Відмінності коронавірусу від ГРВІ

ГРВІ та коронавірус — це респіраторні інфекції, що викликаються вірусами. Вони поширюються переважно через респіраторні краплі, що виділяються при диханні, розмові, кашлі або чханні. Потім віруси можуть потрапити у дихальні шляхи іншої людини через ніс або рот. Вони також можуть поширюватися при дотику до зараженої поверхні, а потім до очей, рота або носа.

Чим же відрізняється ГРВІ від Ковід? ГРВІ часто викликаються риновірусом, аденовірусом, вірусом парагрипу та респіраторно-синцитіальним вірусом (РСВ), а Ковід-19 викликається коронавірусом SARS-CoV-2. Оскільки ці віруси зазвичай вражають одні й самі області, захворювання можуть супроводжуватися однаковими симптомами. Але пацієнти повинні знати про основні відмінності Ковід від ГРВІ.

У цьому огляді редакція Медправди ділиться інформацією, як відрізнити коронавірус від ГРВІ, чим лікувати ці захворювання та які профілактичні заходи допоможуть захистити від інфекцій.

ГРВІ, коронавірус: відмінності у впливі на організм

ГРВІ викликаються різними вірусами, які вражають дихальні шляхи. Ризик тяжкого захворювання на ГРВІ дуже малий, і більшість людей повністю одужують протягом декількох днів. Зазвичай людина наражається на ризик тільки в тому випадку, якщо у неї ослаблена імунна система.

Пандемія коронавірусу пов’язана з COVID-19 — штамом коронавірусу, виявленим у грудні 2019 року. Існує багато типів коронавірусів, які викликають різні захворювання — від застуди до інших важких хвороб. COVID-19 переважно вражає легені. У деяких людей спостерігаються лише незначні симптоми, а в інших може розвинутись пневмонія або серйозне ушкодження легень. Важливо, що інші респіраторні інфекції також можуть призвести до пневмонії.

Групи населення, схильні до найбільшого ризику ГРВІ або Ковід

Згідно з даними CDC, підвищеному ризику ускладнень респіраторних вірусних інфекцій та тяжких наслідків коронавірусу піддаються літні люди та пацієнти, які страждають на хронічні захворювання. Маленькі діти від коронавірусу постраждали менше, але також можуть заразитися ним.

До потенційних факторів ризику COVID-19 належать:

 • вік;
 • певні професії (медичні працівники, перукарі, працівники кафе, ресторанів, водії таксі);
 • стать;
 • вагітність;
 • раса/етнічна приналежність;
 • деякі медичні стани;
 • використання деяких ліків.

Симптоми ГРВІ та коронавірусу

Зараження будь-яким вірусом супроводжується інкубаційним періодом. Протягом цього часу ознаки захворювання не виявляються. На цьому етапі основна відмінність коронавірусу від ГРВІ полягає в наступному. Симптоми респіраторних вірусних інфекцій проявляються через 1-3 дні після зараження. Коронавірус, навпаки, може мати тривалий період між зараженням та проявом симптомів, який становить 2-14 днів.

Як зрозуміти, Ковід чи ГРВІ викликали симптоми? За даними Національних інститутів охорони здоров’я США, респіраторні вірусні інфекції можуть супроводжуватися підвищенням температури, але симптоми ГРВІ порівняно з коронавірусом зазвичай менш серйозні. Вони часто вражають тільки верхні дихальні шляхи, викликаючи біль у горлі, відносно невелику закладеність носових пазух, нежить та кашель. Чхання більше пов’язане із застудою, ніж із Ковід-19. Крім цього, застуджена людина рідко відчуває блювання або діарею.

Відмінність ГРВІ від Ковід 19 полягає у більшості випадків у відсутності тяжких ускладнень. Але оскільки будь-який вироблений імунітет слабшає протягом року, людина може захворіти на одну і ту ж респіраторну вірусну інфекцію кілька разів. Симптоми зазвичай тривають 7-10 днів, доки імунна система бореться з вірусом.

ГРВІ і Ковід мають багато схожих симптомів. Тому іноді буває важко відрізнити ГРВІ від коронавірусу. Але деякі прояви стосуються лише COVID-19.

Зміна або повна втрата нюху та смаку — поширена попереджувальна ознака, характерна відмінність Ковід від ГРВІ. Особливо, якщо цей симптом не супроводжується нежиттю чи закладеністю носа. Наступний симптом, більш характерний для коронавірусу, ніж для ГРВІ, — це діарея. Ще один відмінний симптом COVID-19 — сильний сухий кашель, який не стає продуктивним.

Симптоми COVID-19 більш серйозні і продовжуються кілька днів або навіть тижнів. У важких випадках вони можуть зрештою вимагати медичної допомоги у лікарні.

Як відрізнити коронавірус від ГРВІ: таблиця

Оскільки COVID-19 все ще циркулює по всьому світу, кожна людина при появі простудних симптомів може замислитись: яке у неї захворювання і як відрізнити Ковід від ГРВІ? Знання симптомів цих захворювань та розуміння їх ключових відмінностей важливе для того, щоб розібратися в причинах дискомфорту, отримати правильне лікування та уповільнити поширення вірусу.Характерна відмінність коронавірусу від ГРВІ у симптомах представлена нижче у таблиці. Але вона дає загальну картину відмінностей і дані про Ковід-19 можуть змінюватися. Тому з часом ми можемо дізнатися про додаткові відмінності ГРВІ від коронавірусу.

[table id=17 /]

Оскільки у ГРВІ та коронавірусу багато спільних симптомів, їх складно відрізнити лише за проявами. Для підтвердження діагнозу потрібне тестування.

Важливим інструментом, який слід використовувати за наявності ознак ГРЗ та коронавірусу, є тест на Ковід-19. Якщо людина отримала негативний результат тесту, але симптоми зберігаються, їй потрібно звернутися до лікаря. Можливо, існують приховані проблеми, які ще потрібно діагностувати.

Лікування

При відчутті ознак нездужання, чи то Ковід чи ГРВІ, важливо звернути увагу на погіршення симптомів, особливо тим, хто належить до категорій підвищеного ризику.

Від застуди ліків немає. Найкращі методи лікування — прийом рідини, відпочинок та препарати для зниження симптомів. Більшість випадків можна лікувати вдома, але люди із груп підвищеного ризику повинні завжди звертатися до лікаря.

Лікування Ковід-19 залежить від тяжкості симптомів. Але всі, хто входить до категорії ризику, повинні зв’язатися з лікарем та дотримуватися його вказівок щодо подальших дій.

При легких симптомах ГРВІ та Ковіду можна використовувати назальні деконгестанти (Отривін, Називін), щоб зняти набряк у порожнині носа, засіб від кашлю та парацетамол при високій температурі та болю. При COVID-19 значно знизити ймовірність тяжкого захворювання та/або госпіталізації можуть противірусні засоби. До таких препаратів відносяться «Молнупіравір» від компанії Merck, а також нірматрелвір/ритонавір «Паксловід» від Pfizer.

Ускладнення

Одна з характеристик, як відрізнити ГРВІ від Ковіду, полягає в тому, що перші рідко ускладнюються, а ось коронавірус може призвести до тяжких ускладнень:

 • дихальна недостатність — стан, при якому з легенів у кров надходить недостатньо кисню;
 • пневмонія — інфекція одного або обох легенів, яка викликає запалення та скупчення рідини, що призводить до утруднення дихання;
 • сепсис — коли імунна система у відповідь на інфекцію перевантажена і починає пошкоджувати власні тканини та органи організму;
 • поліорганна недостатність — коли дві або більше системи органів починають відключатися;
 • погіршення станів, що існували раніше — наприклад, астми або хвороб серця;
 • вторинні бактеріальні інфекції — друга інфекція, що виникає внаслідок пошкодження, спричиненого інфекцією COVID-19.

COVID-19 пов’язаний також із деякими додатковими ускладненнями:

 • тромбоз — тромби у венах або артеріях серця, легень, ніг або головного мозку виникають у більш важких пацієнтів, що призводить до інсультів або ампутацій;
 • синдром мультисистемного запалення у дітей та підлітків, пов’язаний із COVID-19 — стан, який виникає через кілька тижнів після одужання від COVID-19. Хворіють в основному молоді люди, підлітки та деякі діти. Синдром викликає запалення кількох систем організму. Симптоми можуть включати високу температуру, втому, кисневу недостатність, висипання, набряк рук та ніг.

Профілактика

Найкращий спосіб запобігти зараженню COVID-19 — зробити щеплення від нього. Хоча люди, які пройшли повну вакцинацію, все одно можуть заразитися. У цьому плані різниця між Ковід та ГРВІ полягає в тому, що вакцини від ГРВІ не існує.

Щоб не заразитися ГРВІ або коронавірусом, можна скористатися наступними рекомендаціями:

 • уникати контакту з хворими людьми;
 • тримати руки подалі від обличчя, щоб уникнути попадання мікробів в очі, ніс і рот;
 • щодня очищати поверхні, які можуть бути заражені вірусами;
 • при кашлі та чханні прикриватися внутрішньою стороною ліктя або серветкою і відразу ж викидати її;
 • правильно харчуватися для зміцнення імунітету. Важливо їсти корисні продукти, які підтримують імунну систему. До них відносяться цитрусові, трави та спеції, гриби, пребіотики (яблука, банани, часник, цибуля) та пробіотики (ферментовані продукти, йогурт);
 • регулярно мити руки водою з милом.

Остерігайтесь зимового міксу

Зима — сезон ГРВІ та коронавірусу, бо ці віруси краще виживають і передаються у сухому прохолодному повітрі. Крім того, люди частіше перебувають у приміщенні та ближче до оточуючих.

Найкращий захист від усіх вірусів — дотримання основних запобіжних заходів. Також важливо вживати багато фруктів, овочів і цілісних злаків, регулярно займатися спортом і висипатися. У цьому випадку навіть при виникненні захворювання буде більше шансів на швидке одужання.

Чим відрізняється коронавірус від ГРЗ?

Відомо кілька важливих характеристик, як відрізнити Ковід від ГРЗ. Збудником коронавірусу є вірус SARS-CoV-2, а причинами ГРЗ можуть бути віруси, бактерії, гриби або алергічні реакції. Ще одна відмінність ГРЗ від коронавірусу: ГРЗ найчастіше має м’якший перебіг, і зазвичай не вимагає госпіталізації. Коронавірус може протікати як у легкій, так і у тяжкій формі, що вимагає госпіталізації та штучної вентиляції легень.

Як відрізнити ГРВІ від коронавірусу?

Ці інфекції мають деякі загальні симптоми. Але є також кілька відмінностей коронавірусу від ГРВІ. Симптоми Ковід-19 можуть з’явитися через 2-14 днів і захворювання протікає тривалий час. Головні відмінності ГРВІ від коронавірусу: при останньому відзначається втрата нюху та смаку, сильний сухий кашель, утруднене дихання, синюшність (ціаноз) та інші більш серйозні прояви.

ГРВІ та Ковід: як відрізнити початок захворювання?

Характерна відмінність ГРВІ від коронавірусу — тривалість інкубаційного періоду. У більшості респіраторних вірусних інфекцій симптоми виникають через 1–3 дні після зараження. Інкубаційний період COVID-19 становить від 2 до 14 днів. Але зазвичай симптоми починають виявлятися через 4–5 днів.

Як відрізнити ГРВІ від коронавірусу за тривалістю температури?

Існує також різниця між ГРВІ та Ковідом за тривалістю високої температури. При більшості респіраторних вірусних інфекцій вона тримається 1–3 дні, при Ковід-19 — 3–7 днів.

Якщо ГРВІ, що покаже тест на коронавірус?

Тест на COVID-19 може підтвердити наявність вірусу SARS-CoV-2. При ГРВІ тест не може показати коронавірус, оскільки він не виявляє віруси, відмінні від SARS-CoV-2.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Як без ліків швидко та ефективно вилікувати кашель
Для лікування кашлю лікарі рекомендують пити багат...
Фахівці назвали головні причини, через які розпадаються сімейні пари
Згідно зі статистикою, середня кількість розлучень...
Реклама