Антибіотики при бронхіті

Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної дії на запальний процес з метою швидко придушити інфекції, що мають бактеріальну етіологію. При цьому важливим є те, що вірусний бронхіт (коли збудник захворювання — саме вірус) антибіотиками не лікують, тому доцільність застосування того чи іншого препарату має бути підтверджена аналізами.

Важливо: якщо при вірусному бронхіті пацієнту призначають антибіотик, це лише погіршує його стан. Внаслідок дії препарату на організм відбувається пригнічення імунітету.

Перші антибіотики та дві основні категорії

Вперше сам термін «антибіотик» був використаний американським вченим Ваксманом — він був мікробіологом та біохіміком. У 1942 році він охарактеризував антибіотик як речовину, походження якої є мікробним, а вплив полягає в тому, щоб запобігати росту або метаболічної активності різних мікроорганізмів і бактерій. За своєю дією антибіотики покликані пригнічувати зростання або повністю знищувати бактерії шляхом пошкодження оболонки, втручання у внутрішньоклітинні процеси.

Існує дві категорії антибіотиків:

  1. Бактерицидні. Ці препарати знищують бактерії. У списку — пеніциліни та глікопептиди, аміноглікозиди та цефалоспорини всіх поколінь (всього їх 5), фторхінолони та інші групи препаратів.
  2. Бактеріостатичні. У цій групі зібрані ті препарати, які поступово пригнічують ріст, а також зводять нанівець розмноження бактерій. Серед найбільш відомих можна назвати макроліди та кетоліди, а також тетрацикліни.
Важливо: безконтрольне застосування препаратів групи антибіотиків стає причиною антибіотикорезистентності. Це означає, що мікроорганізми стають несприйнятливими до дії препаратів.

Який антибіотик при бронхіті та пневмонії призначати, вирішує лікар. Категорично заборонено самостійно змінювати препарат, дозу чи частоту прийому. Також важливо, щоб при бронхіті антибіотик приймався за схемою, прописаною лікарем. Навіть попри покращення стану потрібно допити (або доколоти) все до кінця.

Антибіотики від бронхіту широкого спектра дії

Антибіотики широкого спектра дії відрізняються тим, що можуть «вбивати» і грамнегативні, і грампозитивні бактерії. Препарати можуть бути у різних формах — суспензія, таблетки, ін’єкції. Такі антибіотики при бронхіті призначають часто, однак у кожному випадку лікар робить призначення після збору анамнезу і, якщо це необхідно, додаткових досліджень.

Серед усіх найбільш підходящі для лікування бронхіту та пневмонії такі групи (вони розділені за хімічним складом):

ГрупаАнтибіотик при бронхіті — назвиВпливОсобливості
Пеніцилінибіцилін, ампіцилін, карбеніцилінпрепарати пригнічують зростання бактерій, а також їх розмноження шляхом порушення синтезу мембран клітин, а також порушують і правильний клітинний осмосдоволі часто препарати цієї групи комбінуються з клавулановою кислотою — це дозволяє уникнути резистентності
Цефалоспориницефтріаксон, цефіксім, цефазоліншвидко та ефективно знищують патогенну флору, при цьому вони чудово переносятьсячастіше застосовуються у випадках, коли бронхіт викликаний пеніцилінстійкими збудниками, у них гарна переносимість та рідкісні випадки побічних ефектів.
Макролідиеритроміцин, спіраміцин, азитроміцин, макропен, сумамедантибіотики при бронхіті та пневмонії, покликані пригнічувати зростання клітин і тим самим швидко покращити стан пацієнталікування бронхіту антибіотиками з цієї групи найчастіше зумовлене ще й їхньою низькою токсичністю, часто призначаються лікарями при гострому бронхіті
Тетрациклінихлорамфенікол, доксицикліннегативно впливають на синтез білків, чим знищують хвороботворні мікроби та бактерії.найчастіше від бронхіту антибіотик цієї групи виступає у ролі препарату другого ряду
Рифаміцинирифаміцин, рифаміпіцинантибіотики при пневмонії та бронхіті, які прямо впливають на синтез ДНК патогенних мікробів, бактерій, порушуючи йоговикликають швидке звикання, часто призначаються у комплексі з іншими антибіотиками
Фторхінолониофлоксацин, левофлоксацинушкоджують ДНК хвороботворних мікроорганізмівчастіше призначаються при загостреннях хронічного бронхіту

Крім перерахованих вище, антибіотики для лікування бронхіту — це ще й амінопеніциліни (абіклав, аугментин, амоксиклав). Ця група — вузькоспектральна, а якщо говорити про особливості препаратів, то вони найчастіше викликають алергію у дітей та дорослих.

Важливо: різні групи антибіотиків можуть мати ще одне позначення — покоління. Зокрема, деякі з них вже мають їх до шести. Антибіотики при бронхіті нового покоління (останнього) мають цілу низку переваг у порівнянні з попередніми представниками цієї групи. Зазвичай, такий препарат — ефективний антибіотик при бронхіті внаслідок сили свого впливу на патогенну мікрофлору.

Антибіотик від бронхіту — коли він потрібен і який застосовувати

Ланцюжок «бронхіт — лікування — антибіотики» працює не завжди, проте за бактеріальної природи захворювання лікар обов’язково призначить один із препаратів цієї групи. Який найкращий антибіотик при бронхіті? Відповіді це питання немає, оскільки у кожному разі лікар підбирає препарати залежно від цілого набору чинників. Загалом антибіотик при бронхіті дитині або дорослому призначають у випадках:

  • коли до вірусного захворювання (ГРВІ, ГРЗ) приєдналася бактеріальна інфекція;
  • якщо бронхіт стає хронічним;
  • коли трапляються рецидиви хронічного бронхіту.

Різні збудники потребують призначення тих чи інших препаратів, серед яких і антибіотик при бронхіті та пневмонії. Згідно з останніми протоколами (2023р.) призначення виглядають таким чином:

ЗбудникЛікування
Аденовіруспідтримуюча терапія;
протикашльові препарати — гвайфенезин та декстрометорфан;
анальгетики — ацетамінофен чи нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП)
Коронавіруспідтримуюча терапія;
противірусні препарати — нірматрелвір / рітонавір (якщо форма хвороби легка або середньої важкості, всі додаткові варіанти лікування завжди розглядаються в кожній конкретній ситуації окремо)
Вирус гриппапідтримуюча терапія;
противірусна терапія — інгібітори нейрамінідази (наприклад, осельтамівір по 75 мг два рази на день впродовж 5 днів або інгаляційний занамівір по 2 ингаляції (5 мг/ингаляція) два рази на день впродовж 5 днів, загальна добова доза 20 мг)
Парагрипповіруслише підтримуюча терапія
Респіраторно-синцитіальний віруслише підтримуюча терапія
Риновіруслише підтримуюча терапія
Бордетелла коклюштерапія першої лінії — макроліди (азитроміцин 500 мг у 1-й день та 250 мг з 2-го по 5-й дні);
терапія другої лінії — триметоприм-сульфаметоксазол  800 мг 2 р. на день протягом 14 днів
Мікоплазма пневмоніїпідтримуюча терапія;
антибіотики призначаються в окремих випадках, включаючи й протидію розповсюдження спалахів серед пацієнтів зі слабким імунітетом, рецепієнтам трансплантатів або осіб, що не пов’язані з респіраторними захворюваннями (азитроміцин 500 мг у 1-й день та 250 мг з 2-го по 5-й дні або ж доксициклін по 100 мг два рази на день протягом 5 днів)
Хламідії пневмоніїлише підтримуюча терапія

Якщо при діагнозі бронхіт антибіотики підібрано правильно, то пацієнт відчує поліпшення вже на 3-4 день. При цьому важлива і форма препарату, і дозування, і тривалість прийому. Навіть після того, як стало краще, не можна припиняти прийом ліків. У такому разі у бактерій з’явиться шанс на вироблення резистентності до препарату, що надалі буде причиною призначення пацієнту сильніших препаратів.

Які антибіотики при бронхіті призначають частіше за інших

Якщо говорити про антибіотики при бронхіті, що часто призначається, то це азитроміцин з групи пеніцилінів. Загалом, у сучасній практиці лікарі використовують для лікування бронхіту три групи препаратів:

  1. Пеніциліни та амінопеніциліни (наприклад, азитроміцин, ампіцилін, амоксицилін). Препарати з цієї групи успішно борються з такими збудниками захворювання, як стрептококи (у тому числі й пневмокок), грамнегативні бактерії, стафілококи деяких видів, гемофільна паличка, мораксела катараліс. При цьому найкраще себе показують так звані інгібітор-захищені препарати — наприклад, амоксицилін клавуланат або ампіцилін сульбактам. Є у цих препаратів суттєвий мінус — вони часто стають причиною алергічних реакцій організму як у дітей, так і у дорослих. Ще антибіотик проти бронхіту із цієї групи впливає на біоценоз кишечника, внаслідок чого може порушуватися його мікрофлора (дисбактеріоз).
  2. Цефалоспорини 1 та 2 поколінь — антибіотики при бронхіті дорослим у таблетках (наприклад, цефалексин, цефаклор, цефоруксим аксетил). За силою впливу можна порівняти з попередньою групою, також можуть викликати алергію і проблеми з кишечником. Ці лікарські засоби показують високу ефективність, якщо збудником бронхіту є ті ж стрептококи (пневмококи) або грамнегативні бактерії.
  3. Макроліди (особливо другого та третього поколінь) — антибіотики від бронхіту для дорослих та дітей. Тут частіше застосовують такі препарати, як еритроміцин (основний представник групи), але також добре показали себе спіраміцин (2 покоління), рокситроміцин, кларитроміцин, азитроміцин, джозаміцин (3 покоління). Еритроміцин має одразу кілька недоліків, хоча за силою впливу на збудників бронхіту вважається ефективним — це необхідність чотириразового прийому, неприємний смак та побічні явища у вигляді нудоти (іноді й блювання), діареї, появи болю в ділянці ШКТ. Препарати 2 та 3 поколінь таких недоліків не мають, сприймаються здебільшого добре. Такий антибіотик при бронхіті для дітей випускають у формі суспензій чи саше, що спрощує прийом.

Найкращий антибіотик при бронхіті та пневмонії — той, який підібраний з урахуванням усіх особливостей пацієнта. Тут важливі такі чинники, як вік, характер зараження (лікарняний або позалікарняний), сама клінічна картина захворювання, тяжкість його перебігу, характер хвороби (рецидив хронічного бронхіту або гострий бронхіт) та багато іншого. Так, при гострому бронхіті препаратом першої лінії найчастіше виявляється амоксицилін або амоксициліну клавуланат. Але водночас, якщо його ефективність не помітна протягом періоду від 48 до 72 годин, то може бути призначений один з цефалоспоринів або макролідів.

Препарати можуть відрізнятися і за способом прийому:

  • антибіотик від бронхіту в таблетках — найчастіший варіант для дорослих;
  • антибіотик при бронхіті для дітей суспензія — зручний спосіб розрахувати необхідну дозу та дати дитині ліки без умовлянь;
  • антибіотики при бронхіті уколи — призначають за наявності обструкцій дорослим і дітям, дітям у тому випадку, коли іншої форми немає або в дитячому віці через великий ризик швидкого ускладнення захворювання та в інших випадках.
Важливо: антибіотики при бронхіті у літніх людей — також частіше ін’єкції, оскільки імунна система таких пацієнтів ослаблена і є ризиком для ускладнень, а іноді й ризиком для життя.

Антибіотики при бронхіті — 3 таблетки, 7 або 14 — все це знаходиться тільки в компетенції лікаря. Необхідно пам’ятати, що кожен із препаратів має свої протипоказання, а також побічні ефекти. Все це повинен пояснити лікар, але ще інформація в доступному вигляді завжди є в інструкції.

Самолікування може призвести до таких наслідків, як токсичне ураження органів та систем організму (зокрема, нирок, печінки тощо), а неконтрольований прийом препаратів може стати причиною антибіотикорезистентності. Надалі пацієнтові потрібно буде призначати сильніші препарати. Особливо уважно потрібно підходити до лікування вагітних і мам, що годують, хоча станом на зараз є достатня кількість препаратів, сумісних з цими періодами в житті жінки. З обережністю призначають антибіотики пацієнтам, у яких на момент захворювання діагностовано ниркову або печінкову недостатність.

Важливо: бронхіт та антибіотики несумісні з алкоголем. Це означає, що в процесі лікування категорично заборонено будь-які спиртні напої, включаючи й слабоалкогольні.

Якщо говорити про побічні явища, які зустрічаються при прийомі антибіотиків найчастіше, то можна виділити:

  • головний біль (як приступоподібний, так і тривалий);
  • нудоту;
  • зростання артеріального тиску.

Залежно від перебігу захворювання, антибактеріальні препарати при бронхіті можуть доповнюватися:

  1. Муколітиками. До цієї групи належать ліки, які сприяють розрідженню, а також виведенню мокротиння.
  2. Бронходилятаторами. Ці препарати покликані зняти обструкцію, вони сприяють розслабленню гладкої мускулатури бронхів.
  3. Відхаркувальними. Вже за назвою зрозуміло, що препарати цієї групи мають покращити відхаркування. По суті вони впливають на так званий гастропульмональний рефлекс, в процесі чого покращується і бронхіальна перистальтика (позиви до кашлю), а також безпосереднє виведення мокротиння.
  4. Глюкокортикоїди. Ці препарати зменшують набряклість, при цьому також мають і протизапальну дію. Часто їх призначають як інгаляцій (наприклад, при бронхіоліті).
  5. НПЗП (нестероїдними протизапальними препаратами). Ці ліки призначають зниження температури, але водночас вони зменшують біль.

Схема лікування завжди складається з урахуванням анамнезу, у ній враховуються й особливості пацієнта — наявність в нього хронічних чи аутоімунних захворювань.

Антибіотик при обструктивному бронхіті

Найголовніше завдання, яке стоїть на порядку денному за такого виду захворювання, — це полегшення дихання, оскільки пацієнтові важко дихати. Обструкція відбувається при сильному набряку слизової бронхів, коли також накопичується велика кількість слизу, а самі бронхи спазмуються. При дуже сильному набряку може розвиватися ядуха, тому такий стан вимагає негайної лікарської допомоги, а іноді й госпіталізації.

Чи потрібні антибіотики при обструктивному бронхіті та які будуть найкращим вибором — вирішує лікар. Разом з тим, у схему лікування зазвичай входять не тільки вони, але також препарати, що розріджують мокротиння, а на додаток бронхолітики, що зменшують набряклість і сприяють зменшенню спазмів. Антибіотики показані, коли обструктивний бронхіт викликано саме бактеріями, а не вірусами.

Антибіотик при хронічному бронхіті

Якщо у пацієнта хронічна форма захворювання, важливо виконувати рекомендації:

  • кинути палити;
  • не працювати у складних умовах (на хімічних виробництвах або там, де завжди запорошено, димно тощо);
  • ввести у звичку фізичну активність, причому за хорошої погоди — на свіжому повітрі;
  • не переохолоджуватися і не перегріватись (під забороною лазня та сауна).

Якщо говорити про те, чи потрібні антибіотики при хронічному бронхіті, то коли настає загострення, їх, зазвичай, призначають у поєднанні з іншими препаратами:

  • спазмолітиками;
  • бронхолітиками та/або муколітиками;
  • кортикостероїдами.

Також за такої форми захворювання іноді призначають оксигенотерапію — лікування киснем.

Бронхіт не минає після антибіотиків — що робити

Бронхіт може мати різну етіологію, і через це антибактеріальні препарати можуть виявитися неефективними. Наприклад, антибіотик при гострому бронхіті може подіяти, якщо захворювання спровоковано вірусом, а чи не бактерією. Ще одна причина — антибіотикорезистентність. Так відбувається, коли бактерії продовжують розвиватися і можуть розмножуватися всупереч наявності у схемі лікування препаратів. Найчастіше в такій ситуації лікар призначає інший препарат зі списку антибіотиків.

Важливо: одна з причин, чому бронхіт не минає, — неправильний діагноз. У такому разі може знадобитися додаткове обстеження — лікар призначить аналізи чи дослідження (наприклад, рентген).

Зазвичай, кашель при бронхіті триває до двох тижнів, при цьому важливо, щоб пацієнт дотримувався призначень лікаря точно. Якщо минуло три тижні, а кашель все ще присутній, це може означати, що хвороба перейшла у хронічну стадію.

Поширені питання

Чи потрібний антибіотик при бронхіті завжди?

Ні, при бронхіті вірусної етіології, а також при легкій або середній тяжкості захворювання можна обійтися без антибіотикотерапії. При цьому важливо, щоб пацієнт все одно знаходився під наглядом лікаря, щоб у разі погіршення ситуації призначення було переглянуто.

Який недорогий антибіотик при бронхіті?

Недорогими вважаються стрептоміцин, цефотаксим, аугментин, макропен, амоксиклав квіктаб. При цьому ціна препарату не є показником його ефективності. При виборі антибіотика лікар аргументує своє призначення, а пацієнт може попросити назвати різні варіанти з точки зору ціни на препарати з однією і тією ж діючою речовиною.

Антибіотик при бронхіті — 3 таблетки або більше?

Відповідь на це запитання може дати тільки лікар. Зокрема, препарат азитроміцин у дозуванні 500 мг найчастіше призначають саме так — три таблетки, по одній на добу. Однак важливо, щоб пацієнт не лікувався самостійно, купивши таблетки за порадою колег або навіть фармацевта в аптеці.

Як лікувати бронхіт у дітей без антибіотиків?

Без антибактеріальних препаратів лікується бронхіт, що має вірусну етіологію. У цьому випадку антибіотик при бронхіті у дітей не просто не потрібен, а ще й може завдати шкоди організму та спричинити ускладнення. Зазвичай, у такій ситуації дітям призначають протикашльові препарати, бронхолітики чи муколітики, використовують інгаляції.

Який антибіотик пити при бронхіті?

У кожному випадку лікар підбирає антибіотик для дітей при бронхіті, а також для дорослих, пацієнтів похилого віку, враховуючи зібраний анамнез, аналізи, загальний стан, тяжкість перебігу захворювання та інші фактори. Єдине правильне рішення — суворо дотримуватись призначеної схеми лікування, пити таблетки, суспензію або пройти курс ін’єкцій у призначеному дозуванні та кратності прийому.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Інгаляції небулайзером при бронхіті
Які є інгалятори для лікування бронхітуЯк вибрати ...
Верхньощелепний синусит
Верхньощелепний синусит викликають інфекціїСкільки...
Реклама
Реклама