Яблука при панкреатиті – переваги та обмеження

Яблука та підшлункова залоза

Панкреатит – це запалення підшлункової залози, яка виробляє ферменти для розщеплення їжі. Процес запалення виникає на різні чинники й поділяється на два стани: гострий і хронічний. Обидві стадії потребують тривалого лікування та дієтотерапії. 

Правильне харчування вважається одним із важливих аспектів лікування, оскільки допомагає знизити запалення, полегшити симптоми й поліпшити загальний стан.

Багато дієтологів приписують тим, хто стежить за своїм харчуванням, фрукти. Адже вони є важливим джерелом поживних речовин, різних вітамінів, мінералів і харчових волокон, які необхідні для підтримки здорового організму. 

Яблука – це найпоширеніші та найкорисніші фрукти, які привертають увагу дослідників і дієтологів. Дізнаємося, роль яблук при панкреатиті: їхні переваги та обмеження, а також проаналізуємо корисні властивості та можливі негативні аспекти.

Ми також розглянемо рекомендації фахівців щодо вибору яблук і методів їхнього приготування, щоб максимізувати користь і мінімізувати можливі ризики.

Однак слід пам’ятати, що кожен організм унікальний, і складаючи дієтотерапію важливо враховувати індивідуальні особливості в кожному окремому випадку. Тому перед внесенням змін до раціону рекомендується звернутися до лікаря або дієтолога за консультацією.

Харчування в разі панкреатиту

Чому одним із ключових аспектів лікування панкреатиту є правильне харчування? Під час загострення захворювання пацієнтам рекомендується дотримуватися голодування і вживати тільки рідину для зниження навантаження на підшлункову залозу і зменшення запалення. У міру поліпшення стану, в раціон пацієнта поступово вводять легкозасвоювані продукти, багаті поживними речовинами.

Яку роль відіграють фрукти в дієтотерапії за панкреатиту?

Фрукти відіграють важливу роль у дієтотерапії за панкреатиту завдяки своєму багатству на вітаміни, мінерали та харчові волокна. Яблука, зокрема, виділяються серед інших фруктів завдяки своїм корисним властивостям.

Яблука та їхні корисні властивості

Яблука – це доступне джерело вітамінів групи В, а також С, А, К. Майже всі корисні мінерали входять до шкірки та м’якуша фрукта, серед них калій та пектин, які відіграють важливу роль в обміні речовин. 

Наприклад, яблучний пектин – це важливе харчове волокно для перистальтики кишківника та балансу цукру в крові, а мікроелемент калій приводить у норму роботу нирок і впливає на функції серцево-судинної системи. 

Вітамін С допомагає захищати клітини організму від шкідливого впливу вільних радикалів, слугує профілактикою сезонних застуд і недокрів’я. 

Вітамін А сприяє підтримці здоров’я очей і шкіри. Його в яблуках більше ніж у цитрусових на 50%. 

Крім того, ще одна дивовижна хімічна речовина, яку містять яблука – кверцетин. Цей пігмент надає яблукам яскравого забарвлення і має антиоксидантну дію. Це означає, що він допомагає організму впоратися з окислювальним стресом у міру старіння. За даними журналу Foods, кверцетин пригнічує запальні процеси в організмі, а також допомагає в боротьбі з хворобою Альцгеймера і недоумством.

Ще одна з корисних властивостей яблук – вони покращують стан кишкових бактерій. А, як відомо, здорове травлення та імунна система починаються в одному й тому ж місці – в кишківнику. Згідно з дослідженням, опублікованим 2017 року в журналі Nutrients, вживання різних видів яблук збільшувало популяцію корисних бактерій Actinobacteria в кишківнику. Актинобактерії відомі як один з основних компонентів мікробіоти, які необхідні для загального здоров’я і гармонії кишківника.

Способи приготування та застосування

Пацієнти, які їдять яблука за панкреатиту, повинні враховувати, що всі продукти мають бути м’якими й легкозасвоюваними, щоб мінімізувати навантаження на підшлункову залозу. Ось деякі рекомендації та способи приготування яблук за панкреатиту:

 1. Пюре з яблук. Приготуйте яблука, видаливши насіння і шкірку. Наріжте їх на шматочки й тушкуйте на слабкому вогні з невеликою кількістю води до отримання м’якого пюре. Ви можете додати трохи кориці або ванілі для смаку.
 2. Яблука запечені або відварені. Випікайте яблука в духовці або відварюйте у воді доти, доки вони не стануть м’якими й легко розжовуватимуться.
 3. Яблука варені на пару. Варіння на пару – м’якший спосіб приготування яблук, який зберігає більшу частину поживних речовин.
 4. Сирі яблука. Якщо пацієнт переносить сирі яблука, їх можна вживати, але попередньо видалити шкірку і подрібнити фрукт.
 5. Яблучний сік. Свіжовичавлений яблучний сік краще вживати з обмеженнями, оскільки в ньому міститься більше фруктози, що може надати додаткове навантаження на підшлункову залозу. Краще розбавити сік водою або вживати в невеликих кількостях.
 6. Яблука в компоті. Компот із яблук із додаванням інших м’яких фруктів або ягід урізноманітнить смак і збагатить раціон.

Рекомендації

 • У період загострення панкреатиту лікарі рекомендують дотримуватися помірності у вживанні яблук.
 • Після загострення панкреатиту яблука необхідно вводити в раціон поступово, відстежуючи реакцію організму, і в разі потреби звертатися по допомогу до лікаря або дієтолога.
 • Кислі або недозрілі яблука можуть спричинити подразнення підшлункової залози.
 • У яблучній шкірці містяться харчові волокна, які важко засвоюються при панкреатиті.
 • Яблука важливо поєднувати з іншими фруктами та продуктами в раціоні. Комбінування їх з іншими легкозасвоюваними продуктами зменшує ризик дискомфорту.
 • Найважливіше: дієта в разі панкреатиту має бути індивідуалізована й ґрунтуватися на рекомендаціях лікаря або дієтолога.

Обмеження та застереження

Необхідно зазначити, що не всім пацієнтам із панкреатитом допустимо вживати яблука без обмежень. Деякі люди відчувають непереносність фруктози або чутливість до кислоти через додаткове навантаження на підшлункову залозу. 

Додаткові рекомендації щодо харчування при панкреатиті

На додаток до вживання яблук, важливо звернути увагу на інші фрукти й продукти, які будуть корисними в раціоні при панкреатиті. Важливо підкреслити, що дієта має бути індивідуально адаптована під потреби кожного пацієнта, і оптимальний раціон відрізняється для різних людей.

Висновок

Яблука за панкреатиту відіграють велику користь у загальному поліпшенні стану здоров’я пацієнтів. Однак під час застосування дієти, що містить яблука або інші продукти, необхідно враховувати індивідуальні особливості кожного випадку і дотримуватися рекомендацій фахівців.

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Реклама
FDA: диклофенак викликає порушення серця
Диклофенак — це препарат із групи НПЗЗ (нестероїдн...
Господарське мило допоможе усунути запах поту та захистить від інфікування
Господарське мило містить мийні речовини, які допо...
Реклама