Алергія на бузок
Алергія на бузок — це реакція організму на квіти, причому лише тоді, коли кисті вже розквітли та видають характерний запах. Кущі квітучого бузку в середині та наприкінці весни незмінно привертають увагу дорослих та дітей, змушують вибратися на прогулянку, щоб встигнути насолодитися і самим видовищем, і ароматами. І саме в цьому і криється проблема: у парках та інших місцях, де бузку багато, алергіка може очікувати неприємний сюрприз. Також алергія на бузок може виявитися і вдома, якщо принести букет і поставити його у вазу.
Важливо: алергія на бузок часто є і в людей з перехресною реакцією на пилок ясена.
У світі росте близько двох тисяч різних сортів бузку, і що цікаво, вже виведені такі, що не викликають алергії (без запаху і характерних алергенів). Один кущ може рости й цвісти не менше сотні років, причому бузок не є особливо вибагливим до умов, здатний переживати катаклізми та відроджуватися. Першу згадку про цю рослину можна знайти в міфах і легендах Стародавньої Греції, а пов’язані кущі з ім’ям цнотливої німфи Сирінги.
Згідно зі статистикою, далеко не всі пацієнти з полінозом страждають на алергію на бузок — їх ну світі всього від 0,3 до 2,5%. Особливість реакції в тому, що спочатку потрібний близький контакт. Іншими словами, якщо пройти повз кущ бузку на певній відстані, то шанс отримати алергічну реакцію набагато нижчий, ніж якщо з насолодою нюхати квіти (як на кущі, так і в зрізаному вигляді). Також реакція може залежати й від регіону — тут відіграють роль і сорти рослини, і кліматичні умови.
Причини появи алергії на бузок
У переважній більшості випадків алергія на бузок у дитини або у дорослого виявляється тоді, коли людина загалом схильна до неї. Однак є й інші фактори, що обумовлюють появу алергії:
- спадковість — тут мають на увазі не тільки безпосередньо реакцію на бузок, але і схильність до таких реакцій в цілому;
- хронічний стрес — цей та інші психологічні фактори можуть знижувати імунітет, що і стає причиною алергії;
- наявність хронічних захворювань, осередків інфекції в організмі;
- гормональний дисбаланс чи збій.
Важливо: існує так звана псевдоалергічна реакція на цвітіння бузку — вона не пов’язана з появою антитіл. Тут важливо правильно провести діагностику, оскільки методики визначення різняться.
Причиною появи алергії на бузок у дітей може бути й атопічний дерматит.
Алергени бузку
Основним алергеном бузку є білок Syr v 1 із групи Ole e 1-подібних. Цікаво, що головний білок у цій групі — той самий Ole e 1, який і став її родоначальником, — присутній у пилку оливки. Ще один схожий на вигляд і властивості білок у ясеня — це Fra e 1, він також входить до вищезгаданої групи.
Якщо є алергія на бузок, то з великою ймовірністю схожі реакції викликатимуть і інші рослини. Серед них поширені в наших широтах форзиція та жасмин, а також і більш рідкісні — філірея та бирючина, фонтанензія. Всі ці рослини споріднює приналежність до групи оливкових. Людям з алергією на бузок варто також обережно ставитися до квітів подорожника та акації, оскільки вони також можуть викликати характерні реакції.
Другий потужний алерген, який присутній у бузку, відноситься не до білків, а до прокальцинів і називається Syr v 3. За типом алергену небезпечними для пацієнта, який страждає від бузку, можуть бути звичайні дерева — вільха й береза. Також у списку амброзія — одна з частих винуватиць алергій у дітей та дорослих, полин і ялівець, що приваблює багатьох ароматом як у живому вигляді (кущі), так і у вигляді виробів (різні подушки, дошки, дерев’яні ложки та інше).
Симптоми алергії на бузок
Існує дві основні групи алергічних реакцій на ці квітучі кущі — інгаляційні та шкірні. Вже самі назви вказують на особливості:
- До першої групи відносять місцеві реакції горла, носа та очей — почервоніння, свербіж, набряклість, закладеність носа і нежить. Може з’являтися відчуття піску в очах чи різі у горлі. Складними проявами вважаються бронхіальна астма та анафілаксія (буває досить рідко).
- До другої групи відносять почервоніння, свербіж та висипання. Складними вважаються реакції на кшталт екземи, атопічного дерматиту.
Рідко зустрічаються симптоми з боку шлунково-кишкового тракту — біль у животі, діарея.
Діагностика алергії на бузок
Першим кроком у разі появи реакції на бузок має бути консультація в алерголога або імунолога. Найчастіше крім збору анамнезу, опитування та огляду пацієнта йому пропонують пройти тест. Сучасна діагностика передбачає проведення молекулярного тесту, який дозволить точно виявити антитіла IgE до пилку бузку. Зазвичай тест об’єднує багато алергенів і допомагає виявити інших винуватців алергічних реакцій схожого типу.
Існує кілька методик тестування:
- SPT (шкірний укол) — проста і зручна, а також недорога методика, укол робиться швидко (передпліччя, спина), а результат буде видно вже через 15-20 хвилин; одночасно можна провести тести на 25 різних алергенів;
- патч-тест — ще одна методика, коли використовують спеціальний пластир з алергеном; зчитування результатів проводиться лише через три доби або навіть пізніше;
- внутрішньошкірний тест — алерген вводиться під шкіру тонкою короткою голкою, а результат стає помітним за чверть години (пухир або почервоніння).
Також є методика, яка передбачає взяття венозної крові: визначення загального чи специфічного IgE у сироватці. Якщо перший показник може бути помилково-позитивним, оскільки на нього впливають різні фактори (онкологічні захворювання, інфекції, віруси та бактерії), то другий має досить високу точність.
Алергія на бузок — лікування та профілактика
Терапія при алергічних реакціях на бузок має призначатися лікарем. Існує кілька методик, але ефективною вважається АІТ або АСІТ — алерген-специфічна імунотерапія. Суть методики полягає у введенні алергену пацієнту невеликими дозами. Проводять терапію до початку цвітіння, щоб встигла виробитись стійкість.
Важливо: при АІТ перші дози препаратів вводять або приймають у медустанові під контролем. Якщо реакції немає або ж вона дозволяє прийом препаратів вдома, пацієнту розписують схему, і він сам справляється із лікуванням.
Стосовно профілактики: важливим пунктом є відсутність контактів з алергеном. Не варто ходити в парки та ботанічні сади, де росте бузок, також бажано попередити близьких та друзів, щоб не приносили до будинку букети з цими квітами. Жінкам варто уникати парфумів та інших косметичних засобів з ароматом бузку, адже для них можуть використовувати екстракти, витяжки та інші похідні.
Як загальний профілактичний засіб при алергії на цвітіння лікарі рекомендують промивати ніс і очі. При цьому краще використовувати спеціальні промивання, ніж звичайну воду.