Атеросклероз шиї

Атеросклероз судин шиї — один із видів хронічного захворювання. Хвороба ця спочатку проходить безсимптомно, проте страшна вона наслідками, оскільки ускладненнями її є недостатність церебрального кровообігу та інсульт. Магістральні судини шиї, які найчастіше схильні до звуження за рахунок атеросклеротичних бляшок — це дві сонні (каротидні) артерії. Складність ситуації в тому, що саме вони несуть кров до обох півкуль мозку.

Атеросклероз шийного відділу хребта може виникати з низки причин:

  • підвищений холестерин;
  • літній вік;
  • гіпертонія (підвищений артеріальний тиск);
  • відсутність балансу у харчуванні, надлишок тваринних жирів, багато смаженої їжі;
  • куріння, зловживання алкоголем, наркотиками.

Серед факторів ризику також є спадковість, діабет (як 1-го, так і 2-го типу), ожиріння. Все перераховане вище не означає, що атеросклероз судин шиї не може виникнути у людини середньому віці, худого й некурця, тим більше, що статистика вперто твердить — все частіше різні типи атеросклерозу виявляють у людей віком до 45 років.

Атеросклероз судин шиї — симптоми

Симптоматика довгий час прихована, тому помітити, що хвороба прогресує, непросто. Коли з’являються біль чи інші прояви, це означає, що захворювання активно атакує. Так, найчастіше перші симптоми відзначають при мікроінсульті, який також називають ТІА (транзиторною ішемічною атакою):

  • слабкість, що виникає раптово та без чітких причин;
  • труднощі з вимовою та плутані думки — людина не може висловити те, що хоче;
  • раптово німіє обличчя — повністю чи частково;
  • запаморочення у спокійному стані, раптово;
  • втрата рівноваги при ходьбі, вставанні зі стільця тощо;
  • раптові проблеми із зором — розпливчастість та інші;
  • різкий біль голови.

При підозрі на атеросклероз судин шиї, симптоми можуть проявлятися як по одинці, так і в комплексі. Не варто відкладати візит до лікаря — здебільшого швидке звернення та кваліфікована допомога рятують життя пацієнта. Який лікар лікує атеросклероз судин шиї? Найпершим у списку зазвичай буває сімейний лікар чи терапевт. Надалі потрібні будуть консультації судинного хірурга, кардіолога, невролога та інших спеціалістів.

Діагностика шийного атеросклерозу

Діагностика атеросклерозу — це завжди комплекс аналізів та досліджень. На основі зібраних даних лікар приймає рішення про той чи інший спосіб лікування судин — медикаментозний, хірургічний. Важливо, що діагностика може проводитися амбулаторно, а може у стаціонарі, якщо пацієнт уже потрапив до нього.

Насамперед проводиться огляд пацієнта. У його ході лікар прослуховує артерії фонендоскопом (аускультація), вимірює артеріальний тиск, уважно слухає скарги. Також під час огляду до карти пацієнта вносяться дані про хронічні або аутоімунні захворювання, обговорюється спадковість та інші важливі питання.

Аналізи крові, які призначають пацієнту при підозрі на атеросклероз шиї — це розгорнута біохімія, яка показує рівень «поганих» та «хороших» холестеринів. Також в аналізі присутні й інші параметри, які прямо чи опосередковано вказують на захворювання.

Якщо казати про методики досліджень, то при такому захворюванні показані дві:

  • доплерографія судин — це ультразвуковий метод, він сучасний і дозволяє визначити проблеми з кровотоком; якщо в якійсь судині зазначено зниження тиску, це може означати наявність холестеринової бляшки;
  • КТА, КТ-ангіографія — сучасна методика, що дозволяє чітко оцінити як стан судин та його анатомічні особливості, а й патології (вроджені чи розвинуті).

Атеросклероз та стеноз судин шиї — в чому різниця

За змістом, ці два діагнози мають багато спільного, але є і відмінності. Зокрема, стеноз судин — це їхнє звуження, що виникло внаслідок появи атеросклеротичних бляшок. Процес займає деякий час — бляшки наростають, просвіт сонної артерії звужується, приплив крові до мозку з часом стає дедалі меншим. Головна небезпека всього цього — інсульт.

