Що робити, якщо людина подавилася

Якщо людина вдавилася, то надання першої допомоги може врятувати їй життя.

Причини

Зазвичай, дорослі частіше давляться великими шматками твердої їжі: м’ясом, хлібом, цукерками. Зовсім маленькі діти давляться дрібними частинками їжі, особливо круглими: арахіс, льодяники, виноград. Діти старшого віку часто беруть до рота дрібні деталі іграшок або самі іграшки.

Симптоми

Перший симптом – це сильний кашель і характерний вигляд потерпілого: страдницький вираз обличчя зі зведеними на шиї руками. Сказати що-небудь або покликати на допомогу потерпілий чоловік часто не в змозі. Обличчя синіє, можуть початися судоми. Іноді людина непритомніє.

Надання першої допомоги

Сильний кашель зупиняти не зупиняють, оскільки це захисний рефлекс, який потрібен для виштовхування стороннього тіла. А ось при відсутності кашлю постраждалому, якщо він у свідомості, виконують прийом Хеймліха, при якому збільшують тиск у черевній порожнині, а той виштовхує чужорідне тіло назовні.

Прийом Хеймліха

  1. Рятувальник підходить до потерпілого ззаду.
  2. Кисть своєї руки рятувальник стискає так, що великий палець знаходиться всередині кулака.
  3. Кулак потрібно притиснути до живота потерпілого між грудиною та пупком, а потім обхопити постраждалого з боку спини так, щоби кистю іншої руки обхопити свій кулак.
  4. Потім рятувальник робить п’ять сильних поштовхів своїми руками у напрямку всередину та вгору.
  5. Таку серію вигнань виробляють до тих пір, поки стороннє тіло не вийде.

Якщо потерпілий непритомніє, то рятувальник укладає його на спину та перевіряє, чи є в роті сторонні предмети. Якщо вони є, то їх видаляють.

Якщо дихання не відновлюється, то треба закинути голову постраждалому та підняти підборіддя. Цей прийом зрушує язик і відкриває дихальні шляхи. Якщо й після цього потерпілий сам не дихає, то проводять штучне дихання рот-у-рот. При цьому дивляться на дихальну клітину: вона повинна розширюватися від наповнення повітрям. Якщо грудна клітина нерухома, то починають непрямий масаж серця.

Як тільки людина приходить до тями, надання першої допомоги припиняють.

У дітей. Дитину перевертають вниз обличчям і укладають грудною клітиною на передпліччя рятувальника. Потім рятувальник вдаряє дитину поміж лопаток. Сила удару повинна бути достатньою, але такою, щоб не травмувати дитину.

Потім дитину перевертають горілиць, головою донизу. Середній та безіменний пальці своєї руки рятувальник кладе на грудину й виробляє поштовхи всередину та вгору. Після цього дитину знову перевертають обличчям донизу та укладають на передпліччя рятівнику, а підставою долоні іншої руки 5 разів вдаряють поміж лопаток. Потім рятувальник оглядає рот дитини й видаляє всі предмети з нього.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Дієта при гастриті
Переваги дієти при гастритіЯк дієта допомагає впор...
Препарати при синуситі
Як правильно підібрати ліки при синуситіЛіки проти...
Реклама
Реклама