Діабет 1-го типу у дітей

Цукровий діабет 1-го типу у дітей — це аутоімунне захворювання, яке характеризується недостатнім вивільненням інсуліну внаслідок руйнування β-клітин підшлункової залози, що призводить до гіперглікемії (підвищений рівень глюкози в крові). Останніми роками захворюваність на діабет 1-го типу різко зросла, особливо серед дітей ясельного та дошкільного віку. Середній вік вироблення специфічних аутоантитіл — до 3 років. Основними факторами ризику, що впливають на виникнення діабету 1-го типу у дітей, є генетична схильність і фактори навколишнього середовища.

Лікування спрямоване на зниження гіперглікемії та одночасно на мінімізацію ризику гіпоглікемії. На складний баланс глюкози впливають їжа, дози інсуліну, навантаження на організм, фізичні вправи та десятки інших чинників. При належному лікуванні та підтримці діти й підлітки з діабетом 1-го типу можуть розраховувати на довге та повноцінне життя.

У цьому огляді редакція Медправди розглядає причини, стадії, поширеність, симптоми, методи лікування та прогноз діабету 1-го типу у дітей.

Причини та стадії

Точна причина діабету 1-го типу невідома. Але припускають, що до імуноопосередкованої втрати функції бета-клітин призводять як генетичні, так і екологічні чинники. За даними медичного журналу The Lancet, у дитини з групи ризику наявність сукупності форм антигену лейкоцитів людини (HLA) становить від 30 до 50 % генетичного ризику. Передбачається, що «запускаючий» вплив (наприклад, материнське і внутрішньоутробне середовище, вплив вірусів, мікробіом організму, харчування та багато інших факторів, які сприяють чутливості до захворювання), розпочинає аутоімунний процес, спрямований проти бета-клітин. У результаті Т-клітини знищують бета-клітини та викликають запалення, яке призводить до нестачі інсуліну та симптоматичного діабету.

Згідно з даними Американської діабетичної асоціації, існують наступні стадії діабету 1-го типу:

  • 1-ша стадія — визначається наявністю аутоімунітету бета-клітин, але нормальним рівнем глюкози;
  • 2-га стадія — визначається порушенням рівня глюкози, але без явних симптомів;
  • 3-тя стадія — визначається симптомами нестачі інсуліну, які клінічно проявляються.

Прогресування цих стадій може зайняти кілька років.

Поширеність

Діабет 1-го типу може бути діагностований практично в будь-якому віці, але пік захворюваності припадає на вік від 5 до 7 років і період статевого дозрівання. Судячи з усього, існують сезонні коливання: більше випадків діагностується восени та взимку. На відміну від більшості аутоімунних захворювань, діабет 1-го типу дещо частіше трапляється у хлопчиків і чоловіків. За останні кілька десятиліть захворюваність і поширеність діабету 1-го типу зросла в більшості вікових і статевих груп, причому найшвидшими темпами — серед дітей молодшого віку.

Симптоми

При діабеті 1-го типу у дітей зазвичай відзначаються наступні симптоми:

  • поліурія (збільшене утворення сечі);
  • полідипсія (сильна невгамовна спрага);
  • втрата ваги протягом кількох днів або місяців.
Важливо! Якщо діагноз ставиться із запізненням, можуть спостерігатися блювання, млявість, зміна психічного стану, зневоднення та ацидоз (підвищена кислотність).

Згідно з даними медичного журналу Karger, у близько 60 % дітей спостерігається діабетичний кетоацидоз, який супроводжується наступними симптомами:

  • запах ацетону;
  • зневоднення;
  • біль у животі;
  • дихання Куссмауля (глибоке, рідке, шумне);
  • блювання;
  • кома;
  • зміна психічного стану.

Лікування

Основним методом лікування діабету 1-го типу у дітей є пожиттєва інсулінотерапія. Інсулін вводиться шляхом багаторазових щоденних ін’єкцій або за допомогою інсулінової помпи. Мета лікування — підтримання рівня глюкози в крові в межах норми, щоб запобігти ускладненням.

Багаторазові щоденні ін’єкції включають базальний інсулін один або два рази на день. Болюсний інсулін зазвичай вводиться під час прийому їжі три або більше разів на день і залежить від вмісту вуглеводів і поточного рівня глюкози в крові.

Інсулінові помпи вводять тільки швидкодіючий інсулін і забезпечують базальну швидкість введення інсуліну, яка в деяких помпах програмується або автоматично регулюється на основі даних безперервного моніторингу глюкози. Інсулін для прийому їжі зазвичай розраховується на основі вуглеводів, які надходять під час їжі, і поточного рівня глюкози в крові.

Важливим компонентом лікування діабету у дітей є консультація дієтолога.

Сучасні дієтичні рекомендації включають наступне:

  • вуглеводи мають становити 50–55 % добового споживання енергії, але прості вуглеводи, такі як сахароза, не повинні становити більше 10 % від загальної кількості;
  • жири мають становити близько 30 % добового споживання енергії;
  • білки мають становити 10–15 % від добового споживання енергії.

Прогноз

Діабет 1-го типу характеризується високою захворюваністю та смертністю. У багатьох людей тривалість життя скорочується на 10–20 років. Це захворювання пов’язане з численними ускладненнями, включно з гіпоглікемією та діабетичним кетоацидозом. Для дітей процес лікування діабету може призвести до величезного стресу, тому в них часто виникає депресія. Особливо часто діти помирають від ДКА, здебільшого через несвоєчасну діагностику.

Однак із сучасними методами лікування та підтримкою дитина з діабетом 1-го типу може вести повноцінне та активне життя. Своєчасна діагностика та лікування мають велике значення у запобіганні ускладнень та покращенні якості життя дитини.

Поширені питання

Як проявляється діабет 1-го типу у дітей?

Захворювання проявляється наступними симптомами: часте сечовипускання, невгамовна спрага, підвищений апетит при одночасній втраті ваги, зміни в поведінці, затуманений зір.

У якому віці з’являється діабет 1-го типу?

Захворювання зазвичай з’являється в дитячому або підлітковому віці, найчастіше між 4 і 14 роками.

Що може спровокувати діабет 1-го типу у дитини?

Захворювання може бути спровоковане наступними факторами: генетична схильність (діабет 1-го типу у близьких родичів), вірусні інфекції (деякі віруси можуть викликати імунну відповідь, що ушкоджує підшлункову залозу), екологічні чинники (вплив певних токсинів і неправильного харчування).

Чим небезпечний діабет 1-го типу?

До основних ризиків належать: діабетичний кетоацидоз (загрозливий для життя стан, викликаний нестачею інсуліну), серцево-судинні захворювання, ураження нирок, проблеми із зором, пошкодження нервів, порушення загоєння ран.

Скільки живуть діти з діабетом 1-го типу?

Діти з діабетом 1-го типу можуть жити довгим і повноцінним життям за умови правильного контролю рівня цукру в крові, дотримання дієти, інсулінотерапії та регулярних медичних оглядів. Сучасні методи лікування значно збільшують очікувану тривалість життя пацієнтів.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Алергічний бронхіт
Яким буває алергічний бронхітОсновні види алергічн...
Нецукровий діабет
Що таке нецукровий діабет Симптоми нецукрового діа...
Реклама
Реклама