Гриби при панкреатиті

Гриби та підшлункова залоза

Гриби – це природний продукт, насичений поживними речовинами, яких немає в жодному іншому продукті. Вони мають унікальний смак і аромат, роблять наше меню більш різноманітним. Лісові та садові гриби привертають дедалі більшу увагу як потенційно корисний елемент у дієті пацієнтів із панкреатитом.

Розглянемо роль грибів у разі панкреатиту, їхню поживну цінність і як їх включити в раціон для поліпшення стану пацієнтів і полегшення симптомів цього захворювання.

Опис грибів та їхня поживна цінність

Гриби – це унікальні організми, які належать до царства грибів. Вони відрізняються від рослин і тварин, їх обожнюють вегетаріанці та вегани. Це не дивно, адже гриби вважаються «лісовим м’ясом» і також не менш поживні та корисні, ніж їжа для м’ясоїдів.

У поживній цінності виділяються такі важливі компоненти:

 1. Протеїни.

Гриби містять протеїни, які регенерують пошкоджені тканини та підтримують імунну систему.

 1. Корисні мікроелементи.

Вітамін D, вітамін В2 (рибофлавін), вітамін B3 (ніацин), а також мінерали – селен і мідь.

 1. Волокна.

Рослинна клітковина сприяє нормалізації травлення і покращує кишкову мікрофлору.

Які види грибів застосовні в кулінарії

У світі існує до півтора мільйона різних видів грибів. Звичайно, не всі з них їстівні, лише 2000 допустимі в харчуванні. На нашій території понад 500 видів грибів, які дозволено вживати в їжу. Деякі з найбільш популярних видів грибів включають:

 • печериці нейтральні за смаком і часто використовуються в супах, соусах і гриль-стравах;
 • лисички мають дуже ніжний смак і широко застосовуються в салатах і запіканках;
 • портобелло ідеально підходять для гриля і запікання з начинкою завдяки своїм розмірам;
 • шиітаке використовується в азіатській кухні, особливо в супах і варіантах stir-fry;
 • підберезники завдяки аромату і ніжному смаку використовуються в супах, пловах і рагу;
 • підосичники додають у соуси та рагу;
 • білий гриб використовують у різних стравах, включно з пастою, супами та запіканками;
 • сироїжки готуються з олією і травами, їх додають у салати для надання їм аромату.

Безліч видів грибів надає можливість експериментувати в кулінарії і створювати різноманітні страви, які допустимі в дієті за панкреатиту.

Користь грибів у разі панкреатиту

Гриби є відмінним джерелом рослинних білків, що робить їх важливими компонентами дієти пацієнтів з панкреатитом. Білки необхідні для відновлення пошкоджених тканин, включно з тканинами підшлункової залози, і підтримки загального здоров’я. Крім того, гриби містять важливі мікроелементи, такі як селен і мідь, які відіграють роль в імунній системі та забезпечують нормальне функціонування органів.

Харчові волокна, що містяться в грибах, підтримують здоров’я пацієнтів із панкреатитом. Вони покращують травлення, перистальтику кишківника та запобігають закрепам. Крім того, харчові волокна регулюють рівень цукру в крові, що особливо важливо для пацієнтів із панкреатитом, які страждають від цукрового діабету.

Пацієнти з панкреатитом часто стикаються з проблемами травлення і засвоєння поживних речовин з їжі. Гриби допомагають у поліпшенні цього процесу завдяки своїй харчовій цінності та вмісту ферментів. Вони допомагають організму краще розщеплювати їжу і засвоювати необхідні поживні елементи.

Крім цього, гриби сприяють урізноманітненню дієти, роблячи її більш привабливою для пацієнтів з панкреатитом і сприяючі поліпшенню апетиту.

Рекомендації щодо вживання грибів у разі панкреатиту

Під час вживання грибів у разі панкреатиту важливо дотримуватися поміркованості. Дозування і граничні порції можуть різнитися залежно від індивідуальних особливостей організму, ступеня тяжкості панкреатиту і рекомендацій лікаря. Однак загалом слід дотримуватися таких рекомендацій:

 1. Прагніть до невеликих порцій грибів в одній страві, починаючи з невеликої кількості та збільшуючи дозування в міру того, як ваш організм навчиться їх перетравлювати.
 2. Почніть з легко засвоюваних видів грибів, таких як печериці, і поступово вносьте в раціон інші види, стежачи за реакцією вашого організму.
 3. Контролюйте загальну кількість білка в страві, оскільки занадто велика кількість протеїну збільшує навантаження на підшлункову залозу.

Вибір та обробка грибів перед приготуванням

Під час вибору та обробки грибів для приготування страв слід дотримуватися таких правил:

 1. Переважно використовувати свіжі гриби, оскільки вони мають найвищу харчову цінність. За необхідності можна використовувати заморожені гриби, уникаючи грибів у консервах, оскільки вони містять більше солі та консервантів.
 2. Обов’язково ретельно мийте гриби перед приготуванням, щоб видалити бруд і залишки ґрунту. Це особливо важливо для збереження гігієнічності страв.
 3. Перед обсмажуванням або варінням грибів переконайтеся, що вони добре проварені та тушкуються до м’якості. Це допомагає зруйнувати клітинні структури грибів і полегшує їх засвоєння організмом.

Протипоказання

Насамперед важливо розуміти, що гостра фаза захворювання – це пряма заборона на гриби в раціоні. Але навіть коли стадія загострення позаду, існують ще кілька протипоказань і ризиків для пацієнтів із панкреатитом:

 1. Індивідуальна непереносимість.

Деякі люди відчувають алергічну реакцію на гриби. Перед включенням грибів у раціон слід провести алергічні тести.

 1. Сирі гриби.

Сирі гриби важкі для травлення і спричиняють дискомфорт. Рекомендується завжди обсмажувати, варити або запікати гриби перед вживанням.

 1. Наслідки вживання у великих кількостях.

Занадто велика кількість грибів збільшує навантаження на підшлункову залозу та спричиняє дискомфорт. Дотримуйтесь поміркованості та уважно спостерігайте за реакцією вашого організму.

Пацієнтам із панкреатитом краще завжди зайвий раз звернутися до лікаря або дієтолога, перш ніж вносити будь-які зміни у свою дієту, включно з вживанням грибів. Це допоможе уникнути потенційних ускладнень і забезпечити найкращий результат у лікуванні та управлінні захворюванням.

Небезпечні речовини

Якщо зазирнути всередину цих організмів, то в них є деякі речовини, які небезпечні в разі запалення панкреаса: 

 • хітин, з якого складається груба клітковина;
 • леткі речовини в грибах;
 • концентрація радіонуклідів, які гриби вбирають у себе з ґрунту й повітря. 

До того ж небезпека полягає в порушеній роботі ШКТ. Якщо ферменти не справляються зі звичайною їжею, то з грибами, в яких можуть бути виявлені токсини, тим більше. 

Додаткові медичні рекомендації

Важливо враховувати, що деякі види грибів вступають у реакцію з певними ліками. Наприклад, вони впливають на рівень цукру в крові, тому пацієнтам, які приймають препарати для зниження цукру, слід обговорити можливі взаємодії з лікарем. Також варто бути обережними під час вживання грибів під час прийому антикоагулянтів і деяких інших ліків.

Висновок

Гриби – це цінний і корисний продукт, який можна включити в дієту в разі панкреатиту, але тільки в стадії ремісії. Крім того, їх необхідно вносити в дієту поступово, починаючи з малих доз і не більше одного разу на тиждень.

Як гриби впливають на підшлункову залозу?

Деякі речовини, що знаходяться у грибах, важко засвоюються організмом. З цієї причини, під час формування панкреатиту, хітин у грибах спричиняє формування газоутворення, відчуття тяжкості в шлунку, а також потужні больові спазми в ділянці живота.

Чи можна за панкреатиту їсти гриби?

Зовсім відмовитися від популярних грибів варто в разі гострого панкреатиту і гастриту, захворювань печінки, алергії на рослинний білок, індивідуальної непереносимості.

Чи можна тушковані гриби при панкреатиті?

Основні протипоказання для вживання грибів – загострення захворювань шлунково-кишкового тракту, гастрити, виразкова хвороба, коліти, дуоденіт, панкреатит, ниркова і печінкова недостатність.

Кому не можна їсти печериці?

1. Людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту (гастрити, виразки, панкреатит, холецистит).
2. Особам, які мають печінкову та ниркову недостатність.
3. Вагітним і жінкам, які годують груддю (з обережністю).
4. Людям, які мають індивідуальну непереносимість або алергію на гриби.

Де найбільше знаходиться небезпечного при панкреатиті хітину в грибах?

Найбільша концентрація хітину міститься в грибних ніжках, у капелюшках грибів хітину міститься менше.

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Реклама
Насіння льону нормалізують рівень цукру та холестерину в крові
Насіння льону здавна використовували у народній ме...
Вчені ідентифікували ген, який пригнічує відчуття тривожності
Почуття тривожності — це стан психічного дискомфор...
Реклама