Бобові при панкреатиті

Бобові та підшлункова залоза

Бобові при панкреатиті не всі однаково корисні. Деякі види більш придатні, а інші входять до списку протипоказань. Перелічимо найпоширеніші бобові продукти та дізнаємося про їхні корисні властивості.

Список бобових

Боби – це плоди рослин, які розвиваються в стручках по одній або безлічі насінин. Їх налічується близько 700 видів, до кожного з яких входить ще ширший перелік, і таким чином, у світі відомо майже 20000 підвидів. Ми згадаємо основні з них:

 1. Квасоля червона, чорна, біла – це один із найпопулярніших видів бобових. Вона багата білком, клітковиною, вітамінами і мінералами.
 2. Нут, також відомий як баранячий горох, часто використовується для приготування хумусу і страв індійської кухні. Він багатий на білок і містить важливі мікроелементи, такі як залізо й фолієва кислота.
 3. Маш зовні схожий на зелених горошок, але має більш довгасту форму і широко використовуються в азіатській кухні. Він збагачений білком, залізом і магнієм.
 4. Чорна соя має темно-коричневий колір, зовні й справді схожа на кавові зерна. Містить багате розмаїття антиоксидантів і фітохімічних сполук.
 5. Сочевиця – джерело високоякісного білка й клітковини. Вона доступна в різних сортах, включно із зеленою, червоною і чорною.

Поживні речовини в бобових

У разі запалення панкреатиту бобові продукти вважаються агресивним продуктом, хоча і є чудовим джерелом нутрієнтів, які особливо корисні в разі хвороб шлунково-кишкового тракту. Ось деякі з основних поживних речовин, які містяться в бобових:

 1. Білок.

Протеїни – важливий будівельний матеріал для організму. Він допомагає відновлювати тканини і зміцнювати імунну систему. Для пацієнтів із панкреатитом засвоєння білка ускладнене, тому бобові – відмінне джерело легкозасвоюваного рослинного білка.

 1. Клітковина.

Бобові багаті розчинною і нерозчинною клітковиною. Волокна сприяють нормалізації рівня цукру в крові, покращують травлення і запобігають закрепам.

 1. Вітаміни та мінерали.

Бобові містять вітаміни групи В (наприклад, фолієву кислоту), вітамін К, залізо, магній, цинк і безліч інших мікроелементів, необхідних для нормального функціонування організму.

 1. Фітохімічні сполуки.

Багато видів бобових містять антиоксиданти і фітохімічні сполуки, які можуть допомогти в боротьбі із запаленням і зміцненні імунної системи.

Важливо пам’ятати, що за панкреатиту важливо враховувати індивідуальні особливості організму, тому перед внесенням змін до дієти, особливо пов’язаних із бобовими продуктами, завжди рекомендується проконсультуватися з лікарем або дієтологом. Це допоможе уникнути можливих ускладнень і підібрати оптимальний раціон для підтримки здоров’я в разі панкреатиту.

Яку приносять користь бобові в разі панкреатиту 

Перелічимо кілька причин чому бобові можуть бути особливо корисними:

 1. Легке засвоєння і низька жирність.

Один із найважливіших аспектів при панкреатиті – це обмеження споживання жиру. Підшлункова залоза відіграє ключову роль у перетравленні жирів. Бобові продукти, такі як квасоля, нут і маш вирізняються низьким вмістом жиру і легкозасвоюваними білками. Це робить їх ідеальним вибором для пацієнтів з панкреатитом, оскільки вони не навантажують підшлункову залозу і не сприяють загостренню симптомів.

 1. Багатство білком і вітамінами.

Бобові надають організму багате джерело білка, який не тільки допомагає відновлювати тканини, а й зміцнює імунну систему і підтримує загальне здоров’я. Крім того, бобові збагачені важливими вітамінами і мінералами, включно з вітамінами групи В, залізом і магнієм. Ці поживні речовини сприяють відновленню організму та зменшують ризик розвитку вад харчування, що важливо за панкреатиту.

 1. Дієтичні волокна та поліпшення травлення.

Бобові багаті на дієтичні волокна, які позитивно впливають на роботу травної системи. Дієтичні волокна приводять у норму роботу шлунково-кишкового тракту, запобігають закрепам і покращують процес травлення. Це особливо важливо для пацієнтів із панкреатитом, оскільки травлення може бути порушене через погіршення функції підшлункової залози. Бобові, такі як сочевиця і нут, зміцнюють травну систему і полегшують процес перетравлення їжі.

Важливо пам’ятати, що, попри користь, бобові спричиняють здуття і газоутворення у деяких людей. Тому краще вводити їх поступово в раціон і стежити за реакцією організму. 

Якщо у вас є сумніви або побоювання щодо включення бобових у разі панкреатиту, завжди консультуйтеся з лікарем або дієтологом, щоб розробити індивідуальний план харчування, що відповідає вашому стану здоров’я.

Як включати бобові в раціон у разі панкреатиту

Включення бобових у меню вимагає певної обережності та освіченості. Розглянемо, які існують способи їхнього приготування, розмір порції, а також як часто припустимо їх вживати і які існують обмеження.

Рецепти та способи приготування

 1. Пюре з нуту з нежирним йогуртом, часником і лимонним соком. Це буде м’якою і легкозасвоюваною стравою.
 2. Супи з додаванням бобів, маша, сочевиці. Вони додадуть страві багатого смаку і збільшать її поживну цінність.
 3. Салати з бобових не повинні містити жирних соусів і рослинної олії.
 4. Хумус, приготований з нуту, часнику і лимонного соку, є чудовим доповненням до овочів або намазкою на хліб.

Порції та частота вживання

У разі панкреатиту важливо стежити за порціями і частотою вживання бобових продуктів. Рекомендується починати з невеликих порцій і поступово збільшувати їх. Половина стандартної порції (наприклад, половини чашки) не більше 2-3 разів на тиждень дасть змогу оцінити реакцію організму. Якщо вони добре переносяться, порцію можна збільшити. Частоту вживання також варто обговорити з вашим лікарем або дієтологом.

Застереження та можливі обмеження

 1. Індивідуальна реакція.

Врахуйте, що в кожного пацієнта індивідуальна реакція на бобові. Якщо ви помічаєте погіршення стану після їхнього вживання, зверніться до лікаря.

 1. Шкідливі добавки.

Уникайте бобових страв, які містять велику кількість олії, жиру або гострих спецій, оскільки це посилює симптоми панкреатиту.

 1. Замочування та приготування.

Перед приготуванням бобових, особливо сушених, рекомендується їх замочувати та ретельно промивати. Це допомагає видалити олігосахариди, які спричиняють підвищене газоутворення в кишечнику.

 1. Контроль за порціями.

Дотримуйтесь міри у вживанні бобових, оскільки великі порції викликають дискомфорт.

Виходячи з цих рекомендацій і з урахуванням індивідуальних особливостей, включення бобових у разі панкреатиту – це важливий крок до різноманітнішої та поживнішої дієти. Однак завжди важливо консультуватися з медичним фахівцем, щоб розробити найкращий план харчування, що відповідає вашому стану здоров’я.

Висновок

Бобові – це не тільки цінне джерело рослинного білка, а й низькожирні продукти, збагачені вітамінами і мінералами. Вони також багаті на дієтичні волокна, які сприяють нормалізації травлення і поліпшенню загального стану. Однак пам’ятайте, що харчування за панкреатиту має бути індивідуальним і контрольованим. Перед внесенням змін до дієти, завжди консультуйтеся з лікарем або дієтологом, щоб переконатися, що бобові підходять саме вам.

Чому не можна їсти бобові при гострому панкреатиті?

Вони чинять подразнювальну дію на шлунково-кишковий тракт, важкі для перетравлення, вимагають посиленого вироблення ферментів підшлункової залози, що загрожує загостренням. Крім того, рослинний білок, що міститься в бобових, посилює газоутворення в просвіті кишечника.

Що краще горох чи сочевиця?

Якщо порівняти ці дві культури за вмістом грубого волокна, яке сприяє правильному травленню, то слід зазначити, що в сочевиці його на 20% більше, ніж у горосі. Ще одна, необхідна речовина для нашого здоров’я – фосфор. Він забезпечує міцність зубів і кісток, запобігає розвитку остеопорозу.

Як сочевиця впливає на кишківник?

Сочевиця містить білки, які носять назву лектинів. Під впливом ферментів травної системи вони не розщеплюються і можуть не найкращим чином впливати на ШКТ. Так, у разі підвищеного вживання ці білки можуть збільшити проникність кишківника і порушити захисний бар’єр.

Що не можна їсти з бобовими?

Краще не їсти їх разом із хлібом, грибами, горіхами. Також не рекомендується вживати в їжу бобові перед тренуванням: це може призвести до шлунково-кишкового розладу. Зелені горох, боби та квасоля багатьма дієтологами вважаються легшими для перетравлення.

Чи можна при панкреатиті спаржеву квасолю?

Молода квасоля корисна за ревматизму, нирковокам’яної хвороби, хронічного панкреатиту, виразок, екземи.

Реклама
Анатомія серцебиття
Серце складається із двох м'язових насосів, які за...
Аварія на Чорнобильській АЕС викликала зростання раку щитоподібної залози
Рак щитоподібної залози, що поширився серед дітей ...
Реклама
Пронос зі слизом
Синдром подразненого кишківника (СПК)Інфекційне за...
Пронос у немовляти
Як зрозуміти, що у немовляти проносПричини діареї ...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама