Гастрит із підвищеною кислотністю
Гастрит з підвищеною кислотністю — це різновид цього захворювання, під час якого у пацієнта підвищений рівень соляної кислоти. Вона входить до складу шлункового соку, але у великих кількостях перетворюється на агресивну речовину, яка завдає шкоди ШКТ. Слизова шлунка дратується, згодом починається запальний процес.
Причини розвитку гастриту з підвищеною кислотністю
Найчастіше причиною гастриту — як з підвищеною, так і зниженою кислотністю, ерозивного та інших видів — є Helicobacter pylori. Ця бактерія спіралеподібна (спірально закручена), джгутикова, селиться найчастіше на слизових оболонках шлунка або в його криптах. Їй не заважає ні підвищена кислотність, ні інші процеси, що відбуваються у шлунково-кишковому тракті. Ця бактерія швидко поширюється, внаслідок її життєдіяльності розвиваються різні хвороби.
У списку інших причин, які так чи інакше провокують розвиток гастриту з підвищеною кислотністю, можна назвати:
- порушення в харчуванні — наприклад, часта їжа всухом’ятку, на бігу (погано пережована їжа), постійна присутність на столі копченостей, маринованих та консервованих овочів, смажених страв, дуже гарячої чи холодної їжі;
- ураження ШКТ різними грибками чи бактеріями;
- попадання в шлунок різних сторонніх тіл;
- куріння, вживання алкоголю (у великій кількості, неякісного);
- постійний прийом деяких препаратів — наприклад, нестероїдних протизапальних ліків (вони викликають подразнення у шлунку), глюкокортикоїдних гормонів, препаратів заліза тощо;
- радіацію;
- безпосереднє потрапляння в шлунок лугів, кислот чи інших токсичних рідин та речовин;
- різні інвазії паразитів;
- тривалий стрес — найчастіше внаслідок цього розвивається гострий стресорний гастрит із підвищеною кислотністю.
Також причиною розвитку гастриту може стати спадковість (з великою ймовірністю) будь-який з аутоімунних процесів в організмі. Найчастіше такий гастрит розвивається на тлі хронічних інфекцій (наприклад, ротавірусної чи коронавірусної), порушень обміну речовин чи ендокринних проблем, авітамінозу. Особняком у списку причин стоїть дуоденогастральний рефлюкс — стан, при якому відбувається закидання в шлунок рідини з дванадцятипалої кишки.
Гастрит із підвищеною кислотністю — симптоми та діагностика
Перше і головне, що вказує на такий тип гастриту — постійні ниючі болі в епігастральній зоні. Вони можуть бути і нападоподібними, коли на короткий час біль різко посилюється, а потім вщухає, але не зникає до кінця. Інші симптоми гастриту з підвищеною кислотністю:
- печія — один із найяскравіших проявів, коли кислотність підвищена;
- нудота — частіше натще або між прийомами їжі;
- блювота — майже завжди слідує після кислої їжі, перед нею буває і відрижка кислим;
- здуття живота (метеоризм);
- запор – буває переважно при гіперацидному гастриті (з підвищеною кислотністю);
- зміни в апетиті — іноді у бік збільшення, але частіше навпаки, у бік зниження.
Провокують такий гастрит фактори — це куріння та вживання алкогольних напоїв (будь-якої фортеці, навіть слабоалкогольних), сильний стрес або затяжна депресія, переважання в раціоні жирних, смажених, копчених страв, фастфуду. Також шлунок може реагувати і на дуже гарячу або холодну їжу. Ознаки гастриту з підвищеною кислотністю з’являються досить швидко після того, як запальний процес розпочався — це також одна з особливостей гіперацидного типу захворювання.
Діагностика починається при першому відвідуванні гастроентеролога. Він збирає анамнез, докладно розпитує про спадкові захворювання в сім’ї, здійснює первинний огляд та пальпацію живота. Далі пацієнту призначають фіброгастроскопію або фіброезофагогастродуоденоскопію (різняться тільки тим, що друге дослідження дозволяє оглянути також і дванадцятипалу кишку). В результаті лікар отримує цілісну картину захворювання, може визначити вид та стадію, форму гастриту з підвищеною кислотністю, а також встановити причини розвитку цього захворювання.
Іноді при такому гастриті лікар вважає за потрібне призначити й інші обстеження:
- рентген шлунка та стравоходу;
- рентген органів грудної клітки (у двох проєкціях);
- УЗД органів черевної порожнини, а також заочеревинного простору.
Лікування гастриту з підвищеною кислотністю — препарати та дієта
Лікування цього захворювання має бути призначене лікарем, у жодному разі не можна займатися самолікуванням. При підвищеній кислотності спочатку будуть призначені адсорбенти, антациди, а також засоби, що обволікають. Все спрямоване на те, щоб усунути симптоматику, біль. Усе це помітно полегшує стан пацієнта. Також часто призначають і в’яжучі препарати, наприклад, карбонат кальцію або нітрат вісмуту.
Інші препарати при гастриті з підвищеною кислотністю – це спазмолітики (при сильних болях будь-якого характеру). Якщо гастрит викликаний авітамінозом і це підтверджено аналізами, лікар призначить і вітаміни (іноді в ін’єкціях, але частіше у таблетках).
Лікування гастриту з підвищеною кислотністю обов’язково підкріплюється дієтою. Що можна їсти:
- молоко (цілісне), вершки, некислий сир, фету, негострі тверді сири;
- овочі — у тушкованому, вареному або запеченому вигляді без соусів, приправ та спецій;
- каші — все, крім пшоняної;
- макаронні вироби (важливо доварювати їх до м’якості);
- м’ясо — нежирні сорти (крольчатина, телятина, курка без шкіри, індичатина, пісна свинина);
- риба — біла морська нежирна або річкова (щука, судак);
- фрукти — некислі сорти яблук, груш, а також банани.
Коли є гастрит, симптоми з підвищеною кислотністю, важливо запам’ятати, що необхідно виключити з раціону як мінімум на час лікування:
- бульйони — жирні та міцні, м’ясні, рибні або грибні;
- більшість сирих овочів незалежно від сезону;
- мариновані овочі або салати, соління, копченості, закуски типу корейської моркви (гострі);
- здобну випічку, кондитерські вироби з кремом, пироги та чорний хліб;
- алкоголь, газовані напої, напої з льодом та просто дуже холодні;
- морозиво, сорбети, фруктовий лід.
Лікування гастриту з підвищеною кислотністю народними засобами
Питання про те, як лікувати гастрит з підвищеною кислотністю за допомогою народних засобів, методик і рецептів, необхідно обов’язково обговорити з лікарем. Такі способи можуть використовуватися як доповнення, а от покладатися на народну медицину цілком не можна. Серед популярних напрямів можна назвати:
Напрям | Процедури, рецепти |
Апітерапія (лікування продуктами медівництва) | прийом прополісу (при відсутності алергії) — по 8 г щоранку;столова ложка меду на склянку теплої води — вранці, за 1-2 години до їжі; |
Ароматерапія | в ароматизатор додати кілька крапель ефірних олій — базиліка або шавлії, бергамоту або чорного перцю, кардамону або чорного кмину, моркви дикої або коріандру, часнику або ялівцю, лаванди або кропу, перцевої м’яти або розмарину |
Гірудотерапія | за допомогою спеціальних п’явок можна покращити загальний стан, але робити це потрібно у спеціалізованих кабінетах чи медичних центрах |
Водолікування | сидячі ванни по черзі — спочатку гаряча, з температурою 40°С, а після прохолодна, з температурою 35°С |
Сокотерапія | для нейтралізації шлункового соку — свіжий картопляний сік, для поліпшення роботи ШКТ в цілому — морквяний |
Фітотерапія | відвари трав — колір липи, звіробій, м’ята перцева, корінь солодки |
Найголовніше при гіперацидному гастриті — не слухати історії «як я вилікував гастрит з підвищеною кислотністю за три дні вдома», а знайти грамотного лікаря і цілком йому довіритися. Правильно спланована схема лікування — єдиний шлях до одужання, адже лікар врахує не лише особливості самого захворювання, а й пацієнта — його вік, стан, наявність інших хвороб (зокрема аутоімунних чи хронічних). Для профілактики гастриту важливо змінити своє ставлення до їжі, зробивши раціон максимально корисним з урахуванням захворювання, а також позбутися шкідливих звичок.
Поширені питання
Лише ті, які призначить лікар. Не варто довіряти рекламі по телевізору чи інших ЗМІ, слухати поради фармацевта в аптеці або навіть близьких родичів. Те, що допоможе одному пацієнтові з гіперацидним гастритом, може зашкодити іншому. «Чарівної пігулки» від гастриту не існує, потрібний комплекс заходів для лікування.
Завдання батьків – організувати дитині дієту та правильний режим харчування, до 6 разів на день невеликими порціями. Все, що стосується ліків — прерогатива лікаря. Тільки дитячий гастроентеролог може призначити ті чи інші препарати, причому дуже обережно, оскільки в дітей віком захворювання може розвиватися дуже швидко.
Такий гастрит дуже поширений, дорослі хворіють частіше ніж діти. Найнебезпечніше, до чого призводить відсутність лікування — це виразкова хвороба.
Так, молоко чи вершки можна, як і некислий сир. У цьому важливо знати. Що знежирені молочні продукти слід виключити з раціону на час лікування.
У перші дні бажано максимально спростити роботу шлунково-кишкового тракту, і в цьому сенсі протерта їжа, відсутність гострого, гарячого або дуже холодного в раціоні — неоціненна допомога шлунку. Чим більш щадна їжа, тим швидше можна позбутися больових відчуттів під час лікування гастриту.