ГРВІ від кондиціонера

ГРВІ викликаються вірусами, які передаються повітряно-крапельним шляхом через мікрочастинки, що виділяються під час кашлю або чхання. Використання кондиціонера саме по собі не є причиною ГРВІ. Але він може створити умови, які полегшують передачу інфекції.

У цьому огляді редакція Медправди розповідає, чи може виникнути ГРВІ від кондиціонера і як запобігти розвитку захворювання.

Кондиціонер і ГРВІ: реальний зв’язок

Варто зазначити, що кондиціонер сам по собі не викликає ГРВІ. Але при неправильному обслуговуванні через нього циркулює повітря, яке може містити віруси, бактерії та цвіль.

Циркуляція мікробів у приміщенні

Якщо не проводити регулярне очищення кондиціонера, у ньому починають розмножуватися мікроорганізми — віруси, бактерії, дріжджі, цвіль та інші грибки. Їхній вплив може викликати симптоми, що нагадують ГРВІ:

  • сухість, подразнення очей;
  • сухість у роті;
  • подразнення горла і носових ходів;
  • головний біль.

Роль температури та вологості

За даними WebMD, віруси найкраще виживають у холодному середовищі з низькою вологістю, яку створює кондиціонер, налаштований на дуже низьку температуру. Хоча це не є безпосередньою причиною захворювання, але може сприяти виникненню симптомів ГРВІ:

  • біль у горлі;
  • чхання;
  • закладеність носа;
  • сльозотеча.

Наднизькі температури також призводять до того, що звужуються судини, щоб захистити організм від втрати тепла. Це зменшує приплив крові, включно з лейкоцитами, які захищають організм від вірусів. До того ж, в умовах дуже сухого середовища випаровується волога, яка міститься в слизовій оболонці носа, що робить її більш сприйнятливою до інфекцій.

Важливо! Життя і робота в дуже холодних умовах також може призвести до тривалого ознобу, який спричиняє головний біль, втому, біль у м’язах і суглобах.

Синдром хворої будівлі (SBS)

SBS не спричинений безпосередньо кондиціонуванням повітря, але пов’язаний з його поганою якістю, яка посилюється несправністю кондиціонера. До симптомів SBS належать наступні:

  • утруднене дихання;
  • здавленість у грудях;
  • нежить;
  • чхання;
  • головні болі;
  • втома;
  • висока температура.

Дослідження Міжнародного журналу епідеміології засвідчило, що співробітники офісних будівель із системою кондиціонування повітря частіше відмічали симптоми нездужання порівняно зі співробітниками будівель без системи кондиціонування.

Профілактичні заходи під час використання кондиціонера

Якщо людина страждає від застудних симптомів і вважає, що винуватцем може бути кондиціонер, тоді рекомендується:

  • періодично відчиняти вікна, щоб поліпшити вентиляцію;
  • налаштувати кондиціонер на комфортну температуру і не змінювати її часто протягом дня;
  • регулярно робити перерви під час роботи з екраном комп’ютера;
  • виходити на вулицю подихати свіжим повітрям під час обіду та інших перерв;
  • використовувати зволожувач і очищувач повітря.
Важливо! Щоб захистити себе від ГРВІ та інших хвороб, що передаються повітряно-крапельним шляхом, слід часто мити руки, особливо перед тим, як торкатися обличчя, очей або рота, а також перед їжею.

ГРВІ від кондиціонера малоймовірні, але слід дотримуватися обережності під час використання пристроїв у поганому стані, особливо в запилених, непровітрюваних приміщеннях. Перераховані вище симптоми є загальними, але, якщо людина постійно страждає від будь-якого з них або загалом погано почувається, це може бути не пов’язано з кондиціонером. Якщо симптоми не минають або погіршуються, слід звернутися до лікаря.

Поширені питання

Чи може кондиціонер спричинити ГРВІ?

Сам по собі кондиціонер не призводить до розвитку вірусної інфекції. Але при неправильному обслуговуванні в ньому може циркулювати повітря, що містить віруси та інші шкідливі мікроорганізми, які можуть викликати подразнення, дискомфорт і ГРВІ.

Чи можна захворіти на ГРВІ, встановивши занадто низьку температуру в кондиціонері?

Занадто низька температура може створити умови для розмноження вірусів, що підвищує ймовірність ГРВІ.

Чому хворієш на ГРВІ від кондиціонера?

Робота системи кондиціонування може призвести до сухості повітря в приміщенні. Слизові оболонки носа і горла являють собою природний бар’єр, що запобігає проникненню вірусів. При занадто сухому повітрі вони стають менш ефективними в боротьбі з інфекціями. Системи кондиціонування можуть поширювати віруси повітрям, особливо якщо вони не обслуговуються регулярно. Віруси циркулюють у закритих приміщеннях і потрапляють на слизові оболонки дихальних шляхів людей. Різке зниження температури може послабити імунітет і зробити організм більш вразливим перед вірусами.

Які симптоми при ГРВІ від кондиціонера?

Деякі із симптомів ГРВІ, які можуть бути пов’язані з роботою системи кондиціонування: біль у горлі, чхання, нежить, кашель, підвищення температури.

Як уникнути ГРВІ від кондиціонера?

Щоб зменшити ризик зараження респіраторною вірусною інфекцією, рекомендується підтримувати чистоту в системі кондиціонування, регулярно проводити технічне обслуговування, використовувати фільтри високої якості та провітрювати приміщення.

Реклама
Захисні маски для обличчя знижують ризик зараження COVID-19 до 70%
Маски для обличчя можуть уповільнити поширення кор...
Як працюють апарати штучної вентиляції
Під час пандемії COVID-19 вчені та винахідники пра...
Реклама
Гастрит зі зниженою кислотністю
Причини появи гастриту зі зниженою кислотністюСимп...
Катаральний синусит
Причини розвитку катарального синуситуОсновні озна...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама