Алергія на алкоголь

Алергія на алкоголь

Алергія на алкоголь — це стан, викликаний гіперчутливістю організму по відношенню до етилового спирту (етанолу) або деяких інгредієнтів, які містяться в алкогольних напоях, таких як виноград, хміль, ячмінь, жито, пшениця та дріжджі. Реакція може бути дуже специфічною, наприклад, на певний сорт вина, або спровокованою різними видами алкоголю.

Алергія на спирт трапляється відносно рідко, але може мати серйозні медичні наслідки, включаючи смерть. Для людей з гіперчутливістю до етанолу достатньо всього 1 мл чистого спирту (еквівалентно 10 мл вина або ковтку пива), щоб спровокувати сильний висип, утруднене дихання, спазми шлунка або колапс. Алкоголь також може збільшити ймовірність тяжких алергічних реакцій (анафілаксії), спричинених іншими причинами, наприклад, продуктами харчування.

Причини

Найчастіше вірогідною причиною алергії на алкоголь є не етанол, а хімічні речовини — конгенери, які надають напою смак та аромат. Найбільше проблем викликає червоне вино, далі йдуть міцні напої, пиво та інші вина. Деякі види алкоголю (віскі, коньяк та текіла) містять більше конгенерів, тому можуть викликати більш сильну алергічну реакцію.

Деякі з основних винуватців алергії на спиртне:

 • гістамін — присутній у багатьох алкогольних напоях. Може викликати головний біль, почервоніння шкіри, нежить, кишкові симптоми та астму. Деякі люди мають особливу непереносимість гістаміну через його недостатнє розщеплення та виведення з організму;
 • дріжджі — люди можуть відчувати алергію на пиво, яка може призвести до свербежу, висипу, нудоти, блювання та діареї. Це реакція не на саме пиво, а лише на конкретний інгредієнт — дріжджові білки. Варто окремо відзначити, що у пиві часто міститься глютен, який створює проблеми для людей з харчовою непереносимістю чи глютеновою хворобою. На щастя для любителів пива, на вибір є кілька його сортів без глютену;
 • сульфіти — діоксид сірки особливо часто зустрічається в домашньому пиві та винах у вигляді метабісульфіту натрію. Він використовується при очищенні обладнання та залишається у дуже великих кількостях у процесі пивоваріння. Приблизно 1 із 10 астматиків чутливий до сульфітів і може мати респіраторну реакцію на алкогольні напої. Висип та анафілактичні реакції зустрічаються рідко. Сульфіти є одним із 14 алергенів, які мають бути перераховані та виділені жирним шрифтом у всіх готових продуктах;
 • добавки тартразин та бензоат натрію — можуть викликати кропив’янку та астму;
 • алергени рослинного та грибкового походження — фрукти (виноград, яблука, ягоди ялівцю, кокоси та апельсини), ароматизатори (хміль) або зерна (солод), з яких приготовлений напій, також можуть бути причиною алергічної реакції. Одним із незвичайних потенційних джерел неприємностей є грибкові спори (цвіль), які знаходяться на пробках винних пляшок. Але чутливість до цього грибка трапляється рідко.

Алергія на горілку можлива через вміст зернових та фруктових добавок, ароматизаторів, барвників, консервантів та інших хімічних речовин, які можуть викликати алергічну реакцію. Алергія на вино може бути спричинена різними інгредієнтами, такими як сульфіти, білки винограду та таніни.

Як проявляється алергія на алкоголь

У людини підозрюють алкогольну алергію, якщо після вживання продукту, що містить алкоголь, вона відчуває один або кілька наступних симптомів:

 • нежить;
 • уривчасте або утруднене дихання, задишка;
 • кашель, свистяче дихання;
 • дерматологічні реакції (свербіж, кропив’янка, почервоніння шкіри);
 • набряк губ, язика, обличчя, рук;
 • нудота, блювання, біль у животі, діарея;
 • запаморочення, дезорієнтація та втрата свідомості.

Алергія на алкоголь найчастіше проявляється на обличчі, руках та в дихальних шляхах, але може виникнути у будь-якій частині тіла. Це пов’язано з тим, що алергени можуть поширюватися через кров по всьому організму.

Як виглядає алергія на самогон? Алергічна реакція на самогон залежить від індивідуальних особливостей організму. Але зазвичай її прояви аналогічні симптомам алергії на інші види алкоголю.

Варто зазначити, що зміни на шкірі при алергії на алкоголь — червоні плями, почервоніння, свербіж або подразнення можуть бути спричинені не лише алергічною реакцією. Їх можуть спровокувати інші фактори, такі як безпосередній вплив алкоголю на шкіру, порушення гормонального балансу або харчова непереносимість.

При алергії на алкоголь прищі зазвичай не являються характерним симптомом. Якщо у людини виникають прищі після вживання спиртного, це може бути викликано реакцією на конкретний інгредієнт у напої, наприклад, сульфіти.

Деякі люди також можуть відчувати психологічні симптоми, такі як тривога або депресія. Проте, алергія на алкоголь не пов’язана з психосоматикою, вона є наслідком реальних фізіологічних змін, які виникають в організмі у відповідь на алерген.

Алергія на алкоголь — які аналізи здати

Для діагностики алергії на алкогольні напої можна провести алергічні тести, які допоможуть виявити наявність реакції на конкретні компоненти:

 • шкірні проби — полягають у нанесенні невеликої кількості різних алергенів на шкіру, проколі шкіри в цих областях та спостереженні за реакцією. Якщо на шкірі протягом 20-30 хвилин з’являється почервоніння, свербіж або пухлина, це може свідчити про наявність алергії на алкоголь;
 • аналізи крові на IgE-антитіла — дозволяють виміряти рівень IgE-антитіл у крові, які виробляються у відповідь на вплив алергенів, у тому числі й на компоненти в алкогольних напоях.

Як лікувати алергію на алкоголь

Насамперед необхідно уникати вживання алкоголю або вибирати алкогольні напої, які не викликають алергічної реакції. Полегшити симптоми допоможуть пероральні антигістамінні препарати, наприклад таблетки при алергії на алкоголь фексофенадин Алегра. Але більш тяжкі алергічні реакції можуть вимагати ін’єкцій адреналіну та стероїдів.

Випадковий вплив етанолу може спричинити несподівані реакції. Людям, які мають високий ризик важкої алергії від алкоголю, слід завжди мати при собі автоін’єктор адреналіну (епінефрину) Епіпен, щоб надати собі швидку допомогу в надзвичайних ситуаціях.

Через скільки проходить алергія на алкоголь? Час, необхідний для зникнення реакції, може становити від кількох хвилин до кількох годин. У тяжких випадках симптоми можуть тривати довше і вимагати медичної допомоги.

Перша допомога при алергії на алкоголь

Якщо у людини виникли ознаки алергічної реакції на алкоголь, перше, що треба зробити, це припинити вживання спиртного. При легких симптомах, таких як свербіж, почервоніння шкіри або невелика дихальна недостатність, можна прийняти антигістамінний препарат. Також рекомендується пити велику кількість води, щоб допомогти організму позбутися алергену.

У разі виникнення тяжких симптомів алергії на алкоголь, таких як анафілактичний шок, порушення дихальної функції, серцевий напад, необхідно викликати швидку допомогу. До прибуття медиків слід спостерігати за пацієнтом, забезпечити вільний доступ повітря та за необхідності розпочати серцево-легеневу реанімацію.

Анафілаксія завжди має розглядатися як невідкладний медичний стан. Її лікують внутрішньовенним введенням антигістамінних та стероїдних препаратів, а також ін’єкціями епінефрину (адреналіну).

Найкращий спосіб запобігти несприятливій реакції — уникати будь-яких продуктів і речовин, що включають алкоголь. Сюди входять спиртні напої, харчові продукти або лікарські препарати із вмістом етанолу. Якщо людина підозрює, що реагує на певний вид алкоголю, їй слід звузити поле пошуку до конкретних напоїв та продуктів чи їх поєднань, щоб виявити винуватців алергії та надалі їх уникати.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Чому банани слід включати у свій щоденний раціон
Банані не лише смачні, а й корисні. Вони багаті на...
Вино може запобігти розвитку інсульту: лікар
За даними Всесвітньої організації боротьби з інсул...
Реклама