С-реактивний білок при ГРВІ

ГРВІ — це гострі респіраторні вірусні інфекції, на частку яких припадає близько 50% всіх захворювань. Оскільки віруси та бактерії викликають схожі симптоми, лікарям буває складно диференціювати збудник хвороби лише на підставі клінічних ознак. Тому вони призначають спеціальні аналізи для виявлення причини захворювання.

В якості біомаркеру запалення може використовуватися С-реактивний білок (СРБ), який дозволяє запідозрити бактеріальну інфекцію, відстежувати тяжкість та прогресування хвороби, а також контролювати ефект лікування. У цьому огляді редакція Медправди розглядає клінічну значимість С реактивного білка при ГРВІ.

Що таке С-реактивний білок

СРБ — острофазний білок плазми крові, який присутній у здорових людей у низьких концентраціях. Середній показник С-реактивного білка у здорових людей зазвичай становить <0,8 мг/л, а референсне значення (межа норми) СРБ — <3 мг/л.

Запальні процеси та бактеріальні інфекції стимулюють вироблення С-реактивного білка у печінці. Після початкового стимулу показник СРБ стає помітним через 4-6 годин і досягає піку через 36-48 годин. Коли захворювання проходить, С-реактивний білок швидко знижується до норми з періодом напіврозпаду 19 годин.

Аналіз на С-реактивний білок

Визначення С-реактивного білка при ГРВІ необхідно лікареві в тих випадках, коли клінічних параметрів, виявлених при надходженні пацієнта, недостатньо, а результати мікробіологічних досліджень ще не отримані. Вимірювання СРБ допомагає у діагностиці, оцінці, моніторингу інфекцій, пошкоджень тканин, запальних та супутніх захворювань.

Аналіз на СРБ є корисним діагностичним інструментом у наступних ситуаціях:

  • диференціація легких та тяжких інфекцій, включаючи ГРВІ;
  • підвищення достовірності діагностики та обґрунтування призначення антибіотиків при гострих бактеріальних інфекціях;
  • оцінка, моніторинг та прогнозування перебігу хвороби та відповіді на лікування;
  • виключення тяжкої бактеріальної інфекції.

Помірно підвищений показник СРБ (6–20 мг/л) частіше пов’язаний з неускладненими ГРВІ. Вищий рівень (21-40 мг/л) більшою мірою вказує на аденовірус, грип або COVID-19. При бактеріальному ураженні спостерігаються показники понад 100 мг/л. Аналіз на СРБ може сприяти прийняттю клінічних рішень щодо застосування антибіотиків при неускладнених респіраторних захворюваннях.

С-реактивний білок та тип інфекції

ГРВІ та бактеріальні захворювання дихальних шляхів викликають подібні симптоми. Раннє розмежування цих двох типів інфекцій має велике значення для правильного лікування та прогнозування хвороби. Якщо бактеріальні інфекції зазвичай лікують антибіотиками, то лікування ГРВІ антибактеріальними препаратами є неефективним і може сприяти розвитку стійкості до них.

Результати кількох досліджень показали нижчі значення С-реактивного білка при ГРВІ порівняно з бактеріальними респіраторними захворюваннями. Виходячи з них можна зробити висновок, що при рівні СРБ менше 10 мг/л ураження бактеріями малоймовірне. При тяжкому бактеріальному захворюванні рівень СРБ може підвищуватися до 350-400 мг/л. ГРВІ та легкі бактеріальні інфекції викликають лише незначне підвищення або не підвищують його зовсім.

Дослідження, проведене в Ізраїлі та опубліковане в медичному журналі BMC, показало корисність послідовних вимірювань СРБ в якості інструменту для ранньої диференціації інфекції. Співвідношення між двома показниками СРБ, виміряними з різницею в 24 години, було запропоновано для оцінки прогнозування хвороби та доцільності антибактеріальної терапії.

Інше дослідження, проведене в цій же лабораторії та опубліковане в журналі PLOS, продемонструвало, що оцінка показників С-реактивного білка може бути використана для швидкої диференціації бактеріальної чи вірусної інфекції (особливо у пацієнтів із високими показниками СРБ). Це допомагає лікарю прийняти правильне рішення під час вибору терапії. Подальші дослідження можуть відкрити нові можливості використання показників СРБ для визначення типу збудника захворювання.

С-реактивний білок та тяжкість ГРВІ

Виробіток СРБ пропорційний інтенсивності інфекції та запалення. Тому він корисний для диференціації легких та важких ГРВІ. С-реактивний білок при ГРВІ може підвищуватися до помірних значень, які зазвичай становлять 10-40 мг/л. Значно підвищені значення СРБ зазвичай виявляються у пацієнтів із пневмонією.

Рівень СРБ швидко знижується у відповідь на лікування, що робить його цінним інструментом для контролю ефективності терапії та прогресування захворювання. Якщо рівень С-реактивного білка при ГРВІ не знижується протягом кількох днів після початку терапії, це може бути ознакою ускладнення захворювання або вказувати на неефективність лікування.

Поширені питання

Чи можна за допомогою СРБ відрізнити ГРВІ та бактеріальне захворювання?

Згідно з дослідженнями, у пацієнтів з бактеріальним ураженням дихальних шляхів відзначається вищий показник С-реактивного білка (понад 100 мг/л) порівняно з хворими на ГРВІ (до 20 мг/л).

Який С-реактивний білок при ГРВІ?

ГРВІ можуть викликати різні відхилення у показниках крові, включаючи зміну концентрації С-реактивного білка. Невелике підвищення рівня з більшою ймовірністю пов’язане з вірусними інфекціями.

Які показники крові підвищені при ГРВІ?

Три маркери запалення, що найчастіше використовуються, і показники яких підвищуються при ГРВІ: лейкоцити, швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) та С-реактивний білок.

Які захворювання показує С-реактивний білок?

СРБ може підвищуватися при різних станах: бактеріальні та вірусні інфекції, аутоімунні хвороби (вовчак, ревматоїдний артрит, васкуліт), серцево-судинні патології, захворювання легень (астма), травми, хірургічне втручання та інші запальні процеси. Але він не може точно визначити конкретне захворювання, і інтерпретація результатів вимагає врахування інших даних та обстежень.

СРБ 130 вважається високим?

Значення С-реактивного білка 10-100 мг/л свідчить про легке або помірне запалення, а показник вище 100 мг/л — про тяжке запалення. Але варто відзначити, що високий рівень С-реактивного білка не обов’язково означає серйозне основне захворювання.

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в горлі
ПричиниФактори ризикуМолочниця в горлі: симптомиЛі...
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама