Алергія дихальних шляхів

Алергія дихальних шляхів – це захворювання, пов’язані з особливою індивідуальною чутливістю органів дихання до зовнішніх подразників.

Чому виникає алергія? До організму потрапляють речовини, які імунна система сприймає як агресорів та протидіє їм захисними антитілами. Якщо цих ферментів виробляється занадто багато, починається алергічна реакція.

У зв’язку з розвитком різноманітних технологій та погіршенням стану навколишнього середовища, людей, які страждають на алергію, стає все більше і більше. За песимістичними прогнозами, у найближчі десятиліття не менше 80% населення планети буде схильне до надлишкових реакцій імунної системи на зовнішні подразники.

Алергія може бути на продукти харчування, ліки, холод, укуси комах, пил та багато іншого. Особливе місце серед видів алергії посідає респіраторна (алергія дихальних шляхів). Все тому, що органи дихання – це один з основних каналів надходження подразнюючих речовин в організм людини.

Від чого буває алергія дихальних шляхів

  1. Пилок рослин. Найбільш небезпечні для алергіків береза, ліщина, вільха; злаки – лисохвіст, тимофіївка; трави – амброзія, полин, кропива та ін.
  2. Пил. Це складний алерген, у складі якого можуть бути подразнюючі речовини різного походження.
  3. Шерсть, слина, лупа тварин, пір’я птахів.
  4. Цвілеві гриби (Alternaria alternata). З’являються на овочах (помідорах, моркві, капусті та ін), фруктах (яблуках, сливі, полуниці та ін), в опалому листі, на кімнатних рослинах і виробах з тканини. Доведено зв’язок між Alternaria alternata та розвитком алергічних захворювань органів дихання у дітей.
  5. Пилові кліщі. Є однією з головних причин астми у людей у всьому світі.

Дихальна алергія: симптоми

Алергія дихальних шляхів буває двох видів: алергічний риніт та бронхіальна астма.

При алергічному риніті алергени атакують слизову оболонку носа. При бронхіальній астмі від агресивних речовин страждають бронхи. Найчастіше алергічний риніт переходить у бронхіальну астму.

Клінічна картина алергічного риніту:

  • зниження нюху;
  • свербіж у порожнині носа та чхання;
  • набряк та відчуття закладеності носа;
  • слизові виділення (нежить).

Клінічна картина бронхіальної астми:

  • задуха, утруднений видих;
  • напади кашлю з відходженням в’язкого мокротиння;
  • задишка;
  • тяжкість у грудях;
  • шумне дихання.

Бронхіальна астма періодично відступає і знову повертається у вигляді нападів задухи. Зазвичай це відбувається вранці чи ввечері, або під впливом алергенів. У період ремісії симптоматика не виявляється.

Лікування алергії органів дихання

Для ефективного лікування алергії основною умовою є виключення контакту людини з алергеном. Щоб з’ясувати, яку саме речовину організм сприймає як агресора та ступінь схильності людини до алергії, клініки пропонують спеціальні патч-тести та різні методи молекулярної діагностики.

Лікування алергічного риніту передбачає використання судинозвужувальних та антигістамінних препаратів.

Судинозвужувальні засоби призначаються для зняття набряку носової порожнини. Їх слід приймати короткими курсами, оскільки лікарські препарати цієї групи викликають звикання.

Основну функцію при лікуванні алергічного риніту виконують антигістамінні засоби. На сьогодні перевага надається препаратам другого покоління (Лоратадин, Зіртек, Селдан, Гісманіл). На відміну від антигістамінних препаратів першого покоління (Димедрол, Піпольфен, Супрастин, Клемастин), вони мають більш тривалий період дії й не спричиняють седативного ефекту.

Лікування бронхіальної астми проходить у двох напрямках: блокування нападу при гострій фазі захворювання та підтримуюча терапія.

Для оперативного зняття спазму бронхів, застосовують інгаляційні β2-адреноміметики короткої дії (Фенотерол, Сальбутамол, Тербуталін).

При подальшому лікуванні використовуються β2-адреноміметики тривалої дії (Сальметерол, Формотерол), гормональні або комбіновані інгаляційні засоби.

Профілактика алергії дихальних шляхів

  • Звільніть кімнату, де перебуваєте найчастіше, від «пилозбірників»: килимів, м’яких іграшок, книг, коробок, важких штор.
  • Замініть пухові подушки на гіпоалергенні, використовуйте чохли для матраців, змінюйте постільну білизну не рідше одного разу на тиждень.
  • Як мінімум раз на три дні робіть вологе прибирання.
  • Регулярно змінюйте фільтри у кондиціонері.
  • Не заводьте домашніх тварин і відмовтеся від кімнатних квітів.
  • Використовуйте спеціальні засоби для знищення пилових кліщів.
  • Будьте обережні з алергенами цвілевих грибів, під час прибирання  використовуйте засоби із вмістом хлору, соди або борної кислоти.
  • Уникайте відвідування місць відпочинку з вологим теплим кліматом.
  • Якщо є алергія на пилок рослин, під час цвітіння не рекомендується перебувати на відкритому повітрі, відчиняти двері та вікна.
  • Регулярно обробляйте спеціальними спреями та водними розчинами порожнину носа, щоб позбутися алергенів.
  • Не плануйте вакцинацію чи операції на сезон цвітіння рослин.
Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Лікування бронхіту в домашніх умовах
Як лікувати бронхіт вдома — правилаПрепарати: чим ...
Молочниця на язиці
ПричиниФактори ризикуМолочниця на язиці: симптомиМ...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама