Поверхневий шар шкіри дитини дуже тонкий і потребує особливого захисту
Вітання друзі! Сьогодні хочу підняти спекотну тему. В літній період та навіть в період ранньої осені, ми все частіше говоримо про захист дітей від сонця. Влітку, під час канікул дітей нерідко, зранку випускають на вулицю і, коли сонце сідає – «заганяють» до хати, червоних, попечених сонцем та стомлених. Цього літа сонце було особливо гарячим – більше 35 С, і зараз, на початку осені, ми з теплом і приємністю про це згадуємо. Але, безумовно, контакт з таким палючим сонцем може бути небезпечним як для дорослих, так і особливо для дітей. Це питання не втрачає актуальності, адже наразі, ми маємо можливість подорожувати на відпочинок до моря не тільки влітку, а й будь-якої пори року.
Тож сьогодні розібратися в питання захисту дітей від сонячних опіків, нам допоможе досвідчений педіатр – Юлія Жарікова.
– Пані Юлія, можете пояснити коротко – що таке взагалі тепловий або сонячний удар?
– Симптоми сонячного удару виникають, коли людина перегрівається і її терморегуляційні центри просто «виключаються». Тобто вони взагалі вже не в змозі автоматично підтримувати потрібну температуру тіла. Температура тіла підвищується, людина стає в’ялою, відчуває надмірну слабкість, і інколи, навіть виникають порушення свідомості.
– Те, що те що ви описали, це часто, на жаль, відбувається з літніми людьми. Вони є групою ризику, адже літні люди мають багато супутніх небезпечних станів (гіпертонія, зайва вага і н.). Ми всі також знаємо, що коли дуже спекотно, не рекомендується вживати алкоголь, бо все це може спричинити неприємні наслідки. А от якщо ми говоримо про дитину – молодий здоровий організм, чи може дитина отримати сонячний удар?
– Діти за станом здоров’я бувають різні. Також дуже багато залежить від віку дитини. Треба мати на увазі, що чим менший вік дитини, тим більше факторів ризику, що в неї виникне перегрів від високої температури. Це пов’язано з не ідеальною роботю її терморегуляційного центру. Коли дитина народжується, центри терморегуляції в неї незрілі, що пов’язано з незрілістю нервової системи. Безумовно, зі зростанням дитини ці центри дозрівають, але дозрівання терморегуляційних центрів наступає не раніше, ніж коли дитині виповнюється 10 років.
– Тобто, до 10 років дитині більш небезпечно знаходитись на сонці?
– Так. Але я б сказала, що коли температура навколишнього середовища перевищує відмітку в 30 градусів, то перебувати на вулиці небезпечно для всіх, але для дітей – особливо.
– Чи відрізняються якось симптоми сонячного удару у дитини і у дорослої людини?
– Дитина намагається прилягти, або в неї починається блювота, або її нудить. Це основні ознаки перегріву і сонячного удару у дітей.
– Що в цьому випадку повинні робити батьки? От якщо так сталося, і є такі симптоми, мама впевнена, що це не отруєння (дитина нічого не їла що могло б викликати отруєння), дитина не травмувалась і мама розуміє, що це точно тепловий удар, що у такому випадку робити?
– Ми можемо допомогти дитині навіть без поліклініки. Основне, що треба зробити – завести дитину у затінок, бажано у прохолодне приміщення, укласти її на ліжко і далі просто відпоювати водою.
Техніка відпаювання водою має свої особливості: дитині потрібно давати воду по 1 чайній ложечці, але дуже часто – кожні 5-10 хвилин. Це робиться з метою запобігання зневоднення організму і втрати мінералів та електролітів разом з блювотними масами.
– Не можна дати випити відразу склянку води, бо дитину може знову знудити?
– Так, від такої непродуманої дії, дитині стане ще гірше.
– А якщо це не допомагає, чи є якісь лікарські засоби від сонячного удару?
– Сонячний удар легше попередити, аніж лікувати його наслідки. Це такий принцип, який спрацьовує в медицині досить часто. Для того щоб попередити сонячний удар, потрібно, по-перше обмежити перебування дитини на вулиці, по-друге – обов’язково привчити дитину користуватися капелюшком і по-третє – дитина повинна мати з собою пляшку з водою.
Додатково я б рекомендувала у літній час користуватися засобами від опіків.
– Чи можна користуватися засобами від сонячних опіків щодня? Чи є якісь обмеження?
– Це зволожуючий крем, з сонячними фільтрами, і за інструкцією його необхідно наносити кожні 4 години. Тому, користуватись кремом від сонячних опіків можна щодня, шкоди для шкіри не буде.
– І останнє питання: чи є якісь особливості використання засобів від сонячних опіків для дітей? Бо я, наприклад, не рідко бачила ситуацію, коли мама купила один засіб від сонячних опіків і на пляжі маже ним всю родину, і дітей, і дорослих. Чи можна так робити?
– Є певні фізіологічні особливості шкіри дитини, які треба враховувати. Роговий поверхневий шар шкіри дитини дуже тонкий, він набагато тонший, в порівнянні з дорослою шкірою, тому дуже швидко пропускає ультрафіолетові промені. Саме тому дітям рекомендовані сонцезахисні креми з високим фільтром, від 35.
Здоров’я вам та вашим малюкам