Скринінг, проведений вчасно, — запорука довгого життя пацієнта. Якщо визначити атеросклероз на ранній стадії, то можна усунути проблему медикаментозним шляхом.

Лікування шийного атеросклерозу

Лікар судин при шийному атеросклерозі — судинний хірург, але також в лікувальному процесі беруть участь терапевт, невролог та інші лікарі. Медикаментозне лікування (консервативна терапія) можливе лише у випадках, коли стеноз судин лише на рівні бляшки не вищий за рівень 60%. Є й інші умови, що впливають на призначення препаратів при звуженні судин шиї (найчастіше статинів, фібратів та інших):

  • після проведення МРТ чи МСКТ не виявлено ознак ішемії;
  • не було зафіксовано жодного епізоду ТІА, неврологічного дефіциту тощо;
  • у поточному стані пацієнта не спостерігаються риси, що вказують на наявність ускладнень атеросклеротичної бляшки (ознаки руйнування покриття бляшки, наявності атеросклеротичних виразок тощо).

Профілактичні заходи включаються до загальної стратегії лікування — це дієта при атеросклерозі судин шиї, зміни у способі життя, прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Харчування доведеться скоригувати — максимально прибрати з нього смажені, солоні та консервовані продукти, натомість наповнивши свій раціон свіжими овочами та фруктами, легкими білковими стравами. Якщо говорити про спосіб приготування, то смаження та гриль краще замінити на варіння, парову обробку продуктів, гасіння, запікання з мінімальною кількістю олії.

Хірургічне втручання при атеросклерозі судин шиї

Як лікувати атеросклероз судин шиї, визначає лікар, а робить він це після повного обстеження. Серед операцій, показаних для лікування шийного атеросклерозу, є як класичні, так і малоінвазивні ендоваскулярні методики. Кожному пацієнту пропонують оптимальний варіант втручання з урахуванням стадії атеросклерозу, загального стану, протипоказань до конкретної операції та інших факторів.

Усі операції можна розділити на кілька груп:

  • реконструкція кровотоку — відновлення обсягу по звуженим (стенозованим) та оклюзованим (закупореним) артеріям;
  • встановлення катетера — спосіб відновлення прохідності артерій із встановленим стентом;
  • гібридні втручання.

Остання група — це найчастіше відкрита операція, яка передбачає застосування двох технологій — ангіографічного контролю та стентування. Такі операції, як правило, поєднують у собі малу травматичність та ефективність.

Каротидна ендартеректомія та стентування

Шийний атеросклероз — захворювання, яке може вимагати оперативного втручання. Так, одна з операцій — каротидна ендартеректомія — має на меті чищення судин від бляшок. У ході операції усувається звуження просвіту, відновлюється нормальний кровотік і, як наслідок, живлення мозку. Головна мета оперативного втручання у тому, щоб уберегти пацієнта від інсульту.

Каротидне стентування має таку ж мету, але інші засоби її досягнення. За своїм змстом, це мінімально-інвазивна операція, в ході якої в артерію встановлюють стент. Методика балонування використовується широко, показана практично всім групам пацієнтів.

Лікування атеросклерозу судин шиї — складний процес, що вимагає і від лікаря, і від пацієнта уваги до деталей. Сучасні методики діагностики, оперативне втручання — це арсенал, що дозволяє вчасно надати пацієнтові допомогу. Однак і пацієнт повинен докладати зусиль. Своєчасні обстеження, профілактика, виконання призначень — це дозволить тримати руку на пульсі й вчасно реагувати на зміни. 

Всупереч обіцянкам народної медицини або виробників лікарських препаратів, немає «чарівної таблетки», яка може очистити судини, артерії, позбавити їх від холестеринових бляшок. Консервативне лікування націлене на уповільнення прогресування, і якщо стадія атеросклерозу вимагає негайних дій, це лише хірургія.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Чи заразний бронхіт і як він передається
Як передається бронхітЯк можна захворіти на бронхі...
Як вилікувати бронхіт за один день
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу зах...
Реклама
Реклама