Харчування при ГРВІ

Будь-яке ГРВІ — гостре вірусне респіраторне захворювання — є випробуванням для дитячого чи дорослого організму. Незалежно від того, наскільки складна форма перебігу захворювання, потрібно відразу ж організувати щадний режим для хворого. Одне з перших місць займає харчування при ГРВІ.

Лікарі призначають:
флавовір ФЛАВОВІР – Лікування та профілактика грипу та ГРВІ. Пряма противірусна дія. Дозволений від народження. Дiзнатися більше

Режим харчування та дієта при ГРВІ

Ідеальним варіантом режиму вважається поділ прийомів їжі на три основні — сніданок, обід і вечеря, а також до них ще й два-три перекуси. Бажано, щоб проміжок між основними прийомами їжі становив близько 4 годин, а невеличкі перекуси були здоровими — наприклад, фрукти, кисіль з дієтичним печивом, чай з лимоном та сиром. Також у перекуси можна додавати горіхи та насіння (сирі), сухофрукти — тут все залежить від стану пацієнта та від наявності у нього хронічних або аутоімунних захворювань.

Меню при ГРВІ складається максимально просте, але різноманітне. На час хвороби варто відкласти приготування складних страв французької кухні, а віддати перевагу звичайній їжі з локальних продуктів. Зокрема, у щоденному раціоні будуть корисними:

  • каші з цільного зерна (пшенична, перлова, гречана та рисова, вівсяна та пшоняна);
  • кисломолочні продукти — сир та кефір, йогурти, м’які сири, сметана;
  • молоко та тверді сири (у невеликих кількостях), вершкове масло;
  • свіжі та квашені овочі — капуста, огірки, морква та буряк, зелена та ріпчаста цибуля, часник, солодкий перець;
  • імбир (як добавка до чаю чи заправки для салату);
  • нежирні сорти м’яса та риби;
  • рослинні олії — оливкова, кукурудзяна, соняшникова, лляна, конопляна тощо;
  • цитрусові, яблука, груші та сливи, інші локальні сезонні фрукти.

У раціоні можуть бути присутніми й солодощі. Зокрема, припустимими варіантами вважають зефір та кисіль з ягід, пастила та мед, варення.

Якщо говорити про способи приготування, то за будь-якої хвороби краще мінімізувати смажені страви, замінивши їх на відварені, запечені в духовці. У меню при ГРВІ все має бути збалансовано — вуглеводи та білки, жири та цукру. Сіль краще обмежити, як і спеції, але є серед них корисні — кориця, кардамон, карі. Усі спеції потрібно застосовувати в невеликій кількості, щоб не дратувати слизові оболонки.

Що можна при ГРВІ

У період хвороби у меню мають переважати сезонні продукти. Вітаміни, що містяться у фруктах і овочах, мають цілющу дію на організм. Також можна вводити в раціон цільнозернові продукти — каші, батончики, гранолу. При цьому важливо контролювати кількість цукру, оскільки в продуктах промислового виробництва його кількість часто перевищує норми.

Загалом під час ГРВІ слід прислухатися до організму. Зокрема, багато пацієнтів не хочуть їсти — у таких випадках можна запропонувати зробити акцент на питві: чай з м’ятою та мелісою, відвар калини, нежирний бульйон із сухариками допоможуть надати сил, але водночас не перевантажувати організм. Після того, як ситуація покращиться, можна пропонувати пацієнтові легку їжу.

У період наростання хвороби рекомендовані м’які та легкі страви:

  • розварені каші (манна, вівсяна, рисова, гречана на молоці або без нього);
  • картопляне пюре;
  • парові котлети (як м’ясні, і рибні), суфле;
  • відварені яйця або білковий омлет;
  • риба на пару, варене пісне м’ясо (телятина, курка, індичка);
  • узвари, розведені фруктові соки, киселі.

Що не можна під час ГРВІ

Лікарі рекомендують під час хвороби не їсти жирну, дуже гостру чи пряну їжу, а також обмежити копченості, в’ялені м’ясні делікатеси. Також потрібно виключити на час хвороби такі продукти:

  • фрукти, у яких тверда шкірка, а також виноград;
  • пекучі приправи;
  • сиру білокачанну капусту;
  • боби та горох;
  • консервацію (з оцтом чи іншими консервантами);
  • кондитерські вироби та солодощі;
  • міцний чай та каву, какао;
  • сильногазовані напої, включаючи мінеральну воду;
  • житній хліб.

Фастфуд потрібно виключити не тільки на час хвороби, а в принципі намагатися вживати такі страви якомога рідше. Також варто повністю прибрати алкоголь — під час хвороби він лише погіршує стан пацієнта, оскільки впливає на прискорення виведення рідини з організму.

Середня тривалість ГРВІ становить 7-10 днів, а якщо додати сюди час на відновлення (від 5 до 10 днів), то вийде, що змінити харчування потрібно на два-три тижні. Це не означає, що весь час мають бути обмеження — у кожному випадку потрібно виходити зі стану пацієнта. Дієта при ГРВІ є підтримкою нарівні з терапією, вона дозволяє організму швидше впоратися з вірусом та відновитися після захворювання.

Поширені питання

Чи важливо, яке харчування під час ГРВІ?

Так, важливо. Продумане з урахуванням хворобливого стану харчування допомагає організму впоратися з вірусною атакою, швидше відновитися після неї. Якщо в меню будуть присутні так звані важкі страви з великою кількістю жиру, гострі або копчені, організм замість підтримки отримуватиме додаткове навантаження.

Алкоголь під час вірусного захворювання — можна чи ні?

Будь-який алкоголь, незалежно від його міцності та виду, погано впливає на ослаблений вірусом організм. Краще повністю виключити його на час хвороби, а також не використовувати ті рецепти народної медицини, де він є у складі.

Яке м’ясо краще їсти під час ГРВІ?

На час хвороби краще відмовитися від жирних сортів м’яса і віддати перевагу пісним — курці (грудка або червоне м’ясо без шкіри), індичці, кролятині, телятині. Можна також відварити шматок пісної свинини.

Скільки часу потрібно дотримуватись дієти при ГРВІ?

Змінити харчування краще вже в перший день захворювання, коли температура стрімко зростає, а стан погіршується. Якщо їсти не хочеться, можна обійтися питтям: теплі компоти, чаї, відвари трав і навіть курячий бульйон — чудовий варіант харчування. Трохи згодом можна додавати каші, картопляне пюре, легкі овочеві чи круп’яні супи, страви з відвареного чи запеченого м’яса, риби.

Що прибрати з раціону під час хвороби?

Лікарі рекомендують не вживати під час ГРВІ білокачанну та червонокачанну капусту, горох та інші бобові, жирне чи смажене м’ясо, копченості, в’ялені делікатеси. Також краще відмовитися від перчених та пряних страв, наваристих супів.

Реклама
Захисні маски для обличчя знижують ризик зараження COVID-19 до 70%
Маски для обличчя можуть уповільнити поширення кор...
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Реклама
Гастрит зі зниженою кислотністю
Причини появи гастриту зі зниженою кислотністюСимп...
Катаральний синусит
Причини розвитку катарального синуситуОсновні озна...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама