ГРВІ у дітей

ГРВІ у дітей — це часті респіраторні інфекції у дитячому віці, викликані вірусами. Найбільш поширеним захворюванням при вірусних інфекціях верхніх дихальних шляхів є гострий назофарингіт. Захворювання переважно вражає ніс, носоглотку та горло. У більшості випадків воно проходить самостійно, але має високу захворюваність і може викликати багато ускладнень.

До ускладнень гострого назофарингіту належать гнійний фарингіт, синусит, середній отит, бронхіт, загострення хронічних захворювань органів дихання (хронічний бронхіт, бронхіальна астма), загострення обструктивного порушення дихання уві сні. Іноді виникають більш серйозні ускладнення, такі як вірусна або бактеріальна пневмонія.

У цьому огляді редакція Медправди розглядає поширеність, причини, клінічні особливості, методи лікування та профілактики ГРВІ у дітей.

Лікарі призначають:
флавовір ФЛАВОВІР – Лікування та профілактика грипу та ГРВІ. Пряма противірусна дія. Дозволений від народження. Дiзнатися більше

Поширеність респіраторних вірусів

Збудниками ГРВІ є віруси. Згідно з інформацією з довідника MSD, до найпоширеніших вірусів, виявлених у дітей, відносяться: риновіруси, грип, парагрип, респіраторно-синцитіальний вірус, ентеровіруси, коронавіруси та аденовіруси.

У мережі з нагляду за новими вакцинами (NVSN) проведено дослідження, опубліковане на сайті CDC, де проаналізовано захворюваність на педіатричні ГРВІ у США. Нижче в таблиці представлена кількість виявлених респіраторних вірусів серед обстежених дітей та підлітків віком до 18 років з грудня 2016 р. до серпня 2021 р.

Сезон спостереженняВірусний збудник (кількість виявлень)
АденовірусГрипМетапневмовірусПарагрипРСВРиновірус/ЕнтеровірусSARS-CoV-2
2016–2017 гг.60079756569618032888NA
2017–2018 гг.53885645159915122618NA
2018–2019 гг.64381652478418593023NA
2019–2020 гг.458116936816618452108258
2020–2021 гг.377102993414424269913
Всі роки2616364819373179846114,9061171

У серпні 2022 р. дані Центру з контролю та профілактики захворювань CDC свідчили про зростання виявлення риновірусу/ентеровірусу. Ці вірусні інфекції викликали спалахи тяжких респіраторних захворювань та загострення астми.

Причини частих ГРВІ у дітей

Часте виникнення ГРВІ у дитячому віці пояснюється декількома причинами:

  • незріла імунна система — діти більш вразливі до інфекцій, включаючи ГРВІ;
  • близький контакт — діти часто грають групами, ходять до дитячих садків і шкіл, де можуть зустрічатися з великою кількістю інших дітей. Це збільшує ймовірність передачі вірусів від однієї дитини до іншої;
  • недотримання гігієнічних правил — діти не завжди дотримуються гігієни, наприклад, часте миття рук і використання серветок при кашлі та чханні, що сприяє поширенню інфекцій;
  • сезонні фактори — деякі віруси частіше поширюються у певні сезони, що може збільшити частоту захворювань;
  • генетичні фактори — деякі діти можуть бути більш чутливі до інфекцій через свою генетичну схильність;
  • екологічні фактори — забруднення повітря та кліматичні зміни також можуть впливати на поширення ГРВІ.

ГРВІ можуть виникати протягом усього року, частіше взимку та навесні. Діти грудного та раннього віку більш схильні до цих захворювань через анатомічні та імунні особливості верхніх дихальних шляхів. Тому в ранньому дитинстві випадків захворювання більше, а у шкільному віці вони поступово знижуються.

Лікарі призначають:
флавовір ФЛАВОВІР – Лікування та профілактика грипу та ГРВІ. Пряма противірусна дія. Дозволений від народження. Дiзнатися більше

Симптоми ГРВІ у дітей

Інкубаційний період ГРВІ коливається від 1 до 3 днів і варіює залежно від вірусу. Найкоротшим є інкубаційний період ентеровірусів, більш тривалим — аденовірусів та респіраторно-синцитіального вірусу.

Респіраторна вірусна інфекція може виявлятись різними симптомами. Нижче наведено типовий розвиток симптомів ГРВІ у дітей по днях:

  • день 1-2 — початок захворювання раптовий. Ознаки ГРВІ у дітей включають лоскіт у носі та першіння в горлі, потім з’являються закладеність носа, чхання, нежить та загальне нездужання. Може виникнути підвищення температури;
  • день 3-4 — при ГРВІ у дітей симптоми досягають піку через 48 годин. Нежить стає більш інтенсивним. З’являється кашель, який може бути сухим або з невеликою кількістю мокротиння. Може з’явитися погіршення загального самопочуття та слабкість. Діти можуть стати вередливими та нервовими;
  • день 5-7 — симптоми починають поступово знижуватися, відновлюється апетит та активність.

Гострий назофарингіт зазвичай протікає без температури або лише з невеликим підвищенням температури, особливо при риновірусній або коронавірусній інфекції. Можуть спостерігатися почервоніння кон’юнктиви, сльозотеча, світлобоязнь, набряк повік та слизової оболонки глотки. Наявність запалення слизової оболонки горла та трахеї варіюється від дитини до дитини та від вірусу до вірусу.

Виділення з носа спочатку рясні, водянисті та прозорі, а потім стають слизовими або гнійними. 

Кашель зазвичай не сильний і може тривати до 2 тижнів. Гнійне мокротиння або тяжкі симптоми з боку нижніх дихальних шляхів можуть свідчити про приєднання бактеріальної інфекції.

При ГРВІ симптоми у дітей виражені сильніше, ніж у дорослих, і в них часто спостерігаються прояви з боку нижніх дихальних шляхів і шлунково-кишкового тракту (блювання, діарея тощо). Вірусні інфекції зазвичай проходять самостійно, при відсутності ускладнень тривалість хвороби становить від 4 до 10 днів.

План лікування ГРВІ у дітей

Для медикаментозного лікування ГРВІ у дітей використовуються препарати симптоматичної терапії:

  • дитячі судинозвужувальні краплі або спреї — використовувати не більше 3-5 днів;
  • препарати, що містять псевдоефедрин — знімає закладеність носа та покращує сон. Не підходить для тривалого застосування, можна приймати протягом 3-5 днів;
  • жарознижувальні та болезаспокійливі засоби — призначають пацієнтам з високою температурою, м’язовими та головними болями. Найчастіше використовується Парацетамол;
  • протикашльові засоби — приймаються за призначенням лікаря.

Певну пригнічуючу дію на вірус грипу, парагрипу та респіраторно-синцитіальний вірус має противірусний препарат Рибавірин. Його клінічне застосування обмежене дитячою інфекцією нижніх дихальних шляхів, спричиненою респіраторно-синцитіальним вірусом. Для риновірусу та інших респіраторних вірусів ефективних противірусних препаратів немає.

Додаткові препарати та методи лікування

При ГРВІ дитяче лікування також може включати:

  • вітамін С — повідомлялося, що прийом високих доз вітаміну С (8,0 г/день) з першого дня зараження може скоротити тривалість симптомів та покращити стан;
  • глюконат цинку — в експериментах in vitro показано його пригнічуючу дію на риновірус. Клінічні контрольовані дослідження показали, що тривалість симптомів скорочується. Але результати дуже суперечливі.

Зазвичай антибіотики при ГРВІ не слід застосовувати. Але плацебо-контрольовані дослідження показали, що лікування антибіотиками призвело до поліпшення симптомів у підгрупі (20%) пацієнтів з ростом Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae або Moraxella cataralis у посівах з носових та гортанних лаважів. 

Тому антибіотики можуть бути обґрунтовано використані у пацієнтів з бактеріальною колонізацією, підвищеним вмістом гранулоцитів у респіраторному секреті, синуситом, середнім отитом та іншими ускладненнями, хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ) та іншими основними захворюваннями, а також при тривалості ГРВІ більше одного тижня.

Лікарі призначають:
флавовір ФЛАВОВІР – Лікування та профілактика грипу та ГРВІ. Пряма противірусна дія. Дозволений від народження. Дiзнатися більше

Профілактика ГРВІ у дітей

У профілактичних цілях важливо уникати контакту з хворими на ГРВІ. В експериментальних дослідженнях повідомлялося, що використання паперових серветок та дотримання правил особистої гігієни можуть знизити поширення вірусних захворювань.

Для профілактики ГРВІ у дітей часто використовується вітамін С. Але контрольовані дослідження не отримали доказів, що підтверджують його ефективність.

Інтерферон α-2b має профілактичну дію. Але він викликав побічні реакції, такі як закладеність носа, і дослідження було припинено.

Поширені питання

Як зрозуміти, що у дитини ГРВІ?

Дитина може скаржитися на біль у горлі, закладеність носа або нежить. Температура тіла може підніматися до 38°C і вище. Можуть виникнути головні болі, стомлюваність і загальне нездужання. Дитина може втратити апетит і не хотіти їсти. Також одним із симптомів ГРВІ є сухий, подразнюючий і болісний кашель.

Яка температура при ГРВІ у дітей?

При ГРВІ у дітей температура може підвищитися до 38–39°C. Але в різних дітей вона може бути вище або нижче цього діапазону. При легких вірусних інфекціях температура тіла може не підвищуватися і залишатися у межах норми.

ГРВІ у дітей: скільки триває?

Зазвичай ГРВІ триває від кількох днів до 1-2 тижнів. Але деякі симптоми, такі як кашель і нежить, можуть продовжуватись до 3-4 тижнів. У 3-4% дітей симптоми спостерігалися понад 4 тижні. Спільна наявність вірусів та бактерій може збільшити тривалість захворювання.

Як полегшити стан дитини при ГРВІ?

Важливо, щоб малюк отримував достатню кількість рідини для уникнення зневоднення. Необхідно використовувати зволожувач повітря або невеликі ємності з водою в кімнаті, щоб зменшити сухість слизових оболонок та полегшити дихання. Для зниження високої температури можна використовувати жарознижувальні засоби, наприклад, Парацетамол або Ібупрофен.

Які противірусні препарати краще давати дітям?

Ефективних противірусних препаратів для більшості респіраторних вірусів немає. Для запобігання або зниження тяжкості деяких вірусних інфекцій, наприклад, грипу, рекомендована профілактична вакцинація. У відповідь на вакцинацію організм починає виробляти антитіла, які допомагають запобігти інфекції при контакті з реальним вірусом.

Реклама
Захисні маски для обличчя знижують ризик зараження COVID-19 до 70%
Маски для обличчя можуть уповільнити поширення кор...
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Реклама
Гастрит зі зниженою кислотністю
Причини появи гастриту зі зниженою кислотністюСимп...
Катаральний синусит
Причини розвитку катарального синуситуОсновні озна...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама