Шляхи розповсюдження діабету

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), понад 422 млн людей у світі страждають на діабет. Згідно з прогнозами, у найближчі 30 років кількість таких хворих досягне 1,3 млрд і неухильно зростатиме далі. Чим викликано таке зростання випадків цукрового діабету. Як передається це захворювання і які шляхи його поширення?

Чи передається цукровий діабет у спадок

Первинні форми діабету (1-го та 2-го типів) є одними з найпоширеніших і мають різну природу походження.

Діабет 1-го типу це складне аутоімунне захворювання, на розвиток якого впливають безліч генів. Основну роль грають гени HLA (Human Leukocyte Antigen), які кодують білки, що беруть участь у роботі імунної системи. Ці гени впливають на те, як організм розпізнає та реагує на власні клітини та тканини.

Гени HLA мають безліч варіантів (алелей), та їх комбінації можуть підвищити чи знизити ризик розвитку діабету 1-го типу. Це зв’язано з тим що певні комбінації HLA-алелей збільшують ймовірність того, що імунна система атакуватиме бета-клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін.

Проте одних генів недостатньо. Доказом цього є той факт, що однояйцеві близнюки мають ідентичні гени. Проте, коли один із близнюків має діабет 1-го типу, ймовірність того, що інший захворіє на нього, становить 50%.

Важливо: за даними Американської діабетичної асоціації, на шляху розповсюдження цукрового діабету 1-го типу впливають тригери довкілля. Один із них може бути пов’язаний із холодною погодою. Цукровий діабет 1-го типу частіше розвивається взимку, ніж улітку, і переважно зустрічається у місцях проживання із суворим кліматом. Серед інших тригерів можуть бути віруси та ранній перехід немовлят на тверду їжу.

Чинники довкілля, які впливають на шляхи розвитку 

цукрового діабету 1-го типу

Чинники
Особливості
Вірусні інфекції
  • Вірус Коксакі;
  • віруси краснухи;
  • цитомегаловірус
  • Харчування у ранньому віціВведення коров'ячого молока або злаків до раціону немовлят віком 4–6 місяців
    Період грудного вигодовуванняТривале грудне вигодовування захищає від розвитку діабету 1-го типу
    Хімічні речовини та токсини
  • Нітрати та нітрити;
  • поліхлоровані біфеніли (ПХБ);
  • діоксин;
  • бісфенол-А (БФА);
  • пестициди;
  • забруднювальні речовини повітря
  • Кліматичні факториСуворий клімат викликає дефіцит вітаміну D і підвищує ризик розвитку аутоімунних захворювань
    Психологічний стресХронічний стрес викликає запальні процеси, які сприяють атаці імунної системи на бета-клітини
    • Хоча генетичні фактори визначають схильність до діабету 1-го типу, вплив довкілля може відігравати ключову роль в ініціювання та розвитку цього захворювання. Поєднання генетичних та зовнішніх факторів визначає розвиток діабету 1-го типу.

    Генетичні шляхи поширення цукрового діабету 2-го типу

    Цей тип діабету відомий як «діабет дорослих» і найчастіше зустрічається у людей старше 40 років. До цього віку організм стає стійким до інсуліну. В результаті підшлункова залоза збільшує вироблення цього гормону, що призводить до виснаження бета-клітин. Це підвищує рівень цукру в крові та викликає розвиток діабету 2-го типу (інсулінонезалежний).

    Інсулінонезалежний цукровий діабет передається у спадок набагато частіше, ніж діабет 1-го типу. Так, якщо в одного з однояйцевих близнюків є діабет 2-го типу, ймовірність того, що інший близнюк страждатиме на нього, становить 80%.

    Важливо: за даними порталу MedicalNewsToday, якщо один з батьків страждає на діабет 2-го типу, то ймовірність його розвитку у дитини становить 40%, якщо хворіють обоє батьків, — то ризик успадкування діабету 2-го типу збільшується до 70%. Якщо це порушення обміну речовин спостерігається у близького родича, наприклад, брата чи сестри, то ймовірність його розвитку підвищується втричі.

    Відповідно до огляду Trusted Source, проведеного у 2013 році, розвиток діабету 2-го типу можуть спричинити такі гени.

    Гени
    Особливість
    CAPN10Кодує ферменти, що розщеплюють білки
    TCF7L2Кодує білок. Має сильніший зв'язок
    із діабетом 2-го типу
    ABCC8Порушує вивільнення інсуліну
    GCGRЯвляє собою рецептор глюкагону
    GCKФермент глюкокінази, що прискорює метаболізм глюкози та діє як сенсор глюкози
    GLUT2Кодує транспортер глюкози, який регулює надходження глюкози до бета-клітин підшлункової залози
    SLC2A2Регулює надходження глюкози
    у бета-клітини та запускає секрецію інсуліну
    HNF4AРегулює гени печінки
    та підшлункової залози
    KCNJ11Ген калієвих каналів, які запускають вивільнення інсуліну
    ЛПЛФермент ліпопротеїнліпазу,
    що розщеплює тригліцериди (жири)
    PPARGКонтролює диференціювання жирових клітин
    PIK3R1Грає роль передачі сигналів інсуліну

    Гени людини взаємодіють із довкіллям, включаючи чи вимикаючи свої гени. Цей процес під назвою «епігенетика» також відіграє роль у розвитку цукрового діабету 2-го типу.

    Епігенетичні зміни не змінюють послідовність ДНК, але можуть суттєво вплинути на експресію генів. Це може відбуватися через різні механізми, такі як метилювання ДНК, модифікації гістонів і РНК, що не кодують.

    Основні епігенетичні механізми

    Метилювання ДНК може змінити структуру хроматину, що призводить до придушення експресії генів. Зміни у метилюванні можуть бути викликані дієтою, токсинами, стресом та іншими факторами довкілля.

    Модифікації гістонів. Гістони відіграють важливу роль в упаковці ДНК та регуляції доступу до генетичної інформації. Їх модифікації можуть бути викликані зовнішніми чинниками, такими як харчування, вплив токсинами, стресом.

    РНК, що не кодують, можуть регулювати експресію генів. Чинники довкілля, такі як неправильне харчування чи приймання деяких ліків, можуть вплинути рівень і активність цих РНК.

    Чинники довкілля, такі як неправильний спосіб життя, перенесені інфекції, стрес, можуть призвести до епігенетичних змін.

    Епігенетичні шляхи розвитку цукрового діабету 2-го типу

    Ожиріння та малорухливий спосіб життя знижують чутливість до інсуліну. Схильність до зайвої ваги може мати генетичну схильність, проте її поява багато в чому залежить від того, якого харчування дотримуються в сім’ї. Це може піддати людину з генетичною схильністю до більшого ризику розвитку діабету 2-го типу.

    • Не допустити розвитку діабету 2-го типу можна, підтримуючи нормальну вагу. Схуднення всього на 5–7% від своєї початкової ваги дозволяє уникнути цього метаболічного захворювання.

    Зловживання алкоголем чи нікотином. Споживання спиртних напоїв (понад 3 порцій на день) сприяє появі зайвої ваги, розвитку панкреатиту та порушення функції печінки. Це загрожує підвищенням рівня цукру (глюкози) у крові.

    Нікотин та інші хімічні речовини, що містяться в тютюновому димі, можуть погіршувати чутливість до інсуліну та спричинити збільшення глікемії.

    Безсоння. Хронічне позбавлення сну може призвести до інсулінорезистентності, що може спричинити розвиток діабету.

    Важливо: як повідомляє портал WebMD, недосипання може вплинути на вироблення гормонів, які контролюють апетит. Так, низький рівень лептину збільшує потяг організму до вуглеводів незалежно від кількості споживаних калорій.

    Стрес. Серед шляхів поширення цукрового діабету 2-го типу лікарі називають сильні емоційні потрясіння. Вони сприяють вивільненню гормонів стресу, таких як кортизол та адреналін. Ці гормони призводять до збільшення глікемії, що підвищує ймовірність розвитку інсулінонезалежного діабету.

    • Генетичні фактори збільшують ризик розвитку діабету 2-го типу до 40–80%. Однак поява цього метаболічного захворювання багато в чому залежить від способу життя.

    Чи передається цукровий діабет через кров

    Деякі люди вважають, що цукровим діабетом можна заразитися при переливанні крові. Це не так. Діабет не є неінфекційним захворюванням, відповідно, не заразний і його розвитку, особливо діабету 1-го типу, запобігти неможливо.

    Чи передається цукровий діабет статевим шляхом? Адже відомо, що цей розлад обміну речовин впливає на сексуальну функцію.

    Інфекційні захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), мають бактеріальну природу (сифіліс, гонорея, хламідіоз і трихомоніаз) або вірусну (гепатит, вірус простого герпесу (ВПГ), ВІЛ і вірус папіломи людини).

    Діабет пов’язаний з порушенням вуглеводного обміну, що спричинює підвищення глюкози в крові (гіперглікемія). Відповідно, захворіти на них при сексуальному контакті неможливо. Однак гіперглікемія може спричинити ушкодження нервів, або діабетичну нейропатію, та призвести до сексуальної дисфункції.

    Як діабетична нейропатія впливає на сексуальну функцію

    У жінок
    У чоловіків
    Погіршує здатність сексуального збудженняЗнижує рівень тестостерону,
    що погіршує лібідо
    Зменшує виділення вагінального мастилаРозвивається еректильна дисфункція — нездатність досягти або підтримувати ерекцію
    Важливо: за даними порталу Diabetes, у чоловіків з діабетом утричі частіше виникають проблеми із досягненням або підтримкою ерекції. Жінки, які хворіють на діабет, схильні до розвитку молочниці. Велика кількість цукру в сечі забезпечує ідеальне живильне середовище для бактерій, що викликають зростання цієї грибкової інфекції.

    Усе це свідчить про те, що шляхи поширення цукрового діабету мають генетичний, а також набутий характер. На появу цього хронічного захворювання впливає як неправильний спосіб життя, так і чинники довкілля.

    Поширені питання

    Чи передається цукровий діабет через кров чи слину?

    Ні. Діабет не може передаватися через слину, кров, сечу, піт, сперму, вагінальні виділення чи будь-яку іншу рідину організму. Його не можна передати через обійми, поцілунки, секс, спільне використання столових приладів тощо. Це не інфекційна хвороба.

    Цукровий діабет як передається від батьків?

    Діабет може бути успадковано як від матері, так і від батька.

    Якщо у батька діабет 1-го типу, ризик його розвитку у дитини становить 1 із 17 (близько 6%). Якщо у матері є діабет 1-го типу, то ризик появи у дитини становить від одного до 25 із 100 (1–4%). Чим пізніше така хвора народжує дитину, тим вища у неї ймовірність розвитку діабету 1-го типу.

    Діабет 2-го типу може виникнути внаслідок поєднання генетичних та зовнішніх факторів навколишнього середовища. Ризик розвитку діабету 2-го типу вищий у дітей, якщо на діабет страждає мати (понад 30%), а не батько. Якщо в обох батьків є діабет, фактор ризику розвитку у дитини збільшується до 70%.

    Які найчастіші шляхи поширення цукрового діабету 2-го типу?

    Близько 90% таких хворих страждають на діабет 2-го типу. Це метаболічне захворювання може безсимптомно розвиватися протягом 10 років. Існує кілька чинників ризику його появи.

    Вік понад 40 років.

    Спадковість. Якщо родич першої лінії (мама, тато, брат, сестра) страждає на діабет 2-го типу, то ризик його появи збільшується у два-шість разів.

    Зайва вага. Величезна коло талії (у чоловіків понад 94 см, у жінок — понад 80 см) вказує на вісцеральне ожиріння. Воно тісно пов’язане з розвитком інсулінорезистентності та, відповідно, появою діабету 2-го типу.

    Підвищений артеріальний тиск (гіпертонія) може посилювати інсулінорезистентність — стан, при якому тканини організму стають менш чутливими до дії інсуліну.

    Стать. Чоловіки частіше страждають на діабет 2-го типу, ніж жінки. Рання діагностика дозволить своєчасно виявити його розвиток та уникнути появи тяжких ускладнень, таких як серцево-судинні захворювання.

    Аутоімунний цукровий діабет передається у спадок чи ні?

    90% випадків діабету 1-го типу спричинені аутоімунними процесами в організмі, а не генетичними. Проте деякі гени можуть вплинути на розвиток цього захворювання. Але тільки в тому випадку, якщо факторами ризику, що спонукають, виступили певні тригери, наприклад перенесені вірусні інфекції або вплив навколишнього середовища.

    Цукровий діабет як передається у любителів солодкого?

    Вважається, що вживання великої кількості солодощів може спричинити діабет. Однак це не так. Діабет виникає через нездатність організму правильно використовувати інсулін, що викликає «стрибок» рівня цукру в крові.

    Зловживання солодощами може спричинити появу зайвої ваги та гіпертонію, що підвищує ймовірність розвитку діабету. Тому солодощі бажано замінювати на корисні фрукти.

    Реклама
    Епідемія СНІДу тільки починається
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
    Відкриття подвійної спіралі ДНК
    28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
    Реклама
    Алергічний бронхіт
    Яким буває алергічний бронхітОсновні види алергічн...
    Нецукровий діабет
    Що таке нецукровий діабет Симптоми нецукрового діа...
    Реклама
    Реклама