Масаж при ГРВІ
Масажні процедури мають довгий список корисних властивостей і допомагають поліпшити самопочуття. Тому при ГРВІ ідея розслабляючого та заспокоюючого масажу може здатися дуже привабливою, особливо при ломоті та болю в м’язах. Але наскільки це правильно і корисно?
У цьому огляді редакція Медправди відповідає на питання, чи варто робити масаж при ГРВІ, як він може вплинути на організм і коли можна безпечно записатися на прийом до масажиста.
Чи можна робити масаж при ГРВІ
Медичні експерти вважають, що не варто робити масаж при ГРВІ або будь-якому іншому захворюванні з двох причин:
- по-перше, він не принесе користі й не поліпшить самопочуття під час хвороби;
- по-друге, це неповага до масажиста, який може заразитися інфекцією.
Масаж може уповільнити процес одужання. Організм і так працює понаднормово, щоб відновитися, і перебуває в стані стресу. Тепло і тиск, які відчуває тіло під час масажних рухів, можуть негативно вплинути на здатність організму боротися з інфекцією.
При ГРВІ масажні процедури бувають болючими, оскільки тіло стає більш чутливим до дотиків. Найімовірніше, хворий не отримає заспокійливого та розслаблювального ефекту від масажу. Також під час хвороби краще повністю відмовитися від особистих зустрічей (за винятком відвідувань лікаря).
Чи може масаж спричинити ГРВІ
Масажна процедура навряд чи викличе ГРВІ, якщо тільки масажист не заразний. Але відомо, що масаж глибоких тканин може призвести до болючості та нездужання. Зазвичай це проявляється грипоподібними симптомами, включаючи:
- біль;
- хворобливість;
- головний біль;
- нудота;
- втома.
Якщо людина вже «підхопила» ГРВІ, масаж може прискорити процес захворювання, оскільки він поширює хвороботворні мікроорганізми по лімфатичним вузлам. Масажна процедура під час хвороби також може спричинити запалення, особливо якщо масажист використовує техніку тертя, щоб розім’яти злиплі тканини (фасції).
Загалом, згідно з даними медичного сайту Medical News, масаж корисний для зміцнення імунної системи, поліпшення лімфотоку і дренажу. Але при ГРВІ імунна система і так працює щосили, щоб побороти хворобу, а масажні процедури можуть ускладнити це завдання.
Коли записатися на масаж після ГРВІ
Якщо хворий починає одужувати, він може захотіти зробити масаж, щоб поліпшити самопочуття. Але краще утриматися від процедури до повного одужання.
За даними клініки Клівленда, більшість поширених вірусних інфекцій верхніх дихальних шляхів минають протягом 5-14 днів. За цей час багато людей почуваються краще і зазвичай уже не заразні.
Якщо людина почувається добре через тиждень або більше з моменту початку ГРВІ і симптоми більше не проявляються, можна записуватися на масажну процедуру. Але варто врахувати, що деякі загальні симптоми ГРВІ (втома, кашель і виділення мокротиння) можуть зберігатися протягом кількох тижнів після поліпшення самопочуття. Тому слід почекати, поки ці симптоми минуть, а потім записатися до масажиста.
Поширені питання
За наявності симптомів ГРВІ масажні процедури протипоказані. Вони можуть погіршити стан хворого і уповільнити процес одужання. Якщо у людини нежить та інші симптоми ГРВІ, їй рекомендується утримуватися від масажу і надати організму відпочинок для боротьби з інфекцією.
Існує кілька випадків, коли масажні процедури не рекомендуються або навіть протипоказані. Якщо у людини є гострі запалення, інфекції або лихоманка, масаж може посилити запальний процес. У разі захворювань судин, таких як тромбофлебіт, він може спровокувати відшарування тромбів і спричинити серйозні ускладнення. Людям із серцевими захворюваннями або високим тиском слід уникати інтенсивних видів масажу, оскільки це може надати додаткове навантаження на серце. За наявності саден, порізів, опіків або інших пошкоджень шкіри слід уникати прямого впливу на ці ділянки.
Існує кілька ділянок на тілі, які краще не масажувати при ГРВІ або бути дуже обережним. Це пов’язано з тим, що масажні процедури можуть посилити поширення вірусу та погіршити загальний стан людини. Слід уникати інтенсивного масажування шиї, щоб не стимулювати лімфатичні вузли та не посилити запалення, яке може супроводжувати ГРВІ. Масаж грудей може бути дискомфортним під час кашлю та погіршити дихання.
Масажні процедури не викликають ГРВІ. Але, якщо людина відвідує масажний кабінет, коли вже перебуває в початковій стадії захворювання, є ризик передачі вірусу іншим людям або зараження масажиста. Коли людина вже хвора на ГРВІ, вона може поширювати вірус через краплі слини, кашель, чхання і дотики до поверхонь. При відчутті перших ознак ГРВІ рекомендується відкласти відвідування масажного кабінету і дати своєму організму час відновитися, щоб уникнути передачі вірусу оточуючим.
Масажні процедури не повинні викликати підвищення температури у людини. Але є кілька можливих пояснень для цього явища. У деяких людей після масажу може спостерігатися невелике підвищення температури, оскільки організм реагує на фізичну активність і стрес, пов’язаний із процедурою. Якщо у людини був якийсь попередній стан, пов’язаний з інфекцією або запаленням, масаж може посилити реакцію організму на ці процеси. У таких випадках важливо звернутися до лікаря для додаткової діагностики. Кожен організм унікальний, і в різних людей можуть бути різні реакції на масажні процедури. Деякі можуть відчувати тимчасове підвищення температури через індивідуальні особливості.