Мелатонін та COVID-19

Дата створення: 28 Жовтня 2021
Дата оновлення: 19 Квітня 2023

Чи багато вам відомо про гормон мелатонін?

Перш за все – це хронобіотик та адаптоген, що регулює циркадний ритм людини та стабілізує процеси сну/бадьорості. 

Він здатен розширювати судини, та зменшувати артеріальний тиск, покращувати мікроциркуляцію крові, підвищувати розумову та фізичну працездатність, полегшувати депресивні стани та стресові реакції. Гормон мелатонін сприяє зниженню холестерину в крові та покращує обмін жирів і вуглеводів в організмі.

А чи знаєте ви, що мелатонін вже є в протоколах лікування COVID-19 у США1?

В період пандемії науковці, лікарі, фармакологи шукають дієві засоби для лікування ковіду та для покращення стану пацієнтів після одужання. 08-09 квітня пройшла медична конференція2, на якій немало уваги приділили мелатоніну, як компоненту терапії коронавірусної хвороби. Д. мед. н., професор Мамчур представив нові дані на конференції з інфектології, що демонструють зростання кількості досліджень мелатоніну:

01

Мелатонін недарма привертає увагу як додатковий засіб при терапії коронавірусного захворювання через його здатність долати запалення та антиоксидантні властивості.

Протизапальна та імуномоделююча дія мелатоніну пов’язана з:

  • активацією продукції інтерлейкінів ІЛ-4 (природні кіллери);
  • пригніченням вироблення запальних медіаторів: цитокінів, протеїнліпази та ліпооксигенази.

02

Запальний процес, що провокує вірус є досить небезпечним та не завжди підлягає контролю. Засоби з мелатоніном можуть надавати додатковий захист від ускладнень (ковідна пневмонія, «цитокіновий шторм», тромбоутворення, тощо) та сприяє створенню антиковідного імунітету. Очікується також, що застосування мелатоніну зменшуватиме небажані побічні реакції від вакцин.

03

Гормон здатен збирати на собі до 10 молекул активного кисню, він також активує антиоксидантні механізми організму. Мелатонін захищає мітохондрії (енергетичні центри клітини), покращує їх функції, стимулює активність дихального ланцюга, підвищує продукцію мітохондріальної АТФ як в нормі, так і при патології. Ці ефекти допомагають пацієнтам зі зниженою сатурацією, що турбує навіть в період відновлення, менше відчувати втому та допомагає бути більш активними і швидше повернутися до звичного способу життя.

04

Ще один, не менш важливий ефект, який допомагає хворим на коронавірусну інфекцію – це нейрозахист. Було показано, що мелатонін зменшує тривожність, яка провокується різними внутрішніми (напр. втрата нюху, смаку) та зовнішніми (напр. ізоляція, госпіталізація) стресорами. Вищезгаданий хронобіологічний ефект допомагає налагодити десинхронізований циркадний ритм. Це важливо для підвищення енергії організму та зміцнення імунної системи.

Професор Мамчур В. Й. досить чітко та зрозуміло склав фармакологічний «портрет» мелатоніну, дивлячись на який, стає зрозумілою незамінність та дієвість цього гормону в організмі.

05

В Україні теж внесли мелатонін у схеми лікування COVID-19 на різних етапах захворювання та після виписки3.

Засоби з мелатоніном краще шукати в аптеках (у формі лікарського засобу чи дієтичної добавки). Важливо звертати увагу на якість та походження продукту. Зокрема, Валео-Дорм містить європейський мелатонін в оригінальних таблетках на основі ізомальтози (натуральний складник). Окрім впливу на імунну систему, цей засіб нормалізує циркадні ритми без звикання, відновлює якість та тривалість здорового сну, покращує концентрацію уваги та працездатність вдень.

валео

Запитайте у вашого лікаря, як довго можна вам приймати мелатонін, щоб отримати максимальний корисний ефект. Бережіть себе та будьте здорові!

Подивитися повну версію науково-практичної конференції «Актуальні інфекційні захворювання в практиці сімейного лікаря. Алгоритм діагностики, лікування, спостереження» можна тут:

1.https://www.evms.edu/media/evms_public/departments/internal_medicine/Marik_Critical_Care_COVID-19_Protocol.pdf

2.https://www.youtube.com/watch?v=k-jlWKZNYvU

3.https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2021/01/2021_01_kn_covid-19.pdf

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
втомлений чоловік
сечовий міхур, фаст-фуд, алкоголь
сечовий міхур і таблетки
Реклама
молочна суміш
сечовий міхур та грілка
айкос і дівчина, що чхає
Реклама
срібло і висип на шкірі
сечовий міхур та труси
сечовий міхур із запаленням і дівчина в позі лотоса
Реклама