найважливіше — це швидко отримати кваліфіковану медичну допомогу. Тому необхідно негайно звернутися до лікаря. У калі при проносі можуть міститися інфекційні збудники. Тому слід часто мити руки з милом, особливо після зміни підгузків або туалету. Необхідно стежити за ознаками зневоднення. Симптоми зневоднення включають сухість у роті, зменшення кількості сечі, відсутність сліз при плачу і млявість. Якщо дитина зневоднена, це також вимагає негайного медичного втручання.

Які ліки пити дитині при проносі з кров’ю?

Самолікування в такому разі вкрай небажане і може бути небезпечним. Не рекомендується давати дитині протидіарейні засоби або антибіотики без консультації з лікарем, оскільки це може погіршити стан.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Реклама
Реклама