Аналіз крові при ГРВІ

Аналіз крові при ГРВІ надає інформацію про зміни показників крові, які пов’язані з імунною реакцією на вірусний вплив. Слід зазначити, що діагноз ГРВІ зазвичай ставиться на підставі клінічних проявів та епідеміологічних даних, а лабораторні дослідження використовуються здебільшого для оцінки тяжкості захворювання та виключення інших причин.

У цьому огляді редакція Медправди розглядає основні параметри, які оцінюються в аналізі крові при ГРВІ.

Кому необхідний аналіз крові при ГРВІ

Згідно з даними медичного ресурсу Medscape, респіраторні вірусні інфекції, які спричиняють легкі застудні симптоми, не потребують спеціальних аналізів крові для діагностики та лікування. Але існують певні ситуації, коли аналіз крові рекомендований при ГРВІ, наприклад:

  • підозра на бактеріальну інфекцію (фарингіт або пневмонія);
  • постійні або важкі симптоми (кашель, висока температура);
  • підозра на алергію;
  • хронічні захворювання (астма, діабет або порушення імунної системи);
  • людям з ослабленим імунітетом;
  • для моніторингу реакції на лікування.

Загальний аналіз крові (ЗАК) при ГРВІ

Загальний аналіз крові (ЗАК) — це комплексний аналіз, який вимірює багато компонентів крові. Кожен із них життєво важливий для підтримки загального здоров’я людини.

До цих компонентів належать:

  • лейкоцити;
  • еритроцити;
  • гематокрит;
  • гемоглобін;
  • тромбоцити.

Нижче в таблиці представлено референтний діапазон (норма) результатів, але кожна лабораторія може мати свій власний діапазон, який трохи відрізняється.

КомпонентРеферентний діапазон
еритроцити (клітини, відповідальні за перенесення кисню по організму)чоловіки: 4,3–5,9 млн/мм3; жінки: 3,5–5,5 млн/мм3
лейкоцити (клітини імунної системи)4500–11000/мм3
тромбоцити (елементи крові, що контролюють згортання)150 000–400 000/мм3
гемоглобін (білок в еритроцитах, який переносить кисень до органів і тканин, а вуглекислий газ назад у легені)чоловіки: 13,5–17,5 грам/децилітр (г/дл); жінки: 12,0–16,0 г/дл
гематокрит (об’єм червоних кров’яних клітин у крові)чоловіки: 41–53%; жінки: 36–46%

Загальний аналіз крові — це корисний інструмент під час діагностики ГРВІ. Його результати надають інформацію про наявність і характер захворювання або ускладнень.

Важливо! Лікар може отримати повне уявлення про стан здоров’я людини, проаналізувавши також інші компоненти ЗАК: кількість еритроцитів, тромбоцитів, рівень гемоглобіну та гематокриту.

Лейкоцитарна формула

Дослідження кількості лейкоцитів дає важливу інформацію про імунну відповідь організму. У разі підозри на ГРВІ в результатах аналізу необхідно звернути увагу на три показники:

  • загальна кількість лейкоцитів;
  • кількість лімфоцитів;
  • кількість паличкоядерних нейтрофілів.

Лімфоцити — це вид лейкоцитів, які розпізнають і знищують інфіковані вірусами або пухлинні клітини. Нейтрофіли — це вид лейкоцитів, які організм використовує для боротьби з бактеріями.

При ГРВІ показник загальної кількості лейкоцитів перебуває в нормі або трохи знижений, при цьому лімфоцити підвищені, а нейтрофіли знижені. Збільшення загальної кількості лейкоцитів, а також паличкоядерних нейтрофілів може свідчити про бактеріальну інфекцію.

Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ)

Цей аналіз вимірює швидкість, з якою еритроцити осідають у пробірці протягом певного періоду часу. Його часто використовують в якості індикатору запалення в організмі.

При ГРВІ показник ШОЕ може бути в нормі або незначно підвищений. Різко підвищений показник ШОЕ може вказувати на більш сильну або тривалу запальну реакцію, що характерно для бактеріальної інфекції.

Важливо! Окремі результати ШОЕ не можуть визначити точну причину запалення. На високий рівень ШОЕ також можуть впливати й інші чинники, такі як вік, стать і деякі захворювання.

Варто зазначити, що ці показники ЗАК специфічні для багатьох інфекцій і запальних станів. Для постановки діагнозу ГРВІ необхідно враховувати не тільки результати аналізів крові, а й клінічну картину захворювання.

Поширені питання

Який аналіз крові призначають при ГРВІ?

При ГРВІ лікар може направити пацієнта на загальний аналіз крові (ЗАК), який допомагає в оцінці загального стану здоров’я. Призначення інших аналізів залежить від того, наскільки важко протікає захворювання. Лікар визначає необхідність конкретних досліджень на основі симптомів пацієнта.

Що показує загальний аналіз крові при ГРВІ?

Загальний аналіз крові (ЗАК) при ГРВІ може виявити різні зміни показників, які вказують на запалення і боротьбу організму з інфекцією. ЗАК не є специфічним аналізом для діагностики ГРВІ, але може надати загальний огляд стану здоров’я пацієнта. Наприклад, при наявності вірусної інфекції може підвищуватися рівень лімфоцитів. Результати ЗАК можуть варіюватися залежно від стадії інфекції, індивідуальних особливостей пацієнта і наявності супутніх захворювань. Для діагностики ГРВІ насамперед потрібна клінічна оцінка симптомів.

Які показники в крові підвищені при ГРВІ?

Відповіддю на вірусну інфекцію є збільшення кількості лімфоцитів, також може бути незначно підвищений показник ШОЕ. Але ці зміни не є специфічними саме для ГРВІ та можуть також спостерігатися при інших інфекціях і запальних станах. Діагноз ГРВІ зазвичай ґрунтується на клінічних симптомах. Додаткові лабораторні дослідження можуть використовуватися для оцінки тяжкості захворювання.

Що в крові вказує на запальний процес?

Запалення може бути виявлене за допомогою декількох показників крові. У відповідь на запалення може підвищуватися рівень лейкоцитів. Зазвичай це виражається в їхній загальній кількості або рівні конкретних видів лейкоцитів, таких як нейтрофіли, лімфоцити і моноцити. У разі запальних станів підвищується показник швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ). Дослідження цих показників допомагає оцінити ступінь і характер запалення і визначити, чи потрібно вживати додаткових заходів для діагностики. Інтерпретація результатів вимагає медичної оцінки, і тільки лікар може поставити діагноз і рекомендувати лікування.

Що в аналізі крові вказує на вірусну інфекцію?

Збільшення кількості лімфоцитів у результатах аналізу може вказувати на вірусну інфекцію. Підвищення рівня паличкоядерних нейтрофілів може бути ознакою бактеріальної інфекції.

Чому не можна здавати кров при ГРВІ?

Здавання крові при ГРВІ для перевірки загального стану здоров’я або моніторингу хронічних захворювань може бути тимчасово відкладене через можливе спотворення результатів аналізів, що може ускладнити правильну інтерпретацію даних. У будь-якому разі, при наявності симптомів ГРВІ перед здачею крові важливо проконсультуватися з лікарем.

Реклама
Захисні маски для обличчя знижують ризик зараження COVID-19 до 70%
Маски для обличчя можуть уповільнити поширення кор...
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Реклама
Гастрит зі зниженою кислотністю
Причини появи гастриту зі зниженою кислотністюСимп...
Катаральний синусит
Причини розвитку катарального синуситуОсновні озна...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама