Відмінності грипу від ГРВІ

Грип та ГРВІ — це респіраторні вірусні інфекції. Вони викликаються різними вірусами, але мають багато подібних симптомів. Тому хворому зазвичай складно зрозуміти, що у нього — грип чи ГРВІ. У цьому огляді редакція Медправди публікує таблицю відмінностей грипу від ГРВІ та розповідає про різницю між ними, виходячи із симптомів та тривалості захворювання.

Симптоми грипу

Грипозні прояви набагато серйозніші та важчі, ніж у інших респіраторних вірусних інфекцій. Захворювання зазвичай виникає раптово та триває довше.

Його симптоми можуть включати:

 • високу температуру;
 • озноб;
 • болі у м’язах;
 • головний біль;
 • сильну втому;
 • кашель.

Грипозна інфекція зазвичай виникає пізньої осені та взимку. Симптоми найбільше виражені протягом перших 3-4 днів. У більшості здорових людей вони проходять через 5–7 днів. Але для повного одужання може знадобитися від 1 до 2 тижнів.

Симптоми ГРВІ

Більшість людей щорічно відчувають наслідки респіраторних вірусних інфекцій. Дорослі в середньому хворіють 2 або 3 рази на рік. Маленькі діти щорічно переносять від 8 до 10 інфекцій. Вони можуть хворіти до 12 разів на рік, причому вважається, що у них нормальна імунна функція.

Симптоми респіраторних вірусних інфекцій зазвичай розвиваються поступово протягом кількох днів і включають:

 • невелике підвищення температури;
 • біль в горлі;
 • чхання;
 • нежить;
 • почервоніння очей;
 • кашель.

Захворіти на ГРВІ можна будь-якої пори року. Але частіше вони спостерігаються наприкінці зими – на початку весни, і зазвичай тривають від 1 до 2 тижнів.

Чим відрізняється грип від ГРВІ

Зазвичай грипозні симптоми більш виражені та тяжкі. Як відрізнити грип від ГРЗ: якщо людина має прояви, спільні для всіх ГРЗ (підвищена температура чи кашель), і почувається особливо погано (сильна слабкість, втома), то, швидше за все, у неї грипозна інфекція.

Ще однією відмінністю грипу від ГРВІ є швидкість розвитку симптомів. Якщо людина захворіла поступово, то, швидше за все, у неї ГРВІ. Різниця ГРВІ та грипу полягає в тому, що грипозні симптоми можуть проявитися раптово і сильно погіршити самопочуття за короткий проміжок часу.

Нижче наведена таблиця, яка допоможе визначити, чим відрізняється грип від ГРВІ.

[table id=15 /]

До тривожних ознак ГРЗ, ГРВІ, грипу, що вимагають негайного візиту до лікаря, належать: висока температура, задишка та симптоми, які тривають більше 10 днів, продовжують погіршуватися або спочатку покращуються, але потім знову погіршуються.

Як відрізнити грип від ГРВІ за тривалістю

Тривалість ГРВІ та грипу варіюється в залежності від вірусу та здатності імунної системи боротися з інфекцією. Тому маленькі діти, люди похилого віку і пацієнти з хронічними хворобами найбільш схильні до вірусних інфекцій і можливих ускладнень.

За даними клініки Мейо, симптоми ГРВІ зазвичай легші і проходять протягом 7-10 днів. Грипозна інфекція триває від 3 до 7 днів. Вона має важчі симптоми, які зникають через кілька днів, але втома та кашель можуть зберігатися тижнями. Крім цього, можуть розвинутись серйозні ускладнення, такі як пневмонія, бронхіт, інфекції носових пазух або вуха.

Центр контролю та профілактики захворювань (CDC) зазначає, що хворі на грипозну інфекцію найбільш заразні протягом перших 3-4 днів після початку хвороби. Але деякі дорослі можуть поширити інфекцію за 1 день до появи симптомів та протягом 7 днів після їх виникнення.

COVID-19, грип та ГРВІ: відмінності

COVID-19, що викликається коронавірусом SARS-CoV-2, та інші респіраторні вірусні інфекції мають багато спільних проявів. Виходячи з симптомів, хворий може запідозрити, чи не є його застуда захворюванням COVID-19.

Відмінність Ковід від ГРВІ та грипу полягає в наступному:

 • після зараження прояви Ковіда можуть виникнути пізніше, ніж симптоми грипу та ГРВІ;
 • люди з Ковідом можуть хворіти та бути заразними довше, ніж при інших ГРЗ.

За даними CDC, Ковід поширюється легше і швидше, ніж інші респіраторні інфекції. Визначити збудник SARS-CoV-2 допоможе діагностичне тестування.

Як розпізнати грип або ГРВІ?

Грип виникає раптово, часто супроводжується високою температурою, головним і м’язовим болем, відчуттям втоми. Симптоми інших респіраторних вірусних інфекцій розвиваються поступово. ГРВІ часто супроводжується невеликим підвищенням температури, чханням, нежиттю та болем у горлі.

Чи може ГРВІ перерости в грип?

Ні, ці інфекції викликаються різними вірусами, і не являються причинами одне одного.

Чи можна одночасно хворіти на ГРВІ та грип?

Так, таке може статися. Існує понад 200 вірусів, які викликають респіраторні інфекції, та безліч штамів грипу, які поширюються щороку. Людина потенційно може заразитися кількома респіраторними інфекціями одночасно. Це трапляється рідко, і цілком можливо, що хворий цього навіть не помітить. Але коінфекції можуть продовжити час хвороби або погіршити симптоми ГРЗ та грипу, оскільки організм бореться із кількома інфекціями.

Як передається ГРВІ або грип?

Віруси передаються повітряно-крапельним або контактним шляхом. Краплі та мікрочастинки виділяються з рота або носа при кашлі та чханні. Вони деякий час залишаються у повітрі, а потім осідають на поверхнях та забруднюють їх. Людина може заразитися цими вірусами, вдихаючи мікрочастинки або торкаючись руками рота та носа після контакту із забрудненою поверхнею.

Що небезпечніше ГРВІ чи грип?

Грипозна інфекція часто буває тяжкою і може призвести до більш серйозних захворювань, таких як пневмонія, інфекції носових пазух та вуха, погіршення хронічних захворювань (астма, діабет або серцева недостатність), гострий бронхіт, енцефаліт (запалення головного мозку). Інші респіраторні вірусні інфекції зазвичай переносяться легше та рідко викликають серйозні ускладнення.

Реклама
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Для усунення паралічу будуть проводити трансплантацію клітин
Вперше у світі польські хірурги у співпраці з вчен...
Реклама
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Чи можна померти від ГРВІ
У більшості випадків ГРВІ не становлять небезпеки ...
Реклама
Вченим вдалося виявити механізм розвитку цукрового діабету ІІ типу: відкриття
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Дієтолог перерахував 4 помилки, які не дають схуднути
Вважається, що неправильне харчування та недостатн...
Реклама