ГРВІ (ГРЗ)

ГРВІ

ГРВІ — це група гострих респіраторних вірусних інфекцій, які вражають дихальну систему людини. Щорічно респіраторні інфекційні захворювання призводять до мільйонів госпіталізацій, а інфекції нижніх дихальних шляхів стають причиною близько 4,4% смертей серед людей різного віку.

Більшість випадків становить грипоподібне захворювання (ГПЗ), яке визначається як різке підвищення температури (>38°C) з кашлем або болем у горлі за відсутності інших діагнозів. Іншими збудниками визнано віруси грипу, парагрипу, респіраторно-синцитіальний вірус, аденовіруси та риновіруси.

Що таке ГРВІ

Це термін, який застосовується для позначення гострих респіраторних вірусних інфекцій. Згідно з даними Національної бібліотеки медицини NLM, їхніми основними збудниками є: риновірус (HRV), віруси грипу А та В (IAV, IBV), респіраторно-синцитіальний вірус (RSV), віруси парагрипу (PIV) та аденовірус (ADV). За останні десятиліття з’явилося кілька нових вірусів: метапневмовірус (hMPV) та коронавіруси (HCoV).

Нижче в таблиці наведено причини поширених вірусних респіраторних синдромів.

СиндромПоширені причиниМенш поширені причини
БронхіолітРСВВіруси грипу, парагрипу, аденовіруси, риновіруси
ЗастудаРиновіруси, коронавірусиВіруси грипу, парагрипу, ентеровіруси, аденовіруси, метапневмовіруси людини, РСВ
КрупВіруси парагрипуВіруси грипу, РСВ
Грипоподібне захворюванняВіруси грипуВіруси парагрипу, аденовіруси
ПневмоніяВіруси грипу, РСВ, аденовіруси, коронавіруси (включаючи SARS-CoV-2)Віруси парагрипу, ентеровіруси, риновіруси, метапневмовіруси людини

ГРВІ є однією з основних причин захворюваності та смертності у всьому світі. Підвищеному ризику небезпечних для життя наслідків піддаються діти молодшого віку і люди похилого віку. Населення світу щорічно стикається з високою частотою ГРВІ: за оцінками, захворюваність становить 2–5 мільйонів випадків та 290 000–650 000 випадків смерті.

Важливо! Ефективних вакцин для запобігання зараженню ГРВІ не існує.

Що таке ГРЗ

Це збірний термін, який використовується для визначення групи гострих респіраторних захворювань, спричинених вірусами, бактеріями, найпростішими, грибами або алергенами. Симптоми та ознаки ГРЗ можуть включати нежить, кашель, біль у горлі, чхання, підвищення температури, загальну слабкість та втомлюваність.

За оцінками ВООЗ, ускладнення ГРЗ викликають близько 4 мільйонів смертей на рік, що становить понад 60 смертей на 100 000 населення. Багато збудників можуть викликати ГРЗ, а у людей основними збудниками вважаються віруси.

Як передається ГРВІ

ГРВІ можуть передаватися при виділенні вірусу та його подальшій передачі через навколишнє середовище від однієї інфікованої людини до іншої. Виділяють три основні шляхи передачі ГРВІ, які можуть відбуватися одночасно або незалежно один від одного:

  • прямий контакт — передбачає передачу інфекції за допомогою тісного фізичного контакту (наприклад, через заражені руки) між інфікованою та неінфікованою людиною;
  • непрямий контакт — передача відбувається через контакт з проміжними предметами і поверхнями, забрудненими інфікованими респіраторними краплями (фомітами);
  • повітряно-краплинний — передача повітрям відбувається через великі краплі або дрібні частинки, які виділяються з дихальних шляхів (аерозолі).
Важливо! Деякі респіраторні віруси, включаючи грип, коронавіруси людини (CoV) та риновіруси, інфікують клітини травного тракту та виявляються у зразках фекалій. Це дозволяє припустити, що цей шлях також можливий для передачі ГРВІ.

ГРВІ: симптоми

Як починається ГРВІ? Вхідними воротами для інфекцій є верхні дихальні шляхи (порожнина носа, рота, носоглотка). Через 3–5 днів інфекції можуть поширитись у нижні дихальні шляхи та легені.

Хоча різні віруси зазвичай розмножуються в різних анатомічних областях дихальних шляхів, симптоми ГРВІ часто дуже схожі між собою:

  • синдром, відомий як застуда, характеризується закладеністю носа, ринореєю (виділення з носа), кашлем і болем у горлі під час ковтання;
  • риніт (запалення слизової оболонки носа) характеризується закладеністю і виділеннями з носа; 
  • отит (запалення вуха) супроводжується закладеністю і болем у вусі, а також виділеннями з вуха;
  • ларингіт (запалення слизової гортані) характеризується захриплістю аж до повної втрати голосу, сухістю, першінням у горлі, сухим “гавкаючим” кашлем; 
  • гострий трахеобронхіт супроводжується кашлем з виділенням мокротиння або без нього при відсутності ознак пневмонії;
  • бронхіоліт характерний для немовлят і дітей молодшого віку, він супроводжується свистячим диханням;
  • типові симптоми пневмонії на фоні ГРВІ включають: різке підвищення температури тіла, продуктивний кашель (з великою кількістю мокротиння), задишку і біль у грудях/за грудиною.

Симптоми ГРВІ у дорослих зазвичай легкі. Більш тяжкий перебіг захворювання частіше спостерігається у дітей, людей похилого віку та осіб з ослабленим імунітетом. Випадки ГРВІ без симптомів називаються безсимптомними або асимптомними.

Як лікувати ГРВІ

Специфічних стратегій ГРВІ лікування немає, оскільки вони викликаються безліччю збудників. Лікування в домашніх умовах часто включає відпочинок, вживання великої кількості рідини та симптоматичну терапію.

Чим лікувати ГРВІ? Методи симптоматичного лікування ГРВІ включають:

  • гідратація — слід пити воду, гарячі напої, трав’яні чаї, бульйони та соки. Гідратація допомагає розріджувати слиз, полегшує першіння у горлі та підтримує організм;
  • жарознижувальні засоби — Парацетамол та Ібупрофен допоможуть знизити температуру та полегшити біль;
  • засоби проти кашлю — важливо вибрати відповідний препарат залежно від типу кашлю (сухий чи мокрий);
  • засоби для полегшення закладеності носа — фізіологічний розчин, сольові розчини або морська вода. Можна також використовувати судинозвужувальні краплі для зняття набряку в порожнині носа, але не більше ніж 5-7 днів;
  • спокій та відпочинок — дати організму час відновитися, уникаючи фізичної активності та стресу.

Відновлення після ГРВІ займає різний час та залежить від тяжкості інфекції, стану здоров’я пацієнта та інших факторів.

Існує обмежена кількість препаратів з доведеною ефективністю, які застосовуються для лікування ГРВІ у дорослих. Згідно з сучасними поглядами в галузі імунології, найважливішу роль в імунному захисті як від вірусів, так і від бактерій відіграють молекули і рецептори, що утворюють так званий «імунний синапс» — контакт клітин, що беруть участь у виявленні антигену і запускають подальший ланцюжок реакцій щодо його знищення. Застосування препаратів на основі антитіл ще вивчається у рандомізованих контрольованих дослідженнях.

Нижче описані деякі із специфічних вірусів, збудників ГРВІ.

Вірус грипу

Віруси грипу — це оболонкові одноланцюгові РНК-віруси. Віруси грипу А і В викликають щорічні повторювані епідемії ГРВІ.

Клінічна картина та прогноз

Грип проявляється різким початком, ГРВІ симптоми у дорослих включають:

  • високу температуру;
  • головний біль;
  • біль в горлі;
  • сухий кашель;
  • біль у м’язах.

Температура триває 1-5 днів. У людей похилого віку можуть спостерігатися атипові прояви високої температури та сплутаності свідомості без респіраторних симптомів.

Ускладнення включають: вірусну пневмонію, міозит (запальне ураження скелетної мускулатури), ускладнення з боку центральної нервової системи (поперечний мієліт, енцефаліт).

Діагностика

У сезон грипу неускладнений грип можна клінічно діагностувати в амбулаторних умовах. Пацієнти, які мають більш високий ризик ускладнень, мають пройти тестування на грип.

Молекулярні тести (ЗТ-ПЛР та швидкі молекулярні аналізи) більш чутливі, ніж тести на антигени. Відповідні зразки для тестування включають аспірати з верхніх дихальних шляхів (мазок з носа/горла). Для госпіталізованих пацієнтів можна розглянути можливість тестування аспіратів із нижніх дихальних шляхів.

Лікування

Грип ГРВІ: чим лікувати дорослого? Лікування грипу симптоматичне: жарознижувальні препарати, засоби від кашлю та закладеності носа.

Для профілактики використовують вакцину проти грипу:

  • ефективність вакцини в запобіганні захворювання оцінюється в 59%;
  • ймовірність тяжкого перебігу хвороби та ускладнень зменшується на 60%;
  • ймовірність смертельного результату зменшується на 80%;
  • частота госпіталізацій зменшується на 50%.

Згідно з даними Європейського центру профілактики та контролю захворювань, вакцинація залишається єдиним найефективнішим заходом запобігання зараженню та розвитку важких захворювань серед людей похилого віку та людей із супутніми захворюваннями. Групи високого ризику важкого захворювання включають людей похилого віку, дітей віком від шести місяців до чотирьох років, вагітних жінок незалежно від триместру, осіб з ослабленим імунітетом або людей із хронічними захворюваннями.

Респіраторно-синцитіальний вірус

РСВ поширюється повітряно-краплинним шляхом та при прямому контакті із зараженими поверхнями. Найчастіше він викликає спалахи ГРВІ у холодні місяці.

Клінічна картина та прогноз

РСВ викликає інфекції верхніх дихальних шляхів (ІВДП), гострий бронхіоліт та пневмонію. Гострий бронхіоліт є основним проявом первинної ГРВІ, що зустрічається у більшості дітей віком до 2 років.

Початковими симптомами при ГРЗ, викликаному РСВ, є:

  • лихоманка;
  • закладеність носа;
  • ринорея;
  • кашель.

Через 2-3 дні вони прогресують до симптомів респіраторного дистресу (тип дихальної недостатності з набряком і запаленням легень), хрипів та свистячого дихання, зумовлених інфекцією/запаленням дрібних дихальних шляхів/бронхіол.

Важливо! Гострий бронхіоліт зазвичай проходить самостійно, але він є однією з найчастіших причин госпіталізації дітей та дитячої смертності (особливо при передчасних пологах).

У немовлят з тяжким бронхіолітом підвищений ризик рецидиву в дитинстві. У людей похилого віку виникають повторні інфекції, які можуть викликати загострення раніше існуючих респіраторних захворювань.

Діагностика

Передбачуваний діагноз ґрунтується на типових для РСВ ГРЗ симптомах у дорослих. Іноді потрібна ідентифікація вірусу RSV. Мікробіологічне підтвердження досягається за допомогою RT-PCR тестів на виявлення антигенів в аспіратах з носоглотки, мокротиння та бронхоальвеолярного лаважу.

Лікування

Лікування при ГРВІ, викликаної РСВ, переважно підтримуюче: моніторинг, гідратація та респіраторна підтримка, включаючи штучну вентиляцію легень у важких випадках. Ефективність противірусних препаратів, таких як Рибавірин, не була повністю доведена, і на сьогоднішній день немає доступної вакцини. Важливе значення має первинна профілактика ГРВІ із дотриманням заходів респіраторної гігієни.

Аденовірус

Сімейство Adenoviridae складається з вірусів з дволанцюгової ДНК, розділених на сім видів (A-G), і описано понад 60 серотипів аденовірусів людини. Аденовіруси поширені у всьому світі, і інфекції протікають без сезонності. Діти та пацієнти з ослабленим імунітетом піддаються підвищеному ризику зараження.

Важливо! Аденовіруси в основному передаються крапельним, фекально-оральним шляхом та через будь-які забруднені предмети.

Клінічна картина та прогноз

Аденовіруси найчастіше пов’язані з ІВДП (риніт, фарингіт), а у дітей — середній отит та бронхіоліт. Асоційованим клінічним синдромом є пневмонія. Тяжка пневмонія частіше описується у новонароджених, людей похилого віку та пацієнтів з ослабленим імунітетом.

Спектр клінічних захворювань ширший у пацієнтів з ослабленим імунітетом, включаючи тих, хто переніс трансплантацію органів. У цих групах аденовірусна інфекція може проявлятися вперше або в результаті повторної активації вірусу, що мешкає в організмі людини. Повідомлялося про дисеміновану інфекцію, яка може вражати будь-який орган із високою смертністю.

Діагностика

Культуральний метод виділення вірусних збудників є золотим стандартом діагностики, але для остаточного діагнозу може також знадобитися гістопатологічне дослідження. Незважаючи на швидкість, аналізи виявлення антигенів менш чутливі. Часто використовується ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція), але позитивний результат тесту не обов’язково означає активну ГРВІ (тобто може свідчити лише про виділення вірусу).

Лікування

Більшість інфекцій проходять самостійно. Лікування ГРВІ, викликаних аденовірусом, зазвичай спрямоване на зменшення симптомів. Одужання від ГРВІ пов’язане з нейтралізуючими антитілами, які захищають від одного і того ж серотипу, але не від інших.

Риновірус

Риновіруси — це одноланцюгові РНК-віруси, що належать до роду Enterovirus сімейства Picornaviridae. Вони складаються з трьох видів (RV-A, -B та -C).

Риновіруси викликають ГРВІ на протязі цілого року, з піком захворюваності навесні та восени. Осінній пік припадає на кінець серпня та початок вересня. У цей період 80% ІВДП можна віднести до риновірусної інфекції. Також спостерігається зростання загострень астми, спричинених цим вірусом та низьким використанням протиастматичних препаратів у літній період.

Важливо! До риновірусів сприйнятливі всі вікові групи, але більше схильні немовлята та діти молодшого віку. Передача відбувається при прямому контакті “рука-ніс” або “рука-око”, рідше — крапельним або навіть аерозольним шляхом.

Клінічна картина та прогноз

Найчастішою клінічною картиною ГРВІ, яка викликана риновірусом, є синдром застуди. Тяжкість і тривалість варіюються (в середньому 7 днів). Риновірус також може проявлятися як вірусний риносинусит.

Риновіруси часто викликають загострення астми та хронічного бронхіту. Через постійне зараження та виділення риновіруси часто виявляються спільно з іншими збудниками ГРВІ. Риновірус є другим вірусом, що викликає бронхіоліт, та його потенційна роль як єдиного збудника пневмонії неясна.

Діагностика

Основою лабораторної діагностики є чутливі та швидкі молекулярні методи: ЗТ-ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція зі зворотною транскрипцією) або мультиплексна ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція). Зразки для досліджень беруть із носових мазків або змивів, трахеї або бронхіальної аспірації.

Лікування

При риновірусі специфічного противірусного швидкого лікування ГРВІ у дорослих немає. Рекомендується підтримуюча симптоматична терапія. До профілактики ГРВІ, спричиненої риновірусом, належить гігієна рук. Вакцини проти риновірусу не існує.

Вірус парагрипу

PIV — це одноланцюгові оболонкові РНК-віруси із сімейства Paramyxoviridae. Їх можна розділити на чотири основні серотипи (PIV-1, -2, -3 та -4). Вони є однією з найчастіших причин ГРВІ. Ступінь тяжкості інфекції пов’язана з так званим серотипом вірусу.

Клінічна картина та прогноз

Серотипи PIV-1 та PIV-2 найчастіше викликають інфекції верхніх дихальних шляхів, а серотип PIV-3 — інфекції нижніх дихальних шляхів. Нерідко зустрічається бактеріальна та грибкова коінфекція, яка пов’язана з підвищеною смертністю.

Діагностика

Переважним методом діагностики вірусів парагрипу є аналіз на основі ЗТ-ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції зі зворотною транскрипцією). Він виконується для визначення конкретного серотипу вірусу.

Лікування

Основою лікування ГРВІ, викликаної парагрипом, є підтримуюча терапія, оскільки противірусні препарати не мають достатньої доказової бази. Дорослим, які перебувають у медичних закладах, рекомендуються стандартні та контактні запобіжні заходи. Розробка вакцини продовжується, поки що не існує ліцензованих вакцин проти вірусу парагрипу.

Поширені питання

ГРВІ: що це?

ГРВІ — узагальнений термін, що використовується для позначення гострих респіраторних вірусних інфекцій. Вони викликають такі захворювання, як риніт, фарингіт, ларингіт, трахеобронхіт та ін. ГРВІ передаються при контакті з інфікованими людьми через кашель, мікрокраплі слини, а також при торканні заражених поверхонь та подальшому дотику до обличчя.

ГРЗ: що це?

ГРЗ — це загальний медичний термін, що використовується для позначення гострих респіраторних захворювань, спричинених різними інфекційними та неінфекційними причинами. Симптоми ГРЗ у дорослих: біль у горлі, нежить, кашель, підвищена температура. ГРЗ викликаються вірусами, бактеріями, найпростішими, грибами та алергенами. Тому для встановлення діагнозу потрібна консультація лікаря.

Що таке ГРВІ та його симптоми?

Симптоми при ГРВІ можуть змінюватись в залежності від типу вірусу та стану імунної системи людини. Зазвичай вони включають такі ознаки ГРВІ у дорослих: біль у горлі, нежить, чхання, кашель, підвищення температури. Вони починають з’являтися поступово і продовжуються від кількох днів до тижня або навіть довше. Їхня тривалість залежить від тяжкості інфекції та індивідуальних особливостей організму.

Що робити при ГРВІ?

За наявності ГРВІ ознак важливо вживати заходів для полегшення симптомів. Потрібно відпочивати, по можливості залишатися вдома. Рясне пиття допоможе запобігти зневодненню та розріджувати слиз. Використання зволожувача повітря допоможе зняти першіння у горлі. При необхідності зустрічатися з людьми слід носити маску та дотримуватись соціальної дистанції. Якщо симптоми погіршуються, слід звернутися до лікаря.

ГРВІ: як лікувати?

Лікування ГРВІ спрямоване на полегшення симптомів та підтримання організму, оскільки вірусні інфекції зазвичай не піддаються антибіотикам. Рекомендації включають: відпочинок та рясне пиття, жарознижувальні, анальгетики, засоби від кашлю і для полегшення закладеності носа, зволоження повітря. Якщо симптоми стають тяжкими або тривалий час зберігаються, слід обов’язково проконсультуватися з лікарем.

Як лікувати ГРЗ?

Якщо захворювання було викликано вірусами, ГРЗ лікування спрямоване на полегшення симптомів та підтримку організму, оскільки на віруси антибактеріальні препарати не діють. Якщо приєднується бактеріальна інфекція, лікар може призначити антибіотик. Для конкретних лікувальних рекомендацій, чим лікувати ГРЗ, завжди краще звернутися до лікаря.

ГРВІ: чим лікувати?

Рекомендації щодо лікування ГРВІ у дорослого включають рясне пиття, жарознижувальні засоби Парацетамол та Ібупрофен, препарати проти кашлю, інгаляції, сольові розчини або спеціальні засоби для промивання носових пазух. Після лікування ГРВІ важливо продовжувати вживати заходів щодо прискорення одужання та запобігання рецидивам і ускладненням.

Чим лікувати ГРЗ у дорослих?

Лікування ГРЗ у дорослих включає низку заходів. Вони спрямовані на зняття симптомів ГРЗ та прискорення одужання. Деякі загальні рекомендації при ГРЗ, чим лікувати, включають наступне. Для зниження жару та болю можна використовувати препарати, що містять Парацетамол або Ібупрофен. При кашлі використовують протикашльові чи муколітичні препарати, але тільки за призначенням лікаря.

Статті по темі

  • Аналіз крові при ГРВІ
  • Антибіотик при ГРВІ
  • Біль у грудній клітці при ГРВІ
  • Біль у спині при ГРВІ
  • Болить вухо при ГРВІ
  • Болять очі при ГРВІ
  • Чай при ГРВІ
  • Чи можна купатися в морі при ГРВІ
  • Чи можна померти від ГРВІ
  • Головний біль при ГРВІ
  • Горло при ГРВІ
  • ГРВІ без температури
  • ГРВІ після Ковіду
  • ГРВІ при ГВ
  • ГРВІ при вагітності
  • ГРВІ психосоматика
  • ГРВІ симптоми по днях
  • ГРВІ та ГРЗ відмінності
  • ГРВІ у дітей
  • ГРВІ у дитини немовляти
  • ГРВІ: ускладнення
  • ГРВІ від кондиціонера
  • ГРВІ від переохолодження
  • Харчування при ГРВІ
  • Інгаляції при ГРВІ
  • Інкубаційний період ГРВІ
  • Кашель після ГРВІ
  • Куріння при ГРВІ
  • Ліки при ГРВІ у дітей
  • Ліки від ГРВІ
  • Лікування ГРВІ народними засобами
  • Лікування ГРВІ в домашніх умовах
  • Масаж при ГРВІ
  • Отит після ГРВІ
  • Профілактика ГРВІ
  • Противірусні препарати при ГРВІ
  • С-реактивний білок при ГРВІ
  • Слабкість при ГРВІ
  • Температура при ГРВІ
  • Температурний хвіст при ГРВІ
  • Ускладнення після ГРВІ у дітей
  • Вакцинація при ГРВІ
  • Відмінності грипу від ГРВІ
  • Відмінності коронавірусу від ГРВІ
  • Відмінності Омікрону від ГРВІ
  • Вітаміни при ГРВІ
  • Втрата нюху та смаку при ГРВІ
  • Заняття спортом при ГРВІ
  • Лікарі призначають

  • Амізон МАКС капсули
  • Амізон таблетки 125 мг
  • Амізон таблетки 250 мг
  • Амізончик сироп
  • Аміксин IC таблетки 60 мг
  • Аміксин ІС таблетки 125 мг
  • Аміцитрон
  • Аміцитрон (без цукру) порошок
  • Аміцитрон Екстратаб таблетки
  • Аміцитрон Плюс
  • Аміцитрон Плюс Без Цукру
  • Аміцитрон Форте (без цукру) порошок
  • Аміцитрон Форте порошок
  • Анальгін
  • Анальгін Для Дітей
  • Анальгін-Дарниця таблетки
  • Анальгін-Здоров'я
  • Анаферон
  • Анаферон дитячий
  • Антигрипін Дитячий
  • Антигрипін таблетки
  • Антигрипін-Анві
  • Антикатарал порошок
  • Антифлу Бебі
  • Антифлу Кідс порошок
  • Антифлу таблетки
  • Аріда Суха Мікстура Від Кашлю Для Дітей
  • Аспірин 1000
  • Аспірин Кардіо
  • Аспірин Комплекс
  • Аспірин С таблетки
  • Аспірин таблетки
  • Астрацитрон
  • Афлубін
  • Афлубін (краплі)
  • Афлубін Пенцикловір
  • Афлубін Пенцикловір Тонувальний
  • Бронхо-Мунал П капсули
  • Бронхо-Мунал капсули
  • Бруфен Форте
  • Бруфен гранули
  • Вітаферон супозиторії
  • Генферон Іб
  • Генферон Лайт Іб
  • Гербіон Сироп Первоцвіту
  • Гербіон Сироп Плюща
  • Гербіон сироп подорожника
  • Гербіон сироп ісландського моху сироп
  • Грипаут Гарячий Напій
  • Грипаут Мультисимптомний
  • Грипаут Хотмікс
  • Грипаут таблетки
  • Грипаут-Екстра
  • Грипго Хотмікс
  • Грипго таблетки
  • Грипекс
  • Грипекс Актив Макс таблетки
  • Грипекс Актив таблетки
  • Грипекс Макс
  • Грипекс Максі
  • Грипекс Ніч
  • Грипекс Нічний
  • Грипекс Старт
  • Грипекс Хотактив Макс порошок
  • Грипекс Хотактив порошок
  • Грипекс Хотефект
  • Грипомед капсули
  • Грипоцитрон Бальзам
  • Грипоцитрон Кідс Лимон
  • Грипоцитрон Кідс Оранж
  • Грипоцитрон Фіто
  • Грипоцитрон Хот Лимон
  • Грипоцитрон Хот Оранж
  • Грипоцитрон-Бронхо
  • Грипфлю
  • Гропівірін таблетки
  • Гропринозин таблетки
  • Гропринозин-Ріхтер сироп
  • Гуна-Флу
  • Далерон Колд 3
  • Далерон С
  • Далеронс Юніор
  • Іммунал Нео
  • Іммунал таблетки
  • Імуно Тайсс
  • Імуно Тайсс Форте
  • Імуноплюс
  • Імупрет таблетки
  • Йокс-Тева спрей
  • Кагоцел
  • Колдфлю
  • Колдфлю Екстра
  • Колдфлю Плюс
  • Комбігрип Декса таблетки
  • Комбігрип Хот Сіп (лимон) порошок
  • Комбігрип таблетки
  • Лавомакс
  • Лаферобион супозиторії
  • Лаферон-Фармбіотек Назальний
  • Лаферон-Фармбіотек ліофілізат
  • Маліпін
  • Мілістан
  • Мілістан Мультисимптомний
  • Мілістан Мультисимптомний Адванс
  • Мультигрип Актив
  • Мультигрип
  • Назол Адванс спрей
  • Назоферон спрей
  • Неовір
  • Новірин сироп
  • Новірин таблетки
  • Носолін Плюс
  • Оверін розчин
  • Оцилококцінум
  • Протефлазід супозиторії
  • Протефлазід супозиторії
  • Респіброн таблетки
  • Ріназал Екстра спрей
  • Риназолін спрей
  • Риназолін краплі
  • Ринза Хотсип
  • Ринза Хотсип З Вітаміном С Зі Смак Апельсину
  • Ринза Хотсип З Вітаміном С Зі Смак Лимону
  • Ринза Хотсип З Вітаміном С Зі Смак Чорн Смор
  • Ринза таблетки
  • Ринт назальний спрей з ментолом
  • Ринт назальний спрей зволожуючий
  • Саридон
  • Тет 36.6 Максі (з ароматом лимону) порошок
  • Флавовір сироп
  • Хелпекс Антиколд DX таблетки
  • Хелпекс Антиколд Нео Імбир порошок
  • Хелпекс Антиколд Нео Макс порошок
  • Хелпекс Антиколд Нео порошок
  • Хелпекс Антиколд Чай
  • Хелпекс Антиколд таблетки
  • Хелпекс Ефект мазь
  • Хелпекс Хот Кап
  • Цефекон Д
  • Циклоферон
  • Цитовір-3
  • Ергоферон
  • Еребра таблетки
  • Ехінацея
  • Ехінацея Гексал
  • Ехінацея Фаркос
  • Ехінацея композитум С
  • Ехінацея-Астрафарм
  • Ехінацея-Лубнифарм
  • Ехінацея-Ратіофарм
  • Ехінацеї
  • Ехінацеї Др Тайсс
  • Ехінацеї пурпурової кореневищ з коренями свіжих настойка
  • Називін спрей
  • Назо-Спрей з екстрактом алое
  • Назо-спрей Бебі спрей
  • Назо-спрей спрей
  • Нокспрей
  • Нокспрей Актив
  • Нокспрей Дитячий
  • Нокспрей Малюк
  • Хлорофіліпт таблетки
  • Хлорофіліпт таблетки
  • Гриппостад Від Застуди На Ніч
  • Гриппостад С капсули
  • Гриппостад гарячий напій
  • Реклама
    Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
    Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
    До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
    За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
    Реклама
    Діарея
    Що таке діареяВиди діареїВід чого розвивається діа...
    Молочниця у чоловіків
    Що таке молочниця у чоловіківМолочниця у чоловіків...
    Реклама
    Крабові палички можуть спричинити розвиток ожиріння, гіпертонії та діабету
    Основним компонентом крабових паличок є сурімі — ф...
    Вчені назвали запахи, що викликають напад мігрені
    Підвищена чутливість до запахів, або гіперосмія, м...
    Реклама