Профілактика ГРВІ

Профілактика ГРВІ — це комплекс різних процедур і дій, спрямованих насамперед на зміцнення імунітету дитини або дорослого. Здоровий організм цілком може впоратися з атакою вірусів, а це означає, що можна буде обійтися народними засобами для лікування. Усі профілактичні заходи, процедури та народні засоби мають бути задіяні з початком холодної пори року та традиційного сезону захворюваності на ГРВІ, ГРЗ, грип та інші подібні захворювання. До групи ризику лікарі включають не тільки малюків, школярів та підлітків, а разом з ними й людей віком 60+, але також вагітних, мам, що годують, людей з хронічними або аутоімунними захворюваннями — всім їм важливо вчасно проводити профілактику, щоб зміцнити організм і підготувати його до сезону хвороб.

Захисні заходи в сезон ГРВІ та ГРЗ

Щоб не захворіти, коли довкола вже багато людей з явними ознаками ГРВІ, варто:

  • носити захисну маску та перевдягати її так часто, як це рекомендують лікарі;
  • обмежити контакти з хворими, менше бувати у багатолюдних місцях;
  • часто мити руки, при необхідності використовувати антибактеріальне мило або спеціальні засоби — гелі, спреї для обробки рук.

Профілактика ГРЗ та ГРВІ також передбачає відмову від участі у різних заходах, де буде багато людей. Якщо це неможливо, важливо обговорити з організаторами особливі умови — окреме місце, віддалене від інших учасників, наявність перерв, щоб можна було провітрити приміщення тощо.

У сім’ї також повинні бути введені правила на період підвищеного ризику захворіти, особливо, якщо в ній є люди, які зараховані до групи ризику. Якщо хтось із домашніх захворів, його потрібно за найменшої можливості ізолювати в окрему кімнату, виділити набір посуду та столових приладів, якими на період хвороби користуватиметься лише хворий. Також важливо заходити до цієї кімнати в масці, а після відвідування хворого мити руки та вмивати обличчя.

Важливим заходом профілактики ГРВІ є також дотримання режиму відпочинку та активності. Потрібно організувати роботу та побут так, щоб був час на повноцінний нічний відпочинок, а дітям організувати додатковий сон вдень. Для профілактики ГРВІ дітям можна також використовувати:

  • обтирання прохолодною водою (м’яким рушником), ранкову зарядку при відкритій кватирці (вікно в режимі провітрювання);
  • щоденні прогулянки на свіжому повітрі;
  • введення до раціону свіжих фруктів, квашеної капусти, салатів із сезонних овочів — моркви, буряку, селери, капусти тощо;
  • чайну ложку меду натще (заборонено давати алергікам).

Провітрювання приміщень у квартирі або будинку також відіграє важливу роль у період ГРВІ.

Лікарські препарати та інші медикаменти для профілактики ГРВІ

Фармкомпанії одна за одною пропонують препарати, які, за їхніми словами, захищають від ГРВІ, створюють надійну броню проти грипу та інших вірусів. Є препарати для дітей, є для дорослих, а є й універсальні — краплі в ніс, таблетки, сиропи та суспензії. Головне правило тут — слухати сімейного лікаря. Тільки він може призначити профілактику ліками з урахуванням усіх особливостей свого пацієнта (вік, стан здоров’я, наявність хронічних хвороб тощо).

Часто застосовуються препарати з групи рекомбінантних інтерферонів — Альфарон та Інгарон, Гриппферон та Віферон, Генферон та інші. Це можуть бути гелі, краплі, мазі чи свічки, назальні краплі.

Якщо говорити про популярні профілактичні препарати, то це:

  • Арбідол, Анаферон та Афлубін;
  • Кагоцел та Оциллококцинум;
  • Римантадін.

Профілактика ГРВІ у дітей та препарати — питання, відповідати за яке може лише педіатр чи сімейний лікар. У жодному разі не можна давати дитині ліки, рекомендовані сусідами чи ТВ-рекламою.

Народні профілактичні засоби від ГРВІ

Рецепти народної медицини часто застосовують для профілактики ГРВІ, ГРЗ та грипу. Найпопулярнішими є:

  • мед із теплим молоком, іноді туди ж додають трохи вершкового масла;
  • тепла вода з ложкою меду натще;
  • відвари трав — м’ята, ромашка, шавлія, корінь солодки та звіробій (замість чаю);
  • гарячий чай з імбиром та медом, молоко з імбиром;
  • відвар шипшини (важливо пам’ятати, що він сечогінний).

Також народна медицина радить з початком осінньо-зимового сезону додати в раціон побільше свіжого часнику та цибулі (наприклад, у салатах), додавати в супи гострий перець та імбир. А ще до народних способів профілактики ГРВІ відносять лазню та сауну, при цьому ефективність процедури зростає, якщо використовувати там ефірні олії. Найкориснішими вважаються:

  • гвоздична, шавлієва, олії чайного дерева і розмарину — разом або окремо, всі вони мають антисептичні властивості;
  • ефірна олія квітів та листя герані, листя м’яти та меліси, іланг-ілангу та фенхелю — вони демонструють противірусний ефект;
  • хвойні олії (кедрова та ялівцева, олії сосни та ялинки), а також ефіри мирта, вербени й герані — вони мають яскраво виражені антибактерицидні властивості;
  • квіткові олії (лаванда та троянда, ромашка), а також олія ладану та грейпфруту — вони сприяють стимуляції імунітету.

Також можна додавати ефірні олії в домашню аромалампу. Тут стануть в нагоді олії фенхелю, сандалу, анісу.

Профілактика ГРВІ має стати корисною звичкою. Дорослі люди можуть експериментувати з новими засобами, слухати поради колег та друзів, погодитися на бабусині рецепти — припустиме все, окрім ліків без рекомендації лікаря. З профілактикою ГРВІ та ГРЗ для дітей ситуація трохи складніша, оскільки навіть серед рецептів народної медицини можна знайти багато таких, у складі яких є алергени чи потужні імуностимулятори.

Поширені питання

Чи можна використовувати процедури загартовування як профілактику ГРВІ?

Так, можна. Починати загартовування потрібно ще влітку, щоб у сезон ГРВІ та ГРЗ не шокувати організм, а навпаки допомагати йому. Методику загартовування краще обговорити із сімейним лікарем, а якщо мова про дитину, то з педіатром.

Чи всім можна використовувати як профілактику ГРЗ та ГРВІ ароматерапію?

У застосуванні ефірних олій немає нічого поганого, якщо все в міру. Обережними треба бути алергікам, а для дітей ефірні олії потрібно підбирати особливо ретельно, використовувати у малих концентраціях.

Чи ефективні різні препарати для профілактики ГРВІ?

Є багато препаратів, які перевірені часом, але також фармкомпанії створюють нові ліки. Важливо завжди радитись із сімейним лікарем, щоб не нашкодити імунітету, а посилити його, зміцнити організм напередодні сезону вірусів та застуд.

Профілактика народними способами – ефективна чи ні?

Більшість народних рецептів є дієвими та безпечними. Додавання в раціон цибулі та часнику доступне всім, а заміна чашки чаю відваром із трав не завдасть жодної шкоди. Водночас до будь-якого з рецептів потрібно підходити з розумом: людина, яка має алергію на мед, не повинна включати рецепти з ним у профілактичні заходи.

Чи потрібний вітамін С для профілактики ГРВІ?

Приймати вітамін С можна у складі мультивітамінного комплексу, який лікарі рекомендують пропити перед початком сезону застуд. А ось у сезон достатньо включати в раціон продукти, багаті на цей вітамін.

Реклама
Хірурги пересадили пацієнтові серце від генетично зміненої свині
7 січня 2022 року хірурги в США пересадили серце г...
Споживання солі в Китаї — одне з найвищих у світі
Високе споживання натрію призводить до підвищення ...
Реклама
Молочниця в горлі
ПричиниФактори ризикуМолочниця в горлі: симптомиЛі...
Молочниця в ротовій порожнині
Що таке молочниця у ротіПоширенняМолочниця у роті:...
Реклама
Кохання викликає зміни у структурах мозку: лікар
Антрополог і дослідник міжособистісних відносин, д...
Вчені назвали напій, який зволожує організм краще за воду
Молоко містить воду, що робить його чудовим джерел...
Реклама