Зупинка серця
У момент зупинки серця людина починає вмирати. Серце перестає перекачувати кров, і внутрішні органи, перш за все, головний мозок гинуть від нестачі кисню. Через п’ять хвилин після зупинки серця помирає головний мозок, а після десяти хвилинної перерви настає смерть. Якщо людина молода та відносно здорова, її можна реанімувати протягом перших п’яти хвилин після припинення серцевої діяльності. Люди похилого віку більш уразливі внаслідок чисельних хронічних захворювань.
Причини
Аритмія.
Зупинка дихання.
Симптоми
Людина лежить знерухомлена, не дихає, не відповідає на питання та не реагує на струс.
Надання першої допомоги
До дій треба приступити негайно. Перше, що має зробити рятувальник, це звернутися до постраждалого з питанням: «Вам погано?»
Якщо людина не відповідає, її перевертають на спину та визначають наявність дихання за схемою «побачити-почути-відчути».
Рятувальник має запитати себе:
- рухається грудна клітина догори та донизую;
- є шум при диханні;
- відчутне тепло дихання у губ потерпілого.
До реанімації приступають у тому випадку, якщо на все відповіді отримано відповідь «ні». Одночасно викликають невідкладну допомогу.
Проведення дефібриляції серця
При аритмії серце зупиняється через порушення ритму. Ритм можна відновити за допомогою автоматичного зовнішнього дефібрилятора (АВД), який генерує потужний електричний розряд. Після застосування дефібрилятора є хороші шанси на відновлення серцевого ритму та збереження життя. Якщо після дефібриляції робота серця не відновлюється, то починають проводити серцево-легеневу реанімацію (СЛР).
Стандартна СЛР має на увазі проведення штучного дихання методом «рот-у-рот» і закритий масаж серця. Метою є відновлення кровообігу та живлення клітин головного мозку, перш за все. СЛР може повести одна людина або дві людини.
СЛР виконують люди, які пройшли навчання на спеціалізованих курсах.
Розрізняють два основні методи СЛР:
- стандартний зі штучним диханням;
- без штучного дихання.
Як провести непрямий масаж серця
Постраждалого укласти на підлогу обличчям догори. Рятувальник стає на коліна збоку від потерпілого та оглядає йому рота; якщо є сторонні тіла, то їх витягують. Щоб припинити блокування дихальних шляхів язиком, потрібно закинути голову потерпілому й одночасно підняти йому підборіддя догори. Рятувальник випрямляє свої руки в ліктях і встановлює долоні одна поверх іншої на нижню частину грудини потерпілого. Після цього треба натиснути на грудину та, прогнути її на 5 см. За одну хвилину рятувальник продавлює грудину потерпілому 100 раз. За два видихи проводять 30 натискань на грудину. Дітям масаж проводять однією рукою. А дітям до року на грудину натискають двома пальцями на область трохи нижче сосків. Глибина прогину при цьому не більше 4 см, темп складає 15 прогинів на 2 видиху. Новонародженим роблять 3 видихи на 1 натискання. СЛР проводять до відновлення самостійного дихання і приїзду невідкладної допомоги.
Штучна вентиляція легенів
Рятувальник розкриває рот потерпілого та охоплює його губи своїми губами, а потім повільно видихає повітря зі своїх легень. Можна додатково затиснути ніс потерпілому, щоб повітря не виходило через нього назовні. Під час вентиляції легенів дитині, рятувальник захоплює своїм ротом і рот, і ніс дитини. Сила видиху при цьому має бути меншою.
СЛР без штучного дихання (кардіоцеребральнвя реанімація) – це масаж серця без проведення штучної вентиляції. Її може проводити людина без спеціальної підготовки, оскільки це спрощений метод. У дорослих людей така СЛР часто виявляється ефективніше стандартної.
Особливості проведення СЛР при втопленні
Потрібно звільнити дихальні шляхи від піску та водоростей, потім негайно почати дихання методом рот-у-рот.
Оскільки проведення СЛР і непрямого масажу серця енерговитратний процес, рятувальник швидко втомлюється, і його потрібно підміняти кожні дві хвилини. Всім постраждалим, які задихали самостійно, потрібна подальша медична допомога в лікарні.