Лікування діареї в домашніх умовах

Як позбутися проносу в домашніх умовах — питання, яке виникає досить часто і стосується як дорослих, так і дітей. Діарея змушує змінювати плани, буває досить хворобливою і дискомфортною, а по суті є розладом травного тракту, що виник з тієї чи іншої причини. Головна особливість захворювання полягає у порушенні процесу випорожнення (як за кількістю, так і за складом). Зокрема, такі порушення можуть проявлятися по-різному — від почастішання рідкого випорожнення до появи в ньому слизу або піни, також часто можуть зустрічатися неперетравлені шматочки їжі.

Важливо: діарея найчастіше вказує на наявність в організмі вірусу, гострої кишкової інфекції чи іншого процесу. При цьому вона порушує роботу кишківника в цілому, може стати причиною зневоднення та погіршення загального стану.

Лікування діареї в домашніх умовах вміщує у собі відразу кілька важливих пунктів — питний режим для відновлення потрібного балансу, дієту та препарати. Головне завдання — якнайшвидше вивести з організму токсини та нейтралізувати ті патогенні організми, які викликали розлад кишечника.

Діарея може бути гострою та хронічною. У першому випадку тривалість, зазвичай, від одного до 14 днів, а от якщо захворювання не лікувати, то настає хронічна форма. Вважається, що своєрідною нормою тривалості є період до 5-7 днів. У будь-якому випадку, якщо пронос не проходить за день-два, необхідно звернутися за допомогою до гастроентеролога.

Чим лікувати діарею у дорослого в домашніх умовах

Перший засіб від діареї в домашніх умовах — пити багато правильної рідини. Дуже важливо розуміти, що спричинило пронос. Якщо розлад кишечника виник після прийому несвіжої їжі або з іншої зрозумілої дорослій людині причини, потрібно організувати питний режим. Тут підійде ромашковий чай або чай з листям м’яти — обидва вони знімають спазми, а також потрібна буде негазована вода (можна використовувати кип’ячену або фільтровану, столову).

Важливою є ще їжа, яку в цей період вживає пацієнт. Зокрема, якщо у дорослого діарея, лікування в домашніх умовах передбачає:

  • введення в раціон продуктів, що легко засвоюються, і тих, що називають кріплячими — бананів, рису та вівсянки, овочевих супів і варених курячих або перепелиних яєць, нежирного білого м’яса і відвареної риби;
  • виключення продуктів, що дають ефект послаблення — це гострі, смажені та копчені страви, горіхи та більшість бобових, супи на міцних м’ясних чи рибних бульйонах, мариновані або навіть квашені овочі, цитрусові та ананас, молочні продукти.

Народні засоби від проносу можуть використовуватися як допоміжні, а також у тих випадках, коли все тільки починається, а загальний стан пацієнта задовільний. У будь-якому іншому випадку лікар спочатку визначить причину захворювання, а потім розробить схему лікування. Зазвичай, з того, що допомагає від проносу в домашніх умовах, призначають:

  • антибіотики;
  • пробіотики;
  • ферменти;
  • препарати, що відновлюють водно-електролітний баланс

Є ще кілька загальних правил харчування — вони дозволяють заспокоїти кишечник, що розбушувався, і полегшити стан пацієнта. Їжа має бути не гарячою, але й не холодною — нічого з того, що дратуватиме ШКТ. На час лікування необхідно також відмовитися від приправ і різних соусів — максимально натуральні смаки та страви, що не шкодитимуть кишківнику та не будуть подразнювати його стінки внаслідок складу.

Від кави, міцного чаю, газованих напоїв (як солодких, так і столової води з газом) краще відмовитися. Те саме стосується алкоголю. При цьому солодощі не забороняються, але вони повинні містити пектин (зефір, пастила).

Будь-які народні засоби від проносу у людей похилого віку повинні застосовуватися з обережністю. Зазвичай, у такому віці пацієнт має як мінімум одне хронічне захворювання, а часто більше, і це означає, що він і у звичайному стані приймає препарати на постійній основі.

Що дати дитині від проносу в домашніх умовах

Будь-який домашній засіб від діареї, який батьки планують дати малюкові, має бути схвалений педіатром або сімейним лікарем. Неприпустимо займатися самолікуванням у цьому випадку, причому незалежно від того, скільки років дитині. Важливо пам’ятати, що у малюків пронос може бути реакцією на зміну суміші або нову їжу (у процесі введення прикорму). А якщо дитина — немовля на грудному вигодовуванні, то й на страви, які їсть його мама.

Як зупинити пронос швидко в домашніх умовах і чи потрібно це робити? На це питання відповість лікар, який бачитиме загальну картину. Зазвичай, якщо рідке випорожнення у малюка не більше трьох разів на добу, при цьому ознак зневоднення немає, а стан не викликає побоювань, то необхідно приймати лікування, призначене лікарем, а не зупиняти діарею народними або іншими способами.

Важливо: дитина з діареєю повинна отримувати необхідну для її віку та ваги кількість рідини. Найчастіше лікарі рекомендують напої, які називаються електролітами глюкози та продаються в аптеці.

Якщо у немовляти пронос — що робити в домашніх умовах? Насамперед не панікувати, продовжувати годувати його грудьми, додати воду або аптечний дитячий чай, рекомендований лікарем. Жодні препарати, нехай навіть їх радять близькі родичі або сусідська мама дитини такого ж віку, давати без схвалення педіатра не можна. Те, що пройшло без слідів у одного малюка, іншому може нашкодити, погіршивши ситуацію.

У віці від року до трьох перший засіб від проносу в домашніх умовах — мінеральна вода без газу або просто холодна кип’ячена вода, а вже після цього — регідрон, ентеросорбенти (і те, й інше тільки після призначення та роз’яснень лікаря та тільки у потрібній кількості). Якщо до діареї додалася температура, сильний біль у животі, потрібно обов’язково показати малюка лікарю.

Лікар після огляду вирішує, що дати дитині від проносу в домашніх умовах. Це можуть бути препарати:

Група препаратівПричина призначення
Антибіотикипри бактеріальній інфекції для вибору конкретного препарату можуть знадобитися аналізи
Спазмолітикиякщо у дитини сильно болить живіт
Ферментиколи на етапі обстеження виявлено дисфункцію підшлункової, а також для того, щоб стабілізувати процес травлення
Пробіотикиякщо порушена мікрофлора кишківника (найчастіше так і є внаслідок дії бактерій, токсинів, вірусів)
Сорбентиякщо пронос виник через токсини

Популярний народний засіб від проносу — рисовий відвар. При варінні каші з рисової крупи додають трохи більше води, не додають у процесі ні солі, ні цукру, ні олії. Коли рис розварився, його проціджують. Відвар, який вийшов, дають дитині по 50-100 мл раз на дві-три години. При цьому годувати малюка необхідно частіше та меншими порціями, щоб не навантажувати кишківник.

Що допомагає від проносу — народні засоби

Популярний народний засіб від проносу — це настій із гранатової шкірки (попередньо висушеної). Усього 2 столові ложки шкірки потрібно подрібнити та залити склянкою води. Є два способи: перший — просто залити окропом і накрити чимось у чашці, а другий — проварити близько пів години на повільному вогні. У тому й іншому випадку використовувати цей народний засіб від проносу необхідно за 30 хвилин до їжі в кількості 2 ст. ложок.

Що випити від проносу в домашніх умовах:

  1. Шавлія — настій роблять з листя, близько 50 грамів заливають 0,5 л окропу. Далі ємність необхідно вкутати на годину, після чого процідити настій та охолодити його. У деяких рецептах до напою, що вийшов, додають ще 0,5 л сухого червоного вина, але тоді цей рецепт неприпустимий для дітей. Приймають цей засіб по половині склянки кожні дві години. Напій рекомендується робити свіжим (на день).
  2. Дубова кора — лікування проносу в домашніх умовах за допомогою такого рецепту також рекомендовано для дорослих пацієнтів, оскільки все настоюється на горілці. Засіб можна і навіть потрібно зробити заздалегідь і зберігати у холодильнику. На 400 мл горілки знадобиться лише одна чайна ложка дубової кори (аптечної). настоюватися все це буде не менше семи днів, а приймають цей народний засіб від діареї 7 днів, два рази на день по 20 крапель.
  3. Чорний перець — один із народних рецептів, як позбутися діареї в домашніх умовах. Тут йдеться тільки про дорослих пацієнтів без захворювань шлунково-кишкового тракту, алергій тощо. Горошини перцю (15 штук) з’їдають, не розжовуючи, на ніч. Потім потрібно випити склянку холодної негазованої води.
  4. Звіробій — ще один популярний спосіб, як прибрати пронос у домашніх умовах. Вважається одним із найефективніших. Головна складова — суха трава або листя звіробою (аптечні), а на додаток потрібно мати склянку окропу. Залиту траву накривають чимось та залишають настоюватися на годину. Приймають тричі протягом дня, процідженим, по третині склянки. Цей засіб від діареї в домашніх умовах працює відразу, тому може бути віднесений до розряду швидких.
  5. Корінь калгану — ще один народний рецепт на горілці, тому його заготовляють заздалегідь. Корінь подрібнюють, на чверть заповнюють пляшку з темного скла об’ємом 0,5 літрів і заливають до верху горілкою. Тепер потрібно чекати від 10 до 14 днів, причому помістити майбутню настойку краще у темне прохолодне місце. Такий домашній засіб від проносу може зберігатися до двох років, а приймати його потрібно 4-5 разів на день по столовій ложці.
  6. Горобиновий сік — один з ефективних народних засобів. Його вживають лише свіжим, тому застосування обмежене сезоном, коли ягоди є. Сік використовують тільки свіжий, приймати його потрібно двічі на день за 30 хвилин до їди. Об’єм — не більше чверті склянки, за відсутності алергії можна додати в сік трохи меду.

У разі, якщо пронос водою, лікування в домашніх умовах може доповнюватися такими народними рецептами:

  • столову ложку картопляного крохмалю покласти до рота та відразу ж запити водою кімнатної температури;
  • взяти чайну ложку звичайного чорного чаю (заварки), прожувати та запити водою (трохи, до 50 мл);
  • випити відвар насіння соняшника (100 мл для дорослого або 1 ст. л. для дитини старше 5 років) — склянку сирого насіння прожарити без жиру, залити двома склянками окропу, на повільному вогні випарувати рідину до половини початкового об’єму, після чого процідити;
  • випити настій чорного хліба (по парі ковтків кожну годину) — сухий житній заварний хліб замочити на пів години в теплій воді, після чого процідити.
Важливо: народні засоби від проносу для дітей далеко не завжди нешкідливі, можуть викликати алергію або інші непередбачувані реакції. Саме тому не варто експериментувати — краще покладатися на рекомендації педіатра.

Як зупинити пронос у домашніх умовах? Це питання найкраще адресувати своєму сімейному лікарю або педіатру, якщо йдеться про дитину. На додаток до призначеної схеми лікування можна і потрібно використовувати від проносу народні засоби, тільки підходити до вибору конкретного потрібно з урахуванням особливостей пацієнта (вік, наявність хронічних захворювань), причини появи діареї та тяжкості перебігу захворювання.

Для профілактики діареї необхідно ретельно мити руки не тільки після приходу з вулиці або відвідування людних місць, але також безпосередньо перед вживанням їжі. Потрібно привчити дитину з ніжного віку мити руки після туалету. Важливу роль у профілактиці має обробка продуктів — і м’ясо, і риба, і овочі з фруктами — все це потребує правильного підходу. У спірних умовах не варто пити воду з-під крана або з невідомого джерела — краще використовувати бутильовану.

Поширені питання

Що можна приймати від проносу в домашніх умовах?

Усі лікарські препарати необхідно обговорити з лікарем. Безневинних серед них немає, тому не варто сліпо довіряти рекламі чи порадам друзів, родичів. Народні засоби треба обирати з обережністю.

Як зупинити сильну діарею в домашніх умовах?

Якщо пронос триває не один день, при цьому кількість випорожнень кишківника більше ніж три рази на добу, необхідно звернутися за кваліфікованою допомогою. Лікар може призначити антибіотики або ферменти, пробіотики, сорбенти — все виходячи зі стану пацієнта та причин появи діареї.

Чи ефективні народні методи від проносу?

У питанні, як зупинити пронос, народні засоби можуть надавати допомогу. Найчастіше вона не буде швидкою, але при цьому можна уникнути ліків. Це не стосується дітей та літніх пацієнтів, а більше підійде для тих, чий стан загалом задовільний.

Коли у немовляти може виникати діарея?

Пронос у малюків — явище розповсюджене, при цьому не завжди він пов’язаний із патологіями. Зокрема, після введення в раціон продуктів із пшеницею, житом чи ячменем у складі через місяць може виявитися діарея. У цьому випадку вона буде ознакою целіакії чи непереносимості глютена. Також пронос може говорити про непереносимість білка в коров’ячому молоці.

Що робити при діареї мандрівника?

Такий варіант діареї найчастіше трапляється не вдома, при цьому зустрічається як у неблагополучних регіонах (наприклад, у країнах із брудною водою чи достатком незвичайних продуктів), так і у сприятливих. У такому разі діарея може бути реакцією на іншу їжу та воду. Перед поїздкою краще обговорити все зі своїм лікарем, щоб мати в аптечці необхідні ліки чи домашні засоби від проносу.

Лікарі призначають

  • Атоксіл порошок
  • Ацидолак
  • Біле Вугілля
  • Береш Магній Плюс В6
  • Біолакт
  • Біоселак капсули
  • Біфіформ
  • Гідрасек гранули
  • Гуна-Бовел
  • Дефенорм капсули
  • Імодіум Лінгвальний
  • Імодіум Плюс
  • Імодіум капсули
  • Йогурт
  • Кальцію Глюконат
  • Кальцію Глюконат Стабілізований
  • Кальцію Глюконат-Дарниця (Стабілізований)
  • Кальцію Глюконат-Здоров'Я
  • Кальцію Глюконат-Здоров'Я (Стабілізований)
  • Кальцію глюконат таблетки
  • Кальцію глюконат-Дарниця
  • Карбосорб
  • Лактобактерин-Біофарма
  • Лактобактерін
  • Лактобактерін Сухий
  • Лаферон-Фармбіотек ліофілізат
  • Лінекс Бебі порошок
  • Лінекс капсули
  • Лінекс форте
  • Лопедіум капсули
  • Лоперамід Гріндекс капсули
  • Лоперамід таблетки
  • Лоперамід-Здоров'я
  • Лопераміду Гідрохлорид
  • Лопераміду гідрохлорид-ОЗ таблетки
  • Лофлатіл таблетки
  • Неосмектин
  • Ніфуроксазид
  • Ніфуроксазид Ріхтер сироп
  • Ніфуроксазид Ріхтер таблетки
  • Ніфуроксазид суспензія
  • Ніфуроксазид-Вішфа
  • Ніфуроксазид-Сперко капсули
  • Нормагут капсули
  • Пензитал
  • Регідрон Оптім порошок
  • Регідрон порошок
  • Сорбентогель (0,7 г) гель
  • Сорбентогель бебі гель
  • Стопдіар капсули
  • Стоперан капсули
  • Хілак
  • Хілак Форте краплі
  • Ципролет А
  • Ципролет
  • Ципрофлоксацин таблетки
  • Ципрофлоксацин-Дарниця
  • Ципрофлоксацин-Кредофарм
  • Ципрофлоксацин-Максфарма
  • Ципрофлоксацин-Новофарм
  • Ципрофлоксацин-Нортон
  • Ципрофлоксацин-Фармекс
  • Цифран
  • Цифран Od
  • Цифран Ст
  • Ентерол 250
  • Ентеросгель Екстракапс капсули
  • Ентеросгель паста
  • Ентеросгель паста солодка
  • Ентерофурил
  • Реклама
    Цей чудодійний препарат допоможе зберегти вічну молодість
    За даними Федерального управління з лікарських зас...
    Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
    7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
    Реклама
    Як зняти свербіж при молочниці
    Чим зняти свербіж при молочниціЯк прибрати свербіж...
    Лікування молочниці в домашніх умовах
    Як позбутися молочниці в домашніх умовах за допомо...
    Реклама
    Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
    Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
    Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
    Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
    Реклама