Вакцинація при ГРВІ

Через скільки можна вакцинуватися після ГРВІ — одне з найпоширеніших питань у період осінньо-зимового сезону, коли настає період розповсюдження вірусних захворювань. Щеплення після ГРВІ за термінами залежить і від віку пацієнта (дитина або доросла), і від типу вакцини, і від того, наскільки складним був перебіг захворювання. Також важливо, щоб після перенесеної вірусної інфекції не виникло ускладнень, адже у такому разі стандартні рекомендації вже не є актуальними.

Чи можна вакцинуватися при ГРВІ

Група гострих респіраторних захворювань (ГРВІ) — це найчастіше ураження інфекціями верхніх дихальних шляхів. Як правило, винуватцями виникнення захворювання є:

  • риновіруси;
  • коронавіруси;
  • різні штами вірусів грипу та парагрипу;
  • аденовіруси та інші.

Згідно зі статистичними даними, ГРВІ посідає перше місце серед усіх захворювань, а у відсотковому відношенні це до 75% серед інфекційних захворювань. При цьому й заразитися дуже легко — у закритому приміщенні вірус швидко поширюється на відстані декількох метрів, а найчастіше передається повітряно-крапельним шляхом.

Вакцинація при ГРВІ — не найкращий варіант, адже організм ослаблений. Також вірус може негативно впливати і на нервову систему, а якщо говорити про ускладнення, то вони можуть бути дуже серйозними. За часом ГРВІ можна розділити на два основні етапи — інкубаційний період (від дня до трьох) і захворювання (від семи до чотирнадцяти днів). Найчастіше питанням, коли можна вакцинуватися після ГРВІ, лікарі відповідають так: за три-чотири тижні.

Планова вакцинація дітей та ГРВІ

Чи можна робити щеплення при ГРВІ дітям — питання, яке часто ставлять батьки. Причина цього проста та зрозуміла — графік планової вакцинації порушувати не хочеться, а на додаток дитина може хворіти у легкій формі. Однак педіатр у переважній більшості випадків буде проти та аргументує свої рекомендації. Батькам краще прислухатися і не робити щеплення раніше того терміну, який назве лікар.

Сама суть вакцинації у тому, щоб навчити організм справлятися з вірусом. Саме тому навіть абсолютно здоровий малюк може видати реакцію на щеплення КПК (проти кору, паротиту і краснухи) або АКДП (проти дифтерії, коклюша та правця), а якщо зробити її в той час, як самопочуття не дуже хороше, то можна тільки посилити проблему. Саме тому перед кожним плановим щепленням рекомендовано огляд лікаря — треба переконатися, що горло не червоне, слизова не набрякла, у дитини немає інших катаральних симптомів ГРВІ.

Щеплення від ГРВІ дітям та дорослим

Під вакциною від ГРВІ найчастіше мають на увазі щеплення від грипу. Таких вакцин кілька, вони з’являються в амбулаторіях та поліклініках до початку епідсезону. Як правило, вакцинуватися від грипу рекомендують починаючи з другої половини вересня та до початку листопада. Потрібно враховувати ще й той факт, що організму потрібно до 14 днів, щоб сформувався імунітет, а дія вакцини розтягується на період від дев’яти місяців до року.

Якщо говорити про вік, то таке щеплення можна робити вже з 6 місяців. Особливістю вакцинації від грипу малюків до трьох років є поділ щеплення на два етапи з різницею в часі на місяць (1 доза, а через 30 днів друга). Діти старше трьох років, як і дорослі, отримують вакцину одноразово. Після введення може хворіти місце уколу, підвищити температуру. Симптоматика зникає за кілька днів.

Що можна робити після щеплення від грипуЗаборонені дії після вакцинації
МитисяТерти місце уколу жорсткою мочалкою
Намочити місце уколуПриймати гарячу ванну
Плавати в басейніПроводити силові та інші активні тренування
Зменшити навантаження і більше перебувати у стані спокоюВживати алкоголь
Важливо: існує всього кілька протипоказань для такої вакцинації – це наявність у пацієнта будь-якого захворювання на гострій стадії, загострення хронічного захворювання або алергії на яєчний білок (у складі деяких вакцин є цей компонент).

Поширені питання

При ГРВІ можна робити щеплення від ковіда?

Лікарі-інфекціоністи, а разом з ними і терапевти вважають, що вакцинуватися від ковіда краще через 3-4 тижні після ГРВІ. Проте бувають інші рекомендації — тут усе залежить від пацієнта, його стану, ризиків. У кожному випадку лікар збирає анамнез, при необхідності призначає аналізи або інші дослідження, а потім рекомендує після ГРВІ коли можна робити щеплення від ковіда.

Чи існує вакцина від ГРВІ?

На цей час — ні, і це можна зрозуміти. Річ у тому, що ГРВІ можуть викликати до 200 різних вірусів — як основних, так і підтипів. Деякі з них виявлені давно, а інші лише у 2005 році. Можливо в найближчому майбутньому, коли будуть вивчені всі віруси та з’являться вакцини проти окремих (наприклад, проти риновірусу — одного з найчастіших винуватців ГРВІ у людини), з’явиться щеплення від ГРВІ.

Через скільки після ГРВІ можна робити щеплення АКДП?

Педіатри рекомендують робити таке щеплення проти дифтерії, коклюшу та правця мінімум через два тижні та максимум через 4 після одужання. Тут все залежатиме від того, наскільки важким був перебіг самого ГРВІ, а також від інших факторів — віку, наявності алергічних реакцій тощо.

Після вакцинації захворів на ГРВІ — на шо очікувати?

Хвороба після щеплення найчастіше протікає у легкій формі, навіть якщо минуло не так багато часу після введення вакцини. Також можна захворіти, якщо штам вірусу відрізняється від того, проти якого працює введена вакцина.

Нежить та кашель — протипоказання для вакцинації від ГРВІ?

Ні, прямим протипоказанням є температура (гарячковий стан), і якщо нежить і кашель вже залишкові, можна спокійно робити щеплення. Найчастіше щеплення не роблять, якщо кашляє або сопливить малюк — у дітей захворювання може розвиватися непередбачувано, є ризик швидкого погіршення стану.

Реклама
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Понад 1 мільярда людей у світі страждають на ожиріння
Нині понад 1 млрд людей у всьому світі страждають ...
Реклама
Пункція при гаймориті
Пункція при гаймориті — показання та протипоказанн...
Одонтогенний гайморит
Причини розвитку зубного гаймориту та види захворю...
Реклама
Борщ допоможе знизити кров'яний тиск та покращить здоров'я серця
Борщ — це популярна українська страва. Звичайне во...
Низький артеріальний тиск після 50 років підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера: вчені
Після 50 років багато людей можуть страждати від н...
Реклама