Вакцинація при ГРВІ
Через скільки можна вакцинуватися після ГРВІ — одне з найпоширеніших питань у період осінньо-зимового сезону, коли настає період розповсюдження вірусних захворювань. Щеплення після ГРВІ за термінами залежить і від віку пацієнта (дитина або доросла), і від типу вакцини, і від того, наскільки складним був перебіг захворювання. Також важливо, щоб після перенесеної вірусної інфекції не виникло ускладнень, адже у такому разі стандартні рекомендації вже не є актуальними.
Чи можна вакцинуватися при ГРВІ
Група гострих респіраторних захворювань (ГРВІ) — це найчастіше ураження інфекціями верхніх дихальних шляхів. Як правило, винуватцями виникнення захворювання є:
- риновіруси;
- коронавіруси;
- різні штами вірусів грипу та парагрипу;
- аденовіруси та інші.
Згідно зі статистичними даними, ГРВІ посідає перше місце серед усіх захворювань, а у відсотковому відношенні це до 75% серед інфекційних захворювань. При цьому й заразитися дуже легко — у закритому приміщенні вірус швидко поширюється на відстані декількох метрів, а найчастіше передається повітряно-крапельним шляхом.
Вакцинація при ГРВІ — не найкращий варіант, адже організм ослаблений. Також вірус може негативно впливати і на нервову систему, а якщо говорити про ускладнення, то вони можуть бути дуже серйозними. За часом ГРВІ можна розділити на два основні етапи — інкубаційний період (від дня до трьох) і захворювання (від семи до чотирнадцяти днів). Найчастіше питанням, коли можна вакцинуватися після ГРВІ, лікарі відповідають так: за три-чотири тижні.
Планова вакцинація дітей та ГРВІ
Чи можна робити щеплення при ГРВІ дітям — питання, яке часто ставлять батьки. Причина цього проста та зрозуміла — графік планової вакцинації порушувати не хочеться, а на додаток дитина може хворіти у легкій формі. Однак педіатр у переважній більшості випадків буде проти та аргументує свої рекомендації. Батькам краще прислухатися і не робити щеплення раніше того терміну, який назве лікар.
Сама суть вакцинації у тому, щоб навчити організм справлятися з вірусом. Саме тому навіть абсолютно здоровий малюк може видати реакцію на щеплення КПК (проти кору, паротиту і краснухи) або АКДП (проти дифтерії, коклюша та правця), а якщо зробити її в той час, як самопочуття не дуже хороше, то можна тільки посилити проблему. Саме тому перед кожним плановим щепленням рекомендовано огляд лікаря — треба переконатися, що горло не червоне, слизова не набрякла, у дитини немає інших катаральних симптомів ГРВІ.
Щеплення від ГРВІ дітям та дорослим
Під вакциною від ГРВІ найчастіше мають на увазі щеплення від грипу. Таких вакцин кілька, вони з’являються в амбулаторіях та поліклініках до початку епідсезону. Як правило, вакцинуватися від грипу рекомендують починаючи з другої половини вересня та до початку листопада. Потрібно враховувати ще й той факт, що організму потрібно до 14 днів, щоб сформувався імунітет, а дія вакцини розтягується на період від дев’яти місяців до року.
Якщо говорити про вік, то таке щеплення можна робити вже з 6 місяців. Особливістю вакцинації від грипу малюків до трьох років є поділ щеплення на два етапи з різницею в часі на місяць (1 доза, а через 30 днів друга). Діти старше трьох років, як і дорослі, отримують вакцину одноразово. Після введення може хворіти місце уколу, підвищити температуру. Симптоматика зникає за кілька днів.
Що можна робити після щеплення від грипу | Заборонені дії після вакцинації |
Митися | Терти місце уколу жорсткою мочалкою |
Намочити місце уколу | Приймати гарячу ванну |
Плавати в басейні | Проводити силові та інші активні тренування |
Зменшити навантаження і більше перебувати у стані спокою | Вживати алкоголь |
Поширені питання
Лікарі-інфекціоністи, а разом з ними і терапевти вважають, що вакцинуватися від ковіда краще через 3-4 тижні після ГРВІ. Проте бувають інші рекомендації — тут усе залежить від пацієнта, його стану, ризиків. У кожному випадку лікар збирає анамнез, при необхідності призначає аналізи або інші дослідження, а потім рекомендує після ГРВІ коли можна робити щеплення від ковіда.
На цей час — ні, і це можна зрозуміти. Річ у тому, що ГРВІ можуть викликати до 200 різних вірусів — як основних, так і підтипів. Деякі з них виявлені давно, а інші лише у 2005 році. Можливо в найближчому майбутньому, коли будуть вивчені всі віруси та з’являться вакцини проти окремих (наприклад, проти риновірусу — одного з найчастіших винуватців ГРВІ у людини), з’явиться щеплення від ГРВІ.
Педіатри рекомендують робити таке щеплення проти дифтерії, коклюшу та правця мінімум через два тижні та максимум через 4 після одужання. Тут все залежатиме від того, наскільки важким був перебіг самого ГРВІ, а також від інших факторів — віку, наявності алергічних реакцій тощо.
Хвороба після щеплення найчастіше протікає у легкій формі, навіть якщо минуло не так багато часу після введення вакцини. Також можна захворіти, якщо штам вірусу відрізняється від того, проти якого працює введена вакцина.
Ні, прямим протипоказанням є температура (гарячковий стан), і якщо нежить і кашель вже залишкові, можна спокійно робити щеплення. Найчастіше щеплення не роблять, якщо кашляє або сопливить малюк — у дітей захворювання може розвиватися непередбачувано, є ризик швидкого погіршення стану.