Інкубаційний період ГРВІ
ГРВІ — це респіраторні вірусні інфекції, які викликають запалення дихальних шляхів. Зазвичай вони супроводжуються легкими або помірними симптомами, і більшість людей одужують через 1–2 тижні. Але інфекція також може бути тяжкою, особливо для немовлят, маленьких дітей та людей похилого віку.
Однією з основних стадій ГРВІ є інкубаційний період. Це час від контакту з інфекцією до появи клінічних симптомів захворювання. Він відіграє важливу роль у поширенні та контролі епідемій.Проаналізувавши опубліковані дані з Національної бібліотеки медицини та медичного ресурсу Access Medicine, редакція Медправди виділила основну інформацію про тривалість інкубаційного періоду ГРВІ, а також терміни заразності та довготривалості інфекцій.
Скільки триває інкубаційний період ГРВІ
На тривалість інкубаційного періоду вірусу ГРВІ впливає вірулентність інфекції, шлях зараження, стійкість організму та доза вторгненого вірусу. У середньому він триває 1–5 днів. Протягом цього часу симптоми інфекції зазвичай не виявляються.
У таблиці вказано інкубаційний період найбільш поширених вірусів, згідно з інформацією з Національної бібліотеки медицини:
Назва вірусу | Інкубаційний період (днів) |
Аденовірус | 4–8 |
Коронавірус людини | 2–5 |
Коронавірус SARS-асоційований | 2–10 |
Грип | 1–4 |
Парагрип | 2–6 |
Респіраторно-синцитіальний вірус | 3–7 |
Риновірус | 2–4 |
Інкубаційний період ГРВІ у дітей варіює залежно від типу вірусу, що викликає захворювання, та стану імунної системи. Кожна дитина може по-різному реагувати на вірус. Іноді симптоми починаються до закінчення інкубаційного періоду. Під час інкубаційного періоду дитина може передавати вірус оточуючим людям, навіть якщо вона ще не має симптомів хвороби.
Скільки людина заразна при ГРВІ
При ГРВІ вірус зазвичай передається від однієї людини до іншої, коли інфіковані люди кашляють або чхають. Він також зберігається на м’яких та твердих поверхнях (наприклад, тканинах, стільницях) протягом кількох годин. Людина може заразитися, доторкнувшись до інфікованої поверхні (наприклад, рук, хустинок, столових приладів), а потім до свого носа або рота.
Скільки заразна людина при ГРВІ? При захворюваннях, спричинених ГРВІ, період заразності триває 1–2 дні до виникнення симптомів та близько 7 днів після їх появи. Наприклад, при грипі вірус починає виділятися в кінці інкубаційного періоду і продовжує заражати оточуючих протягом 5–7 днів від початку хвороби. Для інших ГРВІ заразний період триває 3–10 днів. Але навіть після одужання немовлята і маленькі діти можуть продовжувати поширювати вірус до чотирьох тижнів.
Хворим не слід відвідувати громадські установи до одужання. Необхідно уникати контактів немовлят та людей з ослабленим імунітетом з хворими на респіраторну інфекцію. Важливим заходом запобігання поширенню вірусів є часте миття рук.
ГРВІ: скільки днів
Час, скільки триває ГРВІ, варіює від 5 до 15 днів. Але деякі симптоми (кашель та слабкість) можуть зберігатися до двох тижнів після зникнення основних проявів. Більшість дітей одужують від хвороби за 8–15 днів.
Скільки триває ГРВІ у дорослих? Більшість дорослих людей одужують за 1–2 тижні. Але дорослі з ослабленою імунною системою або хронічними захворюваннями серця і легень, а також люди у віці 65 років і старші наражаються на ризик більш тяжкого та тривалого захворювання.
Скільки триває ГРЗ
ГРЗ (гостре респіраторне захворювання) зазвичай триває 1–2 тижні. Тривалість хвороби варіює залежно від збудника, який викликав ГРЗ, та індивідуальних особливостей організму хворого.
ГРЗ викликають різні мікроорганізми: віруси, бактерії, гриби та найпростіші. Кожен із них може проявлятися по-різному і мати різну тривалість інкубаційного періоду та самої хвороби.
При ГРЗ інкубаційний період найчастіше триває 1–5 днів. Іноді інфекція стає заразною навіть наприкінці інкубаційного періоду ГРЗ.
Скільки лікується ГРВІ
Людям з легким ГРВІ специфічне лікування не потрібне, крім полегшення симптомів. Для зниження температури можна прийняти препарати Парацетамол або Ібупрофен. Дітям з тяжким респіраторним захворюванням може знадобитися госпіталізація та киснева терапія.
Антибіотики неефективні проти вірусів. Важливо не призначати собі самостійно антибіотик, щоб уникнути побічних реакцій на ліки та розвитку стійкості до антибактеріальних препаратів.
Поширені питання
У деяких ГРВІ інкубаційний період короткий і симптоми з’являються швидко вже наступного дня. Для інших вірусів це може тривати 3–5 днів. Важливо враховувати, що не всі контакти з хворими на вірусну інфекцію обов’язково призводять до хвороби. Завдяки успішній роботі імунної системи людина може уникнути захворювання.
Щоб зменшити ризик захворіти після спілкування з хворим на ГРВІ, необхідно дотримуватися рекомендацій щодо профілактики інфекцій. Регулярно мити руки теплою водою та милом протягом 20 секунд. В якості альтернативи використовувати засоби для дезінфекції рук, що містять не менше 60% спирту. Не торкатися руками очей, носа та рота, щоб не занести вірус у свій організм. Зміцнювати імунітет за допомогою правильного харчування, регулярних фізичних вправ, достатнього сну та управління стресом.
Після інкубаційного періоду симптоми ГРВІ можуть розвиватися поступово або виникнути раптово. Зазвичай захворювання починається із закладеності носа, що ускладнює дихання через ніс. Незабаром після цього з’являється нежить. ГРВІ часто супроводжує подразнення та біль у горлі, кашель сухий або з невеликою кількістю мокротиння. Може виникнути головний біль та загальне нездужання. Деякі види ГРВІ можуть супроводжуватися підвищенням температури тіла.
У середньому захворювання триває 7–10 днів. Зазвичай симптоми починають виявлятись через 2–3 дні після інфікування, коли закінчиться інкубаційний період. Вони досягають свого найвищого прояву у перші 1–3 дні після виникнення, а через 5–7 днів від початку захворювання поступово зменшуються. Повне відновлення організму може тривати кілька тижнів.
Вірусна інфекція зазвичай проходить самостійно протягом 1–2 тижнів. Але це лише загальна оцінка, і тривалість варіює залежно від конкретного вірусу, віку та стану імунної системи людини. Дотримання рекомендацій лікаря, відпочинок, рясне пиття та прийом рекомендованих препаратів допоможуть скоротити тривалість респіраторного вірусного захворювання.