Кашель після ГРВІ

ГРВІ або ГРЗ в осінньо-зимовий період — не рідкість, але навіть після одужання у людини можуть залишатися деякі симптоми. Один із них — кашель після ГРВІ, який може тривати тиждень чи більше, маючи при цьому різну інтенсивність. Залежно від ступеня дискомфорту від кашлю пацієнту призначають ліки чи обходяться народними рецептами.

Залишковий кашель після ГРВІ — причини

Існує досить багато причин, через які кашель — сухий або вологий — не минає тривалий час. Одна з головних причин — пошкодження вій, які знаходяться у слизовій оболонці бронхів. Коли ситуація  в нормі, то вії (війчастий епітелій) сприяють просуванню мокротиння догори. А у зворотній ситуації воно накопичується в бронхах, опускається у легені. Також серед причин залишкового кашлю можна назвати:

  • запальний процес на слизовій оболонці — під час ГРВІ слизова оболонка стінок дихальних шляхів запалюється, а часу на її відновлення може знадобитися багато;
  • наявність набряку в горлі — внаслідок пошкодженого епітелію та набряклості дратуються кашльові рецептори і, як результат, виникає суто рефлекторне покашлювання після ГРВІ;
  • секреторна функція все ще порушена — це теж викликає кашель;
  • надмірне утворення мокротиння — його доводиться відкашлювати;
  • рецептори бронхів у пацієнта дуже чутливі — у такому разі сухий кашель може бути викликаний різними діями;
  • гіпертрофовані аденоїди — у носоглотці утворюється набряклість, яка провокує кашель.

Іноді після перенесеного захворювання у пацієнта відзначають розростання лімфоїдної тканини, що також стає причиною покашлювання або кашлю. Найчастіше при вдиху холодного повітря у пацієнта також виникає напад кашлю — це відбувається через підвищену чутливість рецепторів верхніх дихальних шляхів.

Причиною іншого плану може стати так званий синдром постназального затікання — секрет із носової порожнини спускається задньою стінкою глотки до трахеї та бронхів. Там відбувається подразнення чутливих нервових закінчень, що спричиняє мокрий кашель після ГРВІ.

Важливо: якщо кашель при ГРВІ у дітей або дорослих супроводжується високою температурою, посилюється згодом, стає нападоподібним — це привід негайно звернутися до лікаря. Під час захворювання можуть розвинутись ускладнення, а це вимагає корекції лікування.

Скільки триває кашель після ГРВІ

Педіатри та терапевти, сімейні лікарі говорять про те, що середня тривалість кашлю після ГРВІ — від кількох днів до двох тижнів. Саме стільки часу потрібно епітелію бронхів, щоб відновитись повністю. При цьому важливо, що кашель повинен поступово сходити нанівець — напади стають коротшими, кашель перестає бути болісним, а в кінці перетворюється на відкашлювання.

Якщо залишковий кашель після ГРВІ у дорослого чи дитини не зникає три тижні й довше, це має стати сигналом до проведення обстеження. Кашель, що триває понад 21 день після захворювання, називають затяжним, а якщо він триває 4 і більше тижнів — хронічним. Є ціла низка симптомів, що вказують на необхідність звернутися до лікаря, не чекаючи навіть два тижні:

  • різке підвищення температури після того, як вірус відступив;
  • субфебрильна температура (в межах 37,1-38,0 °C) протягом тривалого періоду часу (два тижні й довше);
  • напади кашлю, що супроводжуються задухою або задишкою;
  • неприємний запах мокротиння та зелений колір, відхаркування слизу із вкрапленнями крові;
  • кашель, після якого також стає сиплим голосом;
  • слабкість; 
  • відсутність апетиту довше тижня після закінчення захворювання;
  • напади кашлю довжиною понад пів години.

Залишковий кашель після ГРВІ у дитини або у дорослого вважається цілком звичайним симптомом, але він вимагає уважного ставлення до себе. Іноді це говорить про недоліковане ГРЗ чи ГРВІ, а в інших випадках існує загроза, що вірус перейде в хронічне захворювання бронхолегеневої системи.

Мокрий або сухий кашель після ГРВІ — лікування

На запитання, як лікувати сухий кашель при ГРВІ, має відповідати лише лікар. Ні реклама препаратів, ні сусідка, ні колега по роботі не може правильно оцінити ситуацію, а також такі самопризначення можуть посилити стан пацієнта. Що можна і потрібно робити для усунення кашлю:

  • підтримувати «вірусний» питний режим — пити теплі напої, які сприяють розрідженню мокротиння та зниженню подразнення в горлі;
  • використовувати інгаляції з небулайзером (відвари трав, масляні розчини, фізрозчин, лікарські препарати);
  • запровадити вправи дихальної гімнастики та виконувати їх регулярно (дітям можна купити дихальний тренажер чи аеробол);
  • щодня гуляти на свіжому повітрі (уникати прогулянок під дощем, при морозах із високою вологістю);
  • провітрювати приміщення та намагатися підтримувати вологість у ньому на рівні від 40 до 60%;
  • за необхідності приймати препарати із групи муколітиків та відхаркувальних (тільки за призначенням лікаря).

Якщо після ГРВІ сухий кашель не залишив шансів на відвідування дитячого садка, школи або навіть виконання своїх робочих завдань, потрібно вчасно записатися на прийом до лікаря. Не варто чекати, поки кашель пройде сам собою — цей процес може затягнутися надовго. Мокрий або сухий кашель після ГРВІ у дитини повинен насторожити батьків: ситуацію необхідно тримати на контролі, щоб не втратити погіршення, переходу кашлю в хронічну стадію, розвитку ускладнень.

Поширені питання

Кашель після ГРВІ — нормально?

Такий симптом, як кашель (мокрий або сухий) після ГРВІ, трапляється дуже часто. Якщо він не триває понад два тижні й не супроводжується іншими симптомами, то вважається варіантом норми. Як правило, такий кашель сходить нанівець за перший тиждень, а після проявляється вже легким покашлюванням.

Мокрий чи сухий — який кашель після ГРВІ страшніший?

Ні той, ні інший. Залежно від того, наскільки важко протікало захворювання, які симптоми були, які супутні захворювання у пацієнта, поствірусний період також буде різним.

Як довго може тривати період із кашлем після ГРВІ чи ГРЗ?

Вважається, що кашель після ГРВІ не повинен тривати довше за два тижні. Якщо цей симптом спостерігається від 21 днів та вище. Потрібне додаткове обстеження. Після 4 тижнів кашлю говорять про хроніку, що також потребує лікування.

Чи потрібно багато пити при кашлі після ГРВІ?

Так, педіатри та терапевти рекомендують продовжувати питний режим, який був рекомендований і при вірусному захворюванні. Рясне тепле питво сприяє тому, що мокротиння розріджуватиметься і легше виводитиметься.

Кашель та субфебрильна температура — небезпечно чи ні?

Якщо сухий чи мокрий кашель після ГРВІ супроводжується субфебрильною температурою, це вимагає звернення до лікаря. Небезпечно, коли така температура тримається більше як місяць — це може бути ознакою серйозних захворювань.

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в горлі
ПричиниФактори ризикуМолочниця в горлі: симптомиЛі...
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама