Облітеруючий атеросклероз

ноги з судинами та атеросклеротичною бляшкою

Облітеруючий атеросклероз — оклюзійне ураження артерій, найчастіше нижніх і верхніх кінцівок, при якому в судинах утворюються відкладення з ліпідів, сполучної тканини та кальцію (атеросклеротичні бляшки). Внаслідок їх накопичення звужується просвіт судин, порушується кровопостачання тканин та виникають симптоми ішемії: озноб, біль у м’язах, оніміння. У запущених випадках це може призвести до трофічних змін у вигляді гангрени або виразок та ампутації кінцівок.

Облітеруючий атеросклероз симптоми

Атеросклероз облітеруючий спочатку не викликає жодних симптомів. Перші ознаки захворювання можуть з’явитися після 40 років.

Симптоми атеросклерозу кінцівок варіюються в залежності від тяжкості стану. Нижче представлені деякі загальні прояви, які вказують на атеросклеротичне ураження судин ніг та рук:

 • біль у м’язах;
 • поколювання, оніміння в нозі, руці чи кінчиках пальців;
 • набряк тканин;
 • зміна кольору шкіри;
 • чутливість до холоду;
 • виразка.

Спочатку закупорка артерій проявляється як порушення кровообігу. Першою помітною ознакою облітеруючого атеросклерозу судин є оніміння рук або ніг. Відстань ходьби зменшується через болі в гомілці, а перерви стають частішими (переміжна кульгавість). Стійка нестача кисню призводить до відмирання уражених тканин.

Атеросклероз судин ніг симптоми

У хворих на облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок при швидкій або тривалій ходьбі зазвичай з’являються ознаки недостатності м’язового кровообігу, які називаються кульгавістю.

Постійний біль (у спокої) виникає через виражену недостатність кровообігу в ногах у стані функціонального спокою. Він буває настільки сильним, що його часто не вдається зняти знеболюючими препаратами. Вночі, зазвичай, біль посилюється. Хворий спить з опущеними ногами, або сидячи із зігнутими колінами. Через 10-14 днів постійного сидячого стану розвиваються набряки гомілок і стоп. Шкіра пальців ніг стає блідою або синюшною, холодною на дотик.

Термінальними проявами вираженої артеріальної ішемії можуть бути осередкові некрози, виразки та гангрена пальців ніг. Цьому зазвичай передує тривалий період облітеруючого атеросклерозу, що супроводжується переміжною кульгавістю, похолоданням шкіри та її трофічними змінами у вигляді атрезії, атрофії м’язів, випадання волосся, дистрофії та порушення росту нігтів. Некротичні зміни, як правило, спочатку розвиваються на пальцях ніг.

Атеросклероз судин рук симптоми

На ранніх стадіях атеросклероз верхніх кінцівок є відносно безсимптомним або прихованим захворюванням, яке не викликає помітних симптомів. В міру поступового прогресування воно супроводжується тимчасовим болем, дискомфортом, судомами або тяжкістю у руці та/або кисті, які людина відчуває лише при фізичному навантаженні на цю руку. Дії, що вимагають підняття рук, такі як миття або розчісування волосся, часто викликають біль, який зазвичай стихає під час відпочинку.

Оскільки облітеруючий атеросклероз продовжує прогресувати, у пальцях може відчуватись дискомфорт чи навіть біль у період спокою. Людина також може помітити зміни шкіри на пальцях і руках — пальці можуть стати блідими або навіть синюшними, а вся рука стає чутливішою до холоду.

Багато людей з прогресуючим захворюванням відчувають постійну слабкість або тяжкість в руках, повільний ріст нігтів і волосся, виразки, які не загоюються. Деякі не можуть визначити пульс на зап’ясті.

У найважчих випадках облітеруючий атеросклероз може супроводжуватись гангреною або повною загибеллю тканин. Оскільки інфекційна гангрена може призвести до смерті, уражену частину тіла зазвичай ампутують.

Облітеруючий атеросклероз діагностика

Діагноз встановлюється на підставі типових клінічних симптомів, фізикального обстеження та результатів апаратних досліджень. Для діагностики облітеруючого атеросклерозу використовують кілька методів:

 • сонографія (УЗД) — методом візуалізації лікар може оглянути артерії ніг та рук та виявити наявність відкладень, звуження судин та порушення кровотоку;
 • КТ або МРТ — дозволяє побачити звуження артерій та відкладення бляшок. Неінтервенційна ангіографія може бути виконана з використанням контрастної речовини;
 • катетерна ангіографія (інтервенційна) — процедура дозволяє точно виявити судинні звуження або оклюзії. Тонкий гнучкий катетер вводиться пацієнтові через артерію в паху чи руці й спрямовується до підозрілої судини. Далі через катетер вводять контрастну речовину. За допомогою цієї процедури лікар може досліджувати артерії ніг та рук. Серійна ангіографія показує наявність бляшок чи відповідних вузьких ділянок;
 • лабораторні тести — рівень холестерину та цукру в крові надає інформацію про те, чи існує підвищений ризик звуження просвіту кровоносних судин.

Облітеруючий атеросклероз та ендартеріїт

Облітеруючий атеросклероз вимагає клінічної диференціації з облітеруючим ендартеріїтом — неатеросклеротичним сегментарним запальним захворюванням, яке найчастіше вражає дрібні та середні судини кінцівок. Облітеруючий ендартеріїт розвивається переважно у молодих чоловіків у віці до 40 років. Виникнення захворювання тісно пов’язане зі зловживанням тютюном, а його прогресування — з тютюнопалінням.

Облітеруючий ендартеріїт та атеросклероз також мають відмінності у симптоматиці. На ранніх стадіях захворювання у хворих на облітеруючий атеросклероз біль з’являється при ходьбі або фізичному навантаженні та відсутній у спокої. Для облітеруючого ендартеріїту характерний постійний тупий біль навіть на початку захворювання.

При облітеруючому ендартеріїті відсутня артеріальна пульсація на стопі, рідше на підколінній артерії. Пульс на стегновій артерії зазвичай зберігається і не змінюється. Переміжна кульгавість також частіше виникає в області склепіння стопи, рідше в гомілці й дуже рідко вражає стегно або кульшовий суглоб.

Водночас облітеруючий атеросклероз найчастіше вражає поверхневі стегнові та підколінні артерії. Тому біль при переміжній кульгавості зазвичай локалізується в ділянці гомілки.

Облітеруючий атеросклероз лікування

Лікування атеросклерозу артерій кінцівок може бути консервативним та хірургічним. Консервативна терапія показана при І-ІІ стадії хронічної ішемії, а також у хворих з високою небезпекою ускладнень та атеросклеротичним ураженням артеріальної системи нижніх кінцівок, яке не піддається оперативному лікуванню. У разі неефективності консервативної терапії чи виникненні ускладнень застосовується оперативне втручання. Схеми лікування облітеруючого атеросклерозу визначає лікар серцево-судинний хірург в залежності від ступеня та тяжкості захворювання.

Облітеруючий атеросклероз лікування препарати

Жоден препарат не є ефективним проти самого атеросклерозу кінцівок. У будь-якому випадку необхідно лікувати основне захворювання. Для полегшення симптомів при лікуванні облітеруючого атеросклерозу застосовують:

 • препарати для розрідження крові — антитромбоцити зменшують здатність крові до зсідання, вони покращують кровотік та знижують ризик утворення тромбів. Одним із таких препаратів є Аспірин. Важливу роль також відіграють антагоністи вітаміну К Варфарин, і все частіше використовуються прямі інгібітори факторів згортання крові (так звані прямі пероральні антикоагулянти, ПОАК) дабігатран Прадакса, Дабіфор, рівароксабан Ксарелто, апіксабан Еліквіс, Елюкса, едоксабан Едоксакорд;
 • гіполіпідемічні засоби (дисліпідемія) — інгібітори синтезу холестерину, статини Аторвастатин, Розувастатин, Симвастатин знижують частку «поганого» холестерину ЛПНГ та допомагають стабілізувати бляшки;
 • ліки проти високого артеріального тиску — знижують до мінімуму ризик серцевого нападу, інсульту та ниркової недостатності. Тому хворі «гіпертоніки» повинні регулярно приймати відповідні препарати для досягнення позитивного ефекту;
 • протидіабетичні засоби — крім збалансованого харчування та зниження надмірної ваги, необхідно контролювати рівень цукру в крові. Для цього існує широкий спектр препаратів з різними механізмами дії. Пацієнтам, які страждають на цукровий діабет, потрібна залізна дисципліна та правильна підготовка, особливо при введенні інсуліну.

Облітеруючий атеросклероз хірургія

Показання до відновлювальних операцій при облітеруючому атеросклерозі визначаються тяжкістю ішемії, місцевими змінами, ступенем операційної небезпеки. Хірургічне лікування зазвичай проводять на ІІ-ІІІ стадіях, іноді на ІV стадії ішемії. До такого виду операцій належать:

 • ангіопластика та стентування — використання катетера з мініатюрним балоном для розширення судин і подальше встановлення стента в артерію;
 • шунтування — рекомендоване при прогресуванні захворювання, блокуванні кількох або довгих ділянок судин. Заблокована область судини шунтується окремою артерією з іншої ділянки тіла, і кров відводиться через нову судину. Також для встановлення нової артерії можна використати синтетичний матеріал.

Що таке облітеруючий атеросклероз?

Це одне з найчастіших захворювань артерій нижніх і верхніх кінцівок, яке виникає внаслідок ущільнення судин через відкладення на стінках холестеринових бляшок. В міру накопичення атеросклеротичних бляшок артерії звужуються, що обмежує кровотік і викликає симптоми ішемії: оніміння, біль, переміжну кульгавість, а також гангрену і виразку.

Яка основна причина облітеруючого атеросклерозу?

Розвитку облітеруючого атеросклерозу сприяє нездоровий спосіб життя, надмірна вага, неправильне харчування та недостатнє фізичне навантаження у поєднанні з такими факторами ризику, як тютюнопаління, гіперліпідемія та високий артеріальний тиск. Серед пацієнтів з атеросклеротичним ураженням судин кінцівок при першому обстеженні від 70% до 90% є курцями, 75% мають гіперліпідемію і 30% гіпертонію.

Як почистити судини в ногах та руках природним шляхом?

Не існує підтверджуючих досліджень про те, що при облітеруючому атеросклерозі можливе чищення судин природними методами або за допомогою певних харчових продуктів. Видалити бляшки зі стінок артерій без хірургічного втручання неможливо. Але можна зупинити та знизити ймовірність утворення бляшок у майбутньому за допомогою правильного харчування, фізичних вправ, відмови від тютюнопаління, контролю рівня холестерину та артеріального тиску.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Вчені ідентифікували білок, який допомагає зберегти ясність розуму навіть у похилому віці
З віком відбувається зниження когнітивних функцій,...
Зайва вага викликає у чоловіків занижену самооцінку та депресію: дослідження
За даними Всесвітньої організації здоров’я (ВООЗ),...
Реклама