Труднощі під час годування немовляти

Труднощі під час годування немовляти

Прослухати аудіоверсію

Згадайте, малюк не злазить з грудей, ссе дві хвилинки, а потім виштовхує сосок з рота, весь час вередує та непокоїться, а у Вас не має часу навіть відлучитися до туалету. Цілком можливо, що Ви зіштовхнулися з кластерним годуванням.

Вітаю! Мене звуть Юлія Жарікова, я лікарка-педіатр-неонатолог, і сьогодні поговоримо про те, як вижити під час кластерного годування та навіщо воно потрібне.

Під час кластерного годування дитина потребує мамині груди через короткий час протягом декількох годин. Таке явище частіше виникає ближче до вечора. Але не дивуйтеся, якщо воно настигне Вас в будь-який час доби. Кластерні годування – це цілком фізіологічне явище, яке триває від декількох годин до 2 днів. Воно має фізіологічне підґрунтя. Яке ж саме?

За перший рік життя після народження малюк у своєму розвитку проходить кілька порогових етапів. Найбільше відповідальних моментів припадають на перші шість місяців. У цей час дитині потрібно більше нутрієнтів. Механізм кластерного годування – це і є природна стимуляція вироблення грудного молока.

З іншого боку, смоктання заспокоює дитину, надає їй відчуття безпеки та утихомирення. Кластерне годування корисне для малюка. По-перше, малюк отримує додаткове молоко. По-друге, ссання надає йому почуття безпеки та комфорту, бо він біля мами. По-третє, після кластерного годування дитина довше та спокійніше спить.

Я розумію, що це той ще іспит для жінки, тому потурбуємось про те, як принести користь своїй дитині та вижити при цьому.

Просіть допомоги у близької Вам людини: принести склянку з водою, перекус або просто побути з Вами та сказати декілька теплих слів. Вдосталь пийте рідини. Вчіться розрізняти ранні передвісники голоду малюка: прицмокування губами, швидке та недбале засмоктування соска, а потім виштовхування його з рота. Це дозволить планувати свій час.

Якщо кластерне годування виникає раптово, змиріться з цим. Щоб не вибитись із сил, потурбуйтесь про їжу, яку не потрібно готувати. Наприклад, цільнозернові хлібці, масло, солодкий чай, яблука, тощо. Пам’ятайте, що на першому місці знаходиться Ваш комфорт: обирайте зручне місце для себе, поруч тримайте книги, пульт від телевізора, планшет, тощо.

Не припускайте навіть думки, що молока в грудях не має. Воно точно є, тому що молочні залози ніколи не порожніють.

Більшість проблем малюка, з якими стикаються молоді батьки, пов’язані з незрілістю його нервової системи. Наприклад, зригування після їди. Природно, що батьків це лякає, тому лікаря часто запитують: чому дитина зригує, як попередити чи зменшити зригування, чи є протизгригувальні ліки?

Поговоримо про зригування у малюків

Як завжди, спочатку звернемося до знань. Тіло дітей відрізняється від тіла дорослих не тільки за розміром. По-перше, шлунок малюка лежить горизонтально. По-друге, малюк народжується з незрілою нервовою регуляцією роботи м’язів. Тому їжа легко виходить зі шлунка до стравоходу і навпаки, складно проходить до кишківника. Ковтання та рухи м’язів шлунку не скоординовані. Це важливо пам’ятати ще й тому, що майже весь час малюк лежить на спині. По-третє, вже у віці двох тижнів малюк з’їдає за один раз доволі великий об’єм їжі, порівняно зі своєю вагою. Тільки уявіть собі, що Ваш обід буде дорівнювати 1/5 ваги Вашого тіла…

Зригуванню сприяє порушення швидкості вигодовування, коли малюк ссе занадто швидко. Особливо це стосується годування з пляшечки.

Що ви можете зробити, щоб зменшувати зригування?

Зверніть увагу на швидкість ссання. На грудному вигодовуванні малюки ссуть повільніше, а з пляшечки це робити легше, тому швидкість більша. Візьміть собі за правило, переривати дитину два-три рази та вичікувати по 1 хвилині, доки дитина не відригне. Якщо годуєте з пляшечки, то підберіть підходящу соску. Дитина мусить висмоктувати суміш, доклавши деякі зусилля.

Після закінчення годування, знову поносіть дитину у вертикальній позиції, а потім покладіть у ліжечко на правий бік. А узголів’я при цьому підніміть на 30 градусів. Майте на увазі, що зригування та блювота можуть бути симптомами захворювання, коли без поради лікаря не обійтися.

На що звернути увагу?

Основною ознакою блювоти є активне виштовхування молока зі шлунку, при якому ви побачите напруження м’язів живота. Обов’язково зверніть увагу на загальний стан дитини. Якщо дитина болісно плаче, погано їсть, виглядає не здоровою та не набирає вагу тіла, не гайте часу. Лікар, навіть у разі захворювання шлунку та стравоходу, перш за все дасть рекомендації щодо техніки вигодовування, а потім призначить ліки. Харчові домішки та трави до успіху не ведуть.

Малюк росте і його нервова система поступово дозріває. Тому приблизно у віці 6 місяців зригування проходять самостійно.

В перший місяць життя не тільки ви звикаєте до того, що стали матусею, а й малюк пристосовується до життя. Його внутрішнім органам не так вже й просто адаптуватися до нових умов, особливо непереливки кишківнику. Тому приділимо цьому найважливішому органу особливу увагу, бо часто саме від його роботи залежить здоров’я малюка та спокій його батьків.

Розуміння, що таке лактазна недостатність, допоможе розібратися, що робити якщо ви підозрюєте її у своєї дитини.

Почну з фізіології. Основні процеси травлення проходять не у шлунку, як багато хто вважає, а в кишківнику. Саме в тонкому кишківнику фермент лактаза ділить молочний цукор лактозу на дві поживні молекули: галактозу та глюкозу. Це потужний виток енергії для стрімкого зростання та розвитку малюка в перший рік життя, а глюкоза ще й основна поживна речовина для головного мозку. Крім того, цей фермент контролює лактобактерії, що живуть в кишківнику вашої дитини. Коли їх кількість в нормі, вони допомагають травленню та засвоєнню молока. У разі нестачі лактази, чисельність лактобактерій різко підвищується, а їхня надмірна активність спричинює бродіння та утворення газів у дитини.

До чого це призводить?

Кожного разу невдовзі після годування, животик дитини збільшується у розмірах від надлишкових газів, матусю лякає занадто частий, рідкуваті, а інколи навіть пінисті випорожнення та постійне зригування дитини, а малюк страждає від болю та не може заспокоїтися. Саме такий стан називають кольками. Не знаю чи заспокою Вас, але ви точно не одні, тимчасовий дискомфорт від нестачі лактази відчувають більшість малюків та їх батьки.

Наскільки небезпечна тимчасова лактазна недостатність для малюка?

Транзиторна нестача лактази не вважається захворюванням. З часом, ферменту виробляється все більше, і симптоми потихеньку зменшуються аж допоки не вщухнуть зовсім. Але бувають випадки, коли нестача лактази суттєво змінює внутрішнє середовище кишківника, випорожнення стають занадто кислими та можуть подразнювати та навіть пошкоджувати кишкову стінку. На щастя, таке стається рідко. У більшості малюків тимчасова лактазна недостатність на стан здоров’я не впливає.

«Моїй дитині три тижні. Після кожного годування плаче, спить погано, газики заважають, і так постійно. У мене вже відчуття провини та страх перед кожним годуванням. Нічого не допомагає: ні еспумізани, ні всілякі плантекси… Порадьте, що робити?» Таке питання з форуму мам.

Що перш за все залежить від мами, якщо у дитини не вистачає лактази?

Коротенько нагадаю, що загалом молоко у молочній залозі умовно ділять на переднє та заднє. І саме в передніх порціях багато молочного цукру, який надає молоку приємний смак, але потребує багато ферменту лактази для засвоєння. До трьох-чотирьох місяців ферменту лактази виробляється замало, тому дитина страждає від болю та порушень випорожнення.

Як пережити тимчасову лактазну недостатність?

Спочатку пропоную налагодити грудне вигодовування дитини. Годуйте молоко однією груддю допоки він не висмокче все молоко. Майте на увазі, чим частіше ви зціджуєте молоко, тим більше в ньому молочного цукру. Щоб скоротити кількість зціджувань, прикладайте дитину кожні дві-три години до тої ж самої груді. Так ви регулюєте не тільки кількість молока, а і його якість.

Не прикладайте дитину до грудей аби як. Якщо приділити цьому час, то малюк правильно захопить груди та отримає заднє молоко, і животик буде більш спокійним. Пам’ятайте, що біль – це ознака того, що дитина неправильно бере груди до рота. Ознакою того, що ви все робите правильно буде приємне та безболісне для вас годування, а також соски без тріщин. Не вірте, що життя болюче, життя – це практика.

Обережно використовуйте накладки на груди, бо з ними складніше правильно прикладати малюка до грудей.

Не пропускайте нічне годування, бо саме вночі виробляється більш жирне заднє молоко. Не переривайте ссаня грудей відразу після того, як дитина наїлася: нехай ще трошки поссе. І знайте, що іноді вистачає декількох днів правильного годування, щоб налагодився стілець та робота кишківника у малюка.

Для повного визрівання ферменту лактази необхідно 3-4 місяці. Всі ми важко переживаємо, коли у наших дітей щось не лагодиться, природньо, що хочеться допомогти, але пам’ятайте, що діагнози може встановити тільки лікар, а ось правильний догляд – залежить виключно від вас.

Прослухати аудіоверсію

Про кольки у малюків ходять легенди та складаються міфи. Кольок бояться, з ними борються, їх намагаються попередити. Частіше за все вони з’являються саме під час адаптації після народження. Вони не відносяться до захворювань дитини, але інколи суттєво травмують психіку батьків.

Як полегшити кольки у немовлят – це один з найчастіших запитів у дорослих. Під час ссання чи то грудей, чи то пляшечки з сумішшю, малюки ковтають повітря, яке подразнює шлунок та викликає болючі спазми. Перш за все подумайте, що малюк наковтався повітря, якщо він починає метушитися та швидко ссати. Зупиніть годування та дайте можливість малюкові відригнути і він стане спокійним.

Існує декілька технік, але ми розглянемо найбільш поширену.

Як ви можете допомогти своєму малюку?

Застеліть своє плече шматком тканини, щоб зберегти свій одяг чистим. Дитину візьміть на руки так, щоб її животик був до Вашої грудної клітини, а Ваша долоня підтримувала її сіднички. Зберіть докупи пальці іншої руки та протягом однієї хвилини повільно плескайте малюка поміж лопаток: спочатку вверх по спині, а потім так само донизу. Плескання можна замінити на м’яке розтирання у тих же напрямках. Притискайте свою долоню до спинки малюка щільно, проте м’яко. Головне – уникайте грубих рухів, щоб не нашкодити.

Знайте, що не завжди можна почути звук відрижки, тому орієнтуйтеся на поведінку дитини. Протягом годування я рекомендую надавати дитині можливість відригувати десь на середині та після закінчення годування. Спостерігайте за дитиною, і після нетривалої практики, Ви самі зрозумієте, що найкраще та скільки часу це займає саме з вашою дитиною.

Майте на увазі, що ще ніхто не досліджував, як працюють засоби від здуття животика у малюків, під великим сумнівом – чи працюють вони взагалі. Не засмучуйтесь, доклавши зусиль можна обійтись і без них.

Надати можливість дитині відригнути – це ще й чудова можливість зайвий раз взяти дитину на руки, поговорити з нею, одним словом – це можливість поспівчувати дитині щодо її болю та неприємностей, а що може бути ціннішим?

І пам’ятайте, що немовлята на грудному вигодовування менше заковтують повітря, у порівнянні з тими, що готуються з пляшечки. 

Сучасні лікарі вважають, що проблема кольок пов’язана з проблемою травлення та нестачею ферментів. Як наслідок, у кишківнику утворюються надлишкові гази, тому дитина плаче. Частіше такий стан виникає ближче до вечора, триває мінімум три години на добу протягом трьох місяців. Якщо Ви в темі, то ця програма для Вас.

Якщо кольки насправді викликані надлишковими газами, то як ми можемо полегшити стан дитини? 

Викладайте малюка протягом трьох-п’яти хвилин на животик перед кожним денним годуванням. Не бійтеся, що м’язи шийки ще недостатньо розвинуті, малюки чудово повертають голову так, щоб мати змогу дихати. Поки дитина лежить на животику, Ви великими пальцями своїх рук м’яко пройдіться один раз вздовж її хребта, потім переверніть малюка на спинку та з обережністю м’яко промасуйте ліктьовий та колінний суглоби, стопи. Але не захоплюйтесь, пам’ятайте, що єдина Ваша мета – заспокоїти малюка.

Якщо дитина плаче невдовзі після годування, то спробуйте зробити наступні легкі вправи, які полегшать вихід газів з кишківника. Зафіксуйте своїми пальцями зігнуті в колінах ніжки малюка, потім зробіть від трьох до п’яти рухів як на велосипеді. Випряміть ніжки дитини наскільки це можливо, підніміть їх догори та без надмірних зусиль підштовхуйте до животика. Часто під час такої вправи, можна почути вихід газів, а дитина заспокоюється. Не забувайте про контакт шкіра до шкіри – це чи не найкращий знеболювальний засіб для дитини.

А тепер про те, що не можна робити

Вправи з так званої динамічної гімнастики – погана ідея. Бо різкі та занадто активні рухи можуть призвести до синдрому струшеної дитини. Ютуб Вам точно не помічник: масаж животика на кількість ферментів не впливає, а ось випадково внутрішні органи пошкодити можна, робіть його не довго та м’яко.

Теорій щодо причин кольок у немовлят кілька. Наразі все більше обґрунтованих фактів щодо зв’язку між кольками та ступенем зрілості головного мозку дитини. Тому пам’ятайте: ані масаж, ані зарядка, а тим більше – спеціальні краплі, не є універсальними засобами, та допомагають виключно дітям з тимчасовими проблемами з травленням. Головне, зберігайте спокій та надавайте догляд, що забезпечує дитині безпеку.

«Нещодавно у малюка на щоках з’явилися скориночки, які вже перейшли на лобик. Я звернулася до алерголога, і вона сказала, що це алергія на молоко, і підібрала мені дієту. Довелося відмовитися від звичних продуктів, зате дитині стало краще», – такі історії можна прочитати на багатьох форумах, де доволі часто молоді мами підіймають тему алергії немовлят на грудне молоко.

Поясню, чому вона виникає і що слід робити передусім за її появи.

Дієта для мами

Справжня алергія на білок молока зустрічається лише у 6% дітей. І крім висипань на шкірі супроводжується ще іншими симптомами, такими як коліки у животі, блювання, діарея.

Часто алергія є у мами чи тата. Проблема полягає в тому, що вони не тільки самі діагностують її собі та дитині, але й самостійно призначають малюку сувору дієту, харчові добавки, постійно змінюють молочні суміші. А це вже шкодить здоров’ю немовляти.

Що робити, якщо ви підозрюєте у дитини алергію на грудне молоко?

Не кваптеся її переводити на штучне вигодовування. Пам’ятайте, що суміші на основі сої або козиного молока теж призводять до алергічної реакції, як і суміші на основі рису, які тільки зараз почали досліджувати. Водночас і соя, і рис викликають запалення тонкого кишківника, а це знижує якість життя малюка.

Спочатку відмовтеся від молока, вершкового масла, будь-якого виду сиру, а також від їжі, приготованої на тваринному жирі, наприклад від випічки. Кефір, ряжанка та йогурти теж поки не для вас. Щодо м’яса, виключіть яловичину.

Годування за правилами

Перед годуванням малюка зцідіть першу порцію, яка багата на молочний цукор, а йому дайте висмоктати заднє молоко. Не зціджуйте багато молока, щоб не спровокувати гіперлактацію. Ці прості методи дуже ефективні. Часто їх буває достатньо, щоб стан здоров’я малюка покращився. Тоді й мамі можна послабити дієту.

Поступово введіть у раціон яловичину, твердий сир. Керуйтеся правилом: один новий продукт – раз на три дні. Виняток становлять лише цільне молоко та випічка. Вони заборонені!

Алергію часто уявляють, як щось таємниче та небезпечне. І багато хто думає, що діагностувати та вилікувати її дуже легко. На жаль, це не так. І порад із форуму для цього мало. Така робота дуже комплексна. І якщо дієта не допомогла, шукайте лікаря.

Все про що ми щойно говорили можна прочитати, заходьте на сайт medpravda.ua у розділі «Подкасти» та користуйтеся потрібною вам інформацією.

Здоров’я та спокою вам та вашим малюкам!

Прослухати аудіоверсію

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Реклама
Реклама