Інгаляції небулайзером при бронхіті

Парові інгаляції при бронхіті використовують для полегшення симптомів, таких як кашель та закладеність носа. Вони допомагають зволожити слизові оболонки дихальних шляхів, що дозволяє покращити відходження мокротиння. Незважаючи на те, що цей домашній засіб є популярним з ХІХ століття, немає переконливих доказів того, що при бронхіті інгаляції ефективні. «Медправда» спробувала розібратися, які інгаляції при бронхіті слід проводити та в яких випадках.

Які є інгалятори для лікування бронхіту

Інгаляції при бронхіті проводять за допомогою різних пристроїв. Найбільш популярними є небулайзери.

Небулайзер — це пристрій, який може подавати ліки у вигляді аерозолю через маску і не вимагає скоординованого дихання, як при використанні інгалятора. За допомогою небулайзер при бронхіті можна впливати на певні долі дихальної системи: верхні, середні або нижні.

  • Небулайзери особливо корисні дітям, людям похилого віку та тим, хто відчуває труднощі з використанням інших типів інгаляторів.

Порошковий інгалятор доставляє у легені препарат у вигляді сухого порошку. Для цього необхідно зробити глибокий та швидкий вдих.

Перед початком лікування необхідно проконсультуватися з лікарем, чим робити інгаляції при бронхіті. Він, враховуючи стан, допоможе підібрати необхідний засіб.

Для інгаляцій при бронхіті часто використовують ефірні олії: евкаліпта, м’яти, чайного дерева та ін.

  • Ефірна олія евкаліпта має протинабрякові властивості, які допомагають очистити носові проходи.
  • Олія перцевої м’яти є традиційним засобом респіраторних захворювань.
  • Олія чайного дерева має протимікробні властивості.
Важливо: деякі ефірні олії можуть бути токсичні, тому їх слід обережно використовувати дітям, літнім та хворим людям, а також вагітним жінкам. Останнім не слід використовувати м’ятну олію, тому що ментол у ній може вплинути на дихання дитини.

Як вибрати препарати для інгаляцій при бронхіті

Ефірні олії завдяки своїм антисептичним та протизапальним властивостям можуть покращити симптоми гострого бронхіту. Проте за важчих форм цього запального захворювання недостатньо одних парових інгаляцій з ефірними оліями. Лікарі рекомендують робити інгаляції при бронхіті небулайзером з додаванням певних препаратів: бронхолітиків, муколітиків, комбінованих ліків тощо.

Бронхолітики. Бета-2 агоністи короткої та тривалої дії полегшують симптоми задишки та утрудненого дихання. Вони діють на м’язи легень, розслабляючи їх і відкриваючи дихальні шляхи.

Інгаляційні кортикостероїди інколи призначають при хронічному бронхіті. Вони зменшують запалення в легенях і запобігають появі таких симптомів, як свистяче дихання, задишка, кашель і почуття тиску в грудях.

Комбіновані препарати для лікування бронхіту часто включають два або більше активних інгредієнтів, які працюють разом для полегшення симптомів. Вони можуть поєднувати бронходилататори, кортикостероїди, муколітики чи інші компоненти.

Муколітики допомагають розріджувати слиз і мокротиння в дихальних шляхах, полегшуючи їх відходження. Це особливо важливо при бронхіті, коли накопичення мокротиння може ускладнювати дихання та посилювати кашель.

Важливо: як пише сайт Respiratory Medicine, 53 вчених із 12 країн вважають, що регулярне лікування муколітиками ефективно знижує частоту загострень, скорочує тривалість захворювання легких та помірних загострень.

Ліки для інгаляцій при бронхіті

Препарати
Властивості
Назви
БронхолітикиРозслаблюють м'язи навколо дихальних шляхів«Вентолін»,
«Беротек»,
«Серевент»
КортикостероїдиЗменшують запалення
у бронхах
«Беклометазон»,
«Будесонід»
Комбіновані препаратиМістять бронхолітики та кортикостероїди для ефективнішого лікування«Афлубін»,
«Стоптусин-Тева»
МуколітикиРозріджують і виводять мокротиння з бронхів«Амброксол»,
«Ацетилцистеїн»

Ліки використовують як розчин для інгаляцій при бронхіті. Також можна застосовувати фізіологічний чи гіпертонічний розчин натрію.

Фізіологічний розчин (0,9%) можна застосовувати як самостійно, так і у комбінації з іншими лікарськими засобами.

Гіпертонічний або концентрований розчин (3% або 7%) використовують для інтенсивнішого розрідження мокротиння та стимулювання його відходження.

Особливості інгаляції при бронхіті

Дітям інакше проводять інгаляції при бронхіті, ніж дорослим. Маленьким пацієнтам краще використовувати небулайзери, оскільки перетворені ними рідкі ліки в дрібнодисперсний аерозоль легше вдихаються. Парові інгаляції небезпечніші, тому їх не рекомендують проводити дітям.

Як зробити дитині інгаляцію при бронхіті

  • Дітям віком до трьох років краще використовувати спеціальну маску, яка дозволить доставити ліки до легень.
  • Щоб дитина відчувала себе комфортно під час процедури, можна використовувати іграшки чи мультфільми.
  • Дозування ліків повинна суворо дотримуватися, а частота інгаляцій — регулюватися лікарем. Перевищення дозування або частоти проведення процедур може призвести до побічних ефектів.

Чим небезпечні інгаляції при бронхіті

Інгаляції, як і будь-який медичний метод лікування, можуть бути пов’язані з побічними ефектами. Так, у деяких людей можуть виникнути алергічні реакції на ліки, які використовуються під час інгаляції. Це може виявитися у вигляді висипу, утрудненого дихання, набряку обличчя чи горла.

Неправильне використання інгалятора або зловживання інгаляціями при бронхіті можуть спричинити подразнення слизових оболонок дихальних шляхів. Це може посилити кашель і спричинити почуття сухості або пирхоти в горлі.

Неправильне дозування може призвести до передозування, особливо якщо воно спричинене такими сильнодійними речовинами, як бронхолітиками або кортикостероїдами. Це загрожує такими серйозними побічними ефектами, як прискорене серцебиття, високий артеріальний тиск, запаморочення та ін.

Також небулайзери, як і інші засоби для інгаляції, після кожної процедури слід інфікувати. На них можуть накопичуватися бактерії та грибки, що може призвести до розвитку інфекційного захворювання дихальних шляхів.

Для мінімізації всіх цих ризиків важливо суворо дотримуватися рекомендацій лікаря, правильно використовувати та доглядати за небулайзерами або інгаляторами й стежити за реакцією організму на терапію.

Поширені питання

У чому різниця між небулайзером при бронхіті та паровим інгалятором?

При захворюваннях нижніх дихальних шляхів (бронхів та легень) небулайзер ефективніший, ніж паровий інгалятор. Він обробляє орган-мішень інгаляційним аерозолем, що містить лікарські препарати. Частки спрею менші, ніж у паровому інгаляторі, тому вони проникають нижче в дихальні шляхи.

Скільки часу займає лікування за допомогою інгаляцій за бронхіту небулайзером?

Курс лікування інгаляціями при бронхіті з використанням небулайзера залежить від ступеня тяжкості захворювання, віку пацієнта, індивідуальних особливостей та типу лікарських препаратів, що використовуються.

• Тривалість курсу інгаляцій при гострому бронхіті може тривати від 5 до 14 днів;
• при загостреннях хронічного бронхіту — до двох-трьох тижнів.

Рекомендується робити інгаляції 2–4 десь у день. Тривалість кожної процедури може становити від 5 до 15 хв.

Чи можна використовувати дистильовану воду у чашці з ліками для зволожених інгаляцій при бронхіті?

Так, можна. Вологість може відкрити дихальні шляхи. Це пояснює, чому небулайзери такі ефективні.

Чим заправляти небулайзер при бронхіті?

Для використання небулайзера при бронхіті зазвичай застосовують кілька типів розчинів.

Фізіологічний розчин (0,9% натрію хлорид) допомагає зволожувати дихальні шляхи та розріджувати мокротиння.

Сольові розчини розріджують і виводять харкотиння.

Бронхолітики — ліки, які розширюють бронхи та полегшують дихання.

Муколітики — ліки, які розріджують мокротиння.

Комбіновані препарати, що містять бронхолітики та муколітики, дозволяють досягти ефективного лікування та швидкого одужання.

Перед використанням будь-якого з цих розчинів рекомендується проконсультуватися з лікарем, щоб обрати найбільш відповідний для свого стану.

Які найпопулярніші ліки для небулайзера при бронхіті для дітей?

Для інгаляції дітям, які страждають від бронхіту, часто використовують такі ліки для небулайзера.

«Вентолін» (дієва речовина салбутамол) — бронхолітик, який розширює бронхи та покращує дихання.

«Атровент» (дієва речовина іпратропія бромід) — антихолінергічний бронхолітик, який допомагає розслабити м’язи бронхів і полегшити дихання.

«Лазолван» (дієва речовина амброксол) — муколітик, який розріджує мокротиння та полегшує його відхаркування.

«Флуімуцил» (дієва речовина ацетилцистеїн) — муколітик, який також розріджує і виводить мокротиння.

«Пульмікорт» (дієва речовина будесоніду) — кортикостероїд, який зменшує запалення в бронхах і симптоми бронхіту.

«Фліксоназе» (дієва речовина флутиказон) — ще один кортикостероїд, що застосовується для зменшення запалення.

Важливо, щоб препарати були призначені лікарем. Він врахує їх побічні ефекти та протипоказання залежно від віку та стану дитини.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Антибіотики при синуситі
Бактеріальний синусит: лікування антибіотикамиУ як...
Реклама
Реклама