Алергія на вітаміни

вітаміни й висип на обличчі

Алергія на вітаміни – це не дуже часте явище, але ймовірне. Вітаміни самі по собі не є алергенами, але іноді вони можуть містити продукти, які викликають алергічну реакцію. Наприклад, алергія на фрукти та овочі може бути пов’язана з їхнім вмістом вітамінів.

Також можлива алергічна реакція на компоненти, що використовуються під час виробництва вітамінних препаратів, такі як барвники, ароматизатори або консерванти. Що стосується симптомів алергії на вітаміни, то вони можуть змінюватись.

Алергія на вітаміни – як проявляється

Алергічна реакція на вітаміни може виявлятися різними симптомами, які залежать від індивідуальних особливостей організму та того, на який вітамін ви маєте гіперчутливість.

Найбільш поширені симптоми алергії на вітаміни наступні:

 • Висипання на шкірі або кропив’янка
 • Свербіж шкіри
 • Нежить
 • Кашель
 • Задишка
 • Набряк губ, язика чи горла
 • Ангіонабряк, або набряк Квінке

У деяких випадках алергічна реакція може бути тяжкою та призвести до анафілактичного шоку, що потребує негайної медичної допомоги.

На які вітаміни може бути алергія

Алергія може виникати на будь-який вітамін, але найчастіше її викликають такі вітаміни:

 • Вітамін D
 • Вітамін E
 • Вітамін K
 • Вітамін C
 • Вітамін B

Варто мати на увазі, що в більшості випадків алергічні реакції на вітаміни пов’язані з добавками та препаратами, що містять вітаміни, а не з безпосереднім вживанням їжі. Тому важливо ретельно вивчати склад добавок та препаратів, перш ніж їх вживати, та консультуватися з лікарем чи алергологом у разі виникнення будь-яких підозр на алергію.

Алергія на вітамін D

Фахівці дійшли висновку, що люди з алергією на певні харчові продукти можуть мати ризик розвитку гіперчутливості на відповідні вітаміни, які містяться в цих продуктах. Наприклад, у людей з алергією на рибу чи морепродукти може бути ризик розвитку алергії на вітамін D, який часто видобувають із риб’ячого жиру. Найбільш поширеними симптомами інтоксикації вітаміном D є зневоднення, блювання та втрата апетиту.

Алергія на вітамін E

Деякі люди можуть бути чутливі до вітаміну Е, який є антиоксидантом і використовується як добавка в їжу та косметичні продукти. Зазвичай алергічні реакції на вітамін Е можуть виявлятися як висипання на шкірі, свербіж, почервоніння і набряк, а також у вигляді респіраторних і ШКТ-реакцій. У поодиноких випадках можуть виникнути серйозніші симптоми, такі як анафілактичний шок.

Алергія на вітамін K

Вітамін K, що міститься в зелених овочах, є важливою поживною речовиною, необхідною для здоров’я кісток та згортання крові, однак у деяких випадках він може викликати алергію. Найчастіше це пов’язано з проблемами травлення чи метаболізму. У разі алергії на вітамін K симптоми можуть включати кропивницю, свербіж, почервоніння, набряки, нежить, закладеність носа, кашель, а також нудоту, блювання, діарею, біль у животі.

Алергія на вітамін C

У людей з різними харчовими алергіями також може бути алергія на вітамін С (аскорбінова кислота), який є важливою поживною речовиною, необхідною для багатьох процесів в організмі, таких як імунітет, здоров’я шкіри, загоєння ран та утворення колагену. Алергія на вітамін С проявляється почервонінням шкіри, набряком, висипом, свербінням. Деякі люди можуть бути чутливі до високих доз вітаміну C, які можуть викликати діарею, нудоту та блювання.

Алергія на вітаміни групи B

Вітаміни групи В (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 та B12) важливі для здоров’я шкіри, нервової системи та обміну речовин. І хоча алергія на вітаміни групи B дуже рідко зустрічається, все ж таки вона буває. Алергія на молочні продукти може вплинути на переносимість вітаміну B12, який часто міститься у молочних продуктах.

Як проявляється алергія на вітаміни групи B?

 • Висипання на шкірі або кропив’янка
 • Свербіж шкіри
 • Екзема
 • Набряк губ, язика чи горла
 • Задишка
 • Труднощі з диханням
 • Нежить
 • Кашель

Алергічна екзема може розвинутися, зокрема, через алергію на вітамін B12. Випадок екзематозних уражень шкіри був помічений після того, як людина тривалий час вживала високу дозу вітаміну B12.

Якщо у вас є алергія на вітаміни групи В, необхідно уникати вживання продуктів, що містять ці вітаміни, і приймати альтернативні вітамінні препарати. Лікар може призначити спеціальний тест на алергію, щоб визначити, який вітамін групи В ви алергічні.

Алергія на вітаміни – як лікувати

Важливо пам’ятати, що за перших ознак алергії на вітаміни необхідно негайно припинити вживання препарату і звернутися до лікаря. Швидка та правильна дія може допомогти запобігти важким наслідкам та зберегти здоров’я.

Лікування алергії на вітаміни залежить від того, які симптоми виявляються і наскільки важко вони виражені. У більшості випадків лікування алергії на вітаміни включає припинення вживання препаратів, що містять алерген, і застосування лікарських препаратів для зняття симптомів.

Якщо у вас виник шкірний висип або кропив’янка, лікар може призначити антигістамінні препарати для зняття свербіння та запобігання подальшому розвитку симптомів. Також можуть бути призначені препарати, які знижують запалення та зменшують набряк.

У тяжких випадках, коли проявляється алергічний анафілактичний шок, потрібна негайна медична допомога. Лікар може призначити ін’єкції епінефрину, а також провести додаткове лікування у лікарні.

Якщо у вас діагностована алергія на певний вітамін, лікар може порекомендувати замінити його на альтернативний препарат або призначити інший метод введення, який не викликатиме алергічну реакцію.

У будь-якому разі, за перших ознак алергії на вітаміни слід звернутися до лікаря. Він проведе діагностику та призначить правильне лікування, яке допоможе зняти симптоми та запобігти розвитку ускладнень. Також варто уникати продуктів, що містять алерген, щоб не викликати нових алергічних реакцій.

Реклама
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Для усунення паралічу будуть проводити трансплантацію клітин
Вперше у світі польські хірурги у співпраці з вчен...
Реклама
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Чи можна померти від ГРВІ
У більшості випадків ГРВІ не становлять небезпеки ...
Реклама
Вченим вдалося виявити механізм розвитку цукрового діабету ІІ типу: відкриття
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Дієтолог перерахував 4 помилки, які не дають схуднути
Вважається, що неправильне харчування та недостатн...
Реклама