Немедикаментозне лікування атеросклерозу

Атеросклероз — це хронічне захворювання, що прогресує з різною швидкістю. Все починається зі зниження еластичності стінок артерій і судин, а діагностують хворобу частіше на стадії звуження просвіту, коли вже є атеросклеротичні бляшки. Згодом відбувається повна закупорка. Найчастіше атеросклероз стає причиною появи складних захворювань — інсульту, інфаркту, а вони, своєю чергою, можуть закінчуватися навіть смертю.

Дієта — перший немедикаментозний спосіб лікування

Зміна режиму харчування, а також раціону — одна з рекомендацій, яку дають усім пацієнтам незалежно від стадії захворювання. Є деякі загальні моменти харчування: 

  1. Риба та морепродукти мають стати частими гостями на столі. У цих продуктах корисні жири — вони можуть підвищити рівень антиатерогенних ліпопротеїдів у крові хворого за рахунок омега-3 кислот.
  2. Рослинні жири повинні більшою мірою стати основою, замінивши собою тваринні. В останніх міститься холестерин, а він шкідливий пацієнтові з атеросклерозом.
  3. Ковбаси, консерви, торти та тістечка — доведеться відмовитися від продуктів, у яких можуть бути приховані жири. Йдеться про напівфабрикати та готові продукти фабричного виробництва. 
  4. Яєчні жовтки треба обмежити — не більше трьох на тиждень. До того ж їх (як і яйця в цілому) не можна вживати з жирами — це збільшує всмоктування холестерину.
  5. У раціон необхідно вводити продукти, багаті на клітковину. Грубоволокниста їжа сприяє кращій адсорбції холестерину, який міститься у жовчі.

Підвищений холестерин, забиті судини все це потребує уваги. Один із найкращих варіантів дієти в такому разі — середземноморська. В її основі — овочі, рослинні олії, риба та морепродукти — все, що потрібно судинам.

Продукти для очищення судин

Існує список продуктів, визнаних найкориснішими для поставленої мети. У ньому є і фрукти, і овочі, і горіхи, і риба, але також важливо вживати їх правильно.

Риба — морська в першу чергу, що містить необхідні жири — корисна і потрібна, якщо є ламкість судин, бляшки, інші ознаки атеросклерозу.

Часник — вмісник антиоксидантів, корисний при багатьох захворюваннях. Помірне споживання цього овочу сприятиме нормалізації артеріального тиску та поліпшенню кровообігу.

У помідорах міститься ще одна корисна речовина — лікопін. Головне його завдання — не дозволяти холестерину осідати на стінках судин та утворювати бляшки. Також противником утворення бляшок є й оливкова олія (якісна, холодного віджиму) — вона зміцнює всю серцево-судинну систему.

Вівсянка — ворог холестерину. Звичайна каша (не пластівці швидкого приготування, а цільна крупа) сприяє чищенню судин, а для профілактичних цілей знадобиться шпинат. Листя можна готувати як гарнір з невеликою кількістю сметани або вершків — це смачно, корисно і допомагає захистити артерії та серце від хвороб.  

Гранат — один із продуктів, які мають велике значення для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Він підходить і для профілактики атеросклерозу, і для дієти при вже встановленому діагнозі. Єдине, що потрібно пам’ятати — цей фрукт може викликати алергію, тому потрібно знати міру. Ще один корисний фрукт при лікуванні судин — яблуко. Флавоноїди, що містяться в них, знижують ризик появи захворювань серця та судин на 50%, а пектини сприяють чищенню судин, прибираючи зі стінок атеросклеротичні бляшки.

Найбільш корисна приправа, що дозволяє трохи знизити підвищений холестерин — куркума. Вона універсальна, а цінність її в куркуміні, який є у складі, — він сприяє здоров’ю серця та судин. Найчастіше приправу рекомендують додавати в молоко та пити цілющий напій щодня. 

Завершують перелік корисних продуктів для лікування холестерину горіхи. Майже у всіх — у грецьких, фундуку та кеш’ю, макадамії та бразильських — є поліненасичені жирні кислоти (Омега-3), а також мононасичені жири — обидві групи необхідні, щоб уникнути звуження судин. 

Висівки та вітаміни на допомогу дієті

Існує немедикаментозне лікування атеросклерозу, в якому до дієти додають ще два важливі пункти: вживання висівок та полівітамінів групи А, В, С і Е. Висівки призначають за певною схемою — це залежить від загального стану пацієнта і тих продуктів, які лікар рекомендує як основні. Вітаміни можуть призначатися як комплексом, так і окремо (курсами). 

Для такої комбінації необхідні розвантажувальні дні. Зазвичай, це один або два дні, протягом яких пацієнт з’їдає або випиває певну кількість продуктів. Наприклад, розвантажувальний день може бути на свіжих огірках (під час сезону), кефірі, кисломолочному сирі тощо.

У цю ж схему лікування входять і тюбажі: один раз на тиждень або навіть у 10 днів проводять таку процедуру з настоєм кукурудзяних рилець, а на підтримку організму пацієнт отримує дієтичну добавку «Літовіт».

Лікувальне голодування при атеросклерозі

Голодування або РДТ (розвантажувально-дієтична терапія) — один із немедикаментозних методів лікування атеросклерозу. Найчастіше таку програму пропонують приватні медичні установи чи санаторії. Важливо розуміти, що голодувати самостійно не можна, все має відбуватися під контролем лікарів та іншого медперсоналу.

Голодування (всі його етапи) триває від 10 до 25 днів. Спочатку проводять діагностику, щоб визначити стан пацієнта, наявність супутніх чи хронічних захворювань. Перед безпосереднім початком програми необхідне очищення шлунково-кишкового тракту — це комплекс процедур, які проводять в умовах клініки. Саме голодування триває різну кількість днів — це визначає лікар. 

Обов’язковим етапом є відновлення харчування. Зазвичай, це плавний перехід до рослинно-молочної дієти, яка триває потім деякий час.

Фізична активність як засіб профілактики атеросклерозу

Малорухливий спосіб життя не корисний нікому, проте при кардіосклерозі, атеросклерозі аорти, церебральному атеросклерозі, атеросклерозі нижніх кінцівок, облітеруючому атеросклерозі рух і помірні навантаження означають шлях до одужання. Головне правило вибору фізичної активності, комплексу вправ — націленість на збільшення кровотоку.

Зазвичай, фізичні вправи вибирають за рівнем підготовки та станом пацієнта, від малого до більшого, без перевантажень та напруги. Іноді це ЛФК під наглядом тренера, а за умови адекватного стану хворого — самостійні заняття на свіжому повітрі чи у спортзалі.

Фізична активність застосовується у парі з дієтою на тлі медикаментозного лікування. У разі немедикаментозних методик важливо прислухатися до думки лікаря. Наприклад, при голодуванні фізична активність має бути обмежена.

Фізіотерапія як лікувальна методика при атеросклерозі

Фізіотерапевтичні методи також належать до немедикаментозного лікування атеросклерозу. Зазвичай, їх застосовують при атеросклерозі нижніх кінцівок, облітеруючому атеросклерозі. За останнє десятиліття стався прорив у цій сфері та з’явилися переконливі докази результативності методик. Загалом вони орієнтовані на уповільнення розвитку захворювання. Найчастіше застосовують:

  • Електрофорез — для впливу на судини обирають різні препарати (антиоксидантні, протизапальні, судинорозширювальні тощо), а сама методика дозволяє доставити обраний препарат в уражені тканини, не навантажуючи у своїй весь організм (точковий вплив). 
  • Електро-імпульсна методика, дарсонвалізація — вплив імпульсами на певні зони з метою знеболити, покращити кровообіг в уражених судинах, усунути спазм судин кінцівок. 
  • Лазер — вплив за допомогою лазерного променя, що частіше призначається при судинних захворюваннях ніг або облітеруючому ендартеріїті, сприяє мінімізації симптомів захворювання.
  • Лікування магнітом (магнітотерапія) — використовується як місцеве лікування при атеросклерозі периферичних судин, має знеболювальну дію, знімає набряклість та покращує плинність крові (реологічні властивості). 

Крім перерахованих вище методик, при атеросклерозі використовуються і ванни, лікувальні грязі. Зокрема, добре себе показали сірководневі та вуглекислі, йодобромні та перлинні ванни.

Народна медицина при атеросклерозі

Народні методи дуже популярні серед тих, хто хворіє на хронічні захворювання. Чищення судин за допомогою народної медицини — це не панацея, причому доведених способів не існує. Зазвичай, у якості ліків для судин застосовують різні настоянки, розтирання, ванни з травами, суміші з меду, олії та часнику тощо. 

Важливо пам’ятати, що фітозбори, як і настоянки, можуть допомогти тільки на початку захворювання, при цьому складені вони повинні бути за рекомендацією лікаря, а не за порадами з інтернету. Мазі, розтирання, компреси — все це може вплинути як позитивно, так і негативно на судини.

Немедикаментозне лікування атеросклерозу не може бути основним. Всі способи, перераховані вище, методики та дієти — це додаткові заходи, які повинні супроводжувати правильно призначену медикаментозну підтримку пацієнта. Чим раніше починають лікування, тим швидше можна очікувати на результати.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Інгаляції небулайзером при бронхіті
Які є інгалятори для лікування бронхітуЯк вибрати ...
Верхньощелепний синусит
Верхньощелепний синусит викликають інфекціїСкільки...
Реклама
Реклама