Болить вухо при ГРВІ

Чхання, нежить і кашель завдають дискомфорту. Але, коли болить вухо при ГРВІ, окрім неприємних відчуттів можуть бути ще й ускладнення.

Вушний біль, викликаний ГРВІ, може бути тупим, гострим або пекучим, зазвичай він локалізується всередині або навколо вуха. Нерідко виникає відчуття важкості в голові та закладеності вух. Вушний біль особливо часто зустрічається у дітей. У цьому огляді редакція Медправди розглядає причини і способи полегшення болю у вусі при ГРВІ.

Чому болить вухо при ГРВІ

У деяких випадках ГРВІ викликає запалення слизової барабанної порожнини середнього вуха (середній отит), що може призводити до вушного болю. Це може статися з кількох причин:

  • закладеність носа — при ГРВІ відбувається запалення і набряк слизової порожнини носа і євстахієвої труби, яка з’єднує порожнину середнього вуха з порожниною носа. Внаслідок цього порушується її дренажна функція і в барабанній порожнині накопичується рідина, що призводить до запалення, закладеності та болю у вусі. Згідно з даними медичного сайту WebMD, у процесі накопичення рідини може розвиватися інфекція середнього вуха, також відома як гострий середній отит;
  • інфекція носових пазух — виникає при ускладненні ГРВІ, спричиняє запалення носових пазух і, як наслідок, барабанної порожнини.

Оскільки ГРВІ спричиняється вірусами, найкраще, що можна зробити, — це лікувати застудні симптоми та перечекати інфекцію. Відпочинок і вживання рідини допоможуть швидше впоратися з ГРВІ, а для зниження симптомів можна приймати симптоматичні препарати. 

За даними NHS, якщо з’явився біль у вусі при ГРВІ, можна прийняти ібупрофен. Але обов’язково потрібен огляд ЛОР-лікаря для правильної постановки діагнозу і вибору методики лікування, щоб уникнути ускладнень. Деякі з можливих ускладнень гострого середнього отиту включають: перфорацію барабанної перетинки, мастоїдит (запалення слизової оболонки та кісткової тканини соскоподібного відростка скроневої кістки, розташованої за вухом), менінгіт (запалення оболонок мозку), абсцес (гнійне скупчення) мозку, параліч лицьового нерва.

Важливо! У деяких людей, особливо у дітей молодше 8 років і дорослих, які палять, при ГРВІ в порожнині середнього вуха може розвинутися вторинна бактеріальна інфекція, спричинена накопиченням рідини та гною у просторі за барабанною перетинкою.

Як полегшити біль у вусі при ГРВІ

Вушний біль при ГРВІ може ускладнити концентрацію уваги і навіть заважати заснути. Але, що набагато серйозніше, за відсутності своєчасного лікування, він може призвести до ускладнень аж до менінгіту (запалення мозкових оболонок). Тому важливо почати лікування відразу ж після появи болю. Щоб позбутися болю у вусі, необхідно записатися на прийом до отоларинголога (ЛОР-лікаря), який визначить його причину і призначить правильне лікування.

Ми також склали список простих домашніх засобів, які можуть принести полегшення, коли болить вухо при ГРВІ:

  • відпочинок і сон — зміцнюють імунну систему, хороший нічний сон може підвищити здатність організму боротися з інфекцією;
  • положення для сну — якщо запалення настільки сильне, що не дає заснути, можна змінити положення для сну. Сон на боці, протилежному хворому вуху, допоможе спати міцніше і знизити вушний тиск уранці. Також можна знизити тиск, якщо спати, спираючись на дві або більше подушки;
  • гідратація (рясне пиття) — оскільки вода становить 60% тіла людини, дуже важливим при ГРВІ є зволоження організму. Рясне пиття також допоможе розрідити і вивести слиз, який накопичується в дихальних шляхах внаслідок запалення;
  • масаж — вушний біль може віддавати в щелепу, зуби та шию. Для полегшення можна масажувати за вухами і вниз по шиї круговими рухами з помірним натиском. Потім просуватися вперед до передньої частини вух і щелепи, продовжуючи акуратні масажні рухи у напрямку вниз;
  • симптоматичні препарати — ЛОР-лікар може призначити препарати, які допоможуть впоратися з вушним болем при ГРВІ. До них можуть належати деконгестанти (судинозвужувальні засоби), які знімуть набряк, що викликає больові відчуття. Але деконгестант не усуне первинну причину вушного болю. Протизапальні препарати ібупрофен, аспірин і парацетамол також можуть тимчасово зменшити болючість, але вони не позбавлять від неї назавжди.
Важливо! Не можна давати аспірин дітям до 16 років. Також не рекомендується самостійно використовувати краплі для вух, бо в разі перфорованої барабанної перетинки (отвір у перетинці внаслідок травми або запалення) є ризик ушкодження структур середнього та внутрішнього вуха певними компонентами (діючими речовинами), які містяться в краплях.

Якщо біль у вусі не минає

Якщо ГРВІ минула, але вухо все ще болить, можливо, причиною болю є вушна інфекція (отит). Більшість із них є бактеріальними, а не вірусними.

Симптоми вушної інфекції з’являються раптово і можуть включати в себе: зниження слуху, біль і виділення з вуха, шум, дзвін і запаморочення. Людям, які часто страждають на отит, слід обов’язково проконсультуватися з отоларингологом. ЛОР-лікар призначить відповідне лікування, яке може включати медикаментозні препарати або хірургічне втручання.

Поширені питання

Скільки за часом триває біль у вусі при ГРВІ?

У більшості випадків вушний біль при ГРВІ триває протягом кількох днів (до одного тижня). Якщо він зберігається довше або погіршується, необхідно звернутися до лікаря, оскільки неконтрольовані випадки отиту можуть призвести до серйозних ускладнень.

Що можна прийняти, якщо болить вухо при ГРВІ?

Щоб зменшити вушний біль при ГРВІ, слід прийняти нестероїдний протизапальний препарат (наприклад, Нурофен) і записатися на огляд до ЛОР-лікаря. Він надасть індивідуальні рекомендації згідно конкретного стану.

Що можна закапати у вуха при ГРВІ?

Закапування крапель або олій у вухо може бути небезпечним, особливо у разі ушкодження барабанної перетинки або інших серйозних проблем із вухами. Перед використанням будь-яких засобів слід проконсультуватися з лікарем.

Чи потрібно носити вату у вусі у разі болю при ГРВІ?

Лікарі зазвичай не рекомендують вводити що-небудь у вушний прохід. Вата може зволожитися і стати ідеальним середовищем для розмноження бактерій, що погіршить ситуацію. Самолікування може бути небезпечним і призвести до погіршення стану.

Що не можна робити при болю у вусі?

Не рекомендується самостійно очищати вухо ватними паличками, а також використовувати вушні краплі або інші засоби без попередньої консультації з лікарем. Слід уникати потрапляння води у вушний отвір під час прийняття ванни. При нежитю не допускати накопичення слизу в носових ходах, він може проникнути у вухо і спровокувати отит. Не можна смикати або дряпати вухо, щоб не травмувати його.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Що не можна при синуситі
Що не можна при синуситі хворомуЩо не можна за син...
Гнійний синусит
Причини розвитку гнійного синуситуФактори ризику р...
Реклама
Реклама