Чорнослив у разі панкреатиту – користь і можливий вплив на здоров’я підшлункової залози

Чорнослив та підшлункова залоза

Чорнослив – це сушена слива, яка зберегла в собі харчові волокна, вітаміни та корисні мікроелементи.

Розглянемо наукове обґрунтування та потенційні переваги чорносливу в разі панкреатиту: чи може він доповнити дієту при цьому захворюванні. Розберімо, які існують практичні аспекти використання чорносливу, застереження та обмеження, на які слід зважати під час його вживання. 

Короткий опис панкреатиту

Панкреатит – хвороба підшлункової залози. Протікає в гострій або хронічній фазі. Цей орган виконує важливу функцію в організмі, виділяючи ферменти та інсулін, які необхідні для обробки їжі та підтримки в потрібному співвідношенні цукру в крові. 

Коли запалюються стінки органу, то він уже не справляється зі своїм призначенням, перестає нормально функціонувати і перетравлювати їжу. Настають ускладнення, які приносять дискомфорт пацієнтові. 

Симптоми:

 • біль у верхній частині живота;
 • нудота;
 • блювота;
 • підвищена температура тіла;
 • втрата апетиту;
 • схуднення.

Причини розвитку панкреатиту:

 • жовчнокам’яна хвороба;
 • алкогольне зловживання;
 • травми;
 • інфекції;
 • певні лікарські препарати.

Іноді панкреатит буває пов’язаний із порушеннями обміну речовин, спадковими факторами або аутоімунними захворюваннями.

Діагностику панкреатиту проводять за допомогою аналізів крові. Це дає змогу оцінити рівень ферментів підшлункової залози. Крім цього, для визначення запалення та інших змін у підшлунковій залозі, іноді призначають комп’ютерну томографію (КТ) або ультразвукове дослідження черевної порожнини.

Щоб ефективно лікувати панкреатит, потрібен комплексний підхід, до якого входить лікарська терапія, дієтотерапія та підтримувальні заходи. Однак, яку саме роль може зіграти чорнослив у контексті лікування та полегшення симптомів панкреатиту?

Чорнослив: огляд продукту

Чорнослив – це сушені сливи, отримані під час видалення кісточок зі свіжих слив. Сухофрукт має неперевершений смак і солодкість, що робить його популярним інгредієнтом для приготування різних страв і десертів. Він містить безліч поживних речовин, які сприяють підтримці здоров’я і загального добробуту.

Поживні речовини та корисні властивості чорносливу

Чорнослив є джерелом харчових волокон, які сприяють нормалізації травлення і допомагають знизити ризик закрепів. Також до його складу входять вітаміни А, В6, К, мінерали (калій, магній, залізо) та антиоксиданти. Антиоксиданти в чорносливі захищають клітини від ушкоджень, що особливо важливо в разі запальних станів.

Можливі протипоказання

Попри безліч поживних речовин чорносливу, у деяких людей трапляється індивідуальна непереносність цього продукту або алергічна реакція. Крім того, через високий вміст натуральних цукрів у чорносливі, його вживання небажане для людей з високим рівнем глюкози в крові або цукровим діабетом.

Чорнослив і панкреатит: наукове обґрунтування

Наразі наукових досліджень, специфічно присвячених вивченню впливу чорносливу на панкреатит, відносно мало. Однак деякі дослідження в галузі харчування та загального здоров’я надають нам певну інформацію про користь чорносливу для організму і, можливо, його роль у підтримці роботи підшлункової залози.

Вплив чорносливу на панкреатит

Чорнослив багатий на антиоксиданти, включно з флавоноїдами й каротиноїдами, які мають протизапальні властивості й допомагають знизити запалення в організмі. Враховуючи, що панкреатит пов’язаний із запаленням підшлункової залози, можливо, що антиоксиданти в чорносливі сприятливо впливають на зниження запальних процесів в організмі пацієнта.

Також чорнослив містить харчові волокна, які сприяють нормалізації роботи кишківника і знижують ризик утворення жовчних каменів. Це особливо важливо для тих, у кого порушена функція травної системи.

Цікаво, що одне з недавніх досліджень британських учених показало унікальну властивість чорносливу зменшувати потяг до солодкого.

Необхідно, однак, зазначити, що дані результати не є остаточними, і для того, щоб підтвердити прямий зв’язок між сухофруктом і захворюванням шлунково-кишкового тракту, потрібні глибші дослідження.

Переваги вживання чорносливу в разі панкреатиту

Чорнослив містить харчові волокна, які покращують перистальтику кишківника і полегшують процес травлення. Це особливо важливо для пацієнтів з панкреатитом, у яких порушена нормальна робота травної системи. Вживання чорносливу в помірних кількостях знижує навантаження на підшлункову залозу і полегшує процес перетравлення їжі.

Поживні речовини, що містяться в чорносливі, покращують загальний стан організму, зміцнюють імунітет і підвищують енергію. Це особливо важливо для пацієнтів із панкреатитом, які відчувають слабкість і втому через хворобу.

Практичні поради щодо вживання чорносливу

Якщо у пацієнта з панкреатитом немає індивідуальної непереносності або алергічної реакції на чорнослив, його включають у раціон у помірних кількостях. Рекомендується починати з невеликих порцій і стежити за реакцією організму.

Чорнослив вживають як самостійний перекус або додають до різних страв і десертів. Слід враховувати, що свіжі фрукти завжди кращі від сушених, тому рекомендується вживати чорнослив у міру.

Застереження та обмеження

Пацієнтам із цукровим діабетом або високим рівнем глюкози в крові слід зважати на вміст цукру в чорносливі та обмежувати його вживання. Також варто звернути увагу на реакцію організму на продукт і, за необхідності, проконсультуватися з лікарем.

Висновок

Підбиваючи підсумок, чорнослив являє собою поживний сухофрукт, який слугує корисним доповненням до дієти пацієнтів з панкреатитом. Його антиоксидантні властивості, вміст харчових волокон та інших поживних речовин сприяють зниженню запалення, полегшенню травлення і поліпшенню загального стану організму.

Однак, перед включенням чорносливу в раціон, важливо враховувати індивідуальні особливості пацієнта і проконсультуватися з лікарем або дієтологом. На цей час недостатньо наукових досліджень, специфічно присвячених чорносливу і панкреатиту, тому уважний підхід до його вживання є ключовим.

Реклама
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Свині вирощуватимуть органи для трансплантології
Химерна технологія включає інтеграцію людських сто...
Реклама
Як зняти свербіж при молочниці
Чим зняти свербіж при молочниціЯк прибрати свербіж...
Лікування молочниці в домашніх умовах
Як позбутися молочниці в домашніх умовах за допомо...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама