Алергія на комарів

Алергія на укус комара чи куліцидоз — поширена реакція, найчастіше шкірна. Комарі, які своїми укусами викликають її, належать до групи Culicidae (звідси назва захворювання). За своєю суттю ці комахи є ектопаразитами-гематофагами, майже завжди нападають на людину вночі, хоча в певній місцевості та за сприятливих погодних умов це відбувається цілодобово (наприклад, болотиста місцевість і сира погода).

Дві великі групи, на яких ділять комарів — малярійні та немалярійні. Перші страшні тим, що переносять малярійні плазмодії та є причиною малярії. Другі не менш небезпечні, оскільки є переносниками таких серйозних захворювань, як туляремія та дирофіляріоз (найчастіше зустрічається у наших широтах), менінгіт, арбовірусних інфекцій, а також екзотичних лихоманок (наприклад, Західного Нілу чи Денге). За найскромнішими підрахунками комарі переносять до 50 вірусів, які загрожують здоров’ю людини. Кровосисними є самки.

Чи може бути алергія від укусу комара і коли? Перші комарі з’являються на початку весни, в березні, але масову їхню появу можна спостерігати, коли потеплішає. Так, у лісах комарів можна зустріти вже на початку травня, тоді як у межах міста вони з’являються до середини першої декади цього місяця. Не можна точно сказати, коли комарі кусають сильніше, а коли слабше — все це залежить від кліматичних умов і погоди. Якщо весна холодна та затяжна, то комарі починають нападати влітку. Дощове літо може лише посилити картину — комарі будуть присутніми постійно, тоді як у спекотні місяці їх майже немає.

Є також поділ комарів за типом та місцем нападу на людину:

  • екзофільні здійснюють напад на відкритому просторі;
  • ендофільні нападають усередині будівель та приміщень (часто це підвали, приміщення, де міститься худоба).

Механізм укусу комара та його наслідки

Комар кусає завжди однаково, причому це роблять тільки самки: мікропрокол шкіри та впорскування слини, яка має у складі не тільки знеболювальні речовини, а й ті, що уповільнюють згортання самої крові. Алергени, які найчастіше і спричиняють реакцію на комарині укуси, містяться в білку слини комара, а крім того, вони ж і допомагають комару отримати «їжу» — кров.

Якщо людина не є алергіком, то, згідно з результатами дослідження, проведеного в США, потрібно не менше 400 укусів, щоб з’явилася реакція. Однак для алергіка достатньо й одного, причому реакція може бути різною залежно від місця укусу. Вважається, що «найсолодшими» для комарів є діти, вони ж найбільше чутливі — алергія на укус комара виникає дуже часто.

Важливо: найчастіше інфекція при укусі комара в рану заноситься самою людиною в процесі розчісування, тут у всьому виною алергія на укуси комарів та мошок зі свербінням.

Алергія на комарині укуси — симптоми

Найчастіше симптоми локальні, з’являються в місцях укусів — це набряклість та висипання. Однак при сильній реакції організму алергія після укусу комара може виявлятися і по-іншому:

  • підвищення температури тіла з ознобом або без нього;
  • нападами ядухи, утрудненням дихання;
  • гарячковим станом;
  • появою різкого та сильного головного болю.

Як виглядає алергія на комарів? Висип, який з’являється на місці укусів комах, може бути як папульозним, так і пухирним — це індивідуальна реакція. У складних випадках відповіддю на укуси може стати навіть набряк Квінке (набряк гортані) або анафілаксія — ці стани вимагають негайного звернення за допомогою. Також потрібна термінова допомога при наявності бронхоспазму.

У поодиноких випадках алергія на укус комарів може стати причиною появи інфільтрації (аж до гігантської), яка зберігається протягом тривалого часу (від трьох днів до 4 тижнів). Також серйозним вважається такий симптом, як генералізований висип. Загалом, за наявності будь-якого з серйозних симптомів необхідна консультація терапевта, сімейного лікаря або алерголога. Чим раніше почати діяти, тим швидше вдасться позбавитися симптомів, що виникли внаслідок алергії на укуси комарів.

Важливо: комарі можуть стати причиною психологічних проблем. Оскільки найчастіше вони докучають людині вночі, приходить безсоння, а за нею дратівливість.

Алергія на комариний укус — діагностика та лікування

Діагностувати алергію на комарів можна як візуально, і пройшовши тести. Тестування проводиться у лабораторії, при цьому використовують кілька поширених методик. Одна з них — введення алергену під шкіру (так звана внутрішньошкірна проба) з подальшим зчитуванням результату (від 15 хвилин до 1,5 години). Якщо є почервоніння, з’являється висип, а місце, де було зроблено пробу, свербить чи пече, говорять про наявність алергічної реакції.

Якщо говорити про аналіз крові, то мають на увазі дослідження на наявність антитіл Е до алергенів. Однак в такому випадку аналіз у широкому розумінні є не настільки достовірним, щоб проводити його всім пацієнтам з подібною реакцією на укуси комах.

Що робити, якщо алергія на укуси комарів? Залежно від тяжкості стану, можна застосовувати різні аптечні препарати та використовувати народні засоби. Перше завдання — зняти набряклість і свербіж, щоб людині полегшало. Для цього можна використовувати такі мазі та гелі, як Псило-Бальзам, Офлокаїн, Феністил гель. Також добре себе показав крем Рятувальник.

Алергія на укус комара у дітей має стати приводом для батьків подбати про наявність засобів у домашній аптечці заздалегідь до настання сезону. При цьому важливо, що виробники спреїв, що відлякують комарів, кліщів та інших комах, виробляють і засоби, що застосовуються відразу після укусів. Вони можуть зняти свербіж з перших хвилин, проте у дитини-алергіка можуть викликати небажану реакцію. Будь-який із нових засобів потрібно тестувати на тильній стороні ліктя — почервоніння покаже, що засіб не підходить.

З проявами куліцидозу у дітей та дорослих допоможуть впоратися й народні рецепти: зокрема один з найпростіших — настої трав (ромашка або кульбаба, полин або череда). Їх можна використовувати як примочки або додавати у ванночку, якщо помічена алергія на укус комара у дитини.

Важливо: не варто використовувати зеленку для обробки місць укусів — ці поради народної медицини застаріли.

Алергія від укусів комарів у вигляді висипу може добре піддаватися лікуванню за допомогою звичайного содового розчину. Половину чайної ложки соди потрібно розмішати у склянці теплої води, а потім, намочивши тканину, зробити примочку. Залишити тканину на ураженій ділянці потрібно до її висихання.

Укус комара та алергія, що ускладнює життя дитині або дорослому, можуть стати приводом для проходження імунотерапії. Ця методика передбачає поступове привчання організму до алергену з метою зменшення чутливості. Проходити курс лікування потрібно до настання весни.

Якщо у сім’ї є алергік, то боротися з комарами потрібно й іншими шляхами. Зокрема один із простих способів полягає у встановленні спеціальних сіток на вікнах — це дозволить без побоювань провітрювати приміщення або залишати вікна відкритими на ніч, не залишаючи шансів комарам потрапити всередину приміщення. Також можна використовувати й всілякі репеленти, позаяк виробники пропонують товари в цьому розділі й для домашнього використання, і для захисту на відкритому просторі. 

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в горлі
ПричиниФактори ризикуМолочниця в горлі: симптомиЛі...
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама