Правильний догляд за малюком

Правильний догляд за малюком

Прослухати аудіоверсію

Батьки часто вважають, що гикавка викликає у дітей ті ж самі неприємні відчуття, що і у дорослих. Чи так це, та про що може свідчити гикавка, як допомогти малюкові та чи потрібно звертатися до лікаря?

Вітаю! Мене звуть Юлія Жарікова, я лікарка-педіатр-неонатолог, і сьогодні продовжимо розбір питань, які часто виникають у батьків. Перш за все, хочу заспокоїти батьків: педіатри вважають, що гикавка не спричиняє неприємних відчуттів немовлятам.

Чому малюк гикає?

Причина гикавки – це подразнення діафрагми, великого м’яза, котрий ділить внутрішню порожнину тіла на грудний та черевний відділки. А характерний звук виникає при закритті голосової ущелини. Гикавку викликає: переповнений шлунок при переїданні, взуття живота, переохолодження та спрага.

Що ви можете зробити, щоб малюк перестав гикати?

Обов’язково робіть перерви в годуванні, щоб дати дитині можливість відригнути. Якщо ви годуєте сумішшю, то робіть перерви через кожні 100 мл, а при грудному вигодовуванні, через кожні 5-7 хвилин.

Намагайтеся регулювати швидкість ссання, цим самим Ви зменшуєте можливість заковтування повітря. Чим менше повітря попадає до шлунку, тим менше він буде тиснути на діафрагму.

Спостерігайте за вашою дитиною, вивчайте ознаки, що говорять про її спрагу.  Це може бути непокоєння чи плач. Запропонуйте їй груди, а якщо малюку більше 6 місяців, то можна дати 1 чайну ложку води.

Торкніться носика дитини своєю долонею, якщо він прохолодний, то виміряйте температуру малюку. Нормальна температура тіла немовляти становить 36,5-37,5 градуса за Цельсієм. Якщо дитина переохолоджена, то вдягніть її або вкрийте ковдрою. Створіть контакт шкіри малюка зі своєю шкірою, щоб зігріти його. Між іншим, контакт шкіра до шкіри добре спрацьовує і при проблемах з животиком. Мамине тепло – це найкращі ліки.

Якщо дитина стривожена, то уникайте її емоційного збудження. Що його може викликати? Наприклад, гучний звук, багато людей в кімнаті, яскраве світло. Візьміть малюка на руки, притисніть до свого тіла, заспівайте чи просто поговоріть з ним.

У більшості немовлят, гикавка не впливає на стан здоров’я. Але інколи гикавка може бути ознакою захворювання легенів або органів травлення. Зверніться до лікаря, якщо все що могли ви зробили, а дитина гикає тривалий час. Не ризикуйте здоров’ям дитини.

Маленькому Тимку вже 5 днів, з яких він вже 2 дні живе в звичайній міській квартирі з мамою й татком. Коли на запитання, чи купаєте Ви дитину, я почула, що ще ні, то засмутилася. Це неймовірно, але таке просте питання про купання викликає затяту суперечку не тільки поміж родичів, а й серед лікарів, а страждає малюк. Тож, що відомо про це в сучасній медичній практиці?

З’ясуємо, коли та як купати немовля? 

Ми й досі впроваджуємо у своєму сучасному житті традицію не купати малюка допоки не відпаде пуповинний залишок. А після цього використовувати тільки кип’ячену воду, інколи з додаванням відварів трав, допоки не заживе пупкова ранка. Може ця традиція колись і була корисною, та сьогодні це забобони, які своєю дикістю порушують правила безпекового догляду за дитиною. Ці рекомендації мають джерела ще з тих важких часів життя людства, коли був відсутній доступ до води, а інфекційні захворювання суттєво вкорочували віку. 

То що я порадила батькам Тимка? 

За 40 хвилин до годування, наповніть маленьку ванночку водою температурою 37-38 градусів за Цельсієм. Дотримання цієї цифри – це ваша безпека та безпека малюка, тому користуйтесь, будь ласка водним термометром, а не своїм ліктем.

Візьміть дитину на руки так, щоб її голова лежала на вашому зігнутому лікті, а долонею охопіть сіднички. Іншою рукою зафіксуйте маленьку грудну клітину. Це дозволить міцно тримати дитину та не боятися, що вона вислизне з рук. Помалу занурюйте тіло малюка у воду, а рукою, яка тримала грудну клітину «робіть хвилі» та обхлюпуйте його. 

Згодом вимийте рукою голову та всі шкірні складочки. До 6-ти місяців сміливо економте на шампунях. Для самих маленьких і тривалість купання теж коротенька: 5-10 хвилин у воді для початку цілком достатньо.

Після купання м’яко, але прискіпливо та ретельно промокніть шийку, за вушками, поміж стегон, під колінами та в ліктях. Косметичними паличками просушіть пупок, особливо якщо пуповинний залишок ще не встиг відпасти або не загоїлась ранка. 

Заздалегідь підготуйте підгузок та чистий одяг. Після того як одягнете малюка, запропонуйте йому груди або пляшечку з сумішшю. 

Купання дитини – це маленька родинна подія, яка зближує та формує родинну довіру. Не проминайте нагоди поспілкуватися з малюком та поспостерігати за ним. Насолоджуйтесь моментом, діти зростають занадто швидко. 

«У нашого малюка пелюшковий дерматит. Перерили інтернет, знайшли багато порад з лікування: мазі, присипки, відмова від памперсів, потрібні практичні поради за доглядом». Мені здалося, що за цим відчайдушним криком з форуму мам – німота. Які особливості догляду за шкірою немовлят, чи насправді потрібно відмовитись від підгузків? Що краще: серветки чи вода?

Поговоримо про догляд за подразненою шкірою малюка. У більшості такий стан спричиняють мокрі підгузки. 

Як виникає подразнення?

В фекаліях людини живуть бактерії, які продукують ферменти, що вивільняють аміак з сечі. У підгузку шкіра мокріє, а аміак є лугом, який руйнує зв’язки між клітинами у вологій шкірі та ром’якшує її. Така шкіра легко пошкоджується навіть від простого тертя. Так виникає контактний дерматит.

Що робити?

Суперабсорбуючі підгузки краще підтримують нейтральний баланс шкіри, у порівнянні з підгузками, що можна прати. Тому шкіра в них страждає менше. Просто практикуйте часту зміну підгузок: мінімум перед кожним годуванням, навіть якщо вам здається, що підгузок ще не повний. 

Підмивання дитини має свої особливості

Однієї води буде не достатньо. Використовуйте бавовняні серветки, та виберіть м’яке мило, що не сушить шкіру вашому малюку. Не нехтуйте вечірньою ванною. Перед тим як одягнути підгузок, нанесіть на промежину креми-емоленти. Вони створюють захисний бар’єр, роблять шкіру м’якішою, зменшать почервоніння. Не захоплюйтесь надмірним тертям та миттям тонкої шкіри малюка. Бо це може дати зворотній ефект та збільшити подразнення. Тому не тріть навіть дуже забруднену шкіру. Дбайливе, але ніжне очищення, промивання водою та м’яке промакування полегшить життя і вам, і малюкові. 

Не всі серветки погані

У порівнянні з водою, серветки менше руйнують захисний бар’єр шкіри, а малюки добре їх переносять. Серветки менше сушать шкіру. Тому саме їх, а не воду, рекомендують використовувати у дітей з атопічним дерматитом, від 3 місяців життя до 2 років. Хоча серветки, які містять спирт, звичайно, не бажані. 

Пелюшковий дерматит – це неприємний стан, який спричиняє страждання вашої дитини. Ми з радістю ділимося знаннями про причини та наслідки. бо єдиний спосіб зберегти спокій у родині – це навчитися безпековим правилам догляду. 

Матуся ніжно та лагідно краєчком губ торкається чистої, без висипки, шкіри малюка. Знайома картинка зі світу реклами, чи не так? Правда в тому, що наше уявлення про те, як все має бути, частіше за все не співпадає з реальністю. Цифри статистики повідомляють, що в перші два тижня життя шкіра вкривається висипами у 40% немовлят. 

Батьки бояться, що висипка на шкірі погіршує стан малюка, тому інколи вдаються до непродуманих дій. Тим більше, що порад та призначень у таких випадків вистачає. Що дійсно корисно, а від чого варто рішуче відмовитись?

Поговоримо про шкірну висипку в перші місяці життя

Протягом першого року життя на шкірі малюка одна висипка змінює іншу. Це не вважають захворюванням, тому що навіть у доношеної дитини в момент народження шкіра ще не зріла, і їй знадобиться ще цілий рік щоб функціонувати нормально. 

Прослухати аудіоверсію

Як виглядає токсична еритема?

На обличчі, тілі та кінцівках виникають невеликі, до пів сантиметра в діаметрі, плями або горбки, які швидко перетворюються на пухирці. Шкіра червоніє, інколи з пухирців виділяється рідина, але стопи та долоньки завжди залишаються чистими. 

Часто еритема зникає на одній ділянці, щоб виникнути на іншій. Причиною еритеми вважають незрілість волосяних фолікулів. При цьому у малюка нормальний настрій, він активно ссе груди, спить, а температура коливається в межах 36,5 і 37,5 градусів за Цельсієм. Що з цим робити?

Наберіться терпіння, висипка проходить самостійно впродовж тижня без усіляких наслідків та не потребує додаткових аналізів. Продовжуйте купати малюка та двічі на день проводьте гігієнічний туалет дитини, вчасно змінюйте одяг та не перегрівайте повітря в кімнаті. Не змащуйте шкіру кремами та мазями, а присипка тільки пошкодить тонку шкіру. Безумовно, невизначеність – це ще те катування, тому попросіть лікаря чи медсестру оглянути малюка.

Токсична еритема схожа на неприємний сюрприз тільки тому, що батькам про неї не розповідають. Це призводить до лікування помилкових діагнозів, а не дитини. Тому в нас і виникла ідея ділитися з вами знаннями. Вони приборкують нашу уяву щодо шкідливості та ведуть до практичних порад, що не зашкодять дитині.

Трохи з недавнього спілкування з молодою мамою. «Ці білі цяточки на обличчі дитини – жахливі. Я тільки купаю щоденно дитину, але руки не мають спокою: так і хочуть її чимось змастити. А тут ще й мама прийшла, сказала, що дитина занедбана. Ледве пояснила їй, що це не захворювання». Виникнення мілій на шкірі хвилює батьків, бо хочеться допомогти малюкові. 

Як виникають мілії та що з ними робити?

Мілії – це висипка дуже маленького розміру, як зернятко проса, білого або жовтого кольору, на лобі, щоках, носику та підборідді. Вони виникають на першому тижні життя через незрілість шкірних сальних залоз, у 70% відсотків малюків, а протягом місяця зникають. Інколи мілії затримуються до трьох місяців. Та це не має жодного значення. 

Чому до такої непоказової висипки скільки уваги? 

Декому мілії заважають милуватися красою свого малюка, а інколи жінка чує, що це прояви алергії, в обкладинку якої у нас прийнято пакувати все незрозуміле. Ось так і отримуємо цілі схеми лікування того, що пройде самостійно. 

Що ж робити?

Продовжуйте щодня вмивати новонародженого та не пропускайте купання в теплій воді з-під крану. Мило, навіть дитяче, або трави будуть зайвими, бо порушують шкірний бар’єр. А от ретельне просушування шкіри допоможе запобігти виникненню подразнення та інфекції. Утримуйтесь від будь-яких порад про змащування. Бо чим би ви не змащували, це не принесе користі малюкові. Ані прогріта рослинна олія, ані новомодний крем для немовлят не допоможуть.

Протирання спиртом на кількість мікробів не впливає, зате підвищує вірогідність інфікування шкіри. Спиртові компреси мають більше відношення до наркології ніж до педіатрії. Шкіра малюка екстремально чутлива до алкоголю: мілії залишаться, а малюк може серйозно отруїтися.

Ні в якому разі не видавлюйте мілії, щоб не наразити дитину на інфекційне запалення, яке вже потребує серйозного лікування.

Адаптація до нових умов життя спричиняє у дитини деякі стани, що зовнішньо нагадують захворювання. Але на відміну від них, перехідні стани не впливають на здоров’я малюка, і ніяк не турбують його та не заважають зростанню та розвитку. Будь який догляд за дитиною має базуватися виключно на її безпеці. Тому нехай голова думає, а руки мають спокій. 

Коли у всіх, навіть у домашнього кота є своя думка як доглядати за пупковим залишком – це може бути загрозою для спокійного родинного життя та небезпечним для самого малюка. 

Продовжуємо говорити про безпековий догляд. Що потрібно та чого не варто робити з пупком?

Пуповина після пологів малюку не потрібна. Її невеличкий залишок поступово висихає та відвалюється. Все що потрібно від батьків – це тримати пупок чистим та сухим, щоб не виникло запалення. 

Як це зробити так, щоб не нашкодити дитині?

Достатньо двічі на день косметичною паличкою, змоченою в теплій воді, вимити все зайве: згустки, кірочки, бруд. Спочатку з внутрішньої частини пупкового кільця, а потім навколо пупка. Іншою паличкою дбайливо просушіть в такому ж порядку. 

В окремій квартирі перекис водню та будь-які антисептики дитині не потрібні, навіть якщо ви не встигли зробити євроремонт. Перекис руйнує захисний шкірний бар’єр, а будь якого кольору спирт спричиняє опіки та сухість шкіри. Опіки – це не про турботу, це скоріш, про тортури. 

Підгортайте підгузок так, щоб не закрити пупок, або користуйтеся спеціальними, з вирізом для нього. Коли пупковий залишок відпаде, то одноразово обробіть залишок спиртом. Не заклеюйте пластиром, продовжуйте мити і просушувати двічі на день, поки ранка не загоїться. 

Від чого можна відмовитись?

Безпековий догляд полягає в тому, що малюку потрібна чистота, а не стерильність. Підозрюю, що консультанти з інтернету мешкають в операційних, бо інакше стерильним довго не протримаєшся. Повсякчасне прасування одягу малюка та купання його в кип’яченій або фільтрованій воді погано співвідноситься з реальністю. За тією ж логікою Ви маєте підходити до дитини тільки в скафандрі. Але з чим не можу не погодитись, так це з тим, що одяг дитини має бути чистим, як і вода для щоденної ванни. 

Чому ж у всіх лікарнях використовують зеленку та перекис? По-перше, не у всіх. Бо є лікарні з дбайливим ставленням до матері та дитини, де маму з самого початку вчать правилам безпекового догляду. А по-друге, і перекис водню, і зеленка використовуються лише за певних санітарних умов, які є в лікарні, а в окремій квартирі – це зайве. І не бійтесь викладати малюка на живіт, йому не болить. А от м’язи тіла це розвиває. 

Набагато більше про догляд за пупковим залишком можна прочитати. Заходьте на сайт medpravda.ua та користуйтесь потрібною Вам інформацією.

Здоров’я і спокою вам та вашим малюкам!

Прослухати аудіоверсію

Реклама
У Європі спостерігається зростання інфекцій, що передаються статевим шляхом
Згідно з новими даними за 2022 рік, опублікованим ...
COVID-19 вдвічі підвищує ризик серцевого нападу: дослідження
Дослідження показують, що ризик розвитку серцевого...
Реклама
Алергічний синусит
Причини розвитку алергічного синуситу — хто в груп...
Лікування синуситу в домашніх умовах
Як лікувати синусит вдомаПрофілактика синуситу в д...
Реклама
Алкогольні напої знебарвлюють емаль зубів та викликають розвиток карієсу: стоматолог
Дослідження показують, що помірне вживання алкогол...
Лікар пояснив, чи можна їсти білі волокна бананів
Банани є чудовим джерелом поживних речовин: калію,...
Реклама