Вітаміни при ГРВІ
Чи потрібні вітаміни при ГРВІ — таке питання виникає у багатьох пацієнтів. Важливо розуміти, що саме гіповітаміноз — нестача вітамінів — сприяє зниженню імунітету, а отже, і здатності дитячого чи дорослого організму протистояти вірусам та інфекціям. Багато з вітамінів потрапляють в організм з їжею та питтям — вони є в продуктах харчування, а на додаток ще й вітамін D, що синтезується під впливом сонячних променів, і вітаміни К і В3, які формуються в кишечнику завдяки його мікрофлорі.
Які вітаміни найчастіше призначають при ГРВІ
Лікарі складають стратегію лікування, виходячи зі стану пацієнта, при цьому найчастіше в діагностику включені не лише загальні аналізи (ОАК, ОАМ), а й визначення балансу вітамінів та мінералів. Наприклад, брак вітаміну D ускладнює роботу Т-кілерів, які безпосередньо знищують заражені клітини, і якщо в літню пору достатньо до 30 хвилин проводити під сонцем, то взимку справа ускладнюється. Холекальциферол (вітамін D3) є у вершковому маслі, ікрі, жовтках курячих і перепелиних яєць, твердому сирі, але тут дуже складно досягти потрібних показників, а ось прийом препаратів у потрібному дозуванні швидко заповнює нестачу.
- Вітамін С або аскорбінова кислота — один з базових, які підвищують імунітет. Також він сприяє зміцненню стінок судин та активної стимуляції макрофагів. Цей вітамін не синтезується безпосередньо організмом, а потрапляє до нього ззовні. Продукти, які багаті на аскорбінову кислоту — це чорна смородина й обліпиха, шипшина і всі види цитрусових, часник і цибуля, різні види зелені (шпинат і щавель, наприклад) тощо.
- Тіамін або вітамін В1 — захисний вітамін, він входить до складу лейкоцитів і стає перешкодою для проникнення вірусів крізь мембрану. Такий вітамін міститься в різних представниках групи зернових, а ще в пивних дріжджах та субпродуктах (найбільше в печінці та серці).
- Інші вітаміни групи — рибофлавін (В2), піридоксин (В6), ціанокобаламін (В12). Всі ці вітаміни є в цілому списку продуктів харчування, проте найефективніші вони у таблетованій формі, коли можна чітко вивірити потрібне дозування. Дослідження Гарвардської Школи Громадського Здоров’я підтверджує важливість цієї групи для пацієнтів різних вікових груп.
- Ретинол — вітамін А — відіграє величезну роль у захисті від інфекцій дихальних шляхів. Саме цей вітамін захищає слизові, а надходить в організм лише ззовні. Найчастіше лікарі рекомендують вживання препаратів, але якщо говорити про їжу, то ретинол є в морській рибі, риб’ячому жирі, вершковому маслі, моркві та гарбузі, абрикосах і персиках, сої та гороху, зелені (зокрема, петрушці).
- Токоферол (вітамін Е) — бере участь у регулюванні активності лімфоцитів, найчастіше призначається пацієнтам після 50 років. Можна отримувати цей вітамін зі страв, які приготовані з печінки, а також з авокадо, горіхів, різних олій.
Вітаміни для профілактики ГРВІ — це найчастіше комплекси чи мультивітаміни. Конкретний комплекс підбирається з урахуванням віку пацієнта, наявності у нього хронічних або автоімунних захворювань та інших особливостей організму.
Вітаміни дітям при ГРВІ
При правильно налагодженому харчуванні та вибудованому режимі дня дитина отримує достатньо вітамінів та мікроелементів ззовні з їжею, напоями, під час прогулянок на свіжому повітрі. Однак в осінньо-зимовий період можна додати до цього вітамінну підтримку. З одного боку, це може бути профілактичним заходом, щоб уберегти дитину від сезонних захворювань, а з іншого — засобом для зміцнення імунітету загалом.Якщо харчування досить одноманітне, в ньому мало свіжих овочів, фруктів, кисломолочних продуктів, риби, то педіатри рекомендують додати вітаміни при ГРВІ дітям після року. Найкраще, щоб синтетичні вітаміни були органічними, без шкідливих добавок, барвників та ароматизаторів. За складом важливо, щоб до комплексу увійшли:
- вітаміни С та Д;
- вітаміни групи В;
- вітаміни А та Е.
Як натуральний засіб, здатний підвищити імунітет, дитині можна давати вранці чайну ложку меду зі склянкою теплої (не гарячої!) води. Цей метод хороший, якщо дитина не має алергічної реакції на мед.
Вітаміни при ГРВІ дорослим
Дорослі переносять ГРВІ по-різному все залежить від імунної відповіді на вірус, наявності супутніх або хронічних захворювань. Загалом головною профілактикою ГРВІ вважається вакцинація, проте вітамінні комплекси або окремі препарати не забороняються. Лікар може призначити монотерапію — найчастіше це вітамін Д3 у різних дозуваннях, вітаміни А чи В12.
Вітамінний комплекс — відмінний вибір і під час хвороби, і просто на початку сезону вірусів та застуд. Для вибору того чи іншого складу необхідно проконсультуватися зі своїм терапевтом. Є вітамінні комплекси, рекомендовані за віком (наприклад, 50+ або інші), а є з ґендерною відмінністю — для чоловіків або жінок.
Якщо говорити про вплив різних вітамінів на організм людини, то ті, що належать до групи В, вважаються нейтротропними, діють на нервову систему. До групи антиоксидантів відносять одразу три вітаміни — А, Е, С. Вони мають потужний стимулюючий вплив на слизові оболонки, а крім цього, допомагають організму створити бар’єр від зовнішніх інфекцій.
Згідно з результатом дослідження, пацієнти, які приймають вітамін Д3 у необхідному дозуванні, менше схильні до ризику ГРВІ в осінньо-зимовий період. Проте дуже важливо, щоб усі призначення вітамінних складів, чи то окремі вітаміни, чи комплекси, робив лікар.
Поширені питання
Без призначення лікаря — ні, але якщо лікар вважає за потрібне, то доза для дорослого може становити від 500 до 1500 мг на добу. Важливо пам’ятати, що організм людини не може запастися цим вітаміном наперед.
Деякі педіатри вважають, що за відсутності симптоматики авітамінозу, наявності різноманітного харчування та правильного режиму дня вітаміни при ГРВІ не показані.
Зазвичай, у баночці з вітамінним комплексом є необхідний баланс не тільки безпосередньо вітамінів, але також і мікроелементів. Це унеможливлює передозування або нестачу дози, забезпечує потрібний ефект. При ГРВІ робота вітамінного комплексу спрямовано насамперед відновлення імунітету.
Ні дуже небажано. Тільки лікар може призначити конкретні препарати або порадити вітамінно-мінеральний комплекс, що сприяє одужанню.
Так, якщо харчування переважно здорове, різноманітне, до раціону включені вершкове масло, риба та м’ясо, різноманітні фрукти та овочі (як у сирому, так і в приготовленому вигляді), квашені овочі (ферментовані продукти харчування), рослинні олії, корисні напої (наприклад, відвар шипшини та інші